Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana akumulatorów SMART UPS 600

17 Maj 2007 14:15 3854 13
  • Poziom 18  
    Witam,

Dostałem dzisiaj starego UPS -a APC SMART UPS 600.

Niestety nie trzyma napięcia więc postanowiłem zamontować nowe akumulatory.

Wymieniłem obydwa, ale problem jest następujący ponieważ wyświetla cały czas: REPLEACY BATTERY.

Czy możliwe że przyczyną tego jest, to że jeden jest częściowo rozładowany ? (pracował okazjonalnie jako podtrzymanie oświetlenia, w zasadzie został naładowany tylko raz, zdemontowany gdy wyczerpał się i teraz nie mam jak go samego naładować, ma ponad 9V)

Drugiego, wyjąłem z UPS-a ORVALDI (pracował na nim serwer, ponad 18 minut z monitorem).

Czy w trakcie kiedy pisze napis, REPLEACE BATTERY akumulatory na pewno są ładowane ?
    Chodzi o to czy mam kombinować i szukać jakiegoś prostownika, czy po nocy podładuje mi je do równego stanu ?

Akumulatory NOWE to 2x 12 V 7,5 Ah
    Akumulatory STARE 2x 12V 6 Ah

pozdrawiam
  • PCBway
  • Poziom 27  
    Witam

Czy dobrze rozumiem, że jeden z akumulatorów aktualnie podłączonych ma około 9V? Jeżeli tak, to jest on uszkodzony lub zużyty i nie ma szans działania w UPS-ie.

Pozdrawiam

Krystian Tokarski
  • PCBway
  • Poziom 18  
    Witam,

Tak, jest to nowy akumulator... tylko że wyładowany.

Pytanie brzmi czy UPS sam go naładuje, czy muszę go podłączyć pod prostownik, czyt zasilacz.
  • Poziom 43  
    Witam,
    powszechnie stosowaną praktyką przy wymianie żelowych akumulatorów w UPSie jest ich "uformowanie" poza docelowym UPSem.
    W tym celu należy je ładować prądem dwudziestogodzinnym, czyli o wartości Q/20, aż do napięcia (mierzonego bez prądu ładowania) podanego na obudowie akumulatora dla ładowania cyklicznego.
    Następnie rozładowanie prądem nie większym od dziesięciogodzinnego, aż do objawów rozładowania (napięcie na ogniwo =1,95V, oczywiście mierzone bezprądowo).
    Takich cykli "formujących" producenci akumalatorów żelowych zalecają kilka, a dopiero potem można akumulator (naładowany) zainstalować w docelowym miejscu.

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Witam,
    Dziękuję za odpowiedz,

Q - czy oznacza pojemność ?

Tak więc:

7,5 / 20 = 0,375 mA

Czyli 12 V 0,3 Ampera ?
  • Poziom 27  
    Witam

Quarz, nie do końca jest tak, jak mówisz. Z mojego doświadczenia (trzy lata pracy z UPS-ami od 200VA do 1 MVA) nie spotkałem się w żadnej specyfikacji z koniecznością formowania akumulatorów. Miałem styczność z akumulatorami żelowymi praktycznie wszystkich firm obecnych na rynku i ich szczegółowymi specyfikacjami, tak więc wiem o czym piszę. Oczywiście cały czas trzymamy się tematu UPS-ów. Wracając do meritum sprawy: weź ten akumulator z napięciem 9V i podłącz do prostownika i ładuj prądem dwudziestogodzinnym, kontrolując jego temperaturę zewnętrzną i napięcie. Po ładowaniu odstaw akumulator na 10 godzin bez obciążenia i ładowania, a następnie zmierz mu po tym czasie napięcie. Jeżeli będzie nższe niż 12V, to akumulator jest zużyty lub uszkodzony. I jeszcze jedna rada: jak wymieniasz akumulatory w UPS-ie, to wszystkie i na ten sam model tego samego producenta.

Pozdrawiam

Krystian Tokarski
  • Poziom 18  
    Witam,

Oczywiście, wymieniłem na te samą firmę.

Dołożyłem mu tylko te (1 Ah więcej).

Dodam, że już go podładowało... wykonałem wbudowany TEST i już nie informuje mnie o konieczności wymiany akumulatora.

Próbuje podładować stare które były wmontowane.

12V 0,3 Ampera.

Zobaczymy co się będzie działo.

Na razie dziękuję wszystkim rozmówcą za dotychczasową pomoc.
  • Poziom 43  
    Witam,
    krisxxl napisał:
    Witam

Quarz, nie do końca jest tak, jak mówisz. Z mojego doświadczenia (trzy lata pracy z UPS-ami od 200VA do 1 MVA) nie spotkałem się w żadnej specyfikacji z koniecznością formowania akumulatorów. Miałem styczność z akumulatorami żelowymi praktycznie wszystkich firm obecnych na rynku i ich szczegółowymi specyfikacjami, tak więc wiem o czym piszę.

ależ co to są Twoje trzy lata (i to, co widzę, kiepskich) doświadczeń z akumulatorami z moimi przeszło trzydziestoma?
    Lepiej napisz tu jakie artykuły (pozycje firmaware) na temat owych akumulatorów żelowych przeczytałeś.
    Oczywiście (co nie raz zauważałem) sprzedawcy wcale nie zależy na tym, by akumulatory wytrzymywały więcej jak ich okres gwarancji, a potem masz kupić nowe...

krisxxl napisał:
    Oczywiście cały czas trzymamy się tematu UPS-ów. Wracając do meritum sprawy: weź ten akumulator z napięciem 9V i podłącz do prostownika i ładuj prądem dwudziestogodzinnym, kontrolując jego temperaturę zewnętrzną i napięcie. Po ładowaniu odstaw akumulator na 10 godzin bez obciążenia i ładowania, a następnie zmierz mu po tym czasie napięcie.

A jednak, czyli zaprzeczasz sam sobie, czyż z nowym akumulatorem nie należy postapić podobnie?

krisxxl napisał:
    Jeżeli będzie nższe niż 12V, to akumulator jest zużyty lub uszkodzony. I jeszcze jedna rada: jak wymieniasz akumulatory w UPS-ie, to wszystkie i na ten sam model tego samego producenta.

Prawda, ale ok. 50% takich akumulatorów żelowych ja pomyślnie naprawiam... ale to już jest poza tematem.

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Witam,

Zadam jeszcze jedno pytanie dodatkowe, ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć stosownej informacji.

1. W jaki sposób dokładnie podłączyć UPS-a do komputera portem szeregowym...

Czy wystarczy kabel (przedłużacz portu COM) czy trzeba go modyfikować, jak w FILDELTRONIKACH ?

2. Czy ten UPS posiada jakieś zaawansowane możliwości pomiarów przez PORT COM (np, poprzez odpowiednie oprogramowanie, podaje ZASILANIE SIECI ENERGETYCZNEJ, stopień naładowania AKUMULATORA w % tach) i takie inne bajery, potrzebne administratorowi ?

Pewny jestem tylko tego że posiada standardowe operacje (stany wysokie i niskie, w zależności od ( awaria prądu, stan krytyczny akumulatorów, praca normalna)

pozdrawiam :)
  • Poziom 27  
    Witam

Smart UPS 600 (model AP600 lub AP600I) fabrycznie wykorzystywał kabel 940-0024 (najczęściej A; można też użyć B lub C), czyli tzw. Smart Signalling. Jednakże współpczesne oprogramowanie dostarcze przez APC nie wspiera UPS-ów drugiej generacji, jakim niewątpliwie jest AP600. Jedynym oprogramowaniem, które może wykorzystywać funkcjonalność Smart Signallingu jest zaimplementowany w Windows XP system obsługi UPS-ów. Z tego, co kojarzę niektóre systemy Linux wraz z oprogramowaniem APCUPSD też dają sobie z tym radę. O ile mnie pamięć nie myli, APCUPSD też jest dostępny w wersji dla Windows i też można przetestować. Schemat takiego kabla powinien być na Elektrodzie.

Inną alternatywą jest użycie kabla Simple Signalling 940-0020 (A, B, lub D - to nie ma znaczenia) i wówczas można komunikować się ze współczesnym oprogramowaniem APC, z tym, że w trybie uproszczonym. Wówczas komputer odbiera tylko podstawowe sygnały od UPS-a: praca z cieci, praca z akumulatorów i niski stan akumulatorów. Nie będą raportowane napięcia wejściowe, wyjściowe, częstotliwość, obciążenie, itp.

Do kolegi Quarz:

Gratuluję 30 lat doświadczeń i chylę czoło. Z rzeczy które czytałem, to głównie noty aplikacyjne oraz dane techniczne i eksploatacyjne akumulatorów. Do tego dochodziły schematy i kody źródłowe do firmware UPS-ów, ale to jest OT. Nie zaprzeczyłem sam sobie, tylko zasugerowałem bezpieczny sposób sprawdzenia, czy ten akumulator da się naładować. Ładowanie w tym konkretnym przypadku akumulatora (podejrzenie, że jest uszkodzony) prądem większym, niż dwudziestogodzinny, mogłoby spowodować jego nagrzanie i w konsekwencji spuchnięcie. Stąd ta sugestia. Na tym proponuję zakończyć ten wątek dyskusji a reszta ewentualnie na PW.

Pozdrawiam

Krystian Tokarski
  • Poziom 18  
    Witam,

Zamontowałem dzisiaj 2x 12V 16 Ah do tego zasilacza UPS.

Czy będzie on je w stanie naładować do pełna ?

Osobiście myślę że naładuje je, tylko 2x dłużej...

Czy mam racje ?

pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Witam,
    właśnie mam na "kowadle" UPSa APC-600 (PCB: 640-0216-E REV 9) w którym przez pomyłkę podłączono odwrotnie akumulatory i przestała działać przetwornica impulsowa na MC34163P (czekam na przesyłkę zamówionego układu) która pracuje w obwodzie ładowania akumulatorów przy pracy z zasilaniem z sieci, a przy zasilaniu z akumulatora dostarcza napięcia pomocniczego.
    Z tego co pobieżnie rozrysowałem sobie tę część obwodu to widzę, iż jest w tej przetwornicy ograniczenie prądu, a więc przy większej pojemności akumulatorów ich czas ładowania będzie odpowiednio dłuższy.

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    No to super kolego, najważniejsze że je naładuje, z czasem się absolutnie zgadzam.

Przyznam się że usmażyłem dzisiaj UPS fideltronik 650 pro :(

Wiesz co się stało ?

Ja nie mogę zrozumieć czemu "burasy" nie montują z tyłu zasilacza UPS przełącznika który odłącza akumulatory..

Początkowo właśnie te 2x 16 Ah miały iść do tego fideltronika (mój ulubiony, wręcz ukochany sprzęt !!!) wole go 100 razy bardziej niż APC.

No to standardowo, żeby założyć akumulator trzeba zdjąć obudowę... i w czasie zdejmowania (jakiś kretyn zdjął / albo nie zamontował OSŁONY izolującej płytkę z elektroniką od OBUDOWY... widziałem tylko drobne iskierki...

Zdjąłem obudowę do końca, odłączyłem aku na chwilę, sprawdziłem 2 bezpieczniki (głupota, bo sprawdziłem te na wejściu, ale nieważne) włączyłem z powrotem, głośniczek zasilacza wydał ostatni w swoim życiu głos, zupełnie jak by umierał... taki piii ale w formie BASU nie wysokich tonów :/

I tyle działał... schowałem go do szafy z myślą żeby mnie nie denerwował :(

No i " zabawą unieruchomiłem serwer centralny na dobre 15 minut " podłączyłem szybko APC smart UPSA, i wpiąłem te 2 akumulatory...

Problem z tym że są trochę rozładowane, tzn mają po niecałe 12 V bez obciążenia 11,8x v (pracowały w centrali telefonicznej jako backup, ale zostały zdemontowane "modernizacja")

Jak trochę odpocznę "jestem zaganiany" to zajmiemy się jakoś naprawą tego fideltronika, iskry poszły gdzieś koło układu scalonego (na pewno nie w strefie 220 V która jest oznaczona).

Ciekawe czy uda się go odratować, bo faktycznie jak poszedł jakiś "scalak" to wątpię..

pozdrawiam i dziękuję za odpowiedz
  • Poziom 43  
    Witam,
    ale na szybkie doładowanie akumulatorów jest prosty sposób, tylko potrzebny jest zewnętrzny zasilacz z ograniczeniem prądu i dioda zapobiegająca przepływowi zwrotnemu prądu do zasilacza w przypadku odłączenia zasilania, lub złej nastawy. Można wtedy, pamiętając o wartości prądu ładującego z UPSa, zwiększyć prąd ładowania i zmniejszyć w ten sposób czas ich ładowania.

W rzeczonym fideltroniku wymieniałem nie tak dawno akumulatory i co wtedy szły za "wiązanki" to wolę nie powtarzać... by je wymienić to trzeba było rozebrać prawie pół owego UPSa, a w APC ja to często robię "na gorąco" bez odłączania z sieci, ot "drobna różnica" w konstrukcji... :D

Pozdrawiam