Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

fiat cinquecento 700 - gdzie sonda lambda, w katalizatorze?

clip7 17 Maj 2007 20:11 13127 9
  • #1 17 Maj 2007 20:11
    clip7
    Poziom 23  

Czy sonda lambda znajduje się w katalizatorze? Czy można wywalić katalizator i jeździć bez sondy?

0 9
  • #2 17 Maj 2007 20:27
    jaru76
    Poziom 14  

sonda znajduje się przed katalizatorem ,a katalizator można zastąpić strumienicą (z sądy bym nie rezygnował)

0
  • #3 17 Maj 2007 21:47
    Michal_2055
    Poziom 12  

Z katalizatora możesz zrezygnować, pod warunkiem że masz znajomego diagnostę i w czasie kontroli drogowej policjantowi wciśniesz kit.

jaru76 napisał:
    (z sądy bym nie rezygnował)

Ja też bym z sądy nie rezygnował.

Moderowany przez Błażej:

Z CZEGO byście nie rezygnowali?!?

0
  • #4 20 Maj 2007 09:58
    Michal_2055
    Poziom 12  

Zasada działania sondy lambda
    "Zasada działania jest ogólnie znana: Silniki spalają substancje organiczne, czyli benzynę, emitując do środowiska naturalnego produkty uboczne tego spalania, czyli szkodliwe gazy spalinowe. Aby zatrzymać ten niekorzystny efekt, stosuje się katalizator, urządzenie zamieniające szkodliwe spaliny w neutralne gazy. Aby mogło do takiej zamiany dojść, pomiędzy silnikiem a katalizatorem musi być zamontowana tak zwana sonda lambda, urządzenie, które poprzez elektrody mierzy resztkową zawartość tlenu w spalinach, a następnie zebrane wartości przekazuje do modułu sterowania pracą silnika. Moduł sterujący przetwarza następnie sygnał z sondy i za pośrednictwem komory mieszania dokładnie ustawia skład mieszanki paliwowo-powietrznej."
    Dlatego z sondy bym nie rezygnował. Mój szwagier wywalił katalizator,a sonde zostawił.

0
  • #5 20 Maj 2007 13:31
    goldwinger
    VIP Zasłużony dla elektroda

Cytat:
    ...Aby mogło do takiej zamiany dojść, pomiędzy silnikiem a katalizatorem musi być zamontowana tak zwana sonda lambda...
    a wie kolega że są silniki z katalizatorem a bez sondy?

0
  • #6 20 Maj 2007 14:02
    Michal_2055
    Poziom 12  

Z tego co ja wiem to Cinquecento 700 nowsze modele,były wyposażone w gaźnik Aisan produkcji japońskiej sterowany elektronicznie. Jako czujnika informującego o zawartości tlenu w spalinach zastosowano sonde lambda.

0
  • #7 20 Maj 2007 14:18
    goldwinger
    VIP Zasłużony dla elektroda

mówiłem ogólnie a nie konkretnie o silnikach w cc
    a co do cinquecento to fakt jak jest katalizator to jest i sonda

0
  • #8 20 Maj 2007 17:23
    fookyoo
    Poziom 9  

samochód bez sony bedzie napewno więcej palił, dlatego zostawiłbym sonde w spokoju, a kata jak najbardziej wywalił...autko bedzie troche bardziej zrywne, a używany katalizator można jeszcze sprzedać...

0
  • #9 21 Maj 2007 10:15
    jarecki04
    Poziom 25  

Sonda lambda pracuje niezależnie czy jest katalizator czy nie ale bez niego może niedokładnie mierzyć zawartość tlenu w spalinach (szybszy przepływ spalin i mniejsza temperatura sondy w CC nie ma grzałki) katalizator bez sondy też dopala resztki paliwa ale bez sondy moze nie być na tyle wydajny ( zbyt bogata mieszanka) a do kontroli wydajności katalizatora jes sonda za nim ale to już inna bajk nie w CC

0
  • #10 29 Maj 2007 22:19
    clip7
    Poziom 23  

dzięki
    zamykam temat

0