Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Śnieżnik R502

17 Paź 2003 18:19 1854 5
  • Poziom 13  
    Radio przestrojone
    po jakimś czasie przestało grać tylko słychać szum w głośnikach (UKF)
    średnie ok. długie ok. ukf nie słuchać tylko szum w głośnikach
    Posprawdzałem co się dało i nic nie znalazłem.
    Co może być przyczyną?
  • Poziom 22  
    Skoro masz "szum" to p.cz. prawdopodobnie działa.Sprawdź napięcia na tranzystorach głowicy. Powodzenia.
  • Poziom 13  
    Witam

Można oczywiście sprawdzić tranzystry, a nawet je zmienić w ciemno (i tak napewo nowe będą miały lepsze parametry niż stare BF!!!!)
    Jednak myślę a nawet wiem z doświadczenia że to scalak umiera a nie tranzystory !!!.
    Czasami siada też napicie warikapowe i efekt jest podobny.
    Myślę że możesz śmiało "rwać" UL i wstawić nowy.
    Pozdrawiam i powodzenia Sebastian
  • Poziom 15  
    Jeśli szumi .. to też częstą przyczyną usterki jest "rozjechanie" się warikapów.Najlepiej sprawdź na wszystkich diodach napięcie strojenia i jeśli gdzieś będzie różnica, to diody do wymiany.W zasadzie przynajmniej ja przestrajając Śnieżnika za kazdym razem zmuszony byłem do wymiany diód strojeniowych .Jeśli nawet zaraz po przestrojeniu wszystko było OK to za kilka dni radio wracało z objawem rozstrojenia głowicy.
  • Specjalista od radiokomunikacji
    Sprawdź ,czy przy zmianie dostrojenia zmienia się napięcie na varicapie heterodyny -jeżeli tak ,to zaobserwuj czy szum zmienia swój charakter podczas kręcenia. Jeżeli obydwa testy wypadły pozytywnie ,to kawał solidnego druta w rękę i przykładaj kolejno: od wejścia głowicy ,baza tr wcz ,kolektor tr wcz ,wejście na mieszacz -jeżeli w którymś z tych miejsc się coś pojawi ,to uszkodzenie jest w elemencie poprzedzającym ,lub nie ma tam odpowiedniego napięcia. Powodzenia !
  • Poziom 13  
    ok. Dzięki za rady
    Za radio zabiorę się we wtorek
    dzięki