Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP 1020 - brudzi kartki

sppp 21 May 2007 19:14 6463 11
 • #1
  sppp
  Level 12  
  Witam
  Mam następujący problem.
  Drukarka w pełni sprawna, ale...
  Przy druku dwustronnym pojawia się na górze strony zabrudzenie.
  Jest szersze niż rolka pobierająca papier (ta szara). W miarę im więcej stron się drukuje tym większe, szersze i bardziej widoczne jest to zabrudzenie.
  Zabrudzenie jest na górze strony (od krawędzi, szerokość około 1cm). Co ciekawe na pierwszej stronie się nie pojawia, tylko na kolejnych.
  Zaznaczam - dzieje się tak tylko przy druku dwustronnym.
  Tzn np: drukuję dokument który ma 100 stron. Najpierw drukuję strony nieparzyste, potem drukuję parzyste. Zabrudzenie jest widoczne na stronach parzystych, czyli tych drukowanych przy drugim przebiegu.

  Jest tylko jeden drobiazg - testowałem to na 4 drukarkach - HP 1020, HP 1018 x 2 i HP 1010. I wszystkie dają ten sam efekt. Więc może bardziej to wada konstrukcyjna. Myślę, że problem występuje tylko przy drukowaniu drugiej strony, bo po przejściu raz przez drukarkę jest lekko zawinięty i deformowany od wysokiej temperatury pieca. Myślę, że z tego powodu kartka przechodząc przez drukarkę jeszcze raz dotyka nie tam gdzie powinna. Tylko gdzie dotyka?

  Czy ktoś wie jaka jest tego przyczyna i co z tym zrobić?

  Pozdrawiam
  Sebastian Piasecki
 • #2
  isiek78
  Printers specialist
  Jeżeli używasz papieru jednej firmy daj innej firmy, jaki masz toner orginał czy zamiennik?
 • #3
  sppp
  Level 12  
  Sprawdzane na różnych papierach (z poligraficznymi włącznie).
  Kwastia tonera - sam je regeneruję powiedzmy zawodowo. Nie miałem możliwości sprawdzić na orginalnym tonerze, bo nie mam takiego w tej chwili. Było to sprawdzane na różnych zamiennikach różnych firm. Sprawdzałem również na własnych (robione z oryginału). A uważam, że robię to dobrze.
 • #4
  isiek78
  Printers specialist
  Jeżeli dobrze zrozumiałem to po wydrukowaniu stron parzystych obracasz je i drukujesz na drugiej stronie. Czyli rolka pobierająca dociskając papier rozmazuje toner z poprzedniej (górnej) kartki, a te kartki ostatnie są naciskane kilka krotnie. Jeżeli masz możliwość to sprawdź na nowej bęben z twoim tonerem na drukarce nowej lub takiej co mały przebieg. Czy bierzesz od jednego dostawcy toner, sprawdź może inny toner. Inna możliwość to, że fuser już dobrze nie wygrzewa. Mam HP 3030 też drukuje dwu stronie, ale nie spotkałem się z takim efektem.
 • #5
  drebin
  Level 28  
  Witam. Moim zdaniem jeśli obiaw pojawia się na paru drukarkach to na 99% toner do kitu. Sprawa jest prosta , toner nie jest dostatecznie utrwalony na kartce i tyle. Zmień toner i sprawdź różnicę. No chyba że na oryginałach zachowuje się tak samo w co wątpię.
 • #6
  sppp
  Level 12  
  Na drukarce z małym przebiegiem (2 tonery) na kilku różnych tonerach efekt ten sam tylko znacznie mniejszy niż na drukarce z dużym przebiegiem. Zatem wykluczam toner. Na kilku drukarkach było testowane na różnych tonerach i efekt się pojawia mniejszy lub większy, ale niezależnie od tonera tylko od drukarki.

  Do isiek78:
  To nie rolka pobierająca rozmazuje proszek bo jest czysta. Poza tym ta rolka ma 3cm szerokości i jak jest brudna to daje zabrudzenie długości około 5 cm. Natomiast w tym przypadku zabrudzenie jest szerokie czasem na 3/4 strony a po długości najwyżej 1 cm.
 • #7
  isiek78
  Printers specialist
  Wynika z tego, że piec dobrze nie wygrzewa toner. Te nowe HP mają mniejsze średnice wałka i folii, jednocześnie są szybsze niż starsze drukarki, które miały większe fusery. Coś za coś mniejsza cena, żeby walczyć z konkurencją i oszczędzają na materiale.
 • #8
  sppp
  Level 12  
  No dobrze, ale dlaczego efekt pojawia się tylko przy druku dwustronnym i tylko przy drugim przebiegu? Jak się drukuje jednostronnie to nie ma takiego problemu (ani na jednej ani na drugiej stronie kartki).
  Dołączam zdjęcia.
  Na pierwszych dwóch widać zabrudzenie na kartce.
  Na ostatnim jest poglądowy rysunek jak to wygląda.
  Jaki efekt jest na jednej z drukarek. Na innej zabrudzenie jest, ale w prostej lini poziomej a nie po łuku.
  HP 1020 - brudzi kartki
  HP 1020 - brudzi kartki
  HP 1020 - brudzi kartki
 • Helpful post
  #9
  Sir Charles
  Level 27  
  Sądząc po skanach to te zabrudzenia powoduje rolka pobierająca papier.Dla sprawdzenia proponuję mały test,weź kilka kartek już wydrukowanych jednostronnie,połóż je drukiem do dołu a górną kartką dociskając przejedź po następnej.Też Ci zostawi ślad.To jest efekt docisku rolki podczas pobierania papieru.
  A druga rzecz to sprawdź wydruk podając pojedyńcze kartki przez pod.ręczny,nie powinno być żadnego śladu.
  Pozdrawiam
 • #10
  gandalf.s
  Photocopiers specialist
  Po pierwsze to wymień kasetę z tonerem na oryginał lub dobry zamiennik. Wyczyść rolkę pobierającą papier oraz elektrodę dolną i bedzie po kłopocie.

  Tak na przyszłośc. Jak chcesz prawidłowo zdiagnozować usterkę to zawsze zasymuluj zacięcia i będziesz miał "jak na dłoni" co i gdzie powoduje zabrudzenie. Zacinaj przed bębnem i za bębnem.

  Pozdrawiam
 • #11
  TECHNO-PRINT
  Level 20  
  Ja też sprawdziłbm na innym tonerze.
 • #12
  sppp
  Level 12  
  Rację ma Sir Charles.
  Rolka pobierająca papier rozmazuje wydruk na następnej kartce. Problem w tym, że efekt nie do końca zależy od proszku. Efekt powstaje zarówno na moich regenerowanych tonerach, na innych zamiennikach jak i na tonerze orginalnym. Występują tylko nieznaczne różnice.
  Różniece widać również na różnych papierach.

  Dziękuję za pomoc i zamykam wątek.