Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pozyskiwanie i odsprzedaż energii elektrycznej

28 Maj 2007 15:32 3904 3
  • Poziom 24  
    Witam!
    Przymierzam się do wykonania oszacowania kosztów/zysków/opłacalności inwestycji związanych z pozyskiwaniem ze źródeł odnawialnych (małe elektrownie wodne) i odsprzedażą energii elektrycznej do sieci.
    Kwestie techniczne jestem w stanie policzyć (jest o tym trochę na forum i różnych stronkach).
    Interesują mnie zagadnienia formalno – prawne tzn jakie i gdzie dokumenty, zezwolenia, koncesje musi uzyskać przysłowiowy Kowalski chcąc uruchomić (zaadaptować jakiś młyn wodny) do produkcji en. el. i jej odsprzedaży do sieci (ile takie przyjemności kosztują lub od czego zależy ich koszt).
    Z ogólnych informacji na ten temat znalazłem że taka działalność wymaga pozwolenia wodno-prawnego i koncesji. Natomiast co do odsprzedaży energii to nie znalazłem gdzie się to załatwia i jakich dokumentów wymaga. W taryfie mojego zakładu energetycznego jest tylko informacja, że za przyłączenie takiego obiektu pozyskującego energię z odnawialnych źródeł o mocy poniżej 5MW i projektowanej średniorocznej sprawności przemiany ogółem nie niższej niż 70% pobiera się połowę opłaty ustalonej na podstawie rzeczywistych nakładów.
    To oszacowanie kosztów/zysków/opłacalności planuję przeprowadzić dla obiektów o mocach z przedziału około 3 do 20kW.
    Zapraszam mających jakieś doświadczenia z tym związane do podzielenia się informacjami jak takie przedsięwzięcie wygląda od strony formalnej i prawnej.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  • Fabryka Prądu
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    ma3-4ysz napisał:
    ....Z ogólnych informacji na ten temat znalazłem że taka działalność wymaga pozwolenia wodno-prawnego i koncesji....
    Kooperat wodno-prawny jest konieczny . Koncesja czyli ministerlialny świstek w Twoim przypadku nie jest potrzebna .
    ma3-4ysz napisał:
    ....Natomiast co do odsprzedaży energii to nie znalazłem gdzie się to załatwia i jakich dokumentów wymaga...
    Ja wszystko załatwiłem w Rejonie Energetycznym .
    ma3-4ysz napisał:
    ....pobiera się połowę opłaty ustalonej na podstawie rzeczywistych nakładów....
    Tego stwierdzenia to nie rozumiem . Znaczy się kto pobiera tą opłatę i na podstawie jakich nakładów .

Musisz jeszcze posiadać akt własności obiektu oraz projekt wykonany przez uprawnionego ludka .

Uniwersytet Szczeciński w roku 2003 wydał monografię "Odtwarzanie małych elektrowni wodnych" . Autorem jest Mieczysław Stefan Rudnicki . Na kupno to bym raczej nie liczył , nakład to 200 egzemplarzy . Ale Biblioteka Uniwersytecka raczej na pewno ma to w swoich zbiorach .
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 24  
    Co do tej publikacji to niestety dla mnie nie osiągalna, na polibudzie w bibliotece nie mają (jedynie tego samego autora o siłowniach wiatrowych):cry:.
    Cytat:
    ....pobiera się połowę opłaty ustalonej na podstawie rzeczywistych nakładów....

to chyba o to chodzi, że energetyka podłącza elektrownię Kowalskiego do sieci, wylicza koszty tego podłączenia (materiały robocizna) ale inkasuje połowę tej kwoty.
    A co do
    Cytat:
    Musisz jeszcze posiadać akt własności obiektu
    to nie łapie, czy na dzierżawionym obiekcie to już Kowalski nie może takiej działalności prowadzić?
    Cytat:
    Ja wszystko załatwiłem w Rejonie Energetycznym
    Jeśli można wiedzieć to co po kolei trzeba było z nimi załatwić?
    Szczególnie ciekawy jestem na jakich zasadach odbywa się rozliczenie za odsprzedaną energię, jak policzyć zysk za 1kWh? Dla odbiorców takie rzeczy są podane w taryfie, a dla odsprzedająch ???, czy to się może odbywa na zasadzie indywidualnej umowy z zakładem energetycznym?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    ma3-4ysz napisał:
    ...Co do tej publikacji to niestety dla mnie nie osiągalna...
    Mam ją . Co prawda nie mam skanera ale postaram się coś wymyśleć i przesłać na meila .
    ma3-4ysz napisał:
    ...to nie łapie, czy na dzierżawionym obiekcie to już Kowalski nie może takiej działalności prowadzić?...
    Kowalski może , ale rejon energetyczny może kręcić nosem . Do czego zresztą nie ma prawa , ponieważ jest zobowiązany do zakupu każdej ilości energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych .
    ma3-4ysz napisał:
    ...czy to się może odbywa na zasadzie indywidualnej umowy z zakładem energetycznym?
    Dokładnie tak .