logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Schemat połączeń pinów dla kabla OP7 - S7-300, błąd $551 AS address 2

Goompas 28 Maj 2007 18:01 3229 9
REKLAMA
  • #1 3929433
    Goompas
    Poziom 13  
    Posty: 123
    Pomógł: 3
    Ocena: 2
    Witam.
    Mam problem z polaczeniem sterownika S7-300 z panelem OP7.
    Z tego co wyczytalem musze korzystac ze zlacza IF 1B jednak otrzymuje komunikat
    $551 AS address 2 not possible

    Jak ma wygladac kabel do polaczenia? Chodzi mi o schemat polaczen pinow.
  • REKLAMA
  • #2 3929748
    andy1955
    Specjalista Automatyk
    Posty: 700
    Pomógł: 136
    Ocena: 50
    Do połączenia OP z S7 stosuje się odpowiednie MPI/DP wtyki z terminatorami. Kabel dwużyłowy violetowy (standard).
    Musisz jeszcze przydzielić MPI adresy CPU oraz OP (w Step 7 oraz w Protool).
    Następnie tą konfigurację przesłać do tych urządzeń.
    Załączniki:
    • MPI.DP.doc (37.5 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #3 3930287
    Goompas
    Poziom 13  
    Posty: 123
    Pomógł: 3
    Ocena: 2
    A jakies wyjasnienie takie dla laika? :P
    Podobno mozna uzyc zwyklego kabla, wtykow (jak rs232) tylko trzeba polaczyc odpowiednie piny
  • #4 3931392
    pawslaw
    Specjalista Automatyk
    Posty: 223
    Pomógł: 35
    Ocena: 11
    Witam,
    Dorzucę jeszcze, iż panel musi być w wersji DP lub DP-12 aby działało z S7 po MPI.

    Pozdrawiam
    Paweł
  • REKLAMA
  • #5 3931465
    Goompas
    Poziom 13  
    Posty: 123
    Pomógł: 3
    Ocena: 2
    Tak, mam OP7-DP
    Narazie zrobilem tak, polaczylem piny 3-3, 5-5, 8-8 i nie wywala bledu ze nie ma podlaczonego sterownika.
    Ale czy bedzie dzialac komunikacja?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #6 3932509
    andy1955
    Specjalista Automatyk
    Posty: 700
    Pomógł: 136
    Ocena: 50
    wystarczy 3---3 oraz 8----8 . Przy problemach dołożyć terminatory (120 Ohm) na końcach linii.
  • #7 3933158
    Goompas
    Poziom 13  
    Posty: 123
    Pomógł: 3
    Ocena: 2
    Wyczytalem ze przy malych predkosciach nie sa potrzebne terminatory.
    Zauwazylem kolejny problem, restart panela bez zadnego komunikatu po okolo 1 minucie dzialania i tak w kolko.
  • #8 3935080
    mik2002
    Poziom 11  
    Posty: 13
    Sprawdź czy przypadkiem nie ma chwilowych spadków napięcia na zasilaniu samego OP7
  • #9 3937439
    mmp21617
    Poziom 12  
    Posty: 27
    Ocena: 2
    Wstaw terminatory i bedzie hulało. zalezy jeszcze jaka jest odległość.
  • #10 3938338
    Goompas
    Poziom 13  
    Posty: 123
    Pomógł: 3
    Ocena: 2
    Dziekuje za wszystkie rady. Dziala.
    Wystraczylo polaczyc piny 3-3 8-8 ale problem wynikal z tego ze polaczylem piny od strony wtyczki kabla, na wtyku w plc i op7 sa one numerowane odwrotnie.

Podsumowanie tematu

✨ Do połączenia panelu operatorskiego OP7 z sterownikiem S7-300 przez interfejs MPI należy użyć odpowiedniego kabla dwużyłowego (violetowy, standard MPI/DP) z właściwym przypisaniem pinów. Panel OP7 musi być w wersji DP lub DP-12, aby komunikacja po MPI była możliwa. W praktyce wystarczy połączyć piny 3-3 oraz 8-8, a w razie problemów zastosować terminatory 120 Ω na końcach linii, zwłaszcza przy większych odległościach lub wyższych prędkościach transmisji. Należy również poprawnie skonfigurować adresy MPI w CPU i panelu (w Step 7 i Protool) oraz przesłać tę konfigurację do urządzeń. Problem z błędem $551 AS address 2 wynikał z odwrotnego numerowania pinów na wtykach kabla po stronie PLC i panelu OP7. Dodatkowo, niestabilność pracy panelu może być spowodowana chwilowymi spadkami napięcia zasilania.
REKLAMA