Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renowacja starego akumulatora żelowego

mechano69 28 Maj 2007 19:54 2634 5
  • #1 28 Maj 2007 19:54
    mechano69
    Poziom 1  

Mam 2 akumulatory żelowe o pojemności 56Ah i prądzie rozruchowym ponad 1000A. Przy podłączeniu do prostownika jeden nie pobiera prądu, a drugi cały czas pobiera 20A. To aku o konstrukcji spiralnej firmy OPT... Czy ktoś ma doświadczenie jak je reanimować?

0 5
  • #2 28 Maj 2007 20:03
    unitral
    Użytkownik obserwowany

Raczej się nie da żelowych reanimować.

0
  • #3 24 Kwi 2015 20:36
    Kubatronik
    Poziom 18  

Witam, wiem, że od czasu zakończenia rozmowy mineło już prawie 8 lat, ale chciałem się podzielić moim spostrzeżeniem w naprawie akumulatora żelowego.

Akumulator trzymał prąd przez ok. rok. Po tym czasie wszędzie mi powiedzieli, że akumulator jest do wymiany, ale nie dałem za wygraną. Kupiłem elektrolit ! Odetkałem gumowe zatyczki z akumulatora (miały podciśnienie - były zassane, gdy odetkałem, było słychać krótkie pssssss...), wlałem elektrolit, zatkałem zatyczki (wiem, zapomniałem, że przy ładowaniu powinny być odetkane, ale tak jakoś wypadło to z głowy ) i podłączyłem akumulator do prostownika. Po 2-3 godzinach przyszedłem i zauważyłem zatyczki porozżucane na ziemii Wink Zostawiłem go do ładowania na noc (znowu duże ryzyko). Przyszedłem rano i zauważyłem, że elektrolit się "gotuje", więc wyłączyłem prostownik i zostawiłem akumulator, żeby ostygł. Po ostygnięciu zmierzyłem i okazało się, że wszystko wygląda ok. Trochę mnie to zdziwiło, ale dla upewnienia wstawiłem go do skuterka, z którego go wyjąłem i chodzi bez problemu.

Dla upewnienia, że ta metoda działa piszę temat dopiero po 2 miesiącach po dokonaniu tego eksperymentu Wink I dale wszystko działa.

POLECAM !!!

0
  • #4 24 Kwi 2015 21:51
    zyga c
    Poziom 14  

Jaki elektrolit ? - taki jak do aku ołowiowych? Napięcie ładowania jakie. Spróbuję -bo właśnie padają mi 3 sztuki 12V /7ah

0
  • #5 24 Kwi 2015 22:00
    Kubatronik
    Poziom 18  

Cele napełniłem zwyłym elektrolitem samochodowym DO PEŁNA (kupiłem całą butlę 1L) (nie napisałem wcześniej, że z żelu na dnie została żółta skorupka)

Prostownik mam robiony. Daje coś ok. 14V, pobór prądu jaki zastałem rano (bo mój prostownik ma amperowmierz do 6A) to 5 AMPER ! Wieczorem, gdy go zostawiałem to wskazówka zaledwie sięgała 1A. Można powiedzieć, że ten prostownik to trochę przerobiony zasilacz stabilizowany ;)

Proszę dać znać, czy ta metoda sprawdza się w każdym przypadku ;) Bo na razie sprawdziłem tylko jedną sztukę. Będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam

0
  • #6 05 Lip 2015 11:08
    zyga c
    Poziom 14  

Akumulatory żelowe 3 szt - każdy 7 Ah -prawie padnięte zalałem kwasem z aku ołowiowych .Ładowałem po 12 godzin każdy -pobór prądu 3 A - po tygodniu ponowne ładowanie .Jednak nie odzyskały dobrej sprawności. Po trzech dniach napięcie spadło do 12 V.Podłączona żarówka 12V/21W świeci tylko 5 minut. Po ponownym ładowaniu używam akumulatorów do zasilania urządzeń mniej "prądożernych". Takich jak naprawianych i uruchamianych odbiorników radiowych ,lampy LED .

0