Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SAMOCHODOWA antena do skanera.

magisterek79 02 Cze 2007 19:07 7832 8
  • #1 02 Cze 2007 19:07
    magisterek79
    Poziom 11  

Witam Wszystkich,

Myślę że na forum jest już dość informacji aby samemu zaprojektować i wykonać stacjonarną antenę np. "discone" do skanera. Gorzej sprawa wygląda w przypadku anten mobilnych.

Jeśli ma ktoś informacje odnośnie obliczeń potrzybnych do wykonania takiej anteny jak np. AOR MA-500 (zdjęcie poniżej) lub mobilnej anteny innego typu będę bardzo wdzięczny. Wiem że google naszym przyjacielem ale tam znalazłem jedynie stronki oferujące takie antenki po cenie od ponad 400 PLN w górę. (jak dla mnie to trochę dużo, prawie tyle zapłacilem za swojego Alinco DJ-X3).

Z góry wielkie dzięki za pomoc,
    Pozdrawiam,
    Grzesiek

0 8
  • #2 02 Cze 2007 19:32
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

W przypadku samodzielnego wykonania anteny "pionowej" to wzór do obliczenia częstotliwości rezonansowej jest nastepujący.

300 / f * k = ?? w metrach

300 to zaokrąglona szybkość rozchodzenia się światła czyli fali elektromagnetycznej
    f to częstotliwość w MHz
    k to współczynnik skrócenia dla średnicy promiennika około 3mm (pionowego) przyjmij k=0,96

Przykład obliczenia dla 100MHz :
    300/100*0,96 = 2,88m (288cm)
    dla 450MHz :
    300/450*0,96 = 0,64m (64cm)

UWAGA ! - Są to obliczenia dla pełnej długości fali.

W antenach auto nie stosuje się tak długich anten. Zastosowanie anteny o 1/4 długości (popularna = ćwiartka fali) ma same zalety. Impedancja takiej anteny jest około 50Ω (33Ω do75Ω) a więc można ją bezpośrednio włączać do skanera poprzez kabel koncentryczny 50Ω.

NOWE obliczenia dla ¼λ , to:

300 / f * k / 4 = ?? w metrach.

Opisałem problem "łopatologicznie" bez wdawania się w ścisłą "teorię" i "praktykę". Myslę , że to jednak pomoże.

Powodzenia.
    PS. Najbardziej skomplikowanym "problemem" jest jak zrobić z jednego promiennika kilka rezonansów. Są pewne metody jak to zrobić. Narazie "podaw" się tym co możesz obliczyć.

0
  • #3 02 Cze 2007 20:48
    kondensator
    Poziom 36  

Domniemuję, że Koledze chodzi o szerokopasmową antenę samochodową.
    Nie jest to prosta sprawa, zwłaszcza <200MHz i w czasie jazdy,
    z powodu m.in. wymiarów anten i ograniczonego miejsca.
    (!) Najpierw napisz jakich częstotliwości, zakresów chcesz słuchać (!).
    Być może wystarczy antena prętowa 1/4 fali na 154MHz,
    która zachowa się częściowo jak 5/8 fali dla ~462MHz.
    Podobnie antena 1/4 fali z 40MHz na częstotliwości ~120MHz.
    Na pasma 120, 80, 40, 33, 27MHz, muszą być oddzielne anteny połączone
    przez odpowiednie filtry (zwrotnicę) i / lub przełączane.
    Wszystko się nie zmieści (chyba że "samochód" to autobus...),
    na coś się trzeba zdecydować, anteny nie mogą być blisko od siebie.
    Kathrein produkuje antenę samochodową 80/160MHz, ale to kompromis
    (drogi) i na bardzo wąskie wycinki pasm.

Im niższa częstotliwość, tym antena prętowa w samochodzie będzie
    pracowała w węższym paśmie (-> smukłość)
    Dlatego do duosimlexu na 400MHz (np. 452/462MHz), a nawet na 160MHz
    (np. 152/158MHz) może być zwykła antena prętowa,
    a juz na 80MHz (np. 74/83.8MHz) są potrzebne specjalne
    dwu-rezonansowe (-> Kathrein, Radmor, Unicon)

Filtry pasmowe mogą być wskazane dla zmniejszeniu zakłóceń,
    gdyż 99.9% skanerów ich nie posiada (cena, wymiary)

Samochodowe anteny Discone widziałem w Polsce, na samochodzie.
    Były (2 sztuki) na masztach ok. 0.7m, mocowanych do solidnego
    bagażnika dachowego, po przekątnej (najdalej od siebie)
    Nie był to raczej pojazd prywatny...
    Z ich wymiarów wynikał zakres pracy ~ 360...900 MHz.

Teoretycznie jest też możliwość zrobienia unipola pętlowego z rezystorem
    coś a'la 1/2 T2FD, ale sprawność nie będzie zachwycająca, zaletą będzie
    zwarcie dla DC od razu bez przeróbek i wymuszony rezystorem
    szerszy zakres pracy z SWR<3 (rezystor dobrać, wymiary też...)
    Ani Discone, ani T2FD nie mają "legendarnych" szerokości pasma pracy
    rzędu 1:10 czy 1:5, raczej bliżej 1:3 (Discone), 1:2 (T2DF) )

Wykonanie samemu anten samochodowych jest możliwe,
    ale należy pamiętać o :
    - bezpieczeństwie innych użytkowników drogi, także w razie kolizji (!!!)
    (nawet gdy kto inny będzie sprawcą wypadku, a antena zrobi komuś
    krzywdę, to może skończyć się u prokuratora - pod rozwagę również
    zwolennikom magnesów, wsuwek, przyssawek, dzwonków itp...)
    - odprowadzeniu ładunków elektrostatycznych (dot. wszystkich anten !)

0
  • #4 03 Cze 2007 21:10
    nexia
    Poziom 18  

A może teleskopowa i wysuwana na odpowiednią wysokość w zależności od częstotliwości nasłuchu.

0
  • #5 04 Cze 2007 12:22
    magisterek79
    Poziom 11  

Witam ponownie,

@radiosystem

Specjalnie załączyłem obrazek AOR MA-500 żeby pokazać, że nie chodzi mi o zwykły dipol tylko właśnie o taki z kilkoma rezonansami na jednym promienniku. Jeśli znasz metody, o których wspomniałeś to właśnie one stanowią sedno mojego pytania i będę wdzięczny za ich przedstawienie. Oczywiście dzięki za zainteresowanie i chęć pomocy.

@kondensator

Domniemanie 100% słuszne. Skaner ma zakres, płynnie od 100kHz do 1,3GHz i nie chciałbym go "częściowo ogłuszyć" antenką na jedną, wybraną częstotliwość. Wiem że nie ma dobrej anteny na tak szeroki zakres. Pokazana na moim zdjęciu AOR MA-500 według producenta ma zakres 25-1300MHz i to by mi wystarczyło. Nie mam autobusu :) dlatego potrzebuję szerokopasmowy "bacik". Co do discone na dachu to rocznie robię prawie 100 tys. km po drogach naszego pięknego kraju i nie chcę nikogo narażać na ewentualne bliskie spotkanie z taką rozpędzoną antenką (sam też nie chciałbym czymś takim oberwać ;) ). Również dzięki za rady i zainteresowanie.

@nexia

Pomysł niezły ale trzeba by wykonać sterownik anteny wysuwający ją na długość odpowiadającą aktualnej częstotliwości. Skaner ma interfejs komputerowy więc może udało by się z niego aktualną częstotliwość odczytać. Przy płynnym skanowaniu częstotliwości taka automatycznie sterowana ruchoma antena stanowiłaby niezły "bajer" (dobry pomysł do DIY). Gorzej ze skanowaniem zaprogramowanych kanałów. Przy szybkości skanowania 60 kanałów/sekundę i różnicy w częstotliwościach kilkuset MHz antena skakałaby jak młot pneumatyczny (o ile mechanizm i sterownik by sobie z tym poradził). Kolejny problem to długość anteny przy małych częstotliwościach. Dla 25 MHz to prawie 3m ćwierćfalówki, takich długich automatów chyba nikt nie produkuje.
    Również dzięki za oryginalny pomysł.

PODSUMOWANIE:

Spróbuję w punktach sprecyzować cel tego wątku:
    1. Typ anteny : szerokopasmowa
    2. Typ budowy : whip (czyli bacik - np. jak MA-500)
    3. Zakres częst. : 25-1300 MHz
    4. Myśl przewodnia: skoro AOR może to my też możemy ;)

Patrząc na konstrukcję AOR MA-500 nasuwa się wniosek że to hybryda dipolu z anteną helikalną. Jak wiadomo anteny helikalne są antenami szerokopasmowymi. Pytanie czy to co widać na zdjęciu można traktować jako zestaw 3 dipoli o różnych rezonansach + 2 anteny helikalne ? Jeśli tak to czy ma ktoś pomysł jak wyliczyć parametry takiej hybrydy. Co do samego wykonania to myślałem o wykonaniu podobnych "zwojów" na antenie magnesowej od CB. Aor podaje że wysokość MA-500 to 74 cm. Jeszcze nie liczyłem ale na oko wygląda że ze 100 cm CB po wykonaniu owych "zwojów" można by uzyskać coś wielce zbliżonego do oryginału. Długości tych "dipoli", średnicę drutu, średnicę zwojów i kąt wzniosu lini śrubowej da się w przybliżeniu określić ze zdjęcia.

Proszę napiszcie co o tym pomyśle sądzicie, wiadomo co dwie głowy to nie jedna ... a tu mamy aż cztery (jak do tej pory)

ps. Czy koledzy się orientują jak wygląda prawna strona nasłuchu radiowego we Francji? Pytam bo wybieram się za dwa tygodnie na Paris Air Show i nie wiem czy legalnie będę mógł sobie posłuchać na ręczniaku chłopaków w powietrzu.

0
  • #6 04 Cze 2007 13:34
    kondensator
    Poziom 36  

Pasmo pracy anteny pokazanej na fotografii należy traktować
    z przymróżeniem oka, tj. słychać coś będzie, jak na kawałku drutu.
    Jeżeli SWR>3 i charakterystyka kierunkowa przypadkowa, to bliżej jest
    do kawałka drutu niż do anteny...
    SWR<3 jest na kilku wąskich wycinkach pasma w pokazanej wyżej "antenie"
    Dodatkowo poprzez połączenie kilkoma metrami "sznurka RG58",
    te zakresy sztucznie się poszerza (pomiar przez tłumik...)
    Podobnie w wielu firmowych "gumowych" antenach do radiotelefonów,
    z opisem w katalogu "2m+0.7m & 6m/4m/3m/1m/0.33m/0.23m receive only"
    "Cóś" słychać... Ale jaki ładny wygląd, można się przed kolegami pochwalić...

Dodano po 22 [minuty]:

magisterek79 napisał:
    dlatego potrzebuję szerokopasmowy "bacik"

Takie rzeczy to tylko w erze...
    magisterek79 napisał:
    Jak wiadomo anteny helikalne są antenami szerokopasmowymi.

Nie aż tak, nie przy tak niskich częstotliwościach i nie w tym trybie promieniowania
    Może być np. antena kierunkowa helix 1200-1300MHz (polaryz. kołowa),
    helikalna do radiotelefonu 33...33.5MHz (!) , 160...174MHz (polaryz. pionowa)
    magisterek79 napisał:
    czy będę mógł sobie posłuchać na ręczniaku chłopaków w powietrzu.

Niezły pomysł to podstawa anteny na stałe (wiercona !) w metalowym
    dachu wraz z wymianą promienników na postoju, także na takie
    teleskopowe z regulowaną ręcznie długością (z 118 na 135MHz do
    wspomnianego przykładu, a nawet bardziej).
    Oczywiście nie polecam używania tego w czasie jazdy.

Anteny z dostrajaniem mechanicznym cewki istnieją (na KF), współpracują
    z układem dostrajania nadajnika (komplet), czas dostrajania do danej
    częstotliwości wynosi min. kilkanaście sekund.

0
  • #7 04 Cze 2007 18:05
    nexia
    Poziom 18  

Magisterek 79 obawiam się że to się nie uda,fizyki nie oszukasz niestety.Jeżeli Ty chcesz w czasie jazdy skanować różne pasma no to takiej anteny nie znajdziesz.Wiesz jak coś jest do wszystkiego(uniwersalne) to jest do ....Myślałem o antenie teleskopowej wysuwanej elektrycznie i sterowanej ręcznie.A może coś pośredniego-helikalna rozciągana elektrycznie.

0
  • #8 04 Cze 2007 19:34
    magisterek79
    Poziom 11  

@kondensator

Co do ogólnej uwagi to prawo logiki wskazuje że jeśli antena na fotografi działaniem przypomina drut to nikt by jej nie kupił bo drut kosztowałby 4 PLN a antena kosztuje 400 PLN. Prawo marketingu mówi że produkt, na który nie ma popytu znika z rynku. Tymczasem antenę z obrazka sprzedają od Krymu po New York więc chyba coś w niej jest.

"szerokopasmowy bacik" - wiem że gdyby istniał to nikt by się nie męczył z budową discone. Mi chodzi o to żeby z ręczniaka DJ-X3 wyprowadzić antenę na zewnątrz samochodu i przy okazji nie ściągnąć tłumu gapiów (discone się do tego nadaje) i żeby to na dachu było czymś więcej niż zwykłym drutem. Stąd inspiracja MA-500.

Antena helikalna:
    Mała uwaga: Z tego co wiem, to gdy średnicy anteny helikalnej (śrubowej) jest mała w stosunku do długości fali (jak na obrazku) to pracuje ona w tzw. trybie normalnym tzn. max. promieniowania w kierunku prostopadłym do jej osi. Antena kierunkowa, o której piszesz to inna para kaloszy bo pomimo że jest helikalna ma inną geometrię (długość zwoju zbliżona jest do długości fali) co powoduje że max. prominiowania idzie wzdłóż osi anteny.
    Biorąc pod uwagę przytoczone fakty wydaje się że te zwoje z MA-500 to nie tylko ozdoba.

Wiercenie w dachu odpada bo samochód w leasingu. Mocowanie to najmniejszy problem. Bardziej interesuje mnie sam promiennik.
    Dzisiaj namierzyłem dość interesujący program z rodziny CAD do obliczń EM (elektro-magnetycznych) między innymi trójwymiarowych konstrukcji antenowych ale jeszcze go nie mam. Zależy mi na policzeniu tej anteny bo nie lubię kopiować "na małpę" i zastanawiać się czemu ktoś zrobił to tak a nie inaczej. Wątek wrzuciłem na forum bo bardziej od kopiowania "na małpę" nie lubię wywarzania otwartych drzwi.

Dodano po 1 [godziny] 26 [minuty]:

Nexia, zgadzam się z Tobą że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego :)
    Wiem też że myślałeś o sterowaniu ręcznym tym teleskopem ale jak rzuciłeś ten pomysł to mnie trochę fantazja poniosła i stąd te sterowanie automatyczne, wykorzystanie interfejsu skanera itd. Co do rozciąganej anteny helikalnej to jest to znowu jakiś pomysł ale ... o ile w teleskopowej zmiana długość anteny jest proporcjonalna do zmiany częstotliwości (zależność liniowa) o tyle w helikalnej nie jest tak prosto. Poprzez rozciągnięcie, oprócz długości zmieni się także kąt lini śrubowej, odstęp między zwojammi i minimalnie średnica z długością zwoju. Każdy z tych parametrów wpływa na charakterystykę anteny helikalnej i przypuszczam że dopasowanie anteny do żądanej częstotliwości byłoby znacznie trudniejsze niż przy teleskopie.

Nie chcę łamać praw fizyki i wiem że antena z obrazka nie będzie dla danej częstotliwości tak samo dobra jak np. wyliczona ćwierćfalówka. Ale ja nie chcę na niej słuchać sąsiednich krajów czy województw. Promień 10 -15 km dla mnie wystarczy. Samoloty cywilne wyżej nie latają a wojskowe latają często poniżej powietrznych tuneli cywilnych. Wiem że niektórzy podłączają zwykłe anteny od CB do skanerów (ręczniaków) i to już im poprawia zacznie odbiór. Jak dla mnie to trochę amatorszczyzna skoro są anteny whip "dedykowane do skanerów". Zrobiłem sobie mały przegląd anten whip multiband dostępnych w internecie i w większości rozwiązań wytępują zwoje na promienniku.

Może inaczej zadam pytanie. Skoro wszyscy umiemy liczyć zwykłe dipole to może ktoś powie jaki wpływ na parametry/charakterystykę zwykłego dipola ma umieszczenie w nim kilku zwojów?

0
  • #9 24 Maj 2014 18:33
    oscar.adrenalina
    Poziom 10  

Mając podobny dylemat do skanera podłączyłem antenę od Cb. Odbieram wszystko dosłownie, między fabryczna wystawiona za okno a Cb różnica w mocy sygnału około 30procent. Łatwo tanio i działa .

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin punkt 3.1.19. Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.
    Regulamin punkt 3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

Można przyłączyć też kawałek drutu. Twoja odpowiedź nic nie wnosi do tematu. Nie stanowi też żadnej rzeczowej odpowiedzi na postawione pytania.

0