Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar natężenia oświetlenia - jakie uprawnienia?

baks 04 Cze 2007 11:12 21907 6
 • #1 04 Cze 2007 11:12
  baks
  Poziom 21  

  Witam wszystkich i zwracam się z zapytaniem, mianowicie jakie uprawnienia są potrzebne i kto może wykonywać pomiary natężenia oświetlenia w pomieszczeniachpracy stałej. Do tej pory myślałem, że robią je elektrycy z odpowiednim świadectwem kwalifikacyjnym ale ostatnio słysząłem opinię, że zajmuje sie tym ochrona środowiska.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • #2 04 Cze 2007 12:24
  adamjur1
  Poziom 39  

  Wg stanu wiedzy z ostaniej "obrony " kwalifikacji ( 2004 rok) wystarczy fachowiec z E i D ( podsawa wykonywania pomiarów, z zaznaczonymi pracami kontrolno ppomiarowymi i do piskiem z tyłu na E:
  Pomiary....... ( tu wszystkie inne) , natężenia oświetlenia.
  Jeżeli w warunkach zamówienia nie ma nic o tym ze pomiary ma wykonać specjalista z zakresu środowiska pracy ( dawne przepisy) to można wykonać ( oczywiście zgodnie z zasadami - szkice, siatka pomiarów, uśrednienie wyników, min i max wynik itd)
  Jeżeli jest o specjaliście to można poprosić o odpowiednią podstawę prawną....
  Acha i ostatnio uwolniono pomiarowców od konieczności stosowania jedynego topornrgo ale dopuszczonego do używania miernika. można używać całej gamy nowoczesnych ułatwiających pracę przyrządów
  Pozdr.J.

 • #3 04 Cze 2007 16:05
  baks
  Poziom 21  

  Dzięki za szybką odpowiedź. Zapytam jeszcze o jedno. Mianowicie zasięgnąłem trochę języka i okazało sie, że nie jest nigdzie zapisane w ustawie czy rozporządzeniu, że osoba wykonująca pomiary natężenia oświetlenia musi mieć jakieś inne specjalne uprawnienia do wykonywania pomiarów niż świadectwo kwalifikacyjne SEP. Wymysłem jest tylko jakiś certyfikat wydawany przez Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego za odpwoeidnia opłatą. Podstawą do tego co mówię jest tylko fakt, iż światło nie jest czynnikiem szkodliwym a co za tym idzie nie ma nigdzie zapisu co do kwilifikacji osób wykonujących tego typu pomiary. Mam jeszcze drugie pytanie dotyczące zapisu w książeczce SEP. U mnie napisane jest tylko tyle "Prace kontrolno - pomiarowe do 1 kV" czy mam rozumieć aby wykonywać w/w pomiary musi być gdzieś tam napisane "pomiar natężenia światła"? Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.

 • #4 05 Cze 2007 07:34
  adamjur1
  Poziom 39  

  Swiatło może być czynnikiem szkodliwym ( przyczyną wypadku przy pracy czy wystąpienia objawów chorób zawodowych - za małe natężenie prowadzi do uszkodzenia wzroku osoby prcującej w takich warunkach i może być pośrednią przy czynąwypadku, za duże w biurach - często spotykany przy przypadek - prowadzi do olśnienia i to bynajmniej nie umysłowego :D :D pracowników. a w Teatrach , TV czy na estaradzie może spowodować uszkodzenia wzroku czy poparzenia - byłem kiedyś kierownikem technicznym teatru)
  Ja w ostanim swiadectwie E nan napisane na ostaniej stronie:
  Drukiem - zakres uprawnień poniarowych
  a długopisemPomiary rezystancji izolacjii uziemień,ochrony od porażeń, natężenia oświetlenia.
  Świadectwo wydane przez SEP w 2004 roku
  Pozdr.J
  ps
  oczywiście mam jeszcze D wszystko do 1 kV.

 • #5 05 Cze 2007 21:48
  baks
  Poziom 21  

  Dzięki kolego za zainteresoanie teamtem. Mam jeszcze do ciebie jedno pytanie. Mianowicie czy prace kontrolno - pomiarowe ( np skuteczności przeciwporażeniowej) muszą wykonywać dwie osoby z uprawnieniami na pomiary ( tzn. czy protokół musi być podpisany przez dwie osoby?) czy jest gdzies jakiś zapis ustwowy na ten temat. Jeszcze raz wielkie dzięki.

 • #6 05 Cze 2007 22:13
  adamjur1
  Poziom 39  

  Prace kontrolno-pomiarowe jako prace wykonywane pod napięciem powinny wykonywać dwie osoby, nie koniecznie obie muszą mieć uprawnienia pomiarowe, bardziej chodzi tu o wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa w przypadku porażenia :D.
  Co do podpisywania zawsze podpisywałem ja jako Ei D z pomiarami i drugi elektryk min z E, ale jak masz trochę cierpliwości to proszę prześledzić post pod podanym linkiem łącznie z zawartym w nim linkiem

  http://ise.pl/forum/viewtopic.php?f=17&t=10901

  Pozdr.J.

 • #7 25 Cze 2007 00:38
  baks
  Poziom 21  

  Nie odzywałem się jakiś czas ale dziękuję kolegom za zainteresowanie moim postem. Chciałbym zadać jeszcze jedno pytanie a mianowiecie: jak powinny wyglądać pomiary natężenia oświetlenia na stanowisku pray z komputerem. Czy wystarczy wykonać pomiar w kilku punktach na klawiaturze wyciągnąć średnią i współczynnik równomierności do tego ten sam pomiar na biurku i koniec? czy dodatkowo trzeba jeszcze robić jakieś pomiary w obrębie monitora lub w jakim innym obszarze? Z góry dziekuję za odpwoeidź.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME