Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak stworzyć analizator widma ?

11 Jun 2007 17:46 3143 9
  • Level 20  
    Witam !

Zajmuję się akustyczną obsługą imprez (koncertów). Myślę o zaopatrzeniu się w analizator widma, a wiem że zadanie to mógłby wykonywać laptop, który nidawno zakupiłem. Jaki program (programy) może realizować funkcję 31-pasmowego analizatora? Interesują mnie nazwy i ewentualnie przybliżone ceny soft'ów przeznaczonych do tego celu, no i oczywiście gdzie można je zdobyć? Czy karta dźwiękowa "realtek", w którą wyposażony jest mój laptop, jest wystarczająca, aby wykonać pomiary akustyczne do moich celów?

Pozdrawiam !
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    Level 14  
    Myślę, że karta realtec'a którą masz w laptopie nie będzie odpowiednia np. z tego względu, że mikrofony pomiarowe są mikrofonami pojemnościowymi wymagającymi zewnętrznego zasilania. Będziesz potrzebował zewnętrznej karty (z interface'm USB lub FireWire) mogącej dostarczyć zasilania Phantom. Dobre i tanie kart robi M-Audio (np. MobilePre).
    Do tego trzeba dokupić mikrofon pomiarowy. Ja używam takiego firmy Beyerdynamic, ale Behringer też ma taki w swojej ofercie i sprawuje się on bardzo dobrze.
    Co do oprogramowania to fajnym narzędziem jest SIA SmaartLive.
  • Helpful post
    Level 15  
    matelko wrote:
    Myślę, że karta realtec'a którą masz w laptopie nie będzie odpowiednia np. z tego względu, że mikrofony pomiarowe są mikrofonami pojemnościowymi wymagającymi zewnętrznego zasilania. Będziesz potrzebował zewnętrznej karty (z interface'm USB lub FireWire) mogącej dostarczyć zasilania Phantom. Dobre i tanie kart robi M-Audio (np. MobilePre).
    Do tego trzeba dokupić mikrofon pomiarowy. Ja używam takiego firmy Beyerdynamic, ale Behringer też ma taki w swojej ofercie i sprawuje się on bardzo dobrze.
    Co do oprogramowania to fajnym narzędziem jest SIA SmaartLive.

Całkowita racja, ale ja jeszcze dodam, że znakomity a nie tak strasznie drogi mikrofon pomiarowy produkuje dbx...
    http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=?SKU=PAH0001801-000&ProductUUID=0&JumpTo=OfferList
  • Helpful post
    Level 32  
    Ja mogę polecić program http://www.trueaudio.com/ - kosztuje 100 dolarów. Co do karty to w programie robisz najpierw kalibrację jej i miksera łącząc wejście z wyjściem i nierówności w paśmie karty nie wpływają zasadniczo na wynik pomiaru. Samą kartę sprawdź programem http://audio.rightmark.org/
  • Level 20  
    Pisząc o karcie "realtek" miałem na myśli taką konfigurację, że na wejście LINE karty, podam sygnał z wyjścia mixera na którym pracuję np. DIRECT - przy wejściu obsadzonym mikrofonem pomiarowym.
    Bardziej chodzi mi o to, czy wspomniana karta nie wprowadzi zbyt dużych błędów przy pomiarze.
    A jeśli chodzi o SIA SmaartLive, to czy posiada on generator szumu?
  • Level 15  
    fis wrote:
    Pisząc o karcie "realtek" miałem na myśli taką konfigurację, że na wejście LINE karty, podam sygnał z wyjścia mixera na którym pracuję np. DIRECT - przy wejściu obsadzonym mikrofonem pomiarowym.
    Bardziej chodzi mi o to, czy wspomniana karta nie wprowadzi zbyt dużych błędów przy pomiarze.
    A jeśli chodzi o SIA SmaartLive, to czy posiada on generator szumu?

Może wprowadzić Ci duże niezgodności w pomiarze, gdyż te karty nie mają zbyt dużego odstępu od szumów (przy dużym gainie duży błąd pomiaru). Poza tym mikrofon pomiarowy trzeba zasilić, a karty realtec tego nie posiadają (napięcia Phantom) ;) SIA SmaartLive posiada generator szumów...
  • Level 32  
    Ropniak wrote:
    Może wprowadzić Ci duże niezgodności w pomiarze, gdyż te karty nie mają zbyt dużego odstępu od szumów (przy dużym gainie duży błąd pomiaru). Poza tym mikrofon pomiarowy trzeba zasilić, a karty realtec tego nie posiadają (napięcia Phantom) ;) SIA SmaartLive posiada generator szumów...

IMHO nawet najlichsze karty mają >50dB S/N a przy pomiarze charakterystyki zazwyczaj wystarczy nam skala 30-40dB. Poziom wejścia ustawia sie na -10dB peak i tyle filozofii. Zasilanie mikrofonu można zrobić przecież z miksera i wyjść auxem pre. Największym problemem w laptopie bywa jego siejący zasilacz dlatego mierzyć trzeba raczej na bateriach.
  • Level 11  
    A czy można użyć jako mikrofon pomiarowy wkładki WM-61A?
  • Level 22  
    Dobra to tak ponieważ sam mam taki analizator od roku to się wypowiem ;p

Sygnał podkradasz z miksera. Więc problem phantoma znika...
    Jeśli twój stół nie dodaje nic od siebie ;/

Notebook realtek na początek wystarczy.
    Najlepiej mieć zewnętrzną bo nie odbiera śmieci z środka notebooka !! To jest bardzo ważne. Bo u mnie pomimo osobnego ekranowania karty dźwiękowej w notebooku były z tym problemy.

Software
    Ponieważ jestem linuxowcem zastosowałem sterowniki alsa i do tego analizator widma alsa/jack.
    Mam go na dysku moge załączyć.
    Zaznaczam max poziom dynamiki. Dokładność skali. Ilość kanałów z których jest pobierany sygnał.
    I ... działa :)
    I mam więcej niż 31 punktów !