Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak stworzyć analizator widma ?

11 Cze 2007 17:46 3071 9
  • Poziom 20  
    Witam !

Zajmuję się akustyczną obsługą imprez (koncertów). Myślę o zaopatrzeniu się w analizator widma, a wiem że zadanie to mógłby wykonywać laptop, który nidawno zakupiłem. Jaki program (programy) może realizować funkcję 31-pasmowego analizatora? Interesują mnie nazwy i ewentualnie przybliżone ceny soft'ów przeznaczonych do tego celu, no i oczywiście gdzie można je zdobyć? Czy karta dźwiękowa "realtek", w którą wyposażony jest mój laptop, jest wystarczająca, aby wykonać pomiary akustyczne do moich celów?

Pozdrawiam !
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Myślę, że karta realtec'a którą masz w laptopie nie będzie odpowiednia np. z tego względu, że mikrofony pomiarowe są mikrofonami pojemnościowymi wymagającymi zewnętrznego zasilania. Będziesz potrzebował zewnętrznej karty (z interface'm USB lub FireWire) mogącej dostarczyć zasilania Phantom. Dobre i tanie kart robi M-Audio (np. MobilePre).
    Do tego trzeba dokupić mikrofon pomiarowy. Ja używam takiego firmy Beyerdynamic, ale Behringer też ma taki w swojej ofercie i sprawuje się on bardzo dobrze.
    Co do oprogramowania to fajnym narzędziem jest SIA SmaartLive.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    matelko napisał:
    Myślę, że karta realtec'a którą masz w laptopie nie będzie odpowiednia np. z tego względu, że mikrofony pomiarowe są mikrofonami pojemnościowymi wymagającymi zewnętrznego zasilania. Będziesz potrzebował zewnętrznej karty (z interface'm USB lub FireWire) mogącej dostarczyć zasilania Phantom. Dobre i tanie kart robi M-Audio (np. MobilePre).
    Do tego trzeba dokupić mikrofon pomiarowy. Ja używam takiego firmy Beyerdynamic, ale Behringer też ma taki w swojej ofercie i sprawuje się on bardzo dobrze.
    Co do oprogramowania to fajnym narzędziem jest SIA SmaartLive.

Całkowita racja, ale ja jeszcze dodam, że znakomity a nie tak strasznie drogi mikrofon pomiarowy produkuje dbx...
    http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=?SKU=PAH0001801-000&ProductUUID=0&JumpTo=OfferList
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Ja mogę polecić program http://www.trueaudio.com/ - kosztuje 100 dolarów. Co do karty to w programie robisz najpierw kalibrację jej i miksera łącząc wejście z wyjściem i nierówności w paśmie karty nie wpływają zasadniczo na wynik pomiaru. Samą kartę sprawdź programem http://audio.rightmark.org/
  • Poziom 20  
    Pisząc o karcie "realtek" miałem na myśli taką konfigurację, że na wejście LINE karty, podam sygnał z wyjścia mixera na którym pracuję np. DIRECT - przy wejściu obsadzonym mikrofonem pomiarowym.
    Bardziej chodzi mi o to, czy wspomniana karta nie wprowadzi zbyt dużych błędów przy pomiarze.
    A jeśli chodzi o SIA SmaartLive, to czy posiada on generator szumu?
  • Poziom 15  
    fis napisał:
    Pisząc o karcie "realtek" miałem na myśli taką konfigurację, że na wejście LINE karty, podam sygnał z wyjścia mixera na którym pracuję np. DIRECT - przy wejściu obsadzonym mikrofonem pomiarowym.
    Bardziej chodzi mi o to, czy wspomniana karta nie wprowadzi zbyt dużych błędów przy pomiarze.
    A jeśli chodzi o SIA SmaartLive, to czy posiada on generator szumu?

Może wprowadzić Ci duże niezgodności w pomiarze, gdyż te karty nie mają zbyt dużego odstępu od szumów (przy dużym gainie duży błąd pomiaru). Poza tym mikrofon pomiarowy trzeba zasilić, a karty realtec tego nie posiadają (napięcia Phantom) ;) SIA SmaartLive posiada generator szumów...
  • Poziom 32  
    Ropniak napisał:
    Może wprowadzić Ci duże niezgodności w pomiarze, gdyż te karty nie mają zbyt dużego odstępu od szumów (przy dużym gainie duży błąd pomiaru). Poza tym mikrofon pomiarowy trzeba zasilić, a karty realtec tego nie posiadają (napięcia Phantom) ;) SIA SmaartLive posiada generator szumów...

IMHO nawet najlichsze karty mają >50dB S/N a przy pomiarze charakterystyki zazwyczaj wystarczy nam skala 30-40dB. Poziom wejścia ustawia sie na -10dB peak i tyle filozofii. Zasilanie mikrofonu można zrobić przecież z miksera i wyjść auxem pre. Największym problemem w laptopie bywa jego siejący zasilacz dlatego mierzyć trzeba raczej na bateriach.
  • Poziom 11  
    A czy można użyć jako mikrofon pomiarowy wkładki WM-61A?
  • Poziom 22  
    Dobra to tak ponieważ sam mam taki analizator od roku to się wypowiem ;p

Sygnał podkradasz z miksera. Więc problem phantoma znika...
    Jeśli twój stół nie dodaje nic od siebie ;/

Notebook realtek na początek wystarczy.
    Najlepiej mieć zewnętrzną bo nie odbiera śmieci z środka notebooka !! To jest bardzo ważne. Bo u mnie pomimo osobnego ekranowania karty dźwiękowej w notebooku były z tym problemy.

Software
    Ponieważ jestem linuxowcem zastosowałem sterowniki alsa i do tego analizator widma alsa/jack.
    Mam go na dysku moge załączyć.
    Zaznaczam max poziom dynamiki. Dokładność skali. Ilość kanałów z których jest pobierany sygnał.
    I ... działa :)
    I mam więcej niż 31 punktów !