logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Maksymalne podkręcenie procesora 500 MHz - jakie są granice?

andress 12 Cze 2007 20:18 1958 18
REKLAMA
  • #1 3978202
    andress
    Poziom 10  
    Posty: 17
    Witam !
    Więc jak już w temacie zapytałem do ilu pod kręcę procesor 500 mhz ??

    Moderowany przez jankolo:

    Przeniosłem z działu Komputery Hardware

  • REKLAMA
  • #2 3978220
    basman123
    Poziom 23  
    Posty: 521
    Pomógł: 49
    Ocena: 25
    Do 60oC....
    Moze podasz dokladnie jaki procek, jaka plyta.....
  • #3 3978227
    badboy84
    Poziom 43  
    Posty: 8749
    Pomógł: 1197
    Ocena: 1484
    Moja szklana kula jest w serwisie, nie pomoge :(.
  • REKLAMA
  • #4 3978228
    any56
    Poziom 39  
    Posty: 4186
    Pomógł: 656
    Ocena: 838
    Podałeś tyle danych, że od razu można odpowiedzieć, że do 5 GHz...
    Napisz, jaki procesor, jaka płyta itd!
  • #5 3978237
    przemek_d20
    Poziom 17  
    Posty: 272
    Pomógł: 9
    Ocena: 25
    Wszytsko zalezy od procesora i od plyty chociasz ja mialem procek AMD i jak go podkrecilem o 100mhz mimoze ze plyta miala zapoas to komp nie wstal wiec daruj sobie podkrecanie tylko kup cos lepszego
  • #6 3978244
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #7 3978255
    andress
    Poziom 10  
    Posty: 17
    Procesor Intel Celeron

    a gdzie mam sprawdzić nazwe płyty?
  • #8 3978262
    basman123
    Poziom 23  
    Posty: 521
    Pomógł: 49
    Ocena: 25
    Na płycie
  • REKLAMA
  • #9 3978266
    andress
    Poziom 10  
    Posty: 17
    A nie stać mnie na lepszego kompa miałem lepszego 2 gb procek ale pewnego dnia rano wstałem sobie włączam komputer i nie włącza mi sie monitor i nie wiem dlaczego ;( a monitor działa i karta graficzna też

    a jakie informacje byście chcieli jeszcze?

    Dodano po 2 [minuty]:

    A to płyta nazywa sie
    "Asus"
    Więcej nie mogę rozczytać
  • #10 3978276
    badboy84
    Poziom 43  
    Posty: 8749
    Pomógł: 1197
    Ocena: 1484
    "2 gb procek" to ilość cache ? :)

    płyte sprawdź np w programie Everest, podaj też jakie masz pamięci (66,100 czy 133)
    http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=93&id=1183

    ja też miałem Ferrari ale pewnego dnia rano wstałem i zapalam i nie zapalił i nie wiem dlaczego, akumulator dobry :)
  • #11 3978282
    przemek_d20
    Poziom 17  
    Posty: 272
    Pomógł: 9
    Ocena: 25
    NO to sprawdz jeszcze ram bo pewnie tam przyczyna tkwi
  • #12 3978284
    andress
    Poziom 10  
    Posty: 17
    A zresztą mam komputer 500 mhz 680 ram i karta graficzna radeon 9100 wiec xp mi chodzi ;)

    Dodano po 1 [minuty]:

    Do Przemek_d20 w ramie wszystko w porządku bo mój brat teraz używa ;)

    Dodano po 59 [sekundy]:

    Pole Wartość
    Właściwości płyty głównej
    ID płyty głównej 05/19/2000-i440BX-<P3B-F>
    Nazwa płyty głównej Asus P3B-F

    Właściwości magistrali FSB
    Typ magistrali Intel GTL+
    Szerokość magistrali 64-bitowy(a)
    Rzeczywista częstotliwość taktowania 75 MHz
    Efektywna częstotliwość taktowania 75 MHz
    Przepustowość 601 MB/sek

    Właściwości magistrali pamięci
    Typ magistrali SDR SDRAM
    Szerokość magistrali 64-bitowy(a)
    Rzeczywista częstotliwość taktowania 75 MHz
    Efektywna częstotliwość taktowania 75 MHz
    Przepustowość 601 MB/sek

    Informacje fizyczne płyty głównej
    Liczba gniazd procesora 1
    Liczba gniazd pamięci 4 DIMM
    Współczynnik postaci ATX
    Rozmiar płyty głównej 190 mm x 300 mm
    Mikroukład płyty głównej i440BX
    Dodatkowe własności JumperFree

    Producent płyty głównej
    Nazwa firmy ASUSTeK Computer Inc.
    Informacje o produkcie http://www.asus.com/products1.aspx?l1=3
    Uaktualnienie BIOS'u http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us

    Dodano po 2 [minuty]:

    A wiecie może skąd ściągne sterowniki do radeon 9100 bo szukam na google chyba już dwa dni i nic nie mogę znaleść ;(
  • #13 3978337
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #14 3978366
    andress
    Poziom 10  
    Posty: 17
    A gdzie to sprawdzę domyślam się że w porgramie Everest ... ale w jakiej zakładce?
  • REKLAMA
  • #15 3986044
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3085
    Pomógł: 163
    Ocena: 369
    Z podkręcaniem to jest tak że ja mogę wykręcić 140MHz a Ty przy takich samych ustawieniach 80MHz. Wynika to z kilku czynników, najważniejszy to taki że nic nie jest takie samo (nawet 2 procki z tej samej serii), jedne modele podkręcają się lepiej a inne gorzej. Podstawą taktowania jest dobra płyta główna (z dobrym biosem). Zacznij sam sprawdzać ile z niego wyciągniesz. Pamiętaj z Celeronami to jest tak że trzeba im podnosić "poprzeczkę" małymi kroczkami. Bo inaczej będzie niefajnie.
  • #16 3999315
    darek51085
    Poziom 11  
    Posty: 6
    Wojek jak jeszcze mial Celka 300 MHz to podkrecil do 450 MHz i chodzilo ale po jakihs dwoch latach sie procek zmeczyl i przestal liczyc :P. Pozdrawiam. Ja jak mialem AMD k6-2 500 MHz maxymalnie podkrecilem do 566 Mhz wiecej nie chcial isc. Celki z tamtej epoki sa lepsze do krecenia. :)
  • #17 4000206
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3085
    Pomógł: 163
    Ocena: 369
    Chciałbyś żeby tak było :D prawda jest taka że kupując AMD 500MHz mogłeś znaleźć w pudełku AMD'eka 70MHz. Takie rzeczy się zdarzały że byś nawet o nich nie marzył. Podkręcanie było szalenie proste i przyjemne. AMD zawsze dawało zapas mocy.
  • #18 4000345
    pidpawel
    Poziom 26  
    Posty: 1025
    Pomógł: 13
    Ocena: 18
    Ja powiem tak musisz posłuchac kolegów :D

    A mój rekord to ok 1ghz na standardowym chłodzeniu i nie przegrzał się :D 1h dziennie to nie jest dużo dla sprzętu.
  • #19 4002191
    galaxy_938
    Poziom 24  
    Posty: 938
    Pomógł: 36
    Ocena: 15
    Spójrz na temat który jest przyklejony w tym dziale ;)

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy maksymalnego podkręcenia procesora o bazowej częstotliwości 500 MHz, z pytaniem o granice podkręcania. Kluczowym czynnikiem jest model procesora oraz płyta główna – w tym przypadku Intel Celeron na płycie Asus P3B-F z chipsetem i440BX i magistralą FSB 75 MHz. Podkręcanie odbywa się głównie przez zwiększenie częstotliwości magistrali FSB, a jego efektywność zależy od jakości płyty głównej, chłodzenia oraz indywidualnych cech procesora. Użytkownicy podają przykłady podkręcania do około 566 MHz (AMD K6-2 500 MHz) czy nawet do 1 GHz na standardowym chłodzeniu, jednak z zastrzeżeniem, że każdy egzemplarz procesora ma inne możliwości. Zaleca się stopniowe zwiększanie taktowania i monitorowanie temperatur (do około 60°C). Wskazano także narzędzia do identyfikacji płyty głównej i pamięci RAM, np. program Everest. Podkreślono, że podkręcanie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu może prowadzić do niestabilności systemu lub uszkodzenia komponentów.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA