Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dobrać potencjometr bardzo precyzyjny do wentylatora?

martinos78 13 Cze 2007 21:15 1972 8
  • #1 13 Cze 2007 21:15
    martinos78
    Poziom 2  

Witam wszystkich

To jest moj pierwszy post na tym forum, więc jak ktoś zauważy błędy to proszę o uwagi.

Moje pytanie brzmi: Jak dobrać potencjometr bardzo precyzyjny do wentylatora na napięcie 230 V, 50 Hz?

Chcę zrobić bardzo płynną regulację obrotów wentylatora, i nie wiem ilo - omowy potencjometr mam dobrać. Wentylator ma w sobie wbudowany regulator obrotów. Z tego układu wychodzą trzy przewody. Czyli +DC, GND oraz żółty pewnie do regulacji obrotów.

Z góry dziękuje za odpowiedzi

Pozdrawiam

• #2 13 Cze 2007 21:40
    Krater28
    Poziom 17  

Cytat:
    Z tego układu wychodzą trzy przewody. Czyli +DC, GND oraz żółty pewnie do regulacji obrotów.

Drogi kolego - należało by się najpierw poważnie zastanowić nad tym czy jest to wentylator na 220V/50Hz ponieważ jeszcze się nie spotkałem aby przy napięciu sieciowym (prąd przemienny) aby były oznaczone przewody jako "+DC oraz GND" - co najmniej jedno z tych słów wyklucza taką możliwość :-)
    Jeśli kolory przewodów są: czarny, czerwony, żółty - to ten żółty służy do kontroli a nie regulacji obrotów (np płyta główna poprzez ten żółty przewód wie że wentylator się obraca i na tej podstawie steruje prądem aby uzyskać odpowiednie obroty).
    Pozdrawiam.

• #3 13 Cze 2007 21:56
    martinos78
    Poziom 2  

Zle mnie kolega zrozumiał, silnik wentylatora jest zasilany 230 V/50 Hz. Ale ten silnik ma uklad eletkroniczny sluzacy do regulacji obrotow silnika, z którego wychodza trzy przewody, +DC, GND oraz ten do kontroli czy jak mu tam (chyba PWN). I ten wentylator nie bedzie sluzyl do chlodzenia ukladow w komputerze :)

• #4 13 Cze 2007 22:31
    pierzchan
    Poziom 16  

A może jednak całe urządzenie zasilane jest z sieci 230V, a sam silnik sterowany jest ze sterownika zasilanego właśnie tym napięciem. Jaki to silnik? chodzi o cechy konstrukcyjne, opisz co widzisz, jak wygląda wirnik i stator, ile kabelków itp... bo PWMem steruje sie chyba silniki prądu stałego.

• #5 13 Cze 2007 22:44
    martinos78
    Poziom 2  

Więc tak: Jest kabelek 3-żyłowy L,N,PEN czyli to podłączam pod 230 V do sieci. I obok tego kabelka jest drugi kabelek też 3 żyłowy czerwony, niebieski i żółty. Czyli jak mi sie wydaje ze czerwony to +10DC, niebieski GND a żółty to 0-10 V. Mam schemat tyle ze w innej wersji, tzn. w drugim kabelku sa 4 zyly, dodatkowo wychodzi biały i sluzy do zliczania obrotow.

• #6 13 Cze 2007 22:51
    me_super
    Poziom 29  

martinos78 napisał:

Moje pytanie brzmi: Jak dobrać potencjometr bardzo precyzyjny do wentylatora na napięcie 230 V, 50 Hz?

Za mało danych aby cokolwiek powiedzieć. Jeśli nie wiesz, jak dokładnie steruje się wentylatorem to nic nie zrobisz. Poszukaj w instrukcji obsługi albo na stronie producenta.

• #7 14 Cze 2007 08:27
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Z lewej strony schematu podłączenia masz cztery alternatywne sposoby sterowania. Trzeci od prawej jest potencjometr. Standardowa wartość 10 k Ω . Suwak do żółtego , skrajne to czerwony i czarny.

Pzdr.

• #8 14 Cze 2007 09:34
    martinos78
    Poziom 2  

A tak przy okazji na sam koniec, po czym poznac ze jest to potencjometr liniowy czy logarytmiczny??

Dziekuje wszystkim za pomoc

• #9 14 Cze 2007 10:50
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Można z pomiarów: jeśli rezystancja zmienia sie proporcjonalnie do kąta obrotu, to charakterystyka jest liniowa.

Innym sposobem jest odczytanie z oznaczeń : A -> liniowa , B -> logarytmiczna

Jeśli chcesz "precyzyjnie" sterować , możesz zastosować potencjometr wieloobrotowy.

Pzdr.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson