Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiór HotBirda i Astry (tzw. "zez")

The Player 30 Cze 2007 20:38 3817 22
  • #1 30 Cze 2007 20:38
    The Player
    Poziom 12  

Witam. Chciałbym odbierać kanały na HotBirdzie i Astrze, bez ruszania anteną czy włączania obrotnicy (po prostu kanały Astry/Hotbirda przełączałbym pilotem) słyszałem, ze jest taka możliwość i nazywa się tzw. "zez". Co musiałbym kupić (i co najlepiej kupić), abym bezproblemowo mógł cieszyć się ze wszystkich kanałów na dwóch tunerach (Ferguson 3318SE i 7318). Podobno muszę kupić 2 konwertery twin (lub jeden quad) co byłoby lepszym rozwiązaniem? Dodatkowo diseqc (tylko jaki?) i uchwyt. Aktualnie tak wygląda moja instalacja antenowa (kupno anteny raczej odpada, chyba, że jest to niezbędne ;)). I jeszcze jedno pytanie, jak się ten "zez" sprawdza? Czy nie ma z nim jakiś kłopotów w połączeniu z dwoma tunerami i inny perypetii ;)

Proszę o rady dotyczące sprzętu jaki mam zakupić (jakie modele) i informacje jak to wszystko poskładać do kupy. Z góry dziękuję za pomoc

0 22
  • #5 30 Cze 2007 21:48
    The Player
    Poziom 12  

Ten diseqc podany przez Ciebie jest lepszy do "zeza" na dwa tunery?

0
  • Pomocny post
    #6 30 Cze 2007 21:51
    pajo21
    Poziom 35  

Na pewno dobry bo sprawdzony w praktyce.

0
  • #7 30 Cze 2007 21:53
    The Player
    Poziom 12  

A jeszcze jedna sprawa bo słyszałem, że niektóre tunery nie współpracują z diseqcami. Czy na tych tunerach Fergusona 3318 i 7318 wszystko będzie działać?

0
  • Pomocny post
    #8 30 Cze 2007 22:00
    pajo21
    Poziom 35  

Bedzie działać bez problemów.

0
  • #9 01 Lip 2007 00:20
    The Player
    Poziom 12  

Pajo21 chyba masz też tak ustawioną satelitę. Jak Ci się sprawuje w tej pozycji na "zeza" nie masz żadnych problemów? Wszystkie kanały HotBird i Astra śmigają?

0
  • Pomocny post
    #10 01 Lip 2007 10:43
    pajo21
    Poziom 35  

Osobiście mam bardziej rozbudowaną instalacje.
    Instalacje na disecqu 5/2 i dwóch fergusonach zrobiłem koledze dwa lata temu i do tej pory nie ma z nią żadnych problemów.

0
  • Pomocny post
    #12 01 Lip 2007 21:39
    pajo21
    Poziom 35  

Sens jest taki że nie zawsze dwa disecqi dobrze ze sobą współgrają a 5/2 jest specjalnie robiony pod twiny.Co do monoblocka to jest rozwiązanie najgorsze.
    Nie zawsze warto oszczędzać.

0
  • Pomocny post
    #13 01 Lip 2007 22:42
    fidzo
    Poziom 21  

witam
    zgadzam się z kolegą@pajo21
    5/2 + dwa twiny i nic dodać
    a z kombinowanie to ś tylko kłopoty
    pzdr

0
  • Pomocny post
    #14 01 Lip 2007 23:14
    Piotr Pajkert
    Poziom 32  

Witam!
    Ten talerz ma chyba ze 100 lat :D.
    Jeśli już inwestujesz, to kup nowy.
    Cześć!

0
  • #15 02 Lip 2007 00:40
    The Player
    Poziom 12  

Sto lat nie ma :P. Ale jest wysłużony, pytanie czy to może przeszkadzać w odbiorze sygnału? Jakbym kupił tamtego monoblocka twina to nie musiałbym inwestować w diseqca?

0
  • Pomocny post
    #16 02 Lip 2007 06:57
    zorbek
    Poziom 30  

Czasza wygląda na wykonaną z włókien więc rdza jej nie grozi. Ustaw ja na Hotbirda zamontuj to co wybrałeś
    i powinno być ok. Zespół siłownika musisz zostawić ponieważ czasza nie ma żadnych regulacji.

0
  • #17 02 Lip 2007 13:27
    The Player
    Poziom 12  

Więc co lepiej wybrać? 2 konwertery czy monoblcoka twina? Jakbym wziął monoblocka twina to nie muszę kupować diseqca?

0
  • Pomocny post
    #18 02 Lip 2007 14:16
    zorbek
    Poziom 30  

Monoblok Twin diseq ma wbudowany więc tylko podłączasz dwa kabelki ustawiasz talerz, konfigurujesz tuner i po problemie.

0
  • #19 02 Lip 2007 14:26
    The Player
    Poziom 12  

Czyli wystarczy ze kupię Monoblocka twina i wszystko będzie hulać? Te kabelki o których mówiłeś znajdują się razem w zestawie z monoblockiem, czy trzeba je dokupować osobno?

0
  • #20 02 Lip 2007 14:51
    zorbek
    Poziom 30  

Mówiąc kabelki myślałem o przewodzie między tunerem a konwenterem:)) I nie ma ich w zestawie.

0
  • #22 10 Lip 2007 20:39
    zorbek
    Poziom 30  

Opis to tzw wodelejstwo :)) Zestaw standard :)) Jak chcesz zmienić też czaszę i nie masz żadnego sklepu TV-SAT w swojej okolicy to możesz kupować:))

0
  • #23 17 Sie 2007 16:23
    voyvav
    Poziom 1  

Witam,
    nie chcę powielać tematu w nowym wątku, więc zadam swoje pytanie tutaj:

Mam antenę 80cm z konwerterem Humax twin universal 0.4dB ustawionym na hotbirda a kilka miesięcy temu kupiłem sobie dodatkowy pojedynczy konwerter Golden Interstar 0.2dB i ustawiłem go w zezie na astrę.
    Po instalacji, tak jak chciałem, sygnał z HB był przesyłany do 2 dekoderów a z astry do jednego. Dekoder odbierajacy 2 satelity to ferguson 6018 i kable antenowe z 2 konwerterów przechodziły przez przełącznik disecq. Przez dłuzszy czas wszystko sprawowalo sie ok tzn sygnal z HB 99% a z Astry 40-60%.
    Niestety od kilku tygodni doswiadczam znacznego pogorszenia jakosci sygnalu z Astry, poczatkowo byly to wahania sie 20/50% bez zmiany ustawienia konwertera (?). Aktualnie mimo wszelkich manewrów ustawienia - jest to 10-20%. W praktyce sprawia to, że ogladanie kanalów jest niemozliwe. Tymczasem sygnal z HB nie zmienil sie.
    Dodam, ze w odleglosci kilkunastu metrów od anteny sa wysokie drzewa - nie sadze jednak, aby w kilka miesiecy przez to sygnal mogl sie tak znacznie zmienic, jeszcze dziwniejsze byly te wahania poziomow(?).

Jak sadzicie co moze byc przyczyna tak znacznego obnizenia jakosci sygnalu Astry w tym przypadku? Kable są ok. Przełącznik disecq chyba też, bo przełacza sygnał z HB i jest ok. Uszkodzenie konwertera? Zagłuszanie konwertera? Jak to najlepiej zdiagnozować?

Z góry dziękuję:)

1