logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

sterownik PID pracujacy w wys. temperaturze oraz Gaz

falkow 04 Lip 2007 23:33 1786 4
  • #1 4050226
    falkow
    Poziom 12  
    Posty: 37
    Ocena: 4
    witam
    mam taki problem, serwisuje czasem maszyny w kateringu
    i ostatnio mam problem z regulatorami PID
    poniewaz sa one umeiszczone w tak niefortunnym miejscu ze sie przegrzewaja i elektronika przestaje pracowac
    moze ktos moze mi polecic jakies dobre i tanie sterowniki, problem jest taki ze ja nie za bardzo moge zmienic ich umiejscowienie... moze jakies pomysly?

    i drugi problem poszukuje jakiegos sterownika do gazu, zeby wspolpracowal z ww. sterownikiem czyli sekwencja jest taka:
    zaplon gazu i podtrzymywanie tzw. pilota (malego plomyka)
    odblokowanie elektrozaworu jesli temperatura jest za niska
    zablokowanie jesli temperatura jest ok (stan normalny)

    ktos moze zna jakies godne polecenia?

    dzieki z gory za odpowiedz

    pozdrawiam
    Rafal
  • #2 4050325
    darkonel
    Poziom 19  
    Posty: 431
    Pomógł: 16
    Ocena: 38
    1. Skoro regulatory PID (chyba o regulator PID chodzi a nie o sterownik PLC) umieszczone są w miejscu gdzie występuje wysoka temperatura, to chyba jednak trzeba je przenieść w inne miejsce. Moze wystąpić tutaj kwestia przedłużenia przewodów termoelementu lub termorezystora i innych, ale jest to do zrobienia. Mozna też wykorzystać regulatory w wykonaniu Ex. Są one znacznie droższe ale za to bardziej odporne.

    2. Tutaj polecam wykorzystanie sterownika PLC, na przykład GE Fanuc w wersji np. micro lub nano, i odpowiednie go zaprogramowanie. Można też zamiast sterownika wykorzystać drugi regulator PID i jego sygnały alarmowe (styki AH i AL). Do zapłonu gazu i podtrzymania płomienia można użyć przekaźników i skonstruować układ podtrzymujący.
    Pozdrawiam
  • #3 4050345
    falkow
    Poziom 12  
    Posty: 37
    Ocena: 4
    darkonel napisał:
    1. Skoro regulatory PID (chyba o regulator PID chodzi a nie o sterownik PLC) umieszczone są w miejscu gdzie występuje wysoka temperatura, to chyba jednak trzeba je przenieść w inne miejsce. Moze wystąpić tutaj kwestia przedłużenia przewodów termoelementu lub termorezystora i innych, ale jest to do zrobienia. Mozna też wykorzystać regulatory w wykonaniu Ex. Są one znacznie droższe ale za to bardziej odporne.


    najzwyklejszy regulator temperatury to ma byc ale najlepiej zeby mial wyswietlacz cyfrowy chodzi o to zeby dalo sie ustawic temperature np. 170 stopni C czujnik jest w kotle PT100,
    i wlasnie dlatego pytam moze ktos sie spotkal z takimi ktore beda pracowaly w temperaturze okolo 80 stopni C




    darkonel napisał:
    2. Tutaj polecam wykorzystanie sterownika PLC, na przykład GE Fanuc w wersji np. micro lub nano, i odpowiednie go zaprogramowanie. Można też zamiast sterownika wykorzystać drugi regulator PID i jego sygnały alarmowe (styki AH i AL). Do zapłonu gazu i podtrzymania płomienia można użyć przekaźników i skonstruować układ podtrzymujący.
    Pozdrawiam


    mi chodzi o taki uklad ktory produkowalby iskre do odpalenia gazu, odbieral sygnal z palnika ze gaz dziala, i jesli temperatura jest za niska to wtedy otwiera elektromagnez i od malego plomyka zapala sie cale palenisko... cos jak w boilerze gazowym

    moze jakies pomysly:) moze ktos zna cos z autopsji...
  • #4 4052062
    darkonel
    Poziom 19  
    Posty: 431
    Pomógł: 16
    Ocena: 38
    falkow napisał:
    mi chodzi o taki uklad ktory produkowalby iskre do odpalenia gazu, odbieral sygnal z palnika ze gaz dziala, i jesli temperatura jest za niska to wtedy otwiera elektromagnez i od malego plomyka zapala sie cale palenisko... cos jak w boilerze gazowym

    moze jakies pomysly:) moze ktos zna cos z autopsji...


    Są gotowe tzw "programatory" do palników, szeroko stosowane w automatyce przemysłowej. Wypozażone są w zewnętrzną fotokomórkę (czujnik płomienia), która reaguje tylko na widmo płomienia, oraz zawór dopływowy medium roboczego wraz z transformatorem oraz elektrodami. Programator sterowany jest z zewnatrz (załącz palnik, I stopień, II stopień) na przykład z regulatora temperatury, który ma za zadanie utrzymać stałą temperaturę.

    Można też zrobić konstrukcję amatorską, mianowicie płomień-pilot paliłby się na stałe, natomiast zawór gazowy otwierałby się po wystąpieniu alarmu LO i zamykałby się po wystąpieniu alarmu HI. Oczywiście trzeba zastosować przerzutnik typu RS na przykład z przekaźników po to, by w temperaturze utrzymywanej, pomiędzy wystąpieniem alarmów, układ pamiętał ostatnią ustawioną pozycję zaworu gazu.
    Konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie przed zanikiem plomienia. Można to zrealizować wykorzystując wspomnianą wcześniej fotokomórkę lub jakiś termoelement z układem czuwania np. przekaźnik normalnie rozwarty (po zaniku napięcia zasilania zawór musi być zamknięty). Na czas odpalania palnika można by było wymusić przyciskiem zwarcie zestyku przekaźnika czuwania i zapalenie płomienia, który po ogrzaniu termoelementu podtrzymywany byłby tym zestykiem przekaźnika... Może coś takiego właśnie?
  • #5 4053428
    *paweł*

    Specjalista Automatyk
    Posty: 968
    Pomógł: 60
    Ocena: 95
    U mnie na firmie do kotroli płomienia stosuje sie jeszcze druga metode.W "palenisku" jest dwie elektrody ktore podlaczone sa do sterownika i badaja rezystanje w komorze.Wiadomo ze gdy gaz sie pali rosnie wilgotnosc,a co za tym idzie maleje rezystancja.Zaznaczam jednak ze jest to uklad tylko zabezpieczajacy i niemogacy pracowac w kazdych warunkach.Jednak uwazam jak kolega darkonel,ze kotrole najlepiej zrobic na czujniku plomienia,a samo sterowanie na jakims nawet malym sterowniczku.Moellera Easy 822,lub Mfd nadaja sie do tego,a koszt niejest tak wygorowany jak w Fanuc-u,a posiadaja jeszcze regulator PID.

    Pozdrawiam
    Konto firmowe:
    Automation-Systems
    Domatków 36, Kolbuszowa, 36-100 | Tel.: 17 XXXXXXX (Pokaż) | Strona WWW: automatyka-sklep.eu
REKLAMA