Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skrzynia basowa w warunkach domowych ???

Mały|Css.pl 10 Lip 2007 00:23 6626 25
  • #1 10 Lip 2007 00:23
    Mały|Css.pl
    Poziom 16  

Witam! posiadam skrzynie basową magnata moje pytanie....czy zda egzamin w domu i czy w ogóle będzie sie nadawać do warunków domowych ???? chce ją napędzać holtonem 200W + filtr oczywiście czy to dobry pomysł może lepiej zrobić suba ??? temat do przedyskutowania proszę o wasze opinie z góry dziękuje ;)

Moderowany przez andre1979:

Przeniesiono z Układy elektroniczne DIY pomysły i problemy

0 25
  • #2 10 Lip 2007 14:45
    Misiek_19
    Poziom 13  

Czesc. Po pierwsze co to za magnat, a po drugie czego wymagasz?
    Jak narazie mogę Ci powiedzieć że jeśli wszystko jest sprawne to napewno będzie grać :)

0
  • #3 10 Lip 2007 21:27
    Mały|Css.pl
    Poziom 16  

Oczekuje dość niskiego basu od tej skrzyni proszę was wszystkich o pomoc tak jak pisałem wyżej nie wiem co będzie lepsze sub czy skrzynia ??

0
  • Pomocny post
    #4 10 Lip 2007 21:48
    wisnialdz
    Poziom 15  

Niskie zejście basu w większości zależy od głośnika i wykonania skrzyni Powinno to jakoś grać

0
  • #5 10 Lip 2007 21:56
    barszcz17
    Poziom 14  

To i to może być dobre, wszystko zależy od budowy i użytych przetworników.

0
  • Pomocny post
    #6 10 Lip 2007 23:06
    komp5
    Poziom 11  

Skrzynia basowa zarowno jak i subwoofer nadaja sie lepiej do domu niz tuba, poniewaz mozna z nich wydobyc dzwieki o nizszych czestotliwosciach, idaca za tym głebia basu. Tak wiec jezeli chcesz miec bass w domu smialo mozesz zastosowac je w domu

0
  • #7 11 Lip 2007 08:44
    PiotrMikler
    Poziom 16  

Napisz co to za model Magnata. Słuchałem parę modeli bo ostatnio chciałem kupić, więc może coś Ci doradzę.

0
  • #8 11 Lip 2007 10:01
    Markos85
    Poziom 17  

jak masz tą skrzynię to najlepiej sprawdzić :D odbieranie dźwięków to kwestia dość subiektywna, poza tym jakość basu zależy również np od wymiarów pokoju lub miejsca ustawienia skrzyni

0
  • #10 11 Lip 2007 14:40
    Markos85
    Poziom 17  

nie wiem jak to gra ale bandpass'a w domu bym unikał, zazwyczaj mają trochę gorszą dynamikę, ale ten Neoforce 1120 z wyglądu ładnie :D się prezentuje

0
  • #11 11 Lip 2007 14:51
    seba_x
    Poziom 31  

komp5 napisał:
    Skrzynia basowa zarowno jak i subwoofer nadaja sie lepiej do domu niz tuba, poniewaz mozna z nich wydobyc dzwieki o nizszych czestotliwosciach, idaca za tym głebia basu. Tak wiec jezeli chcesz miec bass w domu smialo mozesz zastosowac je w domu

więc mówisz że tuba będzie gorsza ... ? nie da się uzyskać niskiego zejścia ?

0
  • #12 11 Lip 2007 15:02
    Mały|Css.pl
    Poziom 16  

A jak z pasmem przenoszenia od 20-500 Hz będzie ładnie grało w domu ??? (chodzi o duży bass :D)czy może lepiej od 18-500 Hz ??

0
  • #14 11 Lip 2007 17:31
    komp5
    Poziom 11  

seba_x: więc mówisz że tuba będzie gorsza ... ? nie da się uzyskać niskiego zejścia ?

Z tuby wydobywa sie calkiem inny bass, niz z suba czy skrzyni basowej. Musi być naprawde dobry głosnik aby jego czestotliwosc zeszła ponizej 20Hz.

Odnośnie tego Mały|Css.pl: A jak z pasmem przenoszenia od 20-500 Hz będzie ładnie grało w domu ??? (chodzi o duży bass Very Happy)czy może lepiej od 18-500 Hz ??

Zmiany czestotliwości o 2Hz sa naprawde nieznaczne i nie maja wiekszego wplywu na bass (co innego jakbys zadał pytanie gdzie bedzie większy bass, od 20Hz czy od 35Hz)

0
  • #16 11 Lip 2007 19:01
    komp5
    Poziom 11  

Dla nas tuba jest w kształcie walca, gdzie na jednej podstawie umieszczony jest głośnik. Ale rada dla wszystkich: unikajcie tub!!!

0
  • #17 11 Lip 2007 19:40
    Markos85
    Poziom 17  

"oficjalnie" człowiek słyszy w paśmie od 20Hz - 20kHz, a infradźwięki podobno są szkodliwe, gdzieś słyszałem że faszyści używali infradźwięków jako pomoc do przesłuchań, ale kto by tam plotek słuchał :P:P:P
    Mały|Css.pl to jaką dolną częstotliwość osiągniesz zależy również od pojemności pomieszczenia i tak jeżeli masz pokój wielkości pokoju w bloku to o 20Hz zapomnij, nie jestem w stanie w tej chwili przytoczyć odpowiednich wzorów ale jak dobrze poszukasz na elektrodzie to takowe znajdziesz, tak więc nie sugeruj się tym
    komp5 masz rację obudowa walcowa to dziwactwo ..

0
  • #18 12 Lip 2007 08:23
    seba_x
    Poziom 31  

no dla mnie tuba to tuba a nie walec z papieru :D , śmiech mnie ogarnia jak ktoś pisze "duży bas" a co to k...a jest ? :lol: w domu dobrze zaprojektowany subwoofer robi masakrę już przy 5-15% swojej mocy , strojeniem na 18 czy 20Hz podniecają się tylko amatorzy . W małym pokoiku subwoofer postawiony w rogu ścian ma tendencje do podbijania dzwięku , wylicz dobrze obudowę w winisd , nie przesadzaj z objętością , strojenie br dobierz tak żeby nie przekraczać group delay 15ms , wzmak masz dobry więc napewno będzie ok .

0
  • #19 12 Lip 2007 10:09
    Mały|Css.pl
    Poziom 16  

Tak tak nie będe sie w to bawił..... źle nastroje i będzie kapa juz mam takiego suba własnej roboty i tylko pieniądze wyrzucone w błoto więc juz sie nie podejmuje....;/ a tak w ogóle szanowny kolego seba_x ja prosiłem o pomoc a nie o Twoja krytykę tego co ja napisałem bo to forum nie jest od tego żeby sie wymądrzać i gasić innych ;/ tylko w miarę możliwości pomagać początkującym

0
  • #20 12 Lip 2007 10:35
    Markos85
    Poziom 17  

Mały|Css.pl to znaczy, że masz już jakieś doświadczenie ! ale naprawdę nie warto walczyć o niską dolną częstotliwość, płaska charakterystyka group delay jest dużo ważniejszym parametrem, obudowy typu band-pass wypadają tu raczej kiepsko, dlatego odradzam.
    Ja już z subwooferów wyrosłem :D ale gdybym miał coś dla siebie robić to tylko na obudowie zamkniętej: prosto, trudno coś spieprzyć i uzyskujesz ładny dźwięk i szybki dynamiczny bas

0
  • #21 12 Lip 2007 12:00
    seba_x
    Poziom 31  

Mały|Css.pl napisał:
    Tak tak nie będe sie w to bawił..... źle nastroje i będzie kapa juz mam takiego suba własnej roboty i tylko pieniądze wyrzucone w błoto więc juz sie nie podejmuje....;/ a tak w ogóle szanowny kolego seba_x ja prosiłem o pomoc a nie o Twoja krytykę tego co ja napisałem bo to forum nie jest od tego żeby sie wymądrzać i gasić innych ;/ tylko w miarę możliwości pomagać początkującym

czy to jest krytyka ? :

wylicz dobrze obudowę w winisd , nie przesadzaj z objętością , strojenie br dobierz tak żeby nie przekraczać group delay 15ms , wzmak masz dobry więc napewno będzie ok

same dobre rady !

nikt ci nie da gotowego projektu , teraz jeszcze raz przeczytałem twój post , piszesz że masz już jakiś subwoofer magnata to po co kombinujesz zamiast podłączyć i sprawdzić jak będzie działać , piszesz jeszcze że nie będziesz się w to bawił bo już raz coś zrobiłeś i była kupa to w końcu jakiej pomocy oczekujesz ?

0
  • #22 13 Lip 2007 12:57
    robson24-78
    Poziom 19  

Witam kolegów.

Po pierwsze, chciałbym zauważyć że używacie błędnych i mylących określeń... Co to jest tuba??? Z tego co zauważyłem w podanych przez autora postu odnośnikach, jeden głośnik ma obudowę zamkniętą, a drugi ma obudowę z otworem, czyli powszechnie znany Bass-Reflex... Obudowa tubowa nie ma z nimi nic wspólnego. Co do stosowania subwooferów samochodowych w domu nie będę się wypowiadał (osobiście uważam to za nie do końca przemyślany pomysł ;)). Obudowa zamknięta lepiej przenosi krótkie impulsy dźwiękowe, BassReflex radzi sobie z nimi gorzej. Co do dolnej częstotliwości granicznej, przewagę ma Bass-Reflex, pozwala uzsykać o kilka-kilkanaście Hz niższą przy tej samej objętości obudowy... Wybór - to kwestia gustu, dobrze zestrojony Bass-Reflex nie jest w niczym gorszy od obudowy zamkniętej (zauważcie że większość produkowanych fabrycznie kolumn i subwooferów ma właśnie obudowy z otworem...).

Pozdrawiam!

0
  • #23 14 Lip 2007 15:52
    Porensaj
    Poziom 10  

ja mam tube z głośnikiem alphard sw803z 20cm i wzmacniacz weconic 4*70wat rms i gra oszałamiająco więc nawet i tuba w domu sie sprawdzi napewno wszystko drży

0
  • #24 14 Lip 2007 16:51
    Misiek_19
    Poziom 13  

Porensaj napisał:
    ja mam tube z głośnikiem alphard sw803z 20cm i wzmacniacz weconic 4*70wat rms i gra oszałamiająco więc nawet i tuba w domu sie sprawdzi napewno wszystko drży

na mnie słowo Alphard źle działa. Miałem kiedy 2 głośniki tej firmy i szybciej je sprzedałem niż kupiłem :) Oczywiście mój błąd bo nie posłuchałem wielu osób na tym forum.
    Ale jak napisał poprzednik to kwestia gustu. Zależy czego oczekujesz. Jeśli masz jakiś woofer samochodowy to najlepiej samemu sprawdzić czy dźwięk ten odpowiada Ci w pokoju. Ja obecnie mam Rockford'a RF coś tam (już nie pamiętam) w zamkniętej obudowie i bas w pokoju jest nawet ciekawy mimo że jest to głośnik do CarAudio.

0
  • #25 14 Lip 2007 19:13
    Porensaj
    Poziom 10  

dokłądnie zalezy co kto chce osiagnąc i na ile pozwalają fundusze

0
  • #26 14 Lip 2007 22:28
    Mały|Css.pl
    Poziom 16  

Myśle ze od suba można wymagać tylko basu bo do tego jest stworzony..... chyba ze ktoś dorzuci średnio i wysoko tonowe i zrobi kolumne :D:D jak kolega pisał kwestia gustu :D

0