logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Czy skrzynia basowa Magnat z Holtonem 200W sprawdzi się w domu?

Mały|Css.pl 10 Lip 2007 00:23 7661 25
REKLAMA
  • #1 4066905
    Mały|Css.pl
    Poziom 16  
    Posty: 261
    Pomógł: 3
    Ocena: 8
    Witam! posiadam skrzynie basową magnata moje pytanie....czy zda egzamin w domu i czy w ogóle będzie sie nadawać do warunków domowych ???? chce ją napędzać holtonem 200W + filtr oczywiście czy to dobry pomysł może lepiej zrobić suba ??? temat do przedyskutowania proszę o wasze opinie z góry dziękuje ;)

    Moderowany przez andre1979:

    Przeniesiono z Układy elektroniczne DIY pomysły i problemy

  • REKLAMA
  • #2 4068264
    Misiek_19
    Poziom 14  
    Posty: 91
    Pomógł: 5
    Ocena: 3
    Czesc. Po pierwsze co to za magnat, a po drugie czego wymagasz?
    Jak narazie mogę Ci powiedzieć że jeśli wszystko jest sprawne to napewno będzie grać :)
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #4 4069771
    wisnialdz
    Poziom 15  
    Posty: 181
    Pomógł: 5
    Ocena: 3
    Niskie zejście basu w większości zależy od głośnika i wykonania skrzyni Powinno to jakoś grać
  • #5 4069804
    barszcz17
    Poziom 14  
    Posty: 151
    Pomógł: 3
    Ocena: 21
    To i to może być dobre, wszystko zależy od budowy i użytych przetworników.
  • Pomocny post
    #6 4070089
    komp5
    Poziom 12  
    Posty: 11
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Skrzynia basowa zarowno jak i subwoofer nadaja sie lepiej do domu niz tuba, poniewaz mozna z nich wydobyc dzwieki o nizszych czestotliwosciach, idaca za tym głebia basu. Tak wiec jezeli chcesz miec bass w domu smialo mozesz zastosowac je w domu
  • #7 4070689
    PiotrMikler
    Poziom 16  
    Posty: 283
    Pomógł: 5
    Ocena: 24
    Napisz co to za model Magnata. Słuchałem parę modeli bo ostatnio chciałem kupić, więc może coś Ci doradzę.
  • #8 4070859
    Markos85
    Poziom 18  
    Posty: 301
    Pomógł: 9
    Ocena: 17
    jak masz tą skrzynię to najlepiej sprawdzić :D odbieranie dźwięków to kwestia dość subiektywna, poza tym jakość basu zależy również np od wymiarów pokoju lub miejsca ustawienia skrzyni
  • #10 4071669
    Markos85
    Poziom 18  
    Posty: 301
    Pomógł: 9
    Ocena: 17
    nie wiem jak to gra ale bandpass'a w domu bym unikał, zazwyczaj mają trochę gorszą dynamikę, ale ten Neoforce 1120 z wyglądu ładnie :D się prezentuje
  • #11 4071700
    seba_x
    Poziom 31  
    Posty: 2071
    Pomógł: 29
    Ocena: 112
    komp5 napisał:
    Skrzynia basowa zarowno jak i subwoofer nadaja sie lepiej do domu niz tuba, poniewaz mozna z nich wydobyc dzwieki o nizszych czestotliwosciach, idaca za tym głebia basu. Tak wiec jezeli chcesz miec bass w domu smialo mozesz zastosowac je w domu


    więc mówisz że tuba będzie gorsza ... ? nie da się uzyskać niskiego zejścia ?
  • #13 4072130
    J4Y_90
    Poziom 11  
    Posty: 6
    a moze cosik na wyglad estradówki ?:p cos takiego jak ja sobie skombinowałem, tylko w domy puszczam tylko na 5% mocy xD
    Załączniki:
    • Czy skrzynia basowa Magnat z Holtonem 200W sprawdzi się w domu? DSCN2475.JPG (59.35 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #14 4072206
    komp5
    Poziom 12  
    Posty: 11
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    seba_x: więc mówisz że tuba będzie gorsza ... ? nie da się uzyskać niskiego zejścia ?

    Z tuby wydobywa sie calkiem inny bass, niz z suba czy skrzyni basowej. Musi być naprawde dobry głosnik aby jego czestotliwosc zeszła ponizej 20Hz.

    Odnośnie tego Mały|Css.pl: A jak z pasmem przenoszenia od 20-500 Hz będzie ładnie grało w domu ??? (chodzi o duży bass Very Happy)czy może lepiej od 18-500 Hz ??

    Zmiany czestotliwości o 2Hz sa naprawde nieznaczne i nie maja wiekszego wplywu na bass (co innego jakbys zadał pytanie gdzie bedzie większy bass, od 20Hz czy od 35Hz)
  • #15 4072325
    foxik000000
    Poziom 29  
    Posty: 1533
    Pomógł: 101
    Ocena: 56
    Nie wiem co to dla was jest tuba ? Obudowa walcowa czy prawdziwa tuba ?
  • #16 4072461
    komp5
    Poziom 12  
    Posty: 11
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Dla nas tuba jest w kształcie walca, gdzie na jednej podstawie umieszczony jest głośnik. Ale rada dla wszystkich: unikajcie tub!!!
  • REKLAMA
  • #17 4072593
    Markos85
    Poziom 18  
    Posty: 301
    Pomógł: 9
    Ocena: 17
    "oficjalnie" człowiek słyszy w paśmie od 20Hz - 20kHz, a infradźwięki podobno są szkodliwe, gdzieś słyszałem że faszyści używali infradźwięków jako pomoc do przesłuchań, ale kto by tam plotek słuchał :P:P:P
    Mały|Css.pl to jaką dolną częstotliwość osiągniesz zależy również od pojemności pomieszczenia i tak jeżeli masz pokój wielkości pokoju w bloku to o 20Hz zapomnij, nie jestem w stanie w tej chwili przytoczyć odpowiednich wzorów ale jak dobrze poszukasz na elektrodzie to takowe znajdziesz, tak więc nie sugeruj się tym
    komp5 masz rację obudowa walcowa to dziwactwo ..
  • #18 4073968
    seba_x
    Poziom 31  
    Posty: 2071
    Pomógł: 29
    Ocena: 112
    no dla mnie tuba to tuba a nie walec z papieru :D , śmiech mnie ogarnia jak ktoś pisze "duży bas" a co to k...a jest ? :lol: w domu dobrze zaprojektowany subwoofer robi masakrę już przy 5-15% swojej mocy , strojeniem na 18 czy 20Hz podniecają się tylko amatorzy . W małym pokoiku subwoofer postawiony w rogu ścian ma tendencje do podbijania dzwięku , wylicz dobrze obudowę w winisd , nie przesadzaj z objętością , strojenie br dobierz tak żeby nie przekraczać group delay 15ms , wzmak masz dobry więc napewno będzie ok .
  • #19 4074152
    Mały|Css.pl
    Poziom 16  
    Posty: 261
    Pomógł: 3
    Ocena: 8
    Tak tak nie będe sie w to bawił..... źle nastroje i będzie kapa juz mam takiego suba własnej roboty i tylko pieniądze wyrzucone w błoto więc juz sie nie podejmuje....;/ a tak w ogóle szanowny kolego seba_x ja prosiłem o pomoc a nie o Twoja krytykę tego co ja napisałem bo to forum nie jest od tego żeby sie wymądrzać i gasić innych ;/ tylko w miarę możliwości pomagać początkującym
  • #20 4074217
    Markos85
    Poziom 18  
    Posty: 301
    Pomógł: 9
    Ocena: 17
    Mały|Css.pl to znaczy, że masz już jakieś doświadczenie ! ale naprawdę nie warto walczyć o niską dolną częstotliwość, płaska charakterystyka group delay jest dużo ważniejszym parametrem, obudowy typu band-pass wypadają tu raczej kiepsko, dlatego odradzam.
    Ja już z subwooferów wyrosłem :D ale gdybym miał coś dla siebie robić to tylko na obudowie zamkniętej: prosto, trudno coś spieprzyć i uzyskujesz ładny dźwięk i szybki dynamiczny bas
  • #21 4074446
    seba_x
    Poziom 31  
    Posty: 2071
    Pomógł: 29
    Ocena: 112
    Mały|Css.pl napisał:
    Tak tak nie będe sie w to bawił..... źle nastroje i będzie kapa juz mam takiego suba własnej roboty i tylko pieniądze wyrzucone w błoto więc juz sie nie podejmuje....;/ a tak w ogóle szanowny kolego seba_x ja prosiłem o pomoc a nie o Twoja krytykę tego co ja napisałem bo to forum nie jest od tego żeby sie wymądrzać i gasić innych ;/ tylko w miarę możliwości pomagać początkującym


    czy to jest krytyka ? :

    wylicz dobrze obudowę w winisd , nie przesadzaj z objętością , strojenie br dobierz tak żeby nie przekraczać group delay 15ms , wzmak masz dobry więc napewno będzie ok

    same dobre rady !

    nikt ci nie da gotowego projektu , teraz jeszcze raz przeczytałem twój post , piszesz że masz już jakiś subwoofer magnata to po co kombinujesz zamiast podłączyć i sprawdzić jak będzie działać , piszesz jeszcze że nie będziesz się w to bawił bo już raz coś zrobiłeś i była kupa to w końcu jakiej pomocy oczekujesz ?
  • #22 4077964
    robson24-78
    Poziom 20  
    Posty: 341
    Pomógł: 21
    Ocena: 15
    Witam kolegów.

    Po pierwsze, chciałbym zauważyć że używacie błędnych i mylących określeń... Co to jest tuba??? Z tego co zauważyłem w podanych przez autora postu odnośnikach, jeden głośnik ma obudowę zamkniętą, a drugi ma obudowę z otworem, czyli powszechnie znany Bass-Reflex... Obudowa tubowa nie ma z nimi nic wspólnego. Co do stosowania subwooferów samochodowych w domu nie będę się wypowiadał (osobiście uważam to za nie do końca przemyślany pomysł ;)). Obudowa zamknięta lepiej przenosi krótkie impulsy dźwiękowe, BassReflex radzi sobie z nimi gorzej. Co do dolnej częstotliwości granicznej, przewagę ma Bass-Reflex, pozwala uzsykać o kilka-kilkanaście Hz niższą przy tej samej objętości obudowy... Wybór - to kwestia gustu, dobrze zestrojony Bass-Reflex nie jest w niczym gorszy od obudowy zamkniętej (zauważcie że większość produkowanych fabrycznie kolumn i subwooferów ma właśnie obudowy z otworem...).

    Pozdrawiam!
  • #23 4081409
    Porensaj
    Poziom 11  
    Posty: 23
    Pomógł: 1
    ja mam tube z głośnikiem alphard sw803z 20cm i wzmacniacz weconic 4*70wat rms i gra oszałamiająco więc nawet i tuba w domu sie sprawdzi napewno wszystko drży
  • #24 4081555
    Misiek_19
    Poziom 14  
    Posty: 91
    Pomógł: 5
    Ocena: 3
    Porensaj napisał:
    ja mam tube z głośnikiem alphard sw803z 20cm i wzmacniacz weconic 4*70wat rms i gra oszałamiająco więc nawet i tuba w domu sie sprawdzi napewno wszystko drży


    na mnie słowo Alphard źle działa. Miałem kiedy 2 głośniki tej firmy i szybciej je sprzedałem niż kupiłem :) Oczywiście mój błąd bo nie posłuchałem wielu osób na tym forum.
    Ale jak napisał poprzednik to kwestia gustu. Zależy czego oczekujesz. Jeśli masz jakiś woofer samochodowy to najlepiej samemu sprawdzić czy dźwięk ten odpowiada Ci w pokoju. Ja obecnie mam Rockford'a RF coś tam (już nie pamiętam) w zamkniętej obudowie i bas w pokoju jest nawet ciekawy mimo że jest to głośnik do CarAudio.
  • #25 4081874
    Porensaj
    Poziom 11  
    Posty: 23
    Pomógł: 1
    dokłądnie zalezy co kto chce osiagnąc i na ile pozwalają fundusze

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy zastosowania skrzyni basowej Magnat napędzanej wzmacniaczem Holton 200W w warunkach domowych oraz porównania jej z subwooferem. Kluczowe czynniki wpływające na jakość niskiego basu to rodzaj i jakość głośnika, konstrukcja obudowy (zamknięta, bass-reflex, band-pass) oraz warunki akustyczne pomieszczenia. Skrzynie basowe i subwoofery są bardziej odpowiednie do domu niż tuby, które mają inną charakterystykę basu i często gorszą dynamikę. Wskazano, że różnice w dolnej granicy pasma (np. 18 Hz vs 20 Hz) są minimalne i mniej istotne niż parametry takie jak group delay (zalecane do 15 ms). Obudowy zamknięte oferują lepszą dynamikę i krótsze impulsy dźwiękowe, natomiast bass-reflex pozwala na niższe zejście basu przy tej samej objętości. Warto dobrze dobrać objętość i strojenie obudowy, korzystając z programów typu WinISD. W praktyce najlepszym rozwiązaniem jest przetestowanie sprzętu w docelowym pomieszczeniu. W dyskusji pojawiły się konkretne modele skrzyń Magnat: Xpress Reflex 112 oraz Neoforce 1120. Poruszono także kwestie subiektywnej oceny dźwięku i wpływu ustawienia sprzętu w pomieszczeniu na jakość basu.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA