Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz - Regulacja niskich tonów

El_liero 13 Jul 2007 15:29 3553 23
 • #1
  El_liero
  Level 24  
  Amplituner Grundig R2000-2
  lata 80

  Więc tak... Wzmacniacz posiada regulację paru tonów, w tym niskich. Prawy kanał nie działa mi do końca gdyż jak reguluję potencjometrem od niskich tonów to bardzo membrana głośnika mi się wychyla. Im bardziej wysteruję głośniki tym te wychylenia tak wzrastają i są tak silne że zawieszenie ( tą gąbkę co trzyma membranę ) może się zerwać.

  Tak samo jest jak reguluję potencjometr Volume... membrana "świruje".

  Starałem się samemu jakoś to rozwiązać i zrobiłem 2 testy:
  potensjometr od nickich tonów jest Stereo. Wylutowałem go i przełożyłem pod płytkę PCB, jakby do góry nogami tak że płtyki oporowe zmieniły się i wcześniejsza co odpowiadała za lewy kanał odpowiadała teraz za prawy kanał. Nic to nie pomogło prawy kanał nadal nie działa prawidłowo i membrana przy regulacji się gwałtownie wychylała.  Poszedłem ejszcze do sklepu i kupiłem nowy potencjometr. Wlutowałem go normalnie i nic nie uległo zmianie.

  Czyściłem jeszcze potencjometr preparatem... i nic.

  Czyli to wszystko wygląda tak jakby to była wina trzeszczącego potencjometru... ale tak nie jest.

  Dodam jeszcze że wymieniłem WSZYSTKIE elektrolity bo sprzęt jest z lat 80 i raczej nie były już w dobrym stanie.

  Ktoś miał kiedyś podobny problem w jakimś sprzęcie? Gdzie szukać usterki? W preampie? W końcówce mocy ?
 • Helpful post
  #2
  bogdan-pe
  Level 21  
  To nie wina potencjometrów. Na wyjściu pojawia się składowa stała (to ona powoduje trwale wypychanie membrany głośnika). Przyczyn może być wiele. A tak swoją drogą, jeśli nie ma potrzeby, nie trzeba bezmyślnie wymieniać wszystkich kondensatorów elektrolitycznych. Jakaś bezmyślna moda zapanowała na tym forum w elektrodzie. Jakby to elektrolity miały jakiś zbawienny wpływ na odtwarzany sygnał i jego jakość. Rozumiem wiele innych przypadków układowych wzmacniaczy, inne podzespoły, ale elektrolity? Ludzie kochani, skąd wy czerpiecie te mądrości. Jeśli elektrolit nie wylał się (co widać) czy wysechł, co łatwo (naprawdę) sprawdzić, to ich nie ruszajcie. Jak czytam to co się paple tu, na elektrodzie, to większość zapytań dotyczy bezmyślnego psucia własnego (lub nawet nie tylko) sprzętu. Jeśli się chce ingerować w układy czy poprawiać fabrykę, to wierzcie mi nie takimi sposobami. i nie z taką wiedza. Przeciew większość zapytań tyczy tak prostych spraw, że wystarczyło by znać p o d s t a w o w e p r a w o O h m a, żeby nie zadawać bezmyślnych pytań. Później są takie efekty jak tutaj. Myślę, że problem pojawił się w wyniku właśnie "klejenia nowych elektrolitów". Najprawdopodobniej gdzieś zwarły się ścieżki, lub nawet upaliły (przegrzały) półprzewodniki (ciepło dobrze rozchodzi się po ścieżkach druku). Mogły też pojawić sie błędne "wklejenia" kondensatorów (odwrócona biegunowość-częsta przy takich przeróbkach). Sprawdź wszystko, co dotychczas zrobiłeś i znajdź przyczyne pojawiania sie stałego napięcia na wyjściu. Powinno to być łatwe do zlokalizowania. Celowo uzywałem określenia "wklejanie" nie wlutowywanie. Mam często do czynienia z takimi "tunningowaniami" sprzętu elektroakustycznego, i stąd zapewne setki porad późnie o poprawianiu "zimnych lutów". Naprawiam dużo elektroniki i naprawdę zimne luty stawiam gdzieś na końcu przyczyn niesprawności. Chyba, że ktoś wymieniał elektrolity. To, że wymieniałeś potencjometr świadczy, ze sam nie powinieneś zaczynać takich napraw. To nie potencjometr. A wystarczyłoby przeczytać trochę o działaniu tranzystora. Pozdr.
 • #3
  El_liero
  Level 24  
  to nie przez elektrolity bo taki problem wyswtępował już wcześniej z tym wychylaniem się membrany.

  Quote:
  znajdź przyczyne pojawiania sie stałego napięcia na wyjściu.


  podczas gwałtownej regulacji niskich tonów powstaje stałe napięcie na wyjsciu, które znika po skończeniu "kręceniem potencjometru" w ułamek sekundy. To rpzez to napiecie właśnie wychyla się membrana... jak je zlikwidować ? Dodam że stałe napiecie występuje tlyko podczas regulacji niskich tonów... kiedy nie ruszam potencjometru na wyjściu nic się nie dzieje. Do tego czym mocniej wysteruję wzmacniacz ( gałką Volume ) tym to większe powstaje napięcie kiedy ruszam gałkę od niskich tonów.
  Gdzie powinienem zacząć szukać usterki ?

  Quote:
  Jeśli elektrolit nie wylał się (co widać) czy wysechł, co łatwo (naprawdę) sprawdzić, to ich nie ruszajcie.


  Wiem o tym... i tak się składa że własnie wylały się niektóre... w tym filtrujący zasilanie tranzystorów końcówki mocy. Nie wymieniałem ich w celu jakiegoś pseudo Tuningu, źle mnie oceniacie...

  A tym działaniu tranzystora z wielką chęcia bym poczytał... podeślijscie jakiś konkretny link
 • #5
  puszak
  Level 28  
  miernik w lape i mierz napiecie na wyjsciu zewzyj wejscie z masa
 • Helpful post
  #6
  ledka
  Level 14  
  Witam.

  Przesledz tor sygnalu we wzmacniaczu i porownaj napiecia miedzy kanalami sprawdz przedwzmacniacze obu kanalow oraz ich zasilanie.

  pozdrawiam
 • Helpful post
  #7
  Wojtek(KeFir)
  Level 42  
  Na moje oko para różnicowa zbita...
 • Helpful post
  #8
  pstryk
  Level 15  
  dostajesz juz stale napiecie na potencjometr,wszystko za nim reaguje poprawnie,szukaj co ci puszcza to napiecie na ten potencjometr(korektor,przedwzmacniacz? czy co tam masz)pozdrawiam.
 • #9
  El_liero
  Level 24  
  puszak wrote:
  miernik w lape i mierz napiecie na wyjsciu zewzyj wejscie z masa


  nie rozumiem... postaw jakieś przecinki w tym zdaniu bo nie da się rozszyfrować o co ci chodziło

  Dodano po 3 [minuty]:

  dodam jeszcze że tak się dzieje w prawym kanale. W lewym w sumie też tak skacze napięcie na wyjsciu podczas rególacji ale membrana jest w miare spokojna.

  Dodano po 38 [sekundy]:

  Wojtek(KeFir) wrote:
  Na moje oko para różnicowa zbita...


  ktoś jeszcze tak sądzi ?

  Dodano po 8 [minuty]:

  pstryk wrote:
  dostajesz juz stale napiecie na potencjometr,wszystko za nim reaguje poprawnie,szukaj co ci puszcza to napiecie na ten potencjometr(korektor,przedwzmacniacz? czy co tam masz)pozdrawiam.


  jesteś pewien? bo to stałe napięcie pokazuje się na wyjsciu tlyko podczas rególacji niskich tonów i Volume... jakby nie ruszać tych potencjometrów to wszystko gra dobrze i nie ma napięcia na wyjsciu

  Podczas rególacji potencjometru volume także występuje to zjawisko
  ( pewnie przy rególacji średnich i wysokich tonów też coś szwankuje ale ze to wysokie częstotliwości to stałego napięcia na wyjsciu i ruchu membran nie wyłapie się )
 • Helpful post
  #10
  pstryk
  Level 15  
  tak.zmieniasz potencjometrem wartosc napiecia ktore on dostaje a nastepnie kondensatory ktore sa miedzy poszczegolnymi stopniami wyrownuja roznice jaka wystepuje i wzmacniacz to wzmacnia,od tego z reszta jest.przyjmuje ze normalnie podczas sluchania i niekrecenia galkami wszystko gra.szukaj przed potencjometrem.no chyba ze to jakies dziwne rozwiazanie ukladowe
  a.para roznicowa jest stopniem wzmacniacza,pomysl co by bylo jakby byla uszkodzona.
 • Helpful post
  #11
  inkognito09
  Level 29  
  pstryk wrote:
  dostajesz juz stale napiecie na potencjometr,wszystko za nim reaguje poprawnie,szukaj co ci puszcza to napiecie na ten potencjometr(korektor,przedwzmacniacz? czy co tam masz)pozdrawiam.


  W przypadku głośności tak, ale sporo korektorów (mówię to odnośnie wspomnianych niskich tonów) to zwykłe przedwzmacniacze, czy to tranzystorowe, czy to na wzmacniaczach operacyjnych, w których regulacja barwy dźwięku/konkretnych częstotliwości jest zrealizowana w sprzężeniu zwrotnym, a nie jako dzielnik napięcia na wyjściu. Skoro pojawia się napięcie na wejściu końcówki (sama przecież telepatycznie chyba nie wykryje ruchu gałki), to trzeba "przeszukać" przedwzmacniacz z korektorem. Układy takie mają stosunkowo niewiele elementów i po prostu sprawdzenie wszystkich po kolei nie jest szczególnie skomplikowane :P. Jeśli to konstrukcja tranzystorowa, warto poszukać schematu, tam często są pozaznaczane napięcia na tranzystorach i zobaczyć czy się zgadzają. Można również napięcia porównać z 2 kanałem, w którym pisałeś że jest lepiej. Element "winowajca" może nie być kompletnie spalony/przebity. Czasem miałem w rękach tranzystory na których "niby coś działało", ale jakoś dziwnie, później się okazywało że miały lekkie przejście między kolektorem, a emiterem, bądź któreś złącze miało lekkie przejście nie w tą stronę co trzeba. Niby zdaje się że działa, a jednak (tak jak miałem w starym amplitunerze, tak o na płytce wyglądało ok, a prąd spoczynkowy można było regulować od 0,5A w górę i palił końcówkę, a tu taki mały kurdupelek okazał się naruszony). Ja jak nie mam pomysłu co nie działa, zaczynam sprawdzać wszystko i tyle. Trochę to zajmuje, ale w większości przypadków skutkuje.
 • #12
  puszak
  Level 28  
  sory za brak interpunkcji
  1. miernik w lape
  2. zamiast glosnika podlacz miernik, ale przedtem musisz wejscie wzmacniacza zewzec z masa. napiecie powinno byc bardzo bliskie 0
 • Helpful post
  #13
  pstryk
  Level 15  
  zacytowano mnie,nie wiem czemu? moze tresc niezrozumiala dla niektorych wiec powtarzam"usterka jest przed potencjometrem stad napiecie na nim"prosze obejzec schemat najprostrzego regulatora barwy dzwieku,wszystko wyjasni.co zlego to nie ja,pozdrawiam:)
  aha,moze zainteresowany zrobi w koncu jakies pomiary,chocby porozlacza poszczegolne stopnie i sprawdzi kiedy mu sie pojawia usterka bo tak fajnie wrozka byc....
 • Helpful post
  #14
  junan
  Level 19  
  Rację ma kol. pstryk. Dopuki nie sprawdzisz tego wątku, nie kombinuj. Istnienie problemu dla regulacji głośności i niskich właśnie na to wskazuje. Potercjometry średnich i wysokich zazwyczaj są odseparowane małymi pojemnościami i taki efekt nie występuje. Sprawdź czy nie masz różnicy potencjałów pomiędzy końcami ścieżki oporowej w potencjometrach niskich lub głośności (nap. stałe). Jeśli tak, porównaj to z drugim, dobrym kanałem. Jeśli jest różnica, szukaj przyczyny.
  Niestety nikt nie da Ci gotowej recepty, jeśli nie znamy schematu. Pozostaje uruchomić własne szare komórki i działać.
 • #15
  El_liero
  Level 24  
  pstryk wrote:
  przyjmuje ze normalnie podczas sluchania i niekrecenia galkami wszystko gra.


  dokładnie

  junan wrote:
  Sprawdź czy nie masz różnicy potencjałów pomiędzy końcami ścieżki oporowej w potencjometrach niskich lub głośności (nap. stałe). Jeśli tak, porównaj to z drugim, dobrym kanałem  zrobiłem tak i rzeczywiście są różnice odochodzące do 7V.
  Schemat mam... zaraz sprawdzę napiecia ukazane na schemacie czy się zgadzają ( w przedwzmacniaczu ) i będziemy myśleć dalej.

  Dodano po 13 [minuty]:

  Idealnie koledzy!

  dzięki waszej podpowiedzi że w przedwzmacniaczu mam szukać znalazłem usterkę w 3 minuty ;) za pewnym tranzystorem wskazane przez schemat napiecie nominalne 5,6 V ... a jest 21V :) . W drugim kanale jest OK. .

  BC651S ( dostane takie łatwo czy zamiennika szukać już ? )

  Dodano po 22 [minuty]:

  nie umiem dobierać zamiennika, znalazłem jedynie jego specyfikację

  Part Number = BC651S
  Manufacturer Name = Motorola
  Description = Si NPN Lo-Pwr BJT
  V(BR)CEO (V) = 45
  V(BR)CBO (V) = 45
  I(C) Abs.(A) Collector Current = 200m
  Absolute Max. Power Diss. (W) = 625m
  I(CBO) Max. (A) = 15n
  @V(CBO) (V) (Test Condition) = 30
  V(CE)sat Max.(V) = .60
  @I(C) (A) (Test Condition) = 100m
  @I(B) (A) (Test Condition) = 5.0m
  h(FE) Min. Static Current Gain = 380
  h(FE) Max. Current gain. = 1.4k
  @I(C) (A) (Test Condition) = 2.0m
  @V(CE) (V) (Test Condition) = 5.0
  f(T) Min. (Hz) Transition Freq = 100M
  @I(C) (A) (Test Condition) = 1.0m
  @V(CE) (V) (Test Condition) = 5.0
  C(obo) (Max) (F) = 3.0p
  @V(CB) (V) (Test Condition) = 10
  @Freq. (Hz) (Test Condition) = 1.0M
  Package = TO-92
  Military = N
 • Helpful post
  #16
  pstryk
  Level 15  
  bc 546,bc 413c stary ale jary tranzystorek.i jak ci zacznie grac to wymien na taki sam w drugim kanale dla zeby ci sie nie roznily sie zbytnio.zajzyj tam jakbys chcial jakis dopasowac jeszcze http://www.elenota.pl/

  jakby byl problem jeszcze zrob skan tego kawalka schematu,pomyslimy.
 • #17
  El_liero
  Level 24  
  pstryk wrote:
  bc 546,bc 413c  wstawiłem BC550
  to to samo co BC546 tlyko na 50V i po 4 sekundach walnoł mi głośnik !
  napiecie nie przekracza 45V

  ten tranzystor nie nadaje się na zamiennik

  Dodano po 39 [minuty]:

  wstawiłem BC184

  napięcia są dobre
  ale to nie rozwiązało problemu...

  Dodano po 1 [godziny] 52 [minuty]:

  Dobra powiem tak:

  zdenerwowałem się i przeleciałem cały przedwzmacniacz i znalazłem coś:

  kondensator elektrolityczny z porzebiciem 4,7u / 35V tylko jest problem bo powiem szczerze że nie wiem co to za kondensator bo ma dziwną obudowę ( jak suchy ) a zarazem ma wyróżnioną biegónowosć.

  zobaczcie załącznik... to zwykły elektrolit ?
 • Helpful post
  #18
  Ptolek
  Level 36  
  Wygląda mi w takim razie na kondensator tantalowy, wstaw na próbę zwykły elektrolit i zobacz czy pomogło. Potem możesz poszukać takiego samego tantalowego.
 • #19
  El_liero
  Level 24  
  tak. masz rację to by się zgadzało.

  Tantalowy.

  muszę poszukać czym się różnią zwykłe elektrolity od tantalowych


  czy można je podmieniać ? ( chce uzyskać lepszą jakoś filtracji )
 • #21
  El_liero
  Level 24  
  wymianiełem kondensator tantalowy na nowy
  napięcia międy kanałami na odnózach od potencjometrów się wyrównały ( wcześniej były rózne o 6V ) ale i tak to nie rozwiązało problemu...

  gdzie jeszcze mogę szukac problemu?
  albo jakim sposobem sprawdzić cały wzmacniacz? szukać elementów odpowiadających sobie np: rezystor "102" ( lewy kanał ) to rezystor "502" ( prawy kanał ) i mierzyć napięcia panujące na nich czy się zgadzają względem siebie i tak cały wzmacniacz przelecieć ? Jak wy sprawdzacie końcówki mocy i preampy ? Bo sprawdzając napięcia jakie podane sa na schemacie to wszystkie się zgadzają... :/
 • Helpful post
  #22
  ledka
  Level 14  
  Posprawdzaj w toze sygnalowym kondensatory, zobacz czy w okolicy potencjometrow nie ma zamontowanych kondensatorow jezeli sa to posprawdzaj je prawdopodobnie jakis kondensator ma przebicie lub duzy uplyw co skutkuje przedostawaniem sie skladowej stalej na glosnik w czasie regulacji gdyz krecac potencjometrem niejako modulujesz ten prad i dalsze czesci wzmacniacza go wzmacniaja dalej mozesz rowniez sprobowac odlaczyc poszczegolne stopnie wzmacniacza i zamontowac na nich wejsciu potencjometr i sprawdzic jak zachowuje sie wzmacniacz w czasie zmiany polozenia suwaka potencjometru jezeli zmian nie ma wtedy nalezy szukac uszkodzenia w stopniu odlaczonym , przesledz schemat dolkadnie jak biegnie sygnal przez jakie stopnie przechodzi jak nie wiesz to postaraj sie wrzucic linka do schematu.

  pozdrawiam
 • #23
  El_liero
  Level 24  
  ledka wrote:
  Posprawdzaj w toze sygnalowym kondensatory, zobacz czy w okolicy potencjometrow nie ma zamontowanych kondensatorow jezeli sa to posprawdzaj je prawdopodobnie jakis kondensator ma przebicie lub duzy uplyw co skutkuje przedostawaniem sie skladowej stalej na glosnik w czasie regulacji gdyz krecac potencjometrem niejako modulujesz ten prad i dalsze czesci wzmacniacza go wzmacniaja dalej mozesz rowniez sprobowac odlaczyc poszczegolne stopnie wzmacniacza i zamontowac na nich wejsciu potencjometr i sprawdzic jak zachowuje sie wzmacniacz w czasie zmiany polozenia suwaka potencjometru jezeli zmian nie ma wtedy nalezy szukac uszkodzenia w stopniu odlaczonym , przesledz schemat dolkadnie jak biegnie sygnal przez jakie stopnie przechodzi jak nie wiesz to postaraj sie wrzucic linka do schematu.

  pozdrawiam


  trafiłeś najbardziej ;)

  wkurzyłem się i sprawdziłem cały preampi znalazłem tam gdzie ty mówisz ( przy potencjometrze od rególacji niskich tonów, tantala z przebiciem. Wcześniej też jest jeden tantal z przebiciem. Postanowiłem wymienić wszystkie tantale w preampie... tam z 15 ich było. W moim mieście w elektronicznym nie mają tantali. Musiałem przez neta... czekam na apcze jutro ma być. Powinno to rozwiazać problem. Powiem jeszcze czy cos pomogło.
 • #24
  El_liero
  Level 24  
  Tak
  po wymianie 2 tantali w przedwzmacniaczu, które miały przebicie wszystko wróciło do normy... NARESZCIE wzmacniacz działa jak należy ;)

  Dziękuję wszystkim

  problem rozwiązany

  zamykam

  bye ;)