logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Tosca 303 - prąd stały 5V na wyjściu lewego kanału, brak dźwięku w słuchawkach

mateusz16-17 16 Lip 2007 16:00 2097 13
REKLAMA
  • #1 4086633
    mateusz16-17
    Poziom 17  
    Posty: 298
    Mam tosce 303 dokładnie samo końcówke bez przedwzmacniacza i w lewym kanale jest prąd stały na wyjsciu ok 5V na drugim zaś na wyjściu niby nie ma stałego lecz jak sprawdzam bez tranzystorów końcowych to wogule nie ma dźwięku w słuchawce która jest podłączona na miejsce głośników... Tranzystory t411 t412 t413 t414 t407 t408 wymieniłem zamiast t409 i t410 były bd135 dałem bd139... co może by skopane??...
  • REKLAMA
  • #2 4086662
    Agencik15
    Poziom 21  
    Posty: 445
    Pomógł: 33
    Ocena: 17
    Sprawdz roznicowke w kanale gdzie jest 5 V, w kanale gdzie nie ma nic sprawdz plytke pod katem zwarc, pekniec sciezek, uszkodzen rezystorow itd.

    Profilaktycznie posprawdzaj polprzewodniki ;)
  • REKLAMA
  • #3 4086932
    mateusz16-17
    Poziom 17  
    Posty: 298
    Czy moge zamiast bc307a dac bc238??
  • #4 4086981
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    Nie.BC307 to PNP a BC238 to NPN
  • #5 4087004
    Kuczus
    Poziom 19  
    Posty: 414
    Pomógł: 16
    Ocena: 8
    mateusz16-17 napisał:
    Czy moge zamiast bc307a dac bc238??

    NIE!! Ponieważ BC307A/BC557A to tranzystor PNP a BC238/BC547A to Tranzystor NPN Właśnie obok nich zamieściłem Ich zamienniki. Pozdrawiam EDIT:

    Wybacz Marian, gdy kliknąłem na pisanie odpowiedzi to nie było Twojego postu. No ale podałem zamienniki gdyby autor potrzebował.
  • #6 4087011
    inkognito09
    Poziom 29  
    Posty: 1549
    Pomógł: 36
    Ocena: 155
    mateusz16-17 napisał:
    Czy moge zamiast bc307a dac bc238??


    ?!?!?!?!?!
    Przecież BC307 to PNP 45V 100mA, podczas gdy BC238 to NPN 20V 100mA. Innymi słowy: W ŻADNYM WYPADKU. Zamiast BC307 możesz dać np. BC177, BC527 i wieele, wieele innych, ale muszą to być PNP i muszą mieć te same, bądź mocniejsze parametry. Najważniejsze Ic, Uce, ale na wszystkie trzeba patrzeć.

    mateusz16-17 napisał:
    lecz jak sprawdzam bez tranzystorów końcowych to wogule nie ma dźwięku w słuchawce która jest podłączona na miejsce głośników..


    Eeeeeee..... A z czego ty chcesz mieć dźwięk bez tranzystorów końcowych?... Sterujące same to ci raczej nie zagrają zbytnio. Tak wysokie napięcie na wejściu może być spowodowane przypaleniem jednego z tranzystorów końcowych, wzmacniacz różnicowy również warto sprawdzić, oraz czy obie gałęzie zasilania są równe. Mało prawdopodobna przyczyna, ale sprawdzić i tak powinno się.
  • REKLAMA
  • #7 4087034
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    inkognito09 napisał:


    Eeeeeee..... A z czego ty chcesz mieć dźwięk bez tranzystorów końcowych?... Sterujące same to ci raczej nie zagrają zbytnio.
    Jak to nie zagra?Na słuchawkach zagra normalnie(powinno).
  • #8 4088550
    mateusz16-17
    Poziom 17  
    Posty: 298
    wymieniłem bc307 na bc 157 niby to jest zamienik tak znalazłem w katalogu i dalej lipa szukałem przepalonych rezystorów lub zwartych ścieżek ale wszystko jest ok ....
  • REKLAMA
  • #9 4088587
    inkognito09
    Poziom 29  
    Posty: 1549
    Pomógł: 36
    Ocena: 155
    marian1981.02 napisał:
    inkognito09 napisał:


    Eeeeeee..... A z czego ty chcesz mieć dźwięk bez tranzystorów końcowych?... Sterujące same to ci raczej nie zagrają zbytnio.
    Jak to nie zagra?Na słuchawkach zagra normalnie(powinno).


    Nie wydaje mnie się, słuchawki w takich amplitunerach są podłączone do wyjścia wzmacniacza przez dzielnik na odpowiednich rezystorach, bez pary końcowej to wzmacniacz może co najwyżej cicho popierdywać niż grać, sterujące tylko sterują, obciążenie wyjścia obciąża głównie końcowe.

    mateusz16-17 napisał:
    wymieniłem bc307 na bc 157 niby to jest zamienik tak znalazłem w katalogu i dalej lipa szukałem przepalonych rezystorów lub zwartych ścieżek ale wszystko jest ok ....

    Gdyby wszytko było ok, to by grała normalnie :]. Sprawdź diody zenera D401 i D402 czy są na nich te same napięcia, a także kondensatory C401 i C402, może to przedwzmacniacz daje jakąś małą składową stałą, a wzmak robi co do niego należy, czyli to wzmacnia do 5V. O dokładnym sprawdzeniu T403-406 i "okolic" chyba wspominać nie muszę.
  • #10 4088617
    mateusz16-17
    Poziom 17  
    Posty: 298
    przedwzmacniacz jest odcienty od końcówki jest sama końcówka wiedz nie może byc to wina przedwzmacniacza... A co do tych słuchawek to podłanczam ich pod wyjścia na głośniki a nie wyjście słuchawkowe i jeżeli sprzęt był by sprawny to by było słychac dźwiek w słuchawkach... sprawdzałem tak zodiaka i at9100 i jeżeli grało to dopiero montowałem końcówki
  • #11 4088938
    Agencik15
    Poziom 21  
    Posty: 445
    Pomógł: 33
    Ocena: 17
    Ale naprawde kompletnie NIC nie ma na wyjsciu ? Wszystkie bezpieczniki ok? Nie ma opcji zeby nic nie bylo skoro elementy sprawne.

    Zagra na samych sterujacych ale z mala moca na wyjsiu glosnikowym. Standardowa procedura.
  • #12 4089287
    mateusz16-17
    Poziom 17  
    Posty: 298
    no słychac tylko jakieś ciche czaski i tyle...
  • #13 4089441
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    inkognito09 napisał:


    Nie wydaje mnie się, słuchawki w takich amplitunerach są podłączone do wyjścia wzmacniacza przez dzielnik na odpowiednich rezystorach, bez pary końcowej to wzmacniacz może co najwyżej cicho popierdywać niż grać, sterujące tylko sterują, obciążenie wyjścia obciąża głównie końcowe.
    Kolego,zagra,zagra jeśli nie wierzysz to wylutuj sobie końcowe i przekonasz się sam.

    Sprawdz napięcia na bazach sterujących oraz na emiterach pary różnicowej czy masz 0,6V
  • #14 4091837
    inkognito09
    Poziom 29  
    Posty: 1549
    Pomógł: 36
    Ocena: 155
    Nie wziąłem pod uwagę podłączania słuchawek pod wyjście, odruchowo pomyślałem o wyjściu słuchawkowym, gdzie moc byłaby tak mikroskopijna że praktycznie tylko ciche popierdywania były. Nigdy tej metody nie praktykowałem, bo nigdy nie była mi potrzeba, jak wszystkie elementy są sprawne to i tak musi zagrać. To zadziała tylko w trybie darlinktona, swoją drogą większość wzmaków tak ma... No cóż, źle to przemyślałem.

    Cytat:
    no słychac tylko jakieś ciche czaski i tyle...


    A sprawdzałeś to wszystko co ci pisaliśmy? Przy wymianach nie wmontowałeś odwrotnie któregoś tranzystora?

Podsumowanie tematu

✨ Wzmacniacz Tosca 303 (końcówka mocy bez przedwzmacniacza) ma problem z prądem stałym około 5V na wyjściu lewego kanału oraz brakiem dźwięku na wyjściu głośnikowym, gdzie podłączone są słuchawki. Wymieniono tranzystory końcowe (T411-T414, T407-T408) oraz zamienniki tranzystorów T409 i T410 (z BD135 na BD139). Próby wymiany tranzystora BC307 na BC157 (zamiennik PNP) nie rozwiązały problemu. Sugerowano sprawdzenie wzmacniacza różnicowego, napięć na bazach i emiterach tranzystorów, diod zenera D401 i D402, kondensatorów C401 i C402 oraz ewentualnych zwarć, uszkodzeń ścieżek i rezystorów. Podkreślono, że bez tranzystorów końcowych wzmacniacz może jedynie emitować ciche zakłócenia, a nie pełny dźwięk. Zwrócono uwagę na konieczność stosowania odpowiednich tranzystorów PNP i NPN zgodnie z oryginalnymi parametrami. Podłączanie słuchawek bezpośrednio do wyjścia głośnikowego jest możliwe, ale dźwięk powinien być słyszalny, jeśli końcówka jest sprawna. Wskazano na standardową procedurę diagnostyczną obejmującą pomiary napięć i kontrolę elementów pasywnych oraz półprzewodnikowych.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA