Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tosca 303 zniekształcony lewy kanał

31 Maj 2007 15:36 2433 8
  • Poziom 20  
    Witam już szukałem na forum ale znalazłem (około 500 tematów) głównie o przestrajaniu i naprawie "całej" końcówki

Mam pytanie/problem z toscą 303 udało mi się ją doprowadzić do stanu w którym już "działa" tzn.. prawy kanał gra poprawnie natomiast lewy jest zniekształcony.
    Przedwzmacniacz jest sprawny więc go ominąłem, podając sygnał prosto na C401 dzwięk jest zniekształcony
    np. dotykając tego elementu nie słychać "buczenia" tylko zniekształcone "pykanie z lekkim buczeniem" drugi kanał jest sprawny.

NA wyjsciu nie ma stałego napięcia więc tranzystory BD911-912 są sprawne, mierząc napięcie na BD911 i 912 na prawym i lewym kanale są takie same okolo 30V, wymieniłem T403 i T405 (bc307a) na BC557A i nadal to samo + wywaliłem wyjście słuchawkowe, tranzystory BD135, 139, 140 prawdopodobnie są dobre więć narazie nie wymieniam.

Dodam tylko iż płyta od strony lutu była cała popalona, niektóre ścierzki trzeba było "odnawiać-rekonstruaować"

Czekam na podpowiedzi.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 19  
    Ja to robię tak, podłączam na wejście sygnał sinusoidy z generatora, następnie przy pomocy oscyloskopu, sprawdzam kształt sinusoidy, gdy zobaczę że jest zniekształcona, to szukam uszkodzonego elementu. Jeśli jeden kanał działa dobrze, to porównaj napięcia obu kanałów i też możesz dojść do miejsca gdzie jest uszkodzenie.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Sprawdź czy nie ma zimnych lutów, może jakiś kondenstator nie stykać..
  • Poziom 20  
    Co do generatora i oscyloskopu niestety nie posiadam czegoś takiego, więc działam intuicyjnie zimne luty sprawdzałem i jak narazie brak i efekt dalej taki sam
  • Poziom 20  
    To może sprawdz słuchawką. Tylko zebyś w złym miejscu nie dotknał ;) Szczególnie sprawdz w okolicy kondków, moze którys nie trzymac juz.
  • Poziom 20  
    Posprawdzam ewentualnie wymienie kondy, ale to już nie dziś, napisze jutro może pojutrze jakie efekty
    Dzięki za zainteresowanie
  • Poziom 26  
    Witam szanowne grono :D!

Zniekształca powiadasz? Sprawdź czy transystory końcowe nie mają podwyższonej temp. i powiedz na forum. Porównaj napięcia z drugim kanałem !
    Może się wzbudzać. Jeżeli napięcia są takie same a tranzystory zachowują stałą temperaturę radzie poszperać w drobnicy - sprawdzić kondensatorki :).

Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    DJKompot napisał:
    Sprawdź czy transystory końcowe nie mają podwyższonej temp. i powiedz na forum. Porównaj napięcia z drugim kanałem !

Wspominałem na początku napięcia są takie same ale mniejsza o to,
    wzmacniacz już gra , głównym winowajcą był C407, po wymianie go dźwięk się poprawił ale nadal "nie było to to" a więc dla profilaktyki wymieniłem wszystkie elektrolity w końcówce, poprawiłem ścierzki i luty po tym wszystko zagrało idealnie dodam tylko iż Lewy kanał miał popalone w 60% ścierzki a więc trzeba było je rekonstruować, naszczęście wszystko gra.

A teraz drugi problem przestrojenie, zastosowałem się już do instrukcji którą znalazłem na forum jak przestroić głowice i zrobiłem to

Stacje łapie ale ich nie trzyma tzn. można to porównać do "skanowania" stacji tak jak w tunerach cyfrowych tzn każda stacja jest ale tylko pare sekund i "leci" dalej.
    Podejżewam iż problem jest z elementem UL1550 który się mocno grzeje, oraz pytanie czy jest on w ogóle w sprzedaży?
    Lub jeśli ktoś ma inną prpozycje oczekuje na odp.
  • Poziom 20  
    Witam OK już wszystko działa stacje nie "pływają" wszystko jest ok ARCz działa ładnie łapie stereo a problem leżał w kondensatorze 47uF który znajdował się koło głowicy UKF obok elementu UL1550 który się już nie grzeje!
    A na koniec foto mojej Tosci