logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak wyko[ż]ystać uszkodzoną płytę od monitora?

pepelito 17 Lip 2007 12:11 1884 23
  • #2 4088999
    voice01
    Poziom 12  
    Posty: 32
    Ocena: 3
    A może by tak złamać tą płytkęjeszcze raz i wyrzucić do śmieci???????
  • #3 4089088
    puba3
    Poziom 13  
    Posty: 118
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    Sklej super glue, i wystaw na allegro :P Nie no żart. A tak na serio to raczej na wiele Ci sie nie przyda :)

    POZDRAWIAM puba3

    P.S. chyba, że jakieś układy scalone..
  • #4 4089223
    pepelito
    Poziom 14  
    Posty: 191
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    No, są układy coś około 4.
  • #5 4089249
    leszekraczka
    Poziom 23  
    Posty: 780
    Pomógł: 4
    Ocena: 26
    Albo wylutujesz to co bardziej wartościowe, albo wywalisz. Innej opcji nie ma. A co marzy Ci się jakiś fajny układ hehe, zapomnij.
  • #6 4089508
    pepelito
    Poziom 14  
    Posty: 191
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    Są Rezystory, kondensatory. warystory, tranzystory, diody. transformatory itp.

    A układy scalone to te:

    CHN S
    24C08 b
    K09409,



    KA3842B
    R405C,



    TDA4841PS
    VAVL10
    DS0406,



    SAMSUNG N406A
    S3C863AXE5-AQB
    LGM31B-180/AJH
    JX840B.



    A jeden mi gdzieś zginął.
  • Pomocny post
    #7 4089867
    puba3
    Poziom 13  
    Posty: 118
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    Tda Ci się przyda ale reszta nie wiem :/
  • #8 4089987
    pepelito
    Poziom 14  
    Posty: 191
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    A do czego mogę wykorzystać TDA
  • #9 4091229
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Posty: 15913
    Pomógł: 2094
    Ocena: 2933
    Układy scalone raczej sie nigdy tobie do niczego nie przydadzą, co innego tranzystory, diody, oporniki i kondensatory. Wiem, bo sam dużo różnego sprzętu rozebrałem na części.
  • #11 4091385
    krollew
    Poziom 20  
    Posty: 476
    Pomógł: 31
    Ocena: 154
    Możesz wykorzystać cześć płytki, która jest przetwornicą impulsową, jako zasilacz do jakiegoś ze swoich urządzeń - tylko musisz sprawdzić jakie napięcia ona daje.... oczywiście jeżeli płytka nie jest pęknięta w tym miejscu.

    Najlepiej wrzuć zdjęcia góry i dołu.
  • #13 4091502
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Posty: 15913
    Pomógł: 2094
    Ocena: 2933
    Daj sobie spokój z wykorzystaniem przetwornicy, bo to grozi pożarem!!!
    Wczoraj właśnie eksplodowała (dosłownie) przetwornica od mojej drukarki w momencie włączenia. Nie wierze żadnym przetwornicom! Najlepsze są zasilacze robione na tradycyjnych elementach, tzn. transformator itd.
    Co do scalaków z demontażu, to mógłbym cię nimi zasypać, ale to nie ma sensu. Scalaki takie naprawdę nigdy, albo prawie nigdy sie tobie nie przydadzą, nawet jako zabawki dla psa czy kota.:D
  • #14 4091684
    tronics
    Poziom 38  
    Posty: 5062
    Pomógł: 358
    Ocena: 840
    @zybex - jeśli przetwornica nie ma żadnych zabezpieczeń to nie dziwne że może wybuchnąć ;)
    Niemniej zgadzam się z tym że scalaki z monitorów raczej nie będą do niczego przydatne. Czasem może jakiś komparator można wylutować, ale bardziej rozbudowane układy zazwyczaj nie mają alternatywnych zastosowań. Z płyty można wylutować kondensatory (elektrolity na napięcia ok 240V i pojemnościach kilkuset uF, czasem 'trochę' ceramicznych lub/i foliowych), jest też dużo rezystorów ale to akurat groszowe sprawy. Zazwyczaj można dorwać porządniejsze diody prostownicze oraz garstkę zenerek. No i całą masę mosfetów.
  • Pomocny post
    #15 4091851
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Posty: 15913
    Pomógł: 2094
    Ocena: 2933
    Jak widzisz tronics, o wykorzystanie tych elementów pyta laik w dziedzinie elektroniki. Jemu to właśnie bardziej przyda się opornik np.1kom do podłączenia diody świecącej w samochodzie itp. Po co ma specjalnie kupować go w sklepie elektronicznym. Sam nie pamiętam kiedy kupowałem takie miniaturowe oporniki, chyba wcale. Zawsze można odzyskać ze starych, nieprzydatnych płytek pozyskanych z takiego jak tu "złomu elektronicznego". Minęły już czasy, kiedy to za takie czy podobne płytki trzeba było płacić. Dziś ludzie za darmo sie takiego złomu pozbywają i cieszą się, że ktoś w ogóle chce to wziąć, że coś sobie jeszcze wydłubie.
  • #16 4092334
    pepelito
    Poziom 14  
    Posty: 191
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    No wiecie ja mam 14lat. I nie mam pieniędzy na elementy elektroniczne i dla tego pytam. Mi nawet opornik się przyda.

    PS. Nie wiecie skąd wsiąść takie płytki elektroniczne?
  • Pomocny post
    #17 4092375
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Posty: 15913
    Pomógł: 2094
    Ocena: 2933
    Ludzie pozbywają się starych sprzętów takich jak np. telewizory kolorowe sprzed kilkunastu lat. Z nich z powodzeniem można wyjąć głośniki i wzmacniacze mocy, które to przeważnie były osobnymi modułami i to często stereo. Ze starych magnetowidów przydają się transformatory sieciowe, czasem kompletne zegary, które to można dodatkowo wykorzystać do załączania czegoś. Ze starych radioodbiorników także wyjmujemy głośnik transformator sieciowy, elementy zasilacza i też wzmacniacz końcowy. Duzo by jeszcze pisać i wymieniać. Jedno jest pewne, że np. z płyt głównych od komputerów trudno cokolwiek wykorzystać. Podobnie z silnikami krokowymi, które to można spotkać w nowocześniejszym sprzęcie typu drukarki, faksy... Ze starych magnetowidów i odtwarzaczy silniki, te pomocnicze jak najbardziej można wykorzystać do innych celów, także elektromagnesy i przekaźniki.
  • #18 4092401
    pepelito
    Poziom 14  
    Posty: 191
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    Ale skąd je wsiąść?
  • Pomocny post
    #19 4092415
    tronics
    Poziom 38  
    Posty: 5062
    Pomógł: 358
    Ocena: 840
    Z płyt głównych komputerów czasem przydają się DIP-Switche (z drugiej strony niewiele płyt ma je...zazwyczaj zworki), garść kondensatorów na 6.3 i 10V (bodajże)...cała reszta to SMD "bez przyszłości". Sam nie wiem jak długo rozkłada się złom elektroniczny, ale chyba można to porównać z czasem rozkładu jego części składowych...szkło, plastik, metale, żywice. Nic dziwnego, że złom elektroniczny staje się powoli narastającym problemem.
  • Pomocny post
    #20 4092488
    _pawelek1_
    Użytkownik obserwowany
    Posty: 309
    Pomógł: 17
    Ocena: 9
    Witam
    Z uwagi na to że , masz 14 lat możesz sobie nie poradzić z tym co zaproponuję:
    płytę skleić i zrobić mostki na każdej pękniętej ścieżce ja uratowałem w ten sposób telewizor LOEWE który spadł z półki z 3m nad podłogą.
    Płyta była popękana , raz że na pół to jeszcze w 2 miejscach.
    Posłuchaj lepiej rad kolegów i wylutuj z niej co się przyda.
    Pzdr
  • Pomocny post
    #21 4092528
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Posty: 15913
    Pomógł: 2094
    Ocena: 2933
    Tylko autor nie napisał, że ma cały monitor. Pyta, cytuję: "Jak wykorzystać" tę płytkę z elementami.

    Ps. Kiedyś dostałem na części z Niemiec telewizor kolorowy Philipsa, bo spadł i pękła płyta bazowa. Naprawiłem go bez problemu i do dziś pięknie gra i ma bardzo ładne kolory.:D
  • Pomocny post
    #22 4092557
    janek1815
    Poziom 38  
    Posty: 4513
    Pomógł: 372
    Ocena: 1059
    Mam identyczny monitor i tak wszystko co plastikowe (obudowa) zutylizowałem ;) Kineskop również. Jedynie co się z tej płyty przydało to radiatory, mostek i przekaźnik. Jak chcesz płyty popytaj w serwisach może coś dostaniesz. Rozejrzyj się po allegro można coś kupić za 1zł. Ja poszukuje obecnie starych kserokopiarek chodzi aby miały jak największe gabaryty ;)
  • #23 4092598
    pepelito
    Poziom 14  
    Posty: 191
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    Popytam w "Elektroniku" tam naprawiają RTV.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy możliwości wykorzystania uszkodzonej, złamanej płyty z monitora LG Flatron EZ T710 BH BrightView. Płyta zawiera różne elementy elektroniczne, takie jak rezystory, kondensatory, warystory, tranzystory, diody, transformatory oraz układy scalone, m.in. CHN 24C08, K09409, KA3842B, TDA4841PS, S3C863AXE5-AQB. Najbardziej przydatnym elementem może być układ TDA, choć ogólnie scalaki z monitorów rzadko znajdują praktyczne zastosowanie. Warto wylutować z płyty elementy pasywne i półprzewodnikowe, które mogą posłużyć do napraw lub projektów elektronicznych, zwłaszcza dla początkujących i osób bez dostępu do nowych części. Przetwornice impulsowe z płyty można wykorzystać jako zasilacze, ale należy zachować ostrożność ze względu na ryzyko uszkodzeń lub pożaru. Zalecane jest pozyskiwanie elementów z różnych starych urządzeń RTV, takich jak telewizory, magnetowidy czy radioodbiorniki, które są źródłem wartościowych części, np. transformatorów, głośników, wzmacniaczy. Wskazano także, że płyty główne komputerów i nowoczesne elementy SMD mają ograniczone zastosowanie w amatorskich naprawach. Autor pytania, mający 14 lat i ograniczone środki, poszukuje tanich lub darmowych źródeł elementów elektronicznych, np. ze złomu elektronicznego lub serwisów RTV.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA