Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty sposób na naprawę monitora/telewizora LCD z przebiciem na świetlówkę

p.kaczmarek2 25 Lut 2020 14:37 5808 26
  • Prosty sposób na naprawę monitora/telewizora LCD z przebiciem na świetlówkę
    Witajcie moi drodzy
    Dzisiaj pokażę prosty i darmowy sposób na przedłużenie życia telewizora/monitora LCD który ma przebicie na jednej ze świetlówek CCFL odpowiadających za podświetlenie ekranu na skutek czego wyłącza się po włączeniu. Pokazany tutaj sposób jest bardzo prosty, w zasadzie nie jest nawet pełnoprawną naprawą, bo świetlówki nie wymienię na nową; mimo to sprawdza się w praktyce i jest dobrym awaryjnym bądź budżetowym wyjściem, gdyż jego koszt jest wręcz zerowy. Skutkiem ubocznym tego sposobu jest zmniejszenie maksymalnej jasności ekranu, ale dla mnie nie było to problemem.
    Pokazany tu sposób nie ma na celu stanowić zamiennika normalnej naprawy (podmiany świetlówki lub wymiany na podświetlenie LED), raczej stanowić ma tylko ciekawostkę oraz coś co może wykonać początkujących w ramach ''pierwszych kroków'' z grzebaniem w monitorach. Przedstawiony tu sposób na ''naprawę'' ma na celu bardziej zainteresowanie młodych tym co znajduje się w środku monitorów, a nie naukę doświadczonych osób co i jak naprawiać. Przedstawiony tu sposób jest banalnie prosty względem innych napraw.

Uwaga
    Oczywiście naprawy powinna dokonywać osoba pełnoletnia i przeszkolona. Telewizory rzecz jasna są zasilane napięciem sieciowym; na skutek nierozważanego grzebania w niech może dojść do śmiertelnego porażenia, itp. Nie namawiam nikogo do robienia tego co tu przedstawiam i nie biorę też odpowiedzialności za ewentualne szkody lub popsute telewizory na skutek prób odtworzenia moich działań.

Objawy usterki i kiedy można ten sposób zastosować
    Opisany tutaj sposób sprawdza się z telewizorami/monitorami które mają podświetlenie oparte o świetlówki CCFL. Nie działa oczywiście z tymi LEDowymi. Dodatkowo aby ten sposób zastosować matryca powinna mieć co najmniej dwie świetlówki, najlepiej rozłożone tez tak by usunięcie jednej z nich nie powodowało nierównomiernego podświetlenia ekranu, ale o tym dalej.
    Usterką którą ''naprawimy'' jest przebicie jednej ze świetlówek. Świetlówki te zasilane są dość dużym napięciem i czasem zdarza się że na skutek ich uszkodzenia/zużycia może dojść do przebicia.
    Do objaw tej usterki należą:
    - ekran gaśnie po jakimś czasie od włączenia (włącza się zabezpieczenie przed przeciążeniem lub coś podobnego)
    - z ekranu słychać syczenie (jest to pewnie dźwięk wysokiego napięcia przechodzącego na masę monitora)
    - ekran wydziela charakterystyczny zapach zjonizowanego powietrza, ozonu (jest to skutek wyładowania, łuku elektrycznego, on jonizuje powietrze)
    Z dokładnie taką usterką spotkałem się już zarówno w telewizorach jak i monitorach.

"TLDR" czyli skrótowy opis sposobu "naprawy"
    Tutaj w skrócie opiszę na czym polega cała "naprawa" ("naprawa" w cudzysłowie, bo w zasadzie to jest tylko darmowy trik na wskrzeszenie gasnącego TV).
    Po prostu podmieniamy jedną świetlówkę (tą przebitą) na rezystor, poświęcając w ten sposób troszkę jasność ekranu na rzecz jego działania.
    Kolejno musimy:
    1. otworzyć telewizor
    2. zlokalizować złącza świetlówek
    3. sprawdzić która z nich robi spięcie/ma przebicie
    4. na jej miejsce podłączyć odpowiedni rezystor (gdyż bez niej zapewne uruchomi się zabezpieczenie przeciwdziałające włączeniu podświetlenia. Nieodpowiednia wartość rezystora również spowoduje zadziałanie zabezpieczenia.)
    5. zabezpieczyć rezystor i zamknąć obudowę
    I gotowe - to jest cała "naprawa". Poniżej opiszę jej przebieg szczegółowo wraz ze zdjęciami.

Pełny przebieg diagnozy i ''naprawy'' na przykładzie telewizora Philips 20IT TV Monitor
    Opisanej tutaj ''naprawy'' dokonałem ponad rok temu.
    Telewizor trafił do mnie w nieznanym stanie, bez okablowania:
    Prosty sposób na naprawę monitora/telewizora LCD z przebiciem na świetlówkę Prosty sposób na naprawę monitora/telewizora LCD z przebiciem na świetlówkę Prosty sposób na naprawę monitora/telewizora LCD z przebiciem na świetlówkę
    Widok złącz z tyłu i zbliżenie na tabliczkę z informacjami:
    Prosty sposób na naprawę monitora/telewizora LCD z przebiciem na świetlówkę Prosty sposób na naprawę monitora/telewizora LCD z przebiciem na świetlówkę
    Na początek musiałem sprawdzić co w ogóle jest z nim nie tak.
    Podłączyłem go do zasilania i po chwili... pojawił się obraz!
    Prosty sposób na naprawę monitora/telewizora LCD z przebiciem na świetlówkę Prosty sposób na naprawę monitora/telewizora LCD z przebiciem na świetlówkę Prosty sposób na naprawę monitora/telewizora LCD z przebiciem na świetlówkę
    Testowałem go też z sygnałem antenowym i poprawnie odbierał programy telewizyjne.
    Niestety jednak obraz znikał po jakimś czasie. Po prostu gasł, a w powietrzu czuć było zapach ozonu. Świadczyło to o tym, że jednak coś jest nie tak:
    Musiałem więc do niego zajrzeć. Najpierw zdemontowałem nóżkę, gdyż trzymała ona obudowę:
    Następnie odkręciłem resztę śrubek, pamiętając też o tych przy złączach:
    Prosty sposób na naprawę monitora/telewizora LCD z przebiciem na świetlówkę Prosty sposób na naprawę monitora/telewizora LCD z przebiciem na świetlówkę
    Aż wreszcie udało mi się odsłonić jego wnętrze (obudowa też trzymała się na zaczepach, trzeba było podważyć):
    Na tym etapie trzeba zobaczyć gdzie są podłączone świetlówki i ile ich jest.
    W tym przypadku były podłączone dwie świetlówki.
    Ich wtyki zaznaczyłem na zdjęciu:
    Zbliżenie na wtyk od świetlówki:
    Teraz musiałem określić która świetlówka ma przebicie.
    Użyłem do tego sprawnej świetlówki z innego monitora (monitora-dawcę tej świetlówki znalazłem przy śmieciach, mokrego i rozbitego, ale świetlówka dalej była cała):
    Sprawdzanie która świetlówka jest przebita zrealizowałem w ten sposób, że po prostu odłączałem jedną z nich i podłączałem na jej miejsce tą sprawną leżącą luzem poza matrycą. I obserwowałem czy monitor gaśnie.
    Jeśli nie mamy żadnej innej świetlówki, możemy od razu próbować z rezystorem.
    Na czas testów dla wygody przykręciłem też nóżkę, ale tył obudowy pozostał zdjęty. Tak wyglądała całość w trakcie testów (widać, że podłączona luzem świetlówka się świeci):
    W ten sam sposób sprawdziłem obie świetlówki z tego telewizora i testy pokazały, że z pewnością spięcie robi tylko jedna. Z podłączoną wadliwą świetlówką telewizor szybko gasł, natomiast z drugą chodził godzinę (i pewnie chodziłby i dłużej).
    I przede wszystkim ekran na jednej świetlówce nie był nierównomiernie podświetlony, więc byłem pewny już, że ''naprawa'' jest możliwa.
    Teraz trzeba jeszcze coś dać na miejsce przebitej świetlówki, bo bez niej się telewizor nie włączy.
    Uznałem, że dobiorę jakiś rezystor mocy. Mam ich dość duża kolekcję z wylutu, ze starych telewizorów CRT:
    Przyznam, że to były moje pierwsze próby z taką ''naprawą'' i dość długo dobierałem rezystor. Sprawdzałem wartości rzędu 100k, 10k, 1k... zawsze jednak telewizor gasnął.
    Na koniec uznałem że spróbuję wartości rzędu kilka omów i to się sprawdziło.
    Zabezpieczyłem odpowiednio rezystor:
    Odpowiednio go też przymocowałem za pomocą opasek zaciskowych:
    Ostatecznie tak wyglądało wnętrze po mojej interwencji:
    Zbliżenie:
    Sprawdziłem jeszcze czy aby na pewno telewizor działa. Sprawdziłem też czy rezystor się nie grzeje (jeszcze przed jego izolowaniem), nawet po całym dniu działania się nie grzał. Czyli usterka naprawiona.
    Po tym skręciłem z powrotem telewizor i zacząłem go używać w roli monitora komputerowego.
    Parę zdjęć pokazujących jakoś obrazu:
    Obraz jest moim zdaniem bardzo dobry. Nie da się zauważyć nierównomierności w podświetleniu (ale w przypadku innych modelów matryc oczywiście może ten problem wystąpić, co popsuje sens tej ''naprawy''). Lekkie przebarwienie na zdjęciu pochodzi od oświetlenia pomieszczenia, nie monitora. Sama jasność ekranu jest oczywiście mniejsza niż była fabrycznie, ale mi to nie przeszkadza.

Co może pójść nie tak?
    Opisany tutaj sposób nie jest oczywiście jakimś uniwersalnym złotym środkiem na naprawę monitorów, jest jedynie ciekawostką i chciałbym tutaj to podkreślić. I też nie zawsze się w pełni sprawdzi.
    Opisany tutaj sposób nie sprawdzi się gdy:
    - uszkodzone jest coś innego niż świetlówka (oczywiście)
    - monitor posiada tylko jedną świetlówkę
    - pojedyncza świetlówka nie oświetla równomiernie ekranu (wtedy będzie widać na ekranie że, przykładowo, góra jest jasna, a dół jest ciemny)

Co można zrobić lepiej?
    Oczywiście można po prostu podmienić świetlówkę na sprawną. To jest zdecydowanie lepszy sposób. No ale to troszkę komplikuje naprawę (trzeba dostać się do matrycy), zwiększa jej koszt (trzeba kupić ew. dobrać pasującą rozmiarem świetlówkę) i nie jest tematem tego postu. Tutaj chciałem pokazać jak to zrobić zerowym kosztem.

Podsumowanie
    Opisanej tutaj ''naprawy'' dokonałem dla telewizora Philips 20IT TV Monitor w marcu 2019. Od czego czasu z tego telewizora korzystam w roli monitora na HDMI i sprawdza się wyśmienicie. Nieco mniejsza jasność ekranu wcale nie jest odczuwalna. I tak nigdy nie ustawiam jasności na maksymalną wartość. Tak, minął już prawie rok i ten telewizor dalej chodzi - więc z pomysłu jak najbardziej jestem zadowolony i dlatego dzielę się nim z Wami.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    prosiak_wej
    Poziom 31  
    Osobiście wolę usunąć świetlówki oraz przetwornicę i wstawić paski LED z odpowiednim sterownikiem. Koszt zakupu to kilkanaście złotych na Ali, jasność średnio dwukrotnie większa, pobor prądu dwukrotnie mniejszy. Regulację jasności tez da się zachować.
    p.kaczmarek2
    Poziom 24  
    prosiak_wej napisał:
    Osobiście wolę usunąć świetlówki oraz przetwornicę i wstawić paski LED z odpowiednim sterownikiem. Koszt zakupu to kilkanaście złotych na Ali, jasność średnio dwukrotnie większa, pobor prądu dwukrotnie mniejszy. Regulację jasności tez da się zachować.

Dobry pomysł, choć jest więcej dłubaniny no i na paczkę z Ali czeka się czasem nawet miesiąc.
    Ale jak druga świetlówka w tym monitorze z tematu padnie to pewnie właśnie to zrobię. Jak na razie chodzi całymi dniami i dobrze się trzyma, ciekawe ile jeszcze posłuży.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Kolejny pomysł na naprawę podświetlania to wymiana obu świetlówek na rezystory... :)
    To co zrobiłeś można co najwyżej traktować w ramach testu samego układu zasilania świetlówek i ew. szybkiego wykrycia która jest uszkodzona. Z naprawę nie ma to nic wspólnego.
    p.kaczmarek2
    Poziom 24  
    398216 Usunięty napisał:

To co zrobiłeś można co najwyżej traktować w ramach testu samego układu zasilania świetlówek

Akurat to 'testowe' rozwiązanie sprawdza się od roku i monitor jest w pełni funkcjonalny do pracy przed komputerem.

398216 Usunięty napisał:
    Z naprawę nie ma to nic wspólnego.

A to fakt, dlatego właśnie w tekście słowo "naprawa" jest w cudzysłowie.
    micro
    Poziom 19  
    Jeśli było wyczuwalne "ozonowanie" to raczej problem z kontaktem przewodów ze świetlówką.
    Zamiast rezystora lepiej sprawdza się w takich sytuacjach kondensator.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    p.kaczmarek2 napisał:
    monitor jest w pełni funkcjonalny
    p.kaczmarek2 napisał:
    dlatego właśnie w tekście słowo "naprawa" jest w cudzysłowie.
    Czyli albo w pełni funkcjonalny, albo nie skoro sam piszesz "w cudzysłowie".
    scal12
    Poziom 19  
    To prawie jak wstawienie rezystora zamiast ..... w samochodzie, tylko tu nie grozi to poważnymi konsekwencjami :) Polak potrafi :)
    weryfany
    Poziom 25  
    Wyeliminować świetlówkę ...ciekawa naprawa ale polecam coś takiego:
    https://youtu.be/6HGKXHlNmhw

Sprawdza się z nawiązką a i świecą znacznie intensywniej te dedykowane LED-y od oryginalnych świetlówek.
    Kolega prosiak_wej właśnie o tym wspomina.
    Kwestia czy potrafisz zastąpić świetlówki dedykowanymi paskami LED.
    prosiak_wej
    Poziom 31  
    Trochę jest z tym dłubaniny, ale warto sobie poświęcić popołudnie, kawę, miejsce na stole (przyda się też arkusz gąbki, nawet dwa) i zrobić to ładnie :)

Parametry ekspozycji takie same, jedno zdjęcie ze świetlówkami - maksymalna jasność, drugie z czterema paskami LED - minimalna jasność.

Przy okazji widać ile czasu mi zajęła modyfikacja ;)

Natomiast paski wspominałem już w temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18372711#18372711
    .:KoSik:.
    Poziom 18  
    Przepraszam za moja zlosliwosc ale nie moge sie powstrzymac.

Piszesz:
    p.kaczmarek2 napisał:
    gdyż jego koszt jest wręcz zerowy.

ale tez:
    p.kaczmarek2 napisał:
    Użyłem do tego sprawnej świetlówki z innego monitora

Czyli krotko ujmujac, zeby zamontowac rezystor zamiast swietlowki trzeba najpierw skolowac sprawna swietlowke zeby zdiagnozowac usterke. Wtedy odpiac ta juz swiecaca switlowke i dobrac rezystor. Brawo!
    Nie wspominajac juz jaki wplyw ma podlaczenie rezystora zamiast swietlowki na przetwornice to promujesz tutaj bylejakosc. Rozumiem, ze to jest forum dla wszystkich, zarowno specjalistow, jak i poczatkujacych ale nie zgadzam sie i (patrzac na komentarze pod Twoimi postami) wiele osob nie zgadza sie na obnizanie poziomu tego forum.
    Zamiast publikowac co tydzien jakies pierdoly z tysiacem zdjec (jak te z miejscami w ktorych byly srubki), moze warto postarac sie o przygotowanie jakiegos porzadnego projektu, ktory wniesie cos na to forum.
    p.kaczmarek2
    Poziom 24  
    .:KoSik:. napisał:
    Przepraszam za moja zlosliwosc ale nie moge sie powstrzymac.

Piszesz:
    p.kaczmarek2 napisał:
    gdyż jego koszt jest wręcz zerowy.

ale tez:
    p.kaczmarek2 napisał:
    Użyłem do tego sprawnej świetlówki z innego monitora

Czyli krotko ujmujac, zeby zamontowac rezystor zamiast swietlowki trzeba najpierw skolowac sprawna swietlowke zeby zdiagnozowac usterke. Wtedy odpiac ta juz swiecaca switlowke i dobrac rezystor.

Po pierwsze, jest to świetlówka z dowolnego monitora ze złomu elektronicznego, nawet może być z takiego z rozbitą matrycą, nie jest kupowana specjalnie na potrzeby projektu.
    Po drugie, ona jest tylko na czas sprawdzenia, nie zostaje potem użyta jako część projektu. Może zaraz mi powiesz, że koszt nie jest zerowy bo do rozkręcenia obudowy użyłem ŚRUBOKRĘTÓW?!
    Po trzecie, można od razu próbować z rezystorem, więc nie jest ona koniecznie niezbędna. Czego chyba możesz się też sam z łatwością domyśleć...
    Temat wrzuciłem jako ciekawostkę i o dziwo skuteczny sposób na szybkie wskrzeszenie monitora bez zewnętrznych części (oprócz ew. świetlówki, rezystora, śrubokretów...), nie jako pełnoprawny zamiennik normalnej naprawy.
    Naprawdę nie dziwię się, że nasze Forum ma taką złą opinię w sieci, jak pojawiają się na nim takie komentarze jak ten Twój.
    Poziom 18  
    p.kaczmarek2 napisał:
    Może zaraz mi powiesz, że koszt nie jest zerowy bo do rozkręcenia obudowy użyłem ŚRUBOKRĘTÓW?!

Nie krzycz na mnie

p.kaczmarek2 napisał:
    Naprawdę nie dziwię się, że nasze Forum ma taką złą opinię w sieci, jak pojawiają się na nim takie komentarze jak ten Twój.

Oczywiscie, ze sie pojawiaja, bo to forum techniczne, a nie Facebook zeby kazdy mogl poblikowac to co chce (przynajmniej tak mi sie wydaje).
    Jesli oczekujesz tylko pochwal to moze sprobuj publikowac gdzies indziej. ...i nie, nie wyganiam Cie (bo zaraz mi to zarzucisz) ale popatrz na posty pod swoimi artykulami. Nie tylko ja mam negatywne spostrzezenia, a forum jest od tego zeby o nich dyskutowac i rowniez przestrzegac innych, mniej doswiadczonych uzytkownikow, przed fuszerka i bylejakoscia.

Z checia przeczytalem Twoj Tutorial o PIC, bo nie mam o nich bladego pojecia i chce (mysle ze nie tylko ja) wiecej takich tematow.
    Hetii
    Poziom 15  
    Ja kiedyś wymieniłem podświetlanie na paski led w laptopie i do dziś zachodzę co się stało, że podświetlanie z białego zrobiło się żółte.
    prosiak_wej
    Poziom 31  
    Może PMMA rozprowadzające światło pod matrycą zżółkło od nadmiaru UV z diod? Podobne ale inne zjawisko zaobserwowałem w "świetlówkach" LED T8. Diodom będącym najbliżej przetwornicy wypala się luminofor i z tego końca świecą na fioletowo.
    Poziom 18  
    Hetii napisał:
    Ja kiedyś wymieniłem podświetlanie na paski led w laptopie i do dziś zachodzę co się stało, że podświetlanie z białego zrobiło się żółte.

Moze diody wypalily sie (a wlasciwie ich soczewki-obudowy) od zbyt wysokiej temperatury.
    acctr
    Poziom 15  
    Przydałby się jeszcze schemat obwodów zasilających świetlówkę, w celu lepszego zrozumienia dlaczego taki a nie inny rezystor pomógł. Dobieranie wartości w takim przedziale na "chybił trafił" przypomina eksperymenty z kanału ElectroBOOM. Taka metoda byłaby dobra, gdyby był problem ze zdobyciem schematu i mielibyśmy do czynienia z "czarną skrzynką".
    Tak czy owak opis dostarcza doraźnego sposobu na przywrócenie do działania sprzętu w oczekiwaniu np na części do jego "pełnowymiarowej" naprawy.

Hetii napisał:

Może zastosowałeś zbyt "ciepłe" diody, tzn o niskiej temperaturze barwowej?
    Hetii
    Poziom 15  
    Tzn efekt żółtego ekranu pojawił się natychmiast nawet jak diody nie były całkowicie osadzone podczas testów.
    Po prostu coś z ich barwą nie współgrało z elementami matrycy. Mimo iż na oko były raczej zimnej barwy.
    klamocik
    Poziom 28  
    Ja też kiedyś wymieniłem świetlówki na ledy i przy kolejnej naprawie okazało się że chińskie diody co trzecia na listwie zmieniła barwę z zimnej na ciepłą, nic się nie zmieniło w prądzie ani nie były cieplejsze w dotyku a świeciły na żółto.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    p.kaczmarek2 napisał:
    Naprawdę nie dziwię się, że nasze Forum ma taką złą opinię w sieci.........
    A ja jakoś nie. Skoro powstają na nim takie tematy jak ten Twój...?
    robokop
    Moderator Samochody
    prosiak_wej napisał:
    Parametry ekspozycji takie same, jedno zdjęcie ze świetlówkami - maksymalna jasność, drugie z czterema paskami LED - minimalna jasność.

Nie polecam ani drut-naprawy z rezystorem zamiast świetlówki, ani z wymianą na LED-y.
    Z praktyki - uszkodzenia świetlówek zdarzają się po kilkudziesięciu tysiącach godzin pracy, szczególnie w sprzęcie często wyłączanym - ot, taka niedogodność życiowa świetlówki, że najbardziej zużywa się przy zapłonie. LED-y - żywotność kilkuset-kilku tys. godzin - chińskie byle co, nie odporne na temperaturę - wystarczy porównać żywotność TV LED i LCD.
    Wymiana na rezystor - druciarstwo 1-ej kategorii, przy niewielkim pomyślunku można wyłączyć tor świetlówki całkowicie - bez instalowania grzejącego się rezystora.
    weryfany
    Poziom 25  
    Te wspomniane paski LED od 4 lat ja instaluję zamiast uszkodzonych świetlówek.
    Pierwsze 2 monitory które naprawiłem jako LED-y mam w swoim użyciu do tej pory oraz LG 22" lub 24" w warsztacie.
    Nawet zrobiłem podświetlenie blatów w kuchni (inne zastosowanie niż monitory) strzał w dziesiątkę, nie dość że dopiero jest jasno to jeszcze trwale.
    Od 2016 do tej pory działa i żaden pasek nie ma uszkodzonych diod, przerw, wypaleń itp anomalii. Załączany co dzień na około 4 godziny, bez przerw w świeceniu przez ten czas.

Ale już kiedyś odpowiadałem na temat tych pasków, jeden kupi tanio i potem są takie chwasty.
    Jak myślisz to i kupisz takie jak mają być.

Co do rezystorów - jak dla mnie pomyłka (typowe Januszowanie, ja bym z tym się nwstydził innym pokazać)
    Stosowanie 4 pasków LED zamiast 4 świetlówek też jest delikatną pomyłką bo spokojnie wystarczą 2 - przecież jasność ich jest znacznie wydajniejsza niż świetlówek ale to moje zdanie.
    Co do stosowania np perzy naprawie 32" niestety w takich matrycach podświetlenie jest od tyłu a nie od krawędzi i jest bardzo ciężko to ogarnąć.
    Mam takiego Samsunga 32" na swój użytek z wstawionymi LED-ami ale to i tak wiele do życzenia zostawia.

Jeszcze kto inny wypowiadał się na elektrodzie że to powinny być dedykowane do monitorów te LED-y .... a co one są dedykowane do pralki czy co ?
    Ile ludzi to i tyle opinii.

Ja polecam je bo nie dość że mniej zużywają energii to i jest jaśniej ... ale co ja tam wiem ;D
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    Jak bylo podswietlanie krawedziowe to i 32 cale paski obslużą. Co do stringów to trzeba kupić NOWE i troche zmniejszyc intensywnosc podswietlania, prad spadnie znacznie , kandele prawie wogole.
    Jaki z tego morał? A taki że producenci za bardzo atakują prądem diody.
    prosiak_wej
    Poziom 31  
    Dlatego w swoich Dellach (tak, dwa takie 2001FP zaledowałem) w miejsce sześciu świetlówek wstawiłem cztery paski / dwie przetwornice. Przy czym jasność ustawiona na minimum, więc diody nie są katowane, a zestaw świeci bardzo wydajnie. Za tą cenę to można sobie dogodzić ;)

Na początku jednak zaledowałem 22-calowy telewizor Samsung, który strzelał z jednej pary świetlówek (fabrycznie cztery sztuki). Na szybko zajanuszowałem je kondensatorem (coś na oko dobrane z resztek startera elektronicznego do T8) i tak sobie działał zanim dostał paski LED. Jednak jest to ekran stojący w kącie, wyciągany jak potrzeba jakiegoś monitora pomocniczego (ma analogi, VGA, GDMI) lub przy okazji jakiegoś nagrywania w warunkach pokojowych - jako monitor podglądowy. Aha, w nim musiałem lekko przerobić oryginalny tor sterowania jasnością, bo była zbyt mała delta i ostatecznie nie było widac różnicy pomiędzy 'jasnym' a 'ciemnym'. Wymieniłem rezystor w pętli sprzężenia zwrotnego, tak że delta wychodziła większa i akurat pasuje :)
    waldezzo
    Poziom 11  
    Witam

Masz wypalony styk świetlówki, wystarczy zdemontować i oczyść styki zalutować i będzie OK

Pozdrawiam