Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

powolne gaszenie i zapalanie świateł

krzyyhhek 17 Lip 2007 20:08 3179 5
  • #1 17 Lip 2007 20:08
    krzyyhhek
    Poziom 12  

witam, chciałbym zmontować układ który będzie sterował ośmioma lampami, tzn powoli rozjaśniał pierwszą po ok 3 sekundach powoli ją gasił i w tym czasie zapalał następną i tak cały czas. Jednak zupełnie nie wiem jak to zrobić :cry: ma ktoś może jakiś pomysł??
    czekam na wasze propozycje i pozdrawiam

0 5
  • #2 17 Lip 2007 20:28
    yego666
    Specjalista PLD

Zobacz ten uklad: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=537393#537393 . Moze to cos dla Ciebie ?
    By uzyskac wolniejsza zmiennosc nalezy dac odpowiednio wolniejszy kwarc. Obecnie jest tam 24MHz, ale przy 1 MHz bedzie sie zmieniac wolniej.

0
  • #3 19 Lip 2007 10:26
    krzyyhhek
    Poziom 12  

ten schemacik niestety mnie nie zadowala bo tam jak zauwazylem mozna sterowac tylko LEDami a mi chodzi o zarowki zasilane napieciem zmiennym 230V, pozatym nie znam sie na programowaniu procesorow a widze ze tam jakis procesor jest...

0
  • #4 19 Lip 2007 12:22
    Abili
    Poziom 19  

Witam

Zamiast ledów można zastosować optotriaki którymi sterujemy triaki.
    Jednak ten układ nie zapewnia płynnej regulacji natężenia światła, a tylko regulację typu włącz-wyłącz.

AB

0
  • #5 19 Lip 2007 12:59
    yego666
    Specjalista PLD

Abili napisał:
    Zamiast ledów można zastosować optotriaki którymi sterujemy triaki.
    mniej wiecej zgoda, ale uklad nie jest synchronizowany czestotliwoscia sieci,
    wiec na napieciu przemiennym takie rozwiazanie nie bedzie dobrze dzialac.
    Zalozenia konstrukcyjne ukladu nie dotyczyly sterowania zarowek 50Hz/230V AC.
    Gdyby jednak wyprostowac te 220V to moznaby wtedy zarowki sterowac jakimis MOSami wysokonapieciowymi bez problemu.
    Abili napisał:
    Jednak ten układ nie zapewnia płynnej regulacji natężenia światła, a tylko regulację typu włącz-wyłącz.
    Moze program pisalem po pijanemu, ale uklad testowalem juz prawie na trzezwo i biale myszki mi doniosly,
    ze jasnosc LEDow jest modulowana od zera do 100% przebiegami PWM.
    No chyba ze to Ty pisales ten program i wiesz lepiej, to sie nie bede sprzeczal.
    Zerknij w kod - o ile znasz C - i zobacz jak PWM dziala :)

krzyyhhek W obecnych czasach konstruktor placi duza cene za nieznajomosc nowych technologii.
    To co kiedys robilo sie na tranzystorach i ukladach TTL czy CMOS oraz na analogowce obecnie czesto daje sie zrobic na procesorze za 1/100 ceny ukladow poprzedniej generacji nie mowiac juz o oszczednosci czasu projektowania i budowy urzadzenia.
    Procesor daje takze mozliwosc zaimplementowania roznych funkcji dodatkowych trudnych do zaimplementowania bez niego.
    Moze warto jednak sie zajac procesorami lub przynajmniej ukladami CPLD lub FPGA jesli takie projekty jak ten Ci chodza po glowie ?

0
  • #6 19 Lip 2007 13:13
    Abili
    Poziom 19  

Witam

Napisałem wyraźnie że w przypadku użycia optotriaków do sterowania triaków tak aby była możliwość sterowania żarówkami 230V. To wówczas tracimy możliwość płynnej regulacji natężenia świecenia żarówek a możliwa jest praca typu włącz-wyłącz. A dlaczego - ponieważ układ nie posiada detektora przejścia przez zero, a płynne rozjaśnianie diody LED w optotriaku nie zapewnia regulacji napięcia sieci.

AB

0