Zobacz schemat i opis z
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic177948-60.html#2988669
- CD4060 podłączysz według tego; dobrze byłoby zrobić okres około 40 sekund - to
ułatwi sprawdzanie działania innych elementów układu, a potem wystarczy zmienić
połączenie - zamiast używać Q14,Q13,Q12 użyć Q10,Q9,Q8 i mieć 16 razy szybciej.
Nie możemy użyć układu 74HC138, czy 74HCT138, bo one są na niskie napięcia,
i jeśli zechcemy coś sterować przy użyciu mosfetów, to napięcie może być za małe
- chyba, że zdecydujemy się na sterowanie LED-ów przez tranzystory bipolarne -
ale wtedy, jakbyśmy chcieli jednak zrobić na żarówkach, trudniej będzie zmienić.
W każdym razie układy CD40xx działają dobrze w zakresie napięć od 3 do 15V,
74HC od 2 do 6V, 74HCT wymagają od 4.5 do 5.5V - a do mosfetów dobrze jest
mieć napięcie sterujące z 10V (są mosfety LL, którym wystarczy 5V - one mogą
działać z 74HC i 74HCT). W każdym razie użycie choćby jednego układu 74HC,
czy 74HCT ogranicza napięcie zasilania całego układu sterującego, i wymaga,
żeby układ wykonawczy był na tranzystorach bipolarnych lub mosfetach LL.
Kolejna sprawa, to polaryzacja sygnałów wyjściowych - CD4051 pozwala uzyskać
dowolną, 74HC138 może dać przesuwający się stan niski - więc trzeba by było
zrobić taki układ wykonawczy, żeby stan niski włączał lampę (jeśli chcesz, żeby
jedna świeciła, a reszta nie, a nie żeby jedna była zgaszona, a reszta świeciła).
Widziałbym taką możliwość: CD4060, 74HC86, 74HC138, 2 74HC00, i jeszcze jedna bramka
NAND (może na tranzystorze?) - razem 5 scalaków i tranzystor jeszcze LM7805 do zasilania...
na wyjściach: sygnał wysoki = lampa włączona, niski = wyłączona.
Ta dodatkowa bramka będzie potrzebna niezależnie od wersji - ma służyć do blokowania
sygnału migania wtedy, gdy działa włączanie 1 z 8, i przepuszczania go, gdy ono nie działa.
Te 2 74HC00 służyłyby do łączenia sygnału "włączanie 1 z 8" i "miganie razem". Można
by to rozwiązać bez tych układów, ale w sposób zależny od wymagań co do sygnału na wyjściu
- myślałem o użyciu 8-miu oporników idących do wyjść, przy "włączaniu 1 z 8" podawałoby się
przez nie stan "wyłączony", a wyjście CD4051 wymuszałoby "włączony" na jednym z nich, przy
"miganiu razem" CD4051 byłby nieaktywny, a sygnał podawałoby się przez te oporniki. Problem:
użyte elementy mogą dać prąd około 4mA, czyli 0.5mA na wyjście, można tym sterować mosfeta
lub tranzystor Darlingtona, zwykły bipolarny tylko przy małym prądzie - ze 20mA, czyli do 1 LED-a.
Uzupełnienie: te 4mA można wzmocnić jednym tranzystorem - nie ma co się przejmować...
Aha: tę bramkę można zrobić na jednym tranzystorze, plus opornik w bazie.
I wygląda na to, że najlepiej będzie to zrobić na układach CD40xx - ze względu na to, że
tolerują duży zakres napięć zasilania, więc obędą się bez stabilizatora - wystarczy zenerka.
Może określ, jakiego prądu i napięcia będą potrzebować te LED-y, których chcesz użyć?