logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Codegen model: 300X 300W - identyfikacja elementów

tygrys28 25 Lip 2007 14:39 2277 7
REKLAMA
  • #1 4113431
    tygrys28
    Poziom 17  
    Posty: 355
    Pomógł: 2
    Ocena: 21
    Codegen model: 300X 300W - identyfikacja elementów
    Witam kolegów.
    Postanowiłem zrobić mu mały przegląd, aby później wstawić go do takiego staruszka z płytą ASUS P3V4X z procesorem Pentium 3 - 600MHZ , Riva M64 oraz 1x Flopy i HDD oraz nagrywarka CD-RW - powinien uciągnąć ten zestaw.

    Wersja płytki zasilacza to CG-07A , 94-V0 - tak jest na niej napisane, w zasilaczu pracują dwa układy scalone KA7500B oraz A393B.
    Zasilacz pod obciążeniem startuje napięcia prawidłowe jedynie linia +12V jest nie stabilna potrafi wskoczyć na +13,5v na płytce zasilacza znalazłem uszkodzona diodę o oznaczeniu ZD1 (taka mała czerwona) tylko nie bardzo mogę odczytać jej wartość, a o ile się nie mylę to jest to Zenera na 5V - ale chciałbym być pewny - wiec moje jaka to dioda dokładnie panowie?

    Dzięki za info
  • REKLAMA
  • #2 4113457
    charm_spider
    Poziom 22  
    Posty: 541
    Pomógł: 39
    Ocena: 13
    Skaczące napięcie na linii 12V bywa bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla dysków twardych itp. Nie wiem, czy miałabym odwagę włożyć ten zasilacz nawet do słabego zestawu....
  • REKLAMA
  • #3 4113520
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #4 4113568
    tygrys28
    Poziom 17  
    Posty: 355
    Pomógł: 2
    Ocena: 21
    Zna ktoś dokładne parametry tej diody zenera o oznaczeniu na płytce ZD1 ?
    Wersja płytki zasilacza to: CG-07A , 94-V0.
    Zdania zaczynamy z wielkiej litery.
    TONI_2003
  • #5 4115928
    TONI_2003
    Moderator
    Posty: 15328
    Pomógł: 2192
    Ocena: 3814
    Witam!
    Jeśli w pobliżu jest opór R78 lub R76 to na ZD1 ma być +5V względem GND.
    Na tym zasilaczu jeśli za dużo obciążasz +3,3V oraz +5V napięcie +12V wędruje do góry proszę bardzo z tym napięciem uważać!
    Przypominam o obowiązkowym wymienieniu elektrolitu 22µF/50V
    w przetwornicy standby.
  • REKLAMA
  • #6 4119241
    tygrys28
    Poziom 17  
    Posty: 355
    Pomógł: 2
    Ocena: 21
    TONI_2003 napisał:
    Witam!
    Jeśli w pobliżu jest opór R78 lub R76 to na ZD1 ma być +5V względem GND.
    Na tym zasilaczu jeśli za dużo obciążasz +3,3V oraz +5V napięcie +12V wędruje do góry proszę bardzo z tym napięciem uważać!
    Przypominam o obowiązkowym wymienieniu elektrolitu 22µF/50V
    w przetwornicy standby.


    Tak są te opory oba , jak tylko kupie to zamontuje tą zenerke, natomiast kondensatory wszystkie wymieniłem oprócz oczywiście dwóch głównych sieciowych. Natomiast napięcie na lini 12volt lubi mi niestety skoczyć do 13 - 13,5 volta - czy to napięcie w tych granicach może mi zabić płytę , dysk, napęd - można sie jakoś zabezpieczyć?, może jak by wzmocnić linie 5 i 3,3 volta żeby dorównywała obciążalnością lini 12 volt wówczas może by sie nie podnosiło to napięcie na niej - kolega jest niekwestionowanym fachowcem w temacie może coś doradzi pokieruje aby wzmocnić te słabsze linie 5v i 3,3v.
  • #7 4119263
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #8 4119345
    TONI_2003
    Moderator
    Posty: 15328
    Pomógł: 2192
    Ocena: 3814
    Dioda zenera, ale tak na 10W by stanowiła w awaryjnym momencie zwarcie!

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy zasilacza Codegen model 300X 300W z płytką CG-07A 94-V0, używanego w zestawie z płytą ASUS P3V4X, procesorem Pentium 3 600 MHz, kartą graficzną Riva M64, napędem Floppy, HDD oraz nagrywarką CD-RW. Problemem jest niestabilne napięcie na linii +12V, które pod obciążeniem skacze do 13–13,5 V, co może być niebezpieczne dla dysków i innych podzespołów. Na płytce zasilacza znaleziono uszkodzoną czerwoną diodę oznaczoną jako ZD1, prawdopodobnie diodę Zenerę 5V, jednak brak jest pewności co do jej dokładnych parametrów. Wskazano, że w pobliżu diody znajdują się rezystory R76 i R78, które mogą służyć do pomiaru napięcia odniesienia. Zalecane jest wymienienie elektrolitycznych kondensatorów 22 µF/50V w przetwornicy standby. Wskazano, że zasilacz jest raczej do wymiany, choć może się nadać na warsztatowy. Propozycje zabezpieczeń obejmują zastosowanie diody tranzilowej lub diody Zenera o mocy około 10W, która w awaryjnym momencie może zwarciowo chronić linię +12V. Poruszono także kwestię wzmocnienia linii +5V i +3,3V, aby zrównoważyć obciążenie i zapobiec wzrostowi napięcia na +12V.
REKLAMA