Witam
Mam pralkę jak w temacie, około 6-7 lat. Generalnie działa prawidłowo, ale na pewnych etapach programu lubi się "zacinać" tzn. silnik buczy, ale się nie kręci.
Ta pralka ma w niektórych momentach prania szybsze obroty (nie wirowanie, ale szybsze niż normalna praca rewersyjna). Wydaje mi się że miejsca w których się zacina to właśnie miejsca, w których powinna wejść na te szybsze obroty. W szczególności zacina się mniej więcej w 2/3 programu 5 i przy samym końcu tego programu, a czasami (rzadziej) niedaleko początku programu 4. Zacinanie występuje nie zawsze i wydaje się że ma to związek z wielkością wkładu (im więcej naładowane tym częściej się zacina).
Czasami zdarza się, że ruszy sama po zmianie kierunku. Jeżeli nie, to zawsze pomaga wyłączenie i włączenie (czyżby wtedy włączały się wolniejsze obroty)?
Problem nigdy nie występuje na samym początku prania ani przy wirowaniu.
Co powinienem sprawdzić? Kondensator? Jeszcze nie rozbierałem tej pralki i nie wiem czy tam jest silnik indukcyjny czy komutatorowy, ale sądząc po wielu różnych prędkościach (conajmniej 2 różne prędkości wirowania i conajmniej dwie podczas normalnego prania) to chyba raczej komutatorowy. A może programator:?:
Mam pralkę jak w temacie, około 6-7 lat. Generalnie działa prawidłowo, ale na pewnych etapach programu lubi się "zacinać" tzn. silnik buczy, ale się nie kręci.
Ta pralka ma w niektórych momentach prania szybsze obroty (nie wirowanie, ale szybsze niż normalna praca rewersyjna). Wydaje mi się że miejsca w których się zacina to właśnie miejsca, w których powinna wejść na te szybsze obroty. W szczególności zacina się mniej więcej w 2/3 programu 5 i przy samym końcu tego programu, a czasami (rzadziej) niedaleko początku programu 4. Zacinanie występuje nie zawsze i wydaje się że ma to związek z wielkością wkładu (im więcej naładowane tym częściej się zacina).
Czasami zdarza się, że ruszy sama po zmianie kierunku. Jeżeli nie, to zawsze pomaga wyłączenie i włączenie (czyżby wtedy włączały się wolniejsze obroty)?
Problem nigdy nie występuje na samym początku prania ani przy wirowaniu.
Co powinienem sprawdzić? Kondensator? Jeszcze nie rozbierałem tej pralki i nie wiem czy tam jest silnik indukcyjny czy komutatorowy, ale sądząc po wielu różnych prędkościach (conajmniej 2 różne prędkości wirowania i conajmniej dwie podczas normalnego prania) to chyba raczej komutatorowy. A może programator:?: