Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulatory Ni-MH w ładowarce do akumulatorów NiCd

01 Sie 2007 11:02 1234 3
  • Poziom 9  
    Witam

Mam specjalną ładowarkę walizkową (PHILIPS LBB 3406/00) - służy do ładowania odbiorników podczerwieni (PHILIPS LBB3433/10) razem jakieś 56 odbiorników czyli 112 akumulatorki. W odbiornikach są akumulatory NiCd i zapewne pod nie robiona była ta ładowarka.

Czy można ładować akumulatory NiMH w takiej ładowarce do NiCd??
    Czy można ładować jednocześnie dwa rodzaje akumulatorów NiMH i NiCd w ładowarce do NiCd

mieszko1978
  • Poziom 14  
    konstrukcja akumulatorków NiMH nie różni się w zasadzie od konstrukcji wypartych przez nie akumulatorów NiCd. Siła elektromotoryczna obu ogniw wynosi ok. 1,2 V co sprawia, że w wielu zastosowaniach akumulatory te można stosować zamiennie.
    Płytka niklowa stanowi elektrodę dodatnią, a elektrodą ujemną jest stop metali niklu, manganu, magnezu, kobaltu i aluminium. Klucz elektrolityczny wykonany jest z poliamidu lub polietylenu zaś elektrolit jest zasadowy. Akumulatory NiMH mają od dwóch do trzech razy większą pojemność niż odpowiadające im akumulatory NiCd, a także mają o wiele mniejszy efekt pamięci.

znalazłem to gdzieś na google - myślę że na zasadzie prób i błędów możesz spróbować naładować kika sztuk i zobaczyć jaki będzie efekt .
  • Poziom 16  
    Jeżeli jest to ładowarka do akumulatorów NiCd, z automatyką wyłączającą ładowanie po naładowaniu akumulatorów do pełna, to może przeładowywać akumulatory NiMH. Akumulatory NiMH nieco inaczej zachowują się w trakcie ładowania. Ładowarki wykorzystują lekki spadek napięcia, występujący przy osiąganiu pełnego naładowania, występuje on w obu tykach akumulatorów, jednak w NiMH jest znacznie słabszy i ładowarka może go nie wykryć. A jak go nie wykryje - będzie ładować dalej.
  • Poziom 27  
    Problem jest dokładnie taki jak podał kolega powyżej. Jedyne wyjście to kupić jeden komplet akumulatorów i obserwując zachowanie ładowarki i akumulatorów ( czy się nie grzeją itp. ) sprawdzić. Może się okazać że ładowarka jest prymitywna i działa tylko przez określony czas , w takim wypadku dobrać akumulatory o takiej samej pojemności i tyle.