Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik nadmuchu pieca CO

janp 05 Nov 2003 13:35 11650 10
    janp
    Level 11  
    Witam Was
    Jestem nowy i jeśli robię coś nie tak to proszę o wyrozumiałość.

Proszę Was o informację, schemat itp jak najprostszego sterownika nadmuchem powietrza do pieca CO.
    Chodzi o to aby dmuchawa wyłączała się np. przy temperaturze 60stC na piecu, a włączała gdy temperatura spadnie do temp. np.40stC. tylko tyle, nic więcej
    Mam czujnik temperatury, dmuchawę a brakuje mi sterownika.
    Jest to piec na paliwo stałe i pali się w nim czym popadnie: drewno, węgiel, troty.
    Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam
    janp
    _Zbyszek_
    Level 17  
    Przede wszystkim musisz określić jaki masz czujnik i jaką dmuchawę. Dopiero wtedy bedzie mozna cos dobierac. Poza tym nie wiem jak to zobie zaplanowales, ale sama dmuchawa nie wystarczy, musi jeszcze byc cos co bedzie zamykac powietrze aby piec sie wygaszal.
    janp
    Level 11  
    Witam
    dzięki za odzew.
    "Dmuchawa" to wiatraczek z zasilacza komputerowego zasilany przez mały transformatorek z mostkiem prostowniczym.
    Wiatraczek zamontowany na ok 0,5m rury z kolankiem na drzwiczkach popielnika. Eksperymentowałem ze sterowaniem ręcznym i wychodzi na to że dobrze daje sobie radę więc warto zrobić automatykę.
    Czujnik to taki porcelanowy pręcik z dwoma drucikami przyklejony do wylotu wody z pieca, steruje pracą pompki cyrkulacyjnej (sterownik załącza pompkę przy 30stC i wyłącza gdy temp wody spadnie poniżej 30stC, czyli gdy w piecu wygaśnie. Muszę zobaczyć dokładnie co to jest.
    pozdrawiam
    ankuch
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Piszesz, że taki wiatrak sobie radzi. No może i tak tylko ile to będzie trwało i ile on wytrzyma pracując w tak ekstremalnych warunkach :?:
    Wiatrak powinien podobny do stosowanego w "Maluchach".
    Poza tym przekrój wlotu do pieca powinien być możliwie mały aby nie trzeba było stosować dodatkowego układu do zamykania pieca. Jeśli wiatrak stanie a będziesz miał tak duży przelot do pieca to i tak będzie ciąg powietrza.
    Może na miale nie ma takich problemów ale na węgle sobie nie poradzisz, płomień się tak "rozbuja", że gotowanie murowane.
    Co do sterownika to czujnik zostaw do sterowania pompy a cały sterownik do montażu możesz kupić spośród "kitów" widziałem coś takiego.
    Profesjonalne urządzenie z wyświetlaczem cyfrowym kupowałem w Pleszewie (u producenta ok. 400zł z dmuchawą).
    Jeśli nie masz odpowiedniego doświadczenia to nie radzę samemu kombinować :arrow: pamiętaj :arrow: CO (tlenek węgla) to bardzo trujący gaz.
    janp
    Level 11  
    Cześć
    Myślę że wiatraczek spokojnie wytrzyma kilka godzin pracy w ciągu doby, na temperaturę też nie jest narażony bo jest pół metra od pieca a piec jest dość mały.
    Rura ma średnicę ok. 4,5cm w środku i jakoś nie zauważyłem zbyt dużego przepływu powietrza przy stojącym wentylatorze.
    Budynek jest parterowy i komin nie ma zbyt dużego ciągu.
    A co do opału to zasadniczo pali się drewnem, tylko przy niższych temperaturach wrzucam dużą bryłę węgla.
    Jeśli chodzi o tlenek węgla to nie ma obawy, w kotłowni są dwa niezależne ciągi wentylacyjne.
    Popytam w sklepie o "kity" może coś znajdę.
    A może Wy coś macie?
    pozdrawiam
    kwasko
    Level 11  
    Czesc .

Nie wiem na ile jestes zaawansowanym elektronikiem, ale ja bym Ci zaproponowal wykorzystanie takiego malego procesorka PIC12F675. Masz tam w srodku przetworniczek a/c i dosc wydajne wyjscia do sterowania przekazniczkiem... wiecej info na stronie www.microchip.com
    A co do napisania programu na ten procesorek??- to bardzo prosty programik. Proponuje skorzystac z darmowej wersji C++ na PIC'e (sa tam proste przyklady) takiej firmy IAR znajdziesz demo na stronce www.iar.com. A sam programatorek to moze byc jakis prosty programator ISP, wiecej szczegolow o isp znajdziesz przegladajac portal elktrody.

Pozdrawiam
    Sebastian
    janp
    Level 11  
    Witam
    Dzięki za odzew i propozycje.
    Jestem zainteresowany sterownikiem analogowym bez żadnych bajerów, tylko załącz i wyłącz przy określonej temperaturze.
    Załącz przy 40stC, wyłącz przy 60stC ( temperatury przykładowe). Nic więcej, tylko tyle.
    Oczywiście mile widziana możliwość regulacji temperatur
    pozdrawiam
    kwasko
    Level 11  
    Rozumiem ze scalaczek za 10pln (pewnie jest nawet tanszy) w osmio-nozkowej obudowie i praktycznie zero zewnetrznych elementow --- to zbyt skompikowane???

Nie wydaje mi sie zeby tak bylo....

Pozdrawiam
    Sebastian
    francu
    Level 16  
    Możesz zobaczyć artykuł "Sterownik pieca CO" z EdW 12/2002. Jest to układ na mikrokontrolerze. W aktualnym EdW autor tego projektu opisał modyfikacje tego projektu. Zobacz inne posty np:
    www.elektroda.pl/rtvforum/topic77592.html

Pozdrawiam
    Grzegorzati
    Level 11  
    Poszukuję typowego wentylatora do pieca CO. Gdzie mogę go kupić (internet). Info proszę na priv.

Grzegorz
    grzegorzati(malpa)poczta.onet.pl
    Ryski
    Level 20  
    Witam!

Ja przy piecu zamontowalem wentylator od Duzego Fiata mam dolot z dolo(caly czas otwarty) i z gory(zamykany)Podłaczany pod zwylky prostownik.Spisuje sie bardzo Dobrze
    Sterownik do turbiny mam od ogrzewania kafelków w łazience(R-2001) tylko skale przerobilem i mam ustawione ze sie wylacza jak temperatura przekroczy 50oC-jak ktos bedzie chcial to moge przeslac skan sterownika.