Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szumy w układzie scalonym TDA7240

03 Sie 2007 14:49 3978 4
 • Poziom 31  
  Złożyłem wzmacniacz na kostce TDA7240 i głośnik dość mocno szumi.
  Chciałbym się dowiedzieć czego to może być wina. Zastosowałem transformator 15V 1.5A z zasilacza niestabilizowanego z filtrem 3000uF, z płytki wzmacniacza kable wyprowadziłem przewodami o 1 drucie na 1 żyłę, a nie skręcanym z wielu cienkich drucików jak zawsze się to robi, czy one też mogą powodować szumy? I mam pytanie odnośnie podłączenia sygnału. Ta kość jest monofoniczna więc jeśli chcę podłączyć sygnał stereo to powinienem podłączyć masę do masy a plusy dwóch kanałów razem do plusa na płytce?
  Na dodatek membrana "pływa" po wychyleniu się przy bassie nie wraca natychmiast do położenia neutralnego, tylko robi to powoli, a po włączeniu jest głośne PYK a membrana prawie wyrywa się z zawieszenia. Czy potrzebny jest układ miękkiego startu czy może coś innego?

  Docelowo te kable które napisałem mają mieć max po 6cm długości, a filtr 10000uF, nie wiem czy to coś zmieni, proszę o porady, pozdrawiam. :D
 • Sklep HeluKabel
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 31  
  andre1979 napisał:
  TDA7240 jest układem jednokanałowym w trybie mostkowym . jakość tego układu ( patrząc sie na poziom szumów ) nie jest zadowalający .

  Efektu stereo nie uzyskasz na tym układzie , można podłączyć dwa głośniki osobno z każdego wyjścia układu , ale poprzez kondensatory elektrolityczne 1000mikro/16volt ( plusem kondensatora do układu ) . Ale czy to opłacalne ?


  Może źle się wysłowiłem :D chciałem zapytać jak podłączyć do tego wzmacniacza sygnał stereo, czy lepiej po prostu pod jeden kanał czy pod dwa naraz, łącząc plus jednego kanału z drugim i plusem wejścia sygnału na płytce.

  Schemat wygląda tak:
  Szumy w układzie scalonym TDA7240
  Jest dość mało skomplikowany, ale głównie o to mi chodziło.

  Nie wiem czy układ opóźnionego załączania głośników opłaca się budować (zbudowałem ten wzmacniacz raczej eksperymentalnie), jedynie zależy mi na eliminacji szumów. Dam konda 10.000uF na filtrze, jak szumy nie znikną to przyda się może do innej konstrukcji :)
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 31  
  No to w takim razie zamiast w obudowie znajdzie się w szufladzie.
  Dzięki za pomoc