Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Materiał antymagnetyczny

05 Sie 2007 10:45 9135 14
  • Poziom 2  
    Witam.
    Poszukują materiału który nie przepuszcza pola magnetycznego. Czy jest taki materiał i gdzie można kupić.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    wodnikj napisał:
    Witam.
    Poszukują materiału który nie przepuszcza pola magnetycznego. Czy jest taki materiał i gdzie można kupić.
    - nie ma takiego materiału.
    Napisz co chcesz zrobić/uzyskać.
  • Poziom 2  
    Szukam materiału, który nie jest przysiagany przez magnes stały i przez który nie przenika pole magnetyczne.
    wodnikj napisał:
    Szukam materiału, który nie jest przysiagany przez magnes stały i przez który nie przenika pole magnetyczne.
    - patrz mój post wyżej: do czego jest ci to potrzebne/co chcesz uzyskać/jakie pole magnetyczne chcesz ekranować? Materiału - jako takiego nie ma. Istnieją natomiast rozwiązania pozwalające na zminimalizowanie wpływu pól magnetycznych na otoczenie.
  • Poziom 2  
    Ostatnio pracuję nad nowym systemem zamkowym do drzwi.Do tego jest mi potrzebny ten materiał.Ten system nie może byc zasilany prądem elektrycznym.Teraz jestem w kropce,co tu dalej robić, czy dopuscić zasilanie. Byłem przekonany że jest taki materiał. A jakie rozwiązanie można zastosować do znimilizowania pola magnetycznego, w jakim stopniu, o ile procent .
    wodnikj napisał:
    - nie ma czegoś takiego. Celem minimalizacji (a nie izolacji) wpływu pola magnetycznego na otocznie można jedynie "dobudować" do istniejącego układu (magnetycznego) następny układ zamykający drogę strumienia - tak aby w mniejszym stopniu "wychodził" on poza istniejący układ.
    Wklej schemat/rysunek/zdjęcie tego co robisz.
  • Poziom 2  
    No trudno, trzeba zmienić koncepcją. Jeśli ktoś ten materiał wymyśli to niech da znać, może wtedy spróbuję ten mechanizm zbudować (zakonczyć).Pozdrawiam i czekam.
    wodnikj napisał:
    Jeśli ktoś ten materiał wymyśli to niech da znać
    - proszę bardzo: możesz użyć dowolnego nadprzewodnika.
  • Poziom 21  
    Do zminimalizowania wpływu (lub nawet praktycznie jego usunięcia) stosuje się różne sposoby. Tak jak pytasz, nie ma metalu który będąc paramagnetykiem lub diamagnetykiem, osłoniłby "coś" przed wpływem pola magnetycznego, zreszta robisz błąd w myśleniu. Sposobów na usuniecie wpływów pola magnetycznego jest wiele. Najprostszym jest stosowanie ekranów z metali o dużej przenikalności magnetycznej. Ich rolą jest "przechwycenie" pola i nie "wypuszczenie" go poza siebie. Takimi materiałami są blachy z permaloju, metalu stosowanego właśnie na ekrany magnetyczne, rdzenie transformatorów itp. Przykładem zastosowania takiego ekranu jest głowica w magnetofonie (ma nałożony kubek z permaloju-przez niego żadne pole do środka się nie dostaje). Skuteczność ochrony wzrasta z grubością blachy permalojowej, a jeszcze lepiej z zasosowania kilku warstw z blachy cieńszej. Ekran także będzie "działać" gdy zrobimy go z materiału gorszego magnetycznie, a więc np. ze stali miękkiej. Przy względnie grubym ekranie jego skuteczność jest również wysoka. Ekrany takie stosuje się np. na transformatorach, w urządzeniach elektroakustycznych (wewnątrz jest silne pole transformatora, a na zewnątrz praktycznie go nie ma). Myslę, że takie ekrany spełnią Twoje potrzeby aż za dobrze. Możemy się także chronić przed wpływami pól o dużej częstotliwosci, wówczas wystarcza ekrany np. aluminiowe. Pozdr.
  • Specjalista elektronik
    Mumetal to ferromagnetyk - jest przyciągany przez magnes. Ogólnie, nie ma materiału, który
    nie przepuszczałby pola magnetycznego, a jednocześnie nie był przyciągany albo odpychany;
    odpychane są dość słabo diamagnetyki (najlepsze pozwalają na lewitację w polu silnego magnesu),
    i silnie nadprzewodniki (ale jak dotąd nie ma takich, które by "działały" w temperaturze pokojowej
    - YBaCuO "działa" do 92K, najlepsze do 138K = -135C). Być może dałoby się zrobić kombinację
    z dwóch materiałów: ferromagnetyk + nadprzewodnik, taką żeby nie była ani przyciągana, ani
    odpychana? ale to i tak tylko dla określonego położenia względem magnesu siła będzie zerowa.
    A jak chcesz zbudować w ten sposób jakąś wersję perpetuum mobile, to się nie da. ;)
    Jerzy, oczywiście wiem, że działanie P.M. jest niezgodne z prawami fizyki ale...
    Mamy taki układ (to szare to nadprzewodnik):
    Materiał antymagnetyczny
    Niech naszym nadprzewodnikiem będzie wskazany przez ciebie YBaCuO.
    Do czasu, aż naszego YBaCuO nie schłodzimy magnesy będą się odpychać - zatem górny magnes powędruje w górę. Zalewamy nadprzewodnik azotem i mama grawitacja powinna nam ściągnąć magnes w dół. Przerywamy lanie azotu, nadprzewodnik sie nagrzewa i przestaje być nadprzewodnikiem -> magnesy odpychają się. Czynność powtórzyć.

Nie mogę znaleźć słabego punktu w tym pomyśle. Pomóż, bo od paru dni żyję w nieprzekonaniu, że wymyśliłem P.M. :twisted: