Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie dot. sposobu uziemień w sprzętach audio.

06 Sie 2007 15:11 953 8
  • Poziom 11  
    Witam.
    Mam takie pytanie do fachowców z branży elektrycznej a zarazem siedzących w audio.

Sprawa dotyczy klasycznej pętli masy a co za tym idzie pojawijajacego się przy tym przydzwięku.

Otóż mam duży mikser studyjny i komputer z kartą audio. Oba urządzenia są podłączone do tego samego gniazda z bolcami. Bolce w moim gniazdku łaczą się z przewodem zerowym a bezpieczniki mam stare standardowe - typowa PRL' owska instalacja elektryczna w budynkach z wielkiej płyty.
    W momencie gdy łącze wyjście karty dzwiekowej z wejściem miksera nastepuje pętla masy poprzez ekran przewodu audio. Kiedy eliminuje w jednym z urządzeń bolec i podłączam je w drugiej klasie ochroności przydzwięk oczywiscie znika i jest cacy.
    I teraz pytanie zasadnicze. Czy mogę w takim układzie jednego z tych urządzeń nie uziemiać? Wszak obudowy komputera i miksera są połączone ze sobą elektrycznie przez ekran przewodu audio..
    Czy w momencie ewentualnego przebica fazy na obudowe urządzenia nieuziemionego i tak prąd popłynie poprzez ekran przewodu audio do obudowy drugiego uziemionego już urządzenia i spowoduje zwarcie a co za tym idzie wywalenie bezpiecznika?

Z góry dzięki za sensowane sugestie.
  • Poziom 27  
    Teoretycznie mógłbyś zrezygnować z uziemienia np. miksera... i było by cacy gdyby nie to że przebicie potencjalne o którym mówisz, pomijam kwestię bezpieczeństwa , pewnie spaliło by ci wejścia i wyjścia Twojego sprzętu. Oczywiście jest to najczarniejszy scenariusz ale jednak prawdopodobny ...

Możesz spróbować z jednego urządzenia odłączyć uziemienie ale obudowy połączyć linką miedzianą powiedzmy średnicy minimum 4mm2 tak by w razie przebicia cały prąd nie skupił się na czinczach ...

Możesz też kupić wyłącznik RÓŻNICOWO-PRĄDOWY to w razie przebicia powinno Cię ochronić przed porażeniem ...

Pozdrawiam ....
  • Specjalista - spawarki
    Odradzam takie praktyki. Owszem, prąd popłynie przez ekran i do obudowy uziemionego urządzenia powodując zwarcie i spalenie bezpiecznika, jednak przy okazji może zostać uszkodzona karta dżwiękowa w kompie oraz inne podzespoły, jak również tor sygnałowy w mikserze.

Poza tym może zdarzyć się sytuacja iż ekran się np. przepali i bezpiecznik nie zadziała (mało prawdopodobne ale możliwe, lepiej dmuchać na zimne :D)
  • Poziom 27  
    Odradzasz takich praktyk ... Ale konkretnie jakich? Bo tego nie napisałeś ...
  • Poziom 10  
    Witam,
    Spotkałem się z problemem okresowego brumienia karty PC-ta i miksera,
    okazało się, że niektóre zasilacze komputerowe potrafią generować własny poziom odniesienia. Wśród wielu możliwości rozwiązania tego problemu radziłbym drastyczny, a mianowicie zastosowania wysokiej klasy transformatorów separujących (np. Lundahl).
    pozdrawiam
    GK
  • Specjalista - spawarki
    PAWEŁ74 napisał:
    Odradzasz takich praktyk ... Ale konkretnie jakich? Bo tego nie napisałeś ...

Oczywiście odłączania uziemienia od jednego z urządzeń. W swoim poprzednim poście napisałem czym to grozi.
  • Poziom 10  
    Witam,
    i jeszcze jedno jeżeli połączenie jest niesymetryczne zastosowałbym transformator separującey, a jeżeli symetryczne to ekran pdpiąłbym jedynie do miksera (odciął od strony karty dzwiękowej)
    pozdrawiam
    GrzesieK
  • Poziom 21  
    Oczywiście podłączasz uziemienie tylko w jednym punkcie toru. Zawsze uziemianie toru elektroakustycznego wykonuje się w jednym punkcie. Jeśli to zrobisz w dwóch punktach, brum będziesz miał zawsze (kto nie rozumie dlaczego, jest dużo literatury). Przecież i tak masz ze sobą połączone wszystkie masy. Połączenie, przy którym nie masz przydźwięku jest właśnie prawidłowe, a niebezpieczne dla sprzetu jest właśnie wersja z przydźwiękiem. Przecież nie bierze się on (przydźwięk) z powietrza, to jest właśnie nowe, niebezpieczne napięcie. Rafała8916 trudno zrozumieć, co ma na myśli. Pozdr.
  • Poziom 27  
    Jakie nie symetryczne ...? Jakie symetryczne ...? Jakie transformatory...? Ekran jedynie do miksera...? Uziemienie podłącza się wszędzie do każdego urządzenia !!! Jak sobie wyobrażasz sytuację kiedy jedno z urządzeń które akurat jest "doziemiane" przez przewód sygnałowy za pomocą ekranu ma małe przebicie które nie powoduje wyłączenia bezpieczników ...? Gość bierze wtyk i wyłącza go bo chce zmienić wejście, gniazdo czy wyjście itd... W jednym ręku wtyk uziemiony a drugą ręką trzyma się obudowy która ma przebicie ...

Jeśli komentujecie moje posty to proszę najpierw przeczytać je dokładnie i przeanalizować bo mam wrażenie że ich nie rozumiecie ...

Nikomu nie pisałem że może odłączyć jedno z uziemień bo i tak ma uziemienia dzięki ekranowi w kabelku sygnałowym....

Nie mylcie masy a uziemienia bo to dwie różne sprawy a mam wrażenie że dla was to jedno i to samo ...