logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Co o tym sądzicie 2x12+1? GDWT 12-19/150, głośniki selenium.

mireczek14 19 Sie 2007 10:25 3366 35
Najlepsze odpowiedzi

Czy do kolumn 2x12+1 z Selenium 12PW3 lepiej dać GDWT 12-19/150 na prostej zwrotnicy, czy jednak driver i pełną zwrotnicę?

Nie warto iść w GDWT 12-19/150 z samą cewką i kondensatorem; lepszy będzie driver i pełna zwrotnica, bo GDWT trzeba ciąć co najmniej około 3000 Hz, a 12PW3 i tak wymaga sensownego podziału, żeby nie zrobić dziury w paśmie [#4193223] [#4193254] [#4194156] Zamiast GDWT polecano Selenium DH-200 E, który kosztuje ok. 110 zł, więc różnica cenowa względem GDWT nie jest duża, zwłaszcza że i tak dochodzi koszt zwrotnicy oraz tuby [#4193029] [#4193803] Jeśli już uparłbyś się przy GDWT, to sensowniej byłoby użyć raczej Tonsila GD 30/50 niż GDWT 12-19/150 [#4193223] Kwaczor zwrócił też uwagę, że 12PW3 pracuje do ponad 3 kHz, ale ma tam nieładną charakterystykę i słabą kierunkowość, więc w praktyce nie powinno się kończyć na bardzo prostym filtrowaniu góry [#4193254] [#4196628] Zmiana drivera z D210 na Selenium 200 nie robi problemu, bo takie zwrotnice projektuje się na 8 Ω [#4197419]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #1 4192372
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    Witam mam zamiar zrobić 2 kolumn 2x12+1 z projektu kwaczora (pozdrawiam) na głośnikach selenium 12 PW 3 - SLF i zamiast drivera dam tam GDWT 12-19/150 ponieważ drivery są droższe i trzeba do nich zwrotnice a ja wole proste rozwiązania i dam tylko cewkę i kondensator na GDWT połącze wszystko równolegle i wyjdzie 4 ohm skuteczność gdzieś koło 100db chce tym nagłaśniać średnie imprezy np dyskoteki szkolne te kolumny wyjdą mnie gdzieś koło 1400zł więc jak dla mnie to jest kupe kasy bo dopiero mam 14 lat więc nie chce kasy wyrzucić w błoto kupując chińszczyzny więc pytam was doświadczonych forumowiczów czy ten projekt jest opłacalny i sprawdzi się w praktyce i co sądzicie o selenium 12 PW 3 - SLF czy według was są dobre?? jak troszkę kasy dozbieram to zrobię do tego suba na 2x 15 więc proszę o rady z góry dziękuję za odpowiedzi.

    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #2 4192397
    gófer
    Poziom 34  
    Posty: 2618
    Pomógł: 132
    Ocena: 30
    Przecież cewka i kondensator to jest już właśnie element zwrotnicy ;| Nie jestem pewien ale ten gdwt ma chyba za małe pasmo aby go sensownie połączyć z 12-stką, więc typowy driver bedzie raczej konieczny...
  • #3 4192410
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    No przepraszam za pomyłkę chciałem powiedzieć że zwrotnica tylko na GDWT
  • #4 4193029
    SzokalML
    Poziom 36  
    Posty: 3316
    Pomógł: 240
    Ocena: 98
    Driver Selenium DH-200 E kosztuje ok. 110 zł więc niewielka różnica w stosunku do GDWT.

    Zwrotnica i użycie drivera w tym wypadku dużo zmienia.

    Jak zamierzasz robić w ten sposób, to już lepiej wstaw do takiej obudowy używane Tonsil GD 30/50.
  • #5 4193112
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    ale te seleniumy według mnie są dobre mają dobrom skuteczność a GDWT zawsze mogę zmienić na driver
    wiem że driwer tyle kosztuje ale do niego trzeba jeszcze tube rozpraszająco i zwrotnice wiec konstrukcja zdrożeje o jakieś 300 zł więc myśle że ten GDWT powinien wystarczyć a słyszał już z was ktoś tego selenuma 12 PW 3 - SLF słyszałem że gra podobnie do TONSILA GD 30/100 tylko jest troche mocniejszy jak myślicie ??
  • #6 4193223
    kagan007
    Poziom 17  
    Posty: 219
    Pomógł: 17
    Ocena: 3
    Jeśli ci szkoda dołożyć zamiast 100zł za GDWT na 109zł+19zł tubka to powodzenia. Selenium PW-3zagra do góra 1800-2000Hz , driwer selenium200 obetniesz spokojnie i bezstresowo na 1800Hz. A GDWT musisz ciąć minimum na 3000Hz. Robisz sobie przy tym mega dziurę ( no chyba że grasz tylko bum-bum, cyk-cyk ;) Kolega ci podpowiedział jeśli już się uparłeś na GDWT to tylko Tonsil 30/50 zagra on jakoś do tych 3000Hz.
  • REKLAMA
  • #7 4193254
    Kwaczor

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 2595
    Pomógł: 186
    Ocena: 42
    12 PW 3 pracuje do ponad 3kHz. Niestety ma tam nieładną charakterystykę i pracować będzie praktycznie tylko "do przodu" Można w parametrach obejrzeć kierunkowość tych głośników.

    Koszt rośnie dodatkowo o niskotonową część zwrotnicy, gdzie cewka wymaga trochę nakładów.
    Konto firmowe:
    MEDIVOICE Michał Kaczmarek
    Ogrodowa 14, Leszno, 64-100 | Tel.: 609XXXXXX (Pokaż) | Strona WWW: www.mvoice.pl
  • #8 4193321
    kagan007
    Poziom 17  
    Posty: 219
    Pomógł: 17
    Ocena: 3
    Zgadza się. Ale chyba konstruując paczki nie powinniśmy zakładać że wszyscy słuchacze będą w jednym rzędzie równiutko do kolumny ;) Trzeba założyć min 60-90stopni do odbioru dla słuchaczy a tutaj widać jasno powyżej 2kHz nie ma tego za wiele. A myślę ze warto dołożyć po 30zł na stronę żeby był ten driver seleniuma200. Jeśli naprawdę nie masz kasy to 12PW3 puść bez zwrotnicy i tylko na driver właśnie daj cewke+kondensatorka. Jak sie dorobisz to dokupisz do dołu ( jakieś myślę 30-60zł do basowego potem za 2szt). Miałem kiedyś basowca Emi. Delta-12 puszczonego bez cięcia i spokojnie dało się grać. Jak zrobiłem odpowiednią zwrotnicę chwilę potem to poczułem że paczka zaczęła grac troszkę czyściej bez minimalnie skrzeczących sopranów z basowego.
  • #9 4193609
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    No to mówisz że wystarczy tylko na ten driwer selenium 200 dać zwrotnice wystarcz cewka 0.39mH (dexon) i kondensator 2.2uF ?? i będzie to lepsze

    Dodano po 35 [minuty]:

    Słyszałem jeszcze że przy zakupie w sklepie westmusic przy zakupie kilku produktów na raz jest jakaś zniżka czy to prawda??
  • REKLAMA
  • #10 4193803
    SzokalML
    Poziom 36  
    Posty: 3316
    Pomógł: 240
    Ocena: 98
    Na pewno taniej cię wyjdzie niż kupując GDWT w innym sklepie, bo zapłacisz tylko raz za przesyłkę.

    Ale się zastanów - bo jeśli masz tylko oszczędzić na zwrotnicy 40-50 zł, to jaka to oszczędność przy 1200 zł...?
  • #12 4193896
    Kwaczor

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 2595
    Pomógł: 186
    Ocena: 42
    Najlepiej hm-25-25, ale ona kosztuje 89zł. Jak masz tyle to super, jak nie, to którąś tańszą z dedykowanych mu. Chyba 29zł kosztuje.
    Konto firmowe:
    MEDIVOICE Michał Kaczmarek
    Ogrodowa 14, Leszno, 64-100 | Tel.: 609XXXXXX (Pokaż) | Strona WWW: www.mvoice.pl
  • #13 4193922
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    Więc zwrotnica na sam driver wystarczy??

    Jak myślicie na allegro raczej w tej cenie dobrego z kolumn nowego nic nie dostane???

    czy wzmacniacz ADS 800LX do tego starczy??

    ile tak konstrukcja z tym driverem będzie mieć ohm i ile skuteczności???

    POZDRAWIAM
  • REKLAMA
  • #15 4194204
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    a potrafił by ktoś z was wykonać do tego zwrotnice i wystawić na allegro czy może kupić coś z takich http://www.allegro.pl/item225168852_zwrotnica_3_drozna_sl_ot_janbo_gwarancja_tonsil.html

    Dodano po 1 [minuty]:

    tylko sory bo dałem 3 drożną a tu jest http://www.allegro.pl/item225168851_zwrotnica_2_drozna_x_2_janbo_gwarancja_tonsil.html
  • #17 4194448
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    No wiem ale nie wiem czy będe zdolny to zrobić. W tym projekcie to:
    R1 R2 to są rezystory ?
    C1 C2 C3 kondensatory ?
    a ta cewki nie można zamienić na 0.39mh bo tylko taka jest dostępna w sklepie dexon
    nie znam się za bardzo na tym bo nigdy nie miałem z tym do czynienia.

    POZDRAWIAM
  • #18 4195520
    Przemek Elektro
    Poziom 16  
    Posty: 201
    Pomógł: 4
    Ocena: 5
    Ta zwrotnica z linka ma podział na 5kHz, więc troche średnio pasuje....

    Cewki możesz kupić w Polinku (www.polink.com.pl), tam też kupisz reszte potrzebnych części. Swoją drogą, to jest chyba jedno z tańszych źródeł.
  • #19 4195643
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    A jaka jest różnica między zwrotnicom na wszystkie głośniki a zwrotnicom na sam driver ????
  • #20 4196238
    korki89
    Poziom 12  
    Posty: 95
    Pomógł: 2
    Ocena: 7
    Różnicy w budowie jako tako nie ma tylko rozbudowa o 2 czy 3 elementy.
    Chodzi natomiast o to rzeby odciąć wysokie pasmo od niskotonowca gdyż gra on do pewnej wartości a później są dość nieprzyjemne dzwięki i zniekształcenia.
    Jak się każdy głośnik odpowiednio odcina to każdy gra tym pasmem które jest dla niego detykowane i wszystko jest ładne i wyraziste albo i nie, trzeba też uważać na pasmo przenoszenia głosów ludzkich - mowy ,gdyż żle skonstruowana zwrotnica nawet na bardzo dobrych głośnikach może skutkować słabą wyrazistością - dziurą w paśmie.
  • #21 4196511
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    No to będe musiał z robić na wszystkie ale jak myślisz ten seleniumy są warte swojej ceny?
  • #22 4196628
    Kwaczor

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 2595
    Pomógł: 186
    Ocena: 42
    Chodzi o to, że pasmo od 2 do 4kHz będzie przenoszone przez driver i głośniki jak nie będzie zwrotnicy. A to niekorzystne.
    Konto firmowe:
    MEDIVOICE Michał Kaczmarek
    Ogrodowa 14, Leszno, 64-100 | Tel.: 609XXXXXX (Pokaż) | Strona WWW: www.mvoice.pl
  • #23 4196654
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    dobra spróbuje zrobić te zwrotnice ale mam pytania jakie napięcie ma być przy tych rezystorach i kondensatorch.Czy jak największe?
  • #24 4196952
    Kwaczor

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 2595
    Pomógł: 186
    Ocena: 42
    Kondensatory wystarczą 100V, ale pod żadnym pozorem nie powinny być elektrolityczne.

    Rezystory 10-15W.

    Cewka na basie z dość grubego drutu.
    Konto firmowe:
    MEDIVOICE Michał Kaczmarek
    Ogrodowa 14, Leszno, 64-100 | Tel.: 609XXXXXX (Pokaż) | Strona WWW: www.mvoice.pl
  • #25 4197409
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    To kupię wszystkie 4 cewki na grubym drucie 1,5mm i będzie ok. A w tym projekcie jest driver selenium D210 a ja będe miał selenium 200 to w zwrotnicy nie robi różnicy???

    POZDRAWIAM
  • Pomocny post
    #26 4197419
    Kwaczor

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 2595
    Pomógł: 186
    Ocena: 42
    Nie ma się czym przejmować w przypadku zmiany drivera. Te się projektuje na 8ohm i one przez sporą część charakterystyki trzymają nominalną impedancję, więc nie będzie problemu.

    Cewka na bas jest ważna. Na wysokim tonie nie musisz mieć tak grubego drutu. Ja używam z powodzeniem 0,8mm z dexona. Za to nie kupisz w Dexonie cewki na bas, bo tam maksymalnie jest chyba 1mm.
    Konto firmowe:
    MEDIVOICE Michał Kaczmarek
    Ogrodowa 14, Leszno, 64-100 | Tel.: 609XXXXXX (Pokaż) | Strona WWW: www.mvoice.pl
  • #27 4197516
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    Więc zestaw będzie miał:
    8 ohm
    99db skuteczności
    350w rms
    i pytanie czemu do tych basowych nie dolicz się drivera? bo tak by to miało 450w rms
  • Pomocny post
    #28 4197758
    Kwaczor

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 2595
    Pomógł: 186
    Ocena: 42
    Zestaw bedzie miał:
    4ohm
    350W
    efektywność głośnika basowego + około 3dB
    Konto firmowe:
    MEDIVOICE Michał Kaczmarek
    Ogrodowa 14, Leszno, 64-100 | Tel.: 609XXXXXX (Pokaż) | Strona WWW: www.mvoice.pl
  • #29 4198297
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    O to super że 4 ohm bo tańszy wzmacniacz będzie.Jak myślisz ADS 800LX starczy
    Dane techniczne:

    Pasmo przenoszenia 10Hz - 35kHz

    Moc wyjściowa RMS (8 ohm) - 2x250W,
    Moc wyjściowa RMS (4 ohm) - 2x400W,
    Moc zmostkowana (8 ohm) - 1x 800W
    Zniekształcenia (THD) 1kHz < 0,1%
    Dynamika > 100dB
    Współczynnik tłumienia (Damping factor) > 300
    Slew rate 35 V
    Czułość wejściowa / impedancja wejściowa 0 dB / 10 kohm
    Wymiary (W x H x D) 483 x 88 x 420
    Waga 17 kg

    Myślę żeby kupić używany w dobrej cenie.
  • #30 4199086
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    A ta cewka to ma być 0.39mH bo 0.4mH nie znalazłem???

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy budowy kolumn 2x12+1 na głośnikach Selenium 12 PW 3 - SLF z zamianą drivera na GDWT 12-19/150 w celu uproszczenia konstrukcji i obniżenia kosztów. Uczestnicy zwracają uwagę, że cewka i kondensator stanowią element zwrotnicy, a GDWT ma zbyt wąskie pasmo przenoszenia, co wymaga cięcia powyżej 3000 Hz, co może powodować przerwy w paśmie. Zalecane jest użycie drivera Selenium DH-200 E z odpowiednią zwrotnicą, co poprawia jakość dźwięku i kierunkowość, mimo wyższych kosztów. Dyskutowano o doborze horna (np. Selenium HM-11-25 lub HM-25-25) oraz o parametrach zwrotnicy, w tym o konieczności stosowania kondensatorów 100V nieelektrolitycznych i rezystorów 10-15W. Impedancja zestawu wyniesie około 4 Ω, moc RMS około 350 W, a skuteczność około 99 dB. Wzmacniacz ADS 800LX jest uważany za odpowiedni do takiej konfiguracji. Poruszono także kwestie wykonania zwrotnicy, dostępności cewek (np. 0,39 mH) oraz różnic między zwrotnicami na wszystkie głośniki a tymi tylko na driver. Na koniec pojawiła się sugestia rozważenia zamiany głośników Selenium na Celestion Truvox-1225 za dopłatą.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA