Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szukam(!) schematu przerywacza kierunkowskazów.

ojciec cenzura 21 Aug 2007 21:32 6820 13
Altium Designer Computer Controls
    ojciec cenzura
    Level 11  
    Witam;

Mam następujący problem: szukam mocnego przerywacza kierunkowskazów, do motoroweru. chodzi o to, by mocy starczyło mu żeby zasilić z 9v baterii żarówkę 6,3v 0,2A. Gdy podłączam żarówkę bezpośrednio, tj bateria -> przełącznik -> żarówa to ładnie świeci, nawet dość mocno. Ale gdy polutowałem sobie 2 układy, jeden na kostce NE555, drugi na tranzystorach BC548 mające służyć jako przerywacz, nie starczało mocy wyjściowej z przerywacza by zaświecić żarówkę (kostka NE555) lub żarówka ledwie się żarzyła i grzały się tranzystory (BC548). Nie czuję się na siłach żeby projektować coś od podstaw, bardziej jestem początkujący niż zaawansowany.

Szukam więc mocnego układu, najlepiej na darlingtonach, albo innym ustrojstwie, coby tylko działało :-) Liczę na pomoc wszystkich forumowiczów znających się na rzeczy...

Do modów - wpisując "przerywacz" w szukajce znalazłem 5 tematów niepasujących do moich kryteriów. Ale nie było mnie dawno na forum, więc jeśli kiedyś przewinął się gdzieś temat, gdzie byłby opisywany podobny układ, prosiłbym o podanie linka, i wszystkim będzie żyło się lepiej ;-)
    Acha, i wybaczcie mi jeśli zły dział, ale w końcu szukam schematu :-D

Pozdrawiam, liczę na pomoc ;-)
  • Altium Designer Computer Controls
    ojciec cenzura
    Level 11  
    czyli mniej więcej tak, czyż nie?:

pojedzie to na pakiecie baterii 2x 4,5v ?
  • Altium Designer Computer Controls
    sk700
    Level 31  
    NIE, NIE to jest schemat regulatora PWM!
    Kol. wyżej chodziło o sam układ wykonawczy.
    to znaczy BUZ11 I ten rezystor :D.
    Pozdrawiam.
    ojciec cenzura
    Level 11  
    Aha, w sumie to już teraz widzę, nie pokapowałem od razu, widać śpiący byłem (21 Sie 2007 22:33) ;-)

Więc to ma wyglądać tak?

czy żarówa w innym miejscu?
    a jak bym podłączył żarówkę bez rezystora to rozumiem, że tranzystor poszedłby się ***** ?
    sk700
    Level 31  
    Witam.
    Nie, budujesz zwyczajny przerywacz kierunkowskazów i do jego wyjścia podłączasz układ wykonawczy.
    To znaczy:
    buz 11-
    D poprzez żarówkę do + zasilania
    G poprzez rezystor go lewej nóżki tranzystora(C) w Twoim przerywaczu (pewnie to będzie jakiś BC547)
    S do masy układu.
    Proste? Jeśli nie to daj schemat Twojego przerywacza, który zrobiłeś/będziesz robił to dorysuje Ci co i jak :D.
    Pozdrwaiam.
    ojciec cenzura
    Level 11  
    O kurna, sorry za moją ciemnotę, ale tak bywa...

Więc to są te dwa układy które zbudowałem i nie działały, wystarczy więc nieco zmodyfikować:

(dałem zamiast ledów żarówa + dioda) źródłó EDW - listopad 2005

Tranzystory BC547, zgadłeś ;-)
    tutaj bez diody źródło EDW - sierpień 2007 (tranzystor na wyjściu się grzał, pewnie dlatego że za duży pobór prądu)
    sk700
    Level 31  
    Jeśli dajesz 555 to nie zapomnij o duuużym kondzie do odfiltrowania napięcia i najlepiej używaj kabli ekranowanych.
    Pozdrawiam.
    PS napisz jeszcze czy te układy działały przy obciążeniu ich ledem, a nie żarówką.
    ojciec cenzura
    Level 11  
    układ z 555 nie wiem, bo już zdemontowałem niektóre elementy do innych konstrukcji, a z BC547 nie, bo nie wiadomo skąd daje ledwo ponad 1v (???) ale może dlatego że przypadkowo zetknąłem końcówkę wyjścia z minusem baterii, a + był podłączony... tranzystor pewnie zjarany, sic, nie ma to jak wypadek przy pracy...

a co do 555 to co masz na myśli pisząc duuuży kondensator? powiedzmy 4700 uF ;-) Taki luj będzie większy niż same migacze...
    sk700
    Level 31  
    Kondensator miałem na myśli taki, jaki będziesz miał pod ręką (dość duży).
    Tak, tranzystor uległ przebiciu... w elektronicznym max 50 groszy, więc nie problem... Napisz jeszcze czy układ działa na ledzie.
    ojciec cenzura
    Level 11  
    jak kupie tranzystor to napiszę... może za jakąś godzinę... bo wcześniej nie miałem okazji sprawdzić
    hefid
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Przeniosłem z: Schematu/instrukcji…
    ojciec cenzura
    Level 11  
    Więc tak;

Na początku sorry za spóźnienie, miała być godzinka, ale trochę mi się przeciągnęło...

zrobiłem od nowa układ na tranzystorach ale wykorzystując części z odzysku, czyli ze starych radioodbiorników Unitra 8) no oprócz tranzystorów, i oczywiście nie działa... nie chcę mi się już tego wałkować, więc:
    postanowiłem zrobić na 555, ale oczywiście wspaniały sprzedawca w którego sklepie się zaopatruję nie miał na stanie tr. BUZ11, tylko jako zamiennik dał mi IRF540... i teraz chcę się spytać, jak go dobrze podłączyć, bo nie chcę spalić tranzystora za 5 Pln... czy dobrze narysowałem?

Pozdrawiam
    sk700
    Level 31  
    Witam.
    Nie musi to być tylko buz11, może też inny MOSFET, chociażby buz10...
    Jednak proponuję sprawdzić wpierw układ na bc547 i ledzie...
    PS oczywiście nie musi to być rozwiązane na MOSFECIE, równie dobrze możesz zastosować bc547 i przekaźnik...(będziesz miał charakterystyczny dźwięk przerywacza...).
    PS2 pisząc na bc547 nie chodzi mi żebyś budował jeszcze raz układ tylko żebyś podłączył tego NPN`a do 3 nóżki 555, dokładnie tak jak Mosfeta.