Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laser z dvd-rw mały problem..

rradiatorr 23 Aug 2007 14:10 2334 11
Testo
    rradiatorr
    Level 11  
    Witam , ostatnio zachciało mi się zrobić laser z nagrywarki dvd , więc zakupiłem uszkodzoną nagrywarkę i dziś mi ją dostarczono , tylko boję się, że uszkodzę laser, a nie chcę stracić 32 zł. Mówię uszkodzę, bo wczoraj spaliłem 2 lasery: jeden z napędu dvd zwykłego, a drugi ze wskaźnik od ruskich. Spaliłem je, a raczej przegrzałem, ponieważ świecą, ale bardzo słab,o a zasilałem je dwoma akumulatorkami 1000mah 1,2v no i po kródkim podpięciu jakieś 3 sek odczepiłem i ponownie podłączyłem i działa normalnie, a jak podłączyłem trzeci raz to już świeciła słabo :(:(:(:( i tak samo miałem z laserem ze wskaźnika :( i dlatego boje się podpiąć laser z dvd-rw żeby nie było tego samego, bo szkoda 32 złotych , i tu moje pytanie co jest źle dlaczego się palą te lasery przecież napięcie miały 2,4v czy z dvd-rw będzie to samo?? też ją spale ?? czy może podpiąć jakiś rezystor albo diode znalazłem taki schemat na elektrodzie i niech mi ktoś powie co robi ta dioda 1n4001 jest to zabezpieczenie czy co i czy mam dać tą diodę pod zasilanie?? mam już wszystko ładnie przygotowane kolominator, laser z dvd i reszte...tylko boje się podpiąć właśnie tego lasera Pomocy prosze ! za odpowiedzi z góry dziękuję i POZDRAWIAM

oto link do tego schemaciku http://www.felesmagus.com/pages/lasers-howto.html
  • Testo
  • Testo
    rradiatorr
    Level 11  
    Już czytałem całe wcześniej ale ja mam tutaj zasilanie bateryjne a nie jakieś inne , w tym linku co podałem jest tez zasilanie bateryjne i chciałem się dowiedzieć co w tym układzie robi dioda 1n4001 i czy ona uchroni mnie przed spaleniem laser czy może ona nie jest potrzebna .

Dodano po 1 [godziny] 28 [minuty]:

Czy nikt nie potrafi mi pomóc?? :(:(:(:(:(:(
    rradiatorr
    Level 11  
    No i stało się uwaliłem wczoraj laser z dvd-rw :(:(:(:(:(:(:(:( ta sama sytuacja :(:(:(:(
    JanuszPulit
    Level 17  
    rradiatorr wrote:
    No i stało się uwaliłem wczoraj laser z dvd-rw :(:(:(:(:(:(:(:( ta sama sytuacja :(:(:(:(

No i dobrze się stało!
    Przecież ci ktoś wysłał linka do artykułu na temat zasilania lasserów, to co jest z tobą?? Nie potrafisz czytać czy nie rozumiesz co czytasz??

Chyba nieważne jaka przyczyna ale chyba laserami się nie powinieneś bawić...
    JanuszPulit
    Level 17  
    rradiatorr wrote:
    A czy ty ślepy jesteś czy nie potrafisz czytać !!! zasilam je bateryjnie i dałem linka do schematu zasilanego bateryjnie !!

A zbudowałeś ten układ? Czy zasilasz bezpośrednio z baterii?

rradiatorr wrote:

jak taki mądry jesteś to dlaczego nie odpowiesz na moje pytania ???????

Jak sobie diodę podłączyłeś bez ograniczenia prądu to ją zepsułeś i już.
    Diody laserowe powinny być zasilane ze źródła prądowego.

A to że dobrze że ci się laser spalił to powiedziałem w trosce o Twoje oczy :D
    rradiatorr
    Level 11  
    No już lepiej :) nic nie zbudowałem ponieważ nie ma co do zbudowania wystarczy podłączyć diodę 1N4001 i rezystor 1k ale ten rezystor jest tylko pod diodę led która jest mi zbędna , nie wiem co robi ta dioda 1N4001 czy ona zabezpiecza czy co.. nie mogłem nigdzie znaleść takiej diody ale już załatwiłem tylko po czasie (po spaleniu lasera) :) ale zamówiłem już na zapas 10 nagrywarek dvd 16x :P:P więc pod następny laser podłączę właśnie tą diodę 1n4001 i zobaczymy co się stanie , ale nie wiem dlaczego się palą te lasery pod napięciem 2,4v bez żadnego elementu elektronicznego..nie powinny się palić :( wszystko robiłem z wielką ostrożnością by nie zrobić nawet najmniejszego zwarcia na wyjściach diody laserowej :( , a co do troski o oczy prosze sie nie bać nie robie nic bezmyślnego , dioda jest zamocowana na specjalnym stojaku :P

Dodano po 3 [minuty]:

dodam że dioda laserowa bez kolominatora niewiele zdziała no chyba że ktoś sobie przyłozy centarlnie w oko i poczeka na efekt to może być nieciekawie , niepolecam :P

Dodano po 4 [minuty]:

aha jeszcze dodam że przy testowaniu diody laserowej nie uzywałem kolominatora , sama dioda na stojaku , czy może być tak że przegrzałem diodę z powodu niewystarczającego odpływu ciepła ale zaznaczam że diody nie były zasilane dluzej niz 3 sek i po przerwie 10 sek zaś 3 sek świecenia i za trzecim razem już słabo świeci tak włąśnie miałem z tymi trzema laseram prawie identyczna sytuacja:(
    janek1815
    Level 38  
    Co z tego że miałeś 2,4 V jak nie było ograniczenia prądowego. To tak jakbyś podłączył 100led w szeregu do sieci na 230 V powinny świecić jednak to nie jesty prawdą :) Potrzebne jest ograniczenie prądowe
    rradiatorr
    Level 11  
    A mógł byś napisać jak zrobić takie ograniczenie prądowe?? jestem początkującym elektronikiem więc nie dam rady zbudować jakiegoś skąplikowanego układu , nie wystarczy jakiś odpowiedni rezystorek lub cos w tym stylu ?? Dzięki za odpowiedź juz coś wiem :)

Dodano po 4 [minuty]:

ale w takim razie dlaczego ten Pan który zbudował laser na baterie z linku nie ma zadnego ograniczenia a laser śmiga jak czaa , czy to może być ta magiczna dioda 1N4001 ??
    janek1815
    Level 38  
    Zapoznaj sie z tym co podał foxik000000 w drugim poscie tego tematu !!!!
    rradiatorr
    Level 11  
    Panie Janek1815 niech mi Pan powie jaką role spełnia w tym układiku element elektroniczny zwany diodą 1N4001 to mi wystarczy , poco mam budować bardziej skomplikowane układy skoro mogę zrobić tak jak gość z linka którego podałem w PIERWSZYM MOIM POŚCIE TEGO TEMATU , chce się już tylko tego dowiedzieć nic więcej....POZDRAWIAM

Dodano po 14 [minuty]:

Już wiem , zbija napięcie o 0.6v , robię identyczny układ jak jest na schemacie zobaczymy co z tego będzie tylko muszę czekać na napędy dvd-rw dzięki za odpowiedzi ! Pozdrówka :)
    User removed account
    User removed account