Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zawór mieszający

posi221 25 Sie 2007 22:08 6055 9
 • #1 25 Sie 2007 22:08
  posi221
  Poziom 11  

  Witam wszystkich forumowiczów. Mam piec na miał dolnego spalania, dom 80m kw. + bojler, w salonie mam zamontowany programator, który odłancza obwód sterowania dmuchawy, gdy zoastanie osiągnięta odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, na sterowniku pieca ustawiamm temperature proporcjonalna do zewnętrznej. Intalacja jest na cienkich rurkach z konwektorami. Wszystko by było dobrze tylko ta bezwładnośc układu, po osągnięciu temperatury w pomieszczeniu i wyłączeniu dmuchawy temperatura wzrośnie 2 stopnie. Chce zrobić coś takiego, że chce zamontować zawór mieszający za pompka. temparatra by była ustawiona na piecu na poziomie 60 stopni, a zaworem mieszającym sterowałby termostat pokojowy (programator). W dotychczasowym rozwiązaniu w cieplejsze dni nie mam za ciepłej wody użytkowej. Czy ktoś juz takiego czegoś próbował? Jakie jest wasze zdanie na temat tego rozwiązania, czekam na wszelkie sugestie. Czy nie będdzie takich wachań temperatury w salonie(domu) Pozdrawiam

  0 9
 • Sklep HeluKabel
 • #2 25 Sie 2007 22:30
  PAWEŁ74
  Poziom 27  

  A powiedz ten zawór ma mieszać właściwie co? Gorącą wodę z zimną skąd... ? z wodociągu...? Pytam dlatego iż właściwie na co dzień zajmuję się zaworami trój drogowymi. Ale uprzedzam iż żeby to działało poprawnie to trzeba by nieco automatyki... chyba że w najprostrzym rozwiązaniu zawór zamykał by Ci obieg w grzejnikach ... Ale ta bezwładność wynika z dużej bezwładności twojego pieca. Co będzie jak piec będzie "rozdmuchany" a odetniesz odbiorniki ciepła? czy bojler będzie w stanie odebrać ciepło zanim piec zejdzie z "obrotów"?

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #3 25 Sie 2007 22:46
  posi221
  Poziom 11  

  Ok, niech będzie zawór trójdrożny który będzie zamykał odpływ (albo nie będzie całkowicie zamykał np. w 80%) na grzeniki , a puszczał tylko na bojler, napewno do tego układu bedzie potrzebny termostat ustawiony na 90 stopni który otworzy zawór na grzejniki w przypadku przekroczenia tej temperatury. A może jest inny sposób na zmniejszenie bezwaładności układu, a moze wstawienie zbiornika który by absorbował temperature poczas odcięcia grzejników?

  0
 • #4 26 Sie 2007 00:12
  PAWEŁ74
  Poziom 27  

  Może prościej było by zamontować albo drugi termostat który zmniejszałby wydajność wentylatora np. o połowę ( sprawdzić w praktyce o ile) gdy temperatura w pomieszczeniu zbliża się do zadanej, albo termostat na rurkach który działał by jak ten poprzedni tylko w innym przedziale temperatur...

  Budowa zasobnika do odbioru niepotrzebnego ciepła to dojść trudna sprawa i kosztowna a po za tym nie ekonomiczna ...

  Wydaje mi się że chyba najlepszym rozwiązaniem by uniknąć wzrostu temperatury po osiągnięciu zadanej jest stłumienie mocy przed osiągnienciem właśnie tej zadanej temperatury ...

  0
 • #5 26 Sie 2007 02:58
  Jekaterina
  Poziom 12  

  Najprostszy sposób na daną sytuację jest obniżenie temperatury wyłączenia pieca o 5 stopni . A poważnie nie podałeś , czy piec ma dwa obwody? Jeżeli nie ma to masz dwa wyjścia :albo zastosowanie zaworu mieszającego z pełną automatyką , albo zastosowanie bojlera jako wstępny podgrzewacz i dogrzać wodę w drugim bojlerze (elektrycznym , lub gazowym ) .

  0
 • #6 26 Sie 2007 09:32
  posi221
  Poziom 11  

  Jekaterina napisał:
  zastosowanie zaworu mieszającego z pełną automatyką

  Pisząć o pełnej automatyce, to co masz na myśli. Czy są specjalne sterowniki do sterowania zaworem mieszającym, jak wtedy przebiega regulacja?

  0
 • #7 26 Sie 2007 22:05
  PAWEŁ74
  Poziom 27  

  Pełne sterowanie dla mnie polega na pilnowaniu najniższej dozwolonej i najwyższej dozwolonej temp. czynnika grzewczego ( woda ) oraz na pilnowaniu temperatury zadanej w pomieszczeniu. Takie regulatory w automatyce grzewczej nazywają się regulatorami PI. I dobrze dobrane algorytmy pozwalają na nie dopuszczanie do takich wahań temperatury jak piszesz. W odpowiednim momencie, gdy temperatura wiodąca ( czyli ta którą masz aktualnie w pomieszczeniu ) zbliża się do temperatury zadanej ( tej którą chcemy osiągnąć ) zmniejszają ilość czynnika grzewczego by nie dopuścić do sytuacji przegrzania pomieszczenia w wyniku bezwładności w Twoim przypadku pieca. W takich regulatorach ustawia się czas całkowania oraz wzmocnienie. Regulacja wzmocnienia polega na wpisaniu o ile ma się zwiększyć bądź zmniejszyć ilość czynnika grzewczego, a w Twoim przypadku może to być ilość świeżego powietrza jakiego dostarcza dmuchawa do paleniska. A czas całkowania to czas jaki ma upłynąć między kolejnymi porównaniami temperatury czynnika i temperatury wiodącej ( w pomieszczeniu ).


  Pozdrawiam

  0
 • #8 27 Sie 2007 09:49
  Grześ4
  Poziom 14  

  Każdy piec na paliwo stałe ma dość dużą bezwładność podczas procesu spalania.
  Propozycję kolegów wyżej umożliwią ci sterowanie temperaturą w pomieszczeniu za pomocą zaworu mieszającego. Pozwala to na podniesienie temperatury na piecu oraz uzyskanie podgrzewania ciepłej wody oraz chroni piec przed wykroplaniem wilgoci. A jak chcesz mieć różne temperatury w pomieszczeniach?
  Pozostaje montaż zaworów termostatycznych prowadzenie pieca jak wyżej, ponieważ termostat "weźmie żądaną ilość ciepła w zależności od potrzeb.

  Kolega Paweł 74 napisał jeszcze o sterowaniu ilością powietrza do spalania.
  Spotkałem się z regulatorem (kocioł na drewno), który przy zbliżaniu się do określonej temperatury zmniejszał obroty dmuchawy (coś jak na falowniku).

  Ale może nie wyelimnować całkowicie zjawiska bezwładności, bo jeśli przymkniesz obieg co to bojler może nie przejąć ilości ciepła i temperatura będzie rosnąć - nadmuch wyłączony, klapka jak jest zamknięta. Jak masz przedmuchy na klapce odcinającej powietrze a małe zapotrzebowanie na ciepło to może i tak rosnąć temperatura kotła - należy zastosować przerywacz ciągu.

  Różne sposoby są dobre, można je łączyć, ale nie należy przekombinować!

  Powodzenia!

  0
 • #9 27 Sie 2007 19:50
  posi221
  Poziom 11  

  dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Czy mógłby ktos przysłać dokładny schemat instalacji z zaworem mieszającym? Czy dysponuje ktos wykresem temperatura zewnętrzna, a temperatura na piecu np. dla 19 stopni celcjusza w pomieszczeniu?

  0
 • #10 28 Sie 2007 12:21
  Grześ4
  Poziom 14  

  Z kotła na drewno to tak
  Większość krzywych jest podobna do siebie
  [url=https://obrazki.elektroda.pl/40_1188296240.jpg]zawór mieszający[/

  0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo