Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

migomat inwertorowy własnej roboty

Deks 29 Sie 2007 15:05 15893 11
  • #1 29 Sie 2007 15:05
    Deks
    Poziom 12  

Witam.
    Jest na elektrodzie dużo postów i tematów o samodzielnej budowie połautomatu mig/mag. Jednak wszyscy budują migomaty wykorzystując spawarki transformatorowe (transformator).
    Przymierzałem się do budowy migomatu ale posiadam spawarke inwertorową MMA do 160A. Już przeglądałem ile kosztuje podajnik, elektro zawór itd., ogólnie podliczałem koszty.
    Potem pomyślałem sobie że to jednak może nie wypalić. Inwertor posiada takie funkcjie jak Hot Start ,Anti Stik które mogą w przypadku mig przeszkadzać. Do tego może są inne przeszkody jak charakterystyki prądu i napięcia?
    Dlatego mam pytanie, czy można jako źródło prądy do budowy migomatu wykorzystać inewrtor spawalniczy do spawania elektrodą otuloną (MMA)?

0 11
  • Pomocny post
    #2 29 Sie 2007 15:14
    lechoo
    Poziom 39  

Odłączenie obwodów hotstart i antistick w w spawarkach inwerterowych to zwykle nie problem - po przeanalizowaniu schematu. Największym problemem będzie obniżenie napięcia jałowego. Gdy będzie zbyt wysokie, to będzie następowało zajarzanie łuku między końcówką prądową a spawanym materiałem i metalową osłoną dyszy, a przecież nie o to chodzi w spawaniu metodą mig/mag...

0
  • #3 29 Sie 2007 16:35
    Deks
    Poziom 12  

Cytat:
    będzie następowało zajarzanie łuku między końcówką prądową a spawanym materiałem i metalową osłoną dyszy

Końcówka prądowa? Co masz na myśli? Drut spawalniczy?

0
  • Pomocny post
    #4 29 Sie 2007 17:49
    PIXOSTAT
    Poziom 24  

Łuk może powstać pomiędzy poz. 80 lub 90 a 100-102-104-109

migomat inwertorowy własnej roboty

0
  • #5 30 Sie 2007 15:26
    Deks
    Poziom 12  

Ok dzięki koledzy za info. Czyli problemem jest zbyt wysokie napięcie biegu jałowego i roboczego.
    Zapytam jeszcze czy robiliście takie eksperymenty i wiecie to z autopsji czy stwierdzacie na podstawie założeń teoretycznych. Byłem ciewaky czy już ktoś wcześnie próbował czegoś takiego.

0
  • #6 30 Sie 2007 15:44
    PIXOSTAT
    Poziom 24  

Widywałem wiele kompaktowych urządzeń inwerterowych uniwersalnych MIG/MAG/MMA - jeśli masz dostęp do wewnętrznego sterownika i umiejętności (czyli możliwość zmiany jego charakterystyki) to w zasadzie nie ma żadnego problemu żeby zrobić z niego półautomat :D :D :D.
    Różnica charakterystyki oczywiście jest - ale sterownikiem w zasadzie można ją ukształtować w dowolny sposób (oczywiście w ramach wytrzymałości komponentów składowych - prostownika, kondensatorów, rdzeni, tranzystorów itd).

Jeżeli planujesz samodzielne wykonanie półautomatu, to eksperymentować można - w razie niepowodzeń najwyżej będziesz musiał wykombinować jakiś transformator i prostownik, pozostałe komponenty (zwór, uchwyt, podajnik) pozostaną do wykorzystania (no może z wyjątkiem przytopionych końcówek, łuski i dyszy :D).

pzdr

0
  • #7 30 Sie 2007 15:59
    Tomasz.W
    Poziom 35  

Deks napisał:
    Zapytam jeszcze czy robiliście takie eksperymenty i wiecie to z autopsji czy stwierdzacie na podstawie założeń teoretycznych. Byłem ciewaky czy już ktoś wcześnie próbował czegoś takiego.
    Próbował , oj próbował . Napięcie biegu jałowgo teoretycznie nie powinno być większe niż 40~42 Volt . A praktycznie stosuje się napięcie 30~32 Volty . Napisz może jaki typ inwertera chcesz zastosować .

0
  • #8 30 Sie 2007 17:34
    lechoo
    Poziom 39  

Bez żadnych przeróbek możesz ten inwerter wykorzystać do spawania metodą TIG, wystarczy dokupić palnik (z zaworkiem w rękojeści), butlę z argonem i reduktor. Może warto się tym zainteresować...

0
  • #9 30 Sie 2007 19:59
    Deks
    Poziom 12  

Code:
     Napisz może jaki typ inwertera chcesz zastosować 

Mam bester 140 oraz Sherman Workshop ARC 160A.
    Cytat:
    Bez żadnych przeróbek możesz ten inwerter wykorzystać do spawania metodą TIG

Wiem ale jednak TIG to nie MIG. :-) TiG już mam a marzy mi sie migomat.
    Cytat:
    Jeżeli planujesz samodzielne wykonanie półautomatu, to eksperymentować można

Myślałem że wykożystam sobie inwertorek, jednak widze że lipa. Na eksperymenty nie mam kasy. Nie jestem elektronikiem więc nie bede przerabiał urządzenia. Będzie trzeba szkukać fabrycznego urządzenia.

0
  • #10 06 Paź 2008 13:53
    omegadarek
    Poziom 11  

witam.

Mam pytanie czy udało się komuś zbudować część inwertorową migomatu jeśli tak to czy ktoś ma jakiś sprawdzony schemat ?
    Jakiś czas temu zbudowałem miga na zwykłym trafo trójfazowym jednak trafo uległo spaleniu i chciałbym zastosować w nim inwerter.

0
  • #11 30 Kwi 2009 12:04
    józek84
    Poziom 2  

Witam
    Mam podobny problem,zbudowałem już podajnik drutu elektrodowego,teraz tylko nie wiem jak zbic napięcie na spawarce inwentorowej i wogóle czy to jedyny problem?czy trzeba odłączyć odwody anti stick i hot start?Prosze was o jakąś podpowiedz w tym temacie moge podac wszystkie parametry spawarki,dodam że ma przełącznik na:TIG,MMA,CEL napięcie jałowe wynosi ok 74v dla MMA,CEL i 63v dla TIG. Jak bardzo może spaść napięcie pod obciążeniem?Proszę o jakies opinie na ten temat.
    Pozdrawiam

0
  • #12 10 Maj 2009 18:26
    grzes_rupinski1
    Poziom 11  

Trochę stary wątek ale napisze coś od siebie. Spaliło mi sie trafo w migu a był potrzebny wiec wsadziłem inwerter żeby zobaczyć czy sie nadaje bo te funkcje anti stick i hot start miał i powiem tak, anti stick bardzo przeszkadza przy większych prędkościach podawania drutu gasi łuk też myślałem że napięcie jest za wysokie do spawania ale nie przeszkadza zbytnio i nic sie nie zespawuje i jest ok. Mój inwerter ma 100 amper ustawiony na 85 (największa sprawność) i spawa bezproblemowo drutem 0,8mm i powiem że jestem bardzo zadowolony z eksperymentu. Spawałem kilkoma spawarkami bester, esab i powiem że ze ten 100 amper inwerter spawa podobnie jak bester 160 amper przegrywa tym że gasi ten łuk. Jakość złącza jest ok. Żeby ten układ odłączyć to był by dużo lepszy (lepiej wtapia ). A jak ktoś chce miga zbudować to podajnik tylko 4 rolkowy i ten układ do wolniejszego podawania drutu przed startem powinien być i mig oryginał.

2