Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z miękkim rozruchem w szlifierce kątowej

29 Sie 2007 20:59 10879 12
  • Poziom 11  
    Mam szlifierkę kątową , Jest to moim zdaniem podróbka Boscha GWS 24-230 JB . Problem polega na tym, że po wciśnięciu włącznika załącza sie miękki rozruch, lecz szlifierka nie łapie wysokich obrotów.
    Cały czas jest na rozruchu.
    Rozbierałem szlifierkę i w miejscu rezystora oporowego znajduje się jakieś zakapslowane ustrojstwo o wymiarach 4cmx4cmx2cm.

Mam pytanie, czy ktoś spotkał się z takim przypadkiem awarii rozruchu?
    Czy pominięcie miękkiego rozruchu nie spowoduje wypalenia komutatora?
    Prąd rozruchu jak wiadomo będzie wtedy bardzo wysoki.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    Jakiej mocy jest ta szlifierka?
    Stare szlifierki nie miały takich bajerów iteż działały i dalej działają :). Ja mam starą jak świat kątówke produkcji rumińskiej o mocy 2000W. Oczywiścnie nie ma miękiego rozruchu i strasznie kopie podczas rozruchu. Tzn jes takie nieprzyjemne uderzenie. Myśle że w tym rozruch chodzi tylko o komfort dla obsługującego.
  • Poziom 12  
    Jak podałeś komfortem jest pracować kiedy nie ma zrywu szlifierka. Można skupić się nad miejscem rozpoczęcia szlifowania. Najważniejsze dla szlifierki jest wyeliminowanie uszkodzenia zębatek i klinów mocujących podczas startu silnika. Komutator mniej się wypala. Miękki start uzyskuje się przez wbudowanie triaka, przekaźnika z rezystorami (spawarka inwertorowa) jak i termistora (małe moce). W przypadku szlifierki kątowej, ze względu na duże moce stosuje się układ triaka z powolnym otwieraniem. Taki układ można zastosować do każdej szlifierki kątowej. Podobne układy stosowane są w płynnej regulacji obrotów wiertarek i polerek ręcznych. W nich przycisk przesuwa suwak potencjomertu, powodując otwieranie triaka.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 11  
    A co dokładnie może być przyczyną nie uzyskiwania pełnej Prędkości obrotowej?
    Co blokuje wyłączenie rozruchu??
    Czy to będzie triak do wymiany czy coś z jego sterowania??
  • Poziom 12  
    Proponuję najpierw sprawdzenie silnika. Włącz szlifierkę bezpośrednio do sieci omijając układ powolnego startu. Trzeba mocno trzymać! Powinien silnik wejść natychmiast na wysokie obroty. Silnik nie może iskrzyć mocno i ciągnąć łuk po komutatorze. Komutator ma być czysty i bez nadpaleń na wycinkach komutatora. Jeśli pracuje czysto to wina leży po stronie układu powolnego startu. Triak jest prawdopodobnie sprawny bo próbuje wystartować. Może być uszkodzony element sterujący, dioda, rezystor lub kondensator. Tu poszukaj przyczyny. Ta "kostka" startowa jest rozbieralna czy trzeba rozebrać ją na gorąco?
  • Poziom 11  
    Pominołem rozruch i szlifierka chodzi jak należy. Z modułu startowego można zdjąć aluminiową górę która jest zarazem radiatorem tyrystora, lecz płytka jest niestety zalana na wysokość ok 1 mm czymś czarnym ( sylikon lub wosk , nie wiem nie sprawdzałem jeszcze) . Więc dostać sie na drugą stronę do lutów będzie problem.

Szlifierkę narazie używam bez rozruchu.
  • Poziom 10  
    Bardzo dobrze zrobileś ;) Najprościej jest podłączenie na krótko bez rozruchu ;> Od razu ci wskakuje na wysokie obroty i oszczędzasz pieniądze ;>
  • Poziom 12  
    Miękki rozruch producent daje nie bez powodu. Pierwsze to bezpieczeństwo użytkownika. Nie ma niebezpieczeństwa pocięcia się tarczą przy gwałtownym rozruchu. Drugie to brak uszkodzeń zębatek i wirnika z powodu natychmiastowego osiągnięcia pełnych obrotów przy jednoczesnym udarze prądowym w sieci. Warto rozebrać zalaną silikonem lub inną masą kostkę powolnego startu i wymienić uszkodzony element. Jeśli nie potrafisz to poproś zaprzyjaźnionego elektronika aby to zrobił. Czasami trzeba lekko podgrzać opalarką i masa się wykrusza. Jak rozrysujesz schemat to i my zyskamy na tym rozwiązaniu.
  • Poziom 27  
    Mięki rozruch ,to dobra żecz. Ale często nawala. Miałem już chyba ze dwie takie kątówki. I nagle nie wiadomo dlaczego nawał ten moduł. I właśnie tak było jak u ciebie. Taki moduł można dokupić.. U nas mają to bazarowi handlarze. chyba po 20 złote.
  • Poziom 11  
    Może nie istotne ale komuś na przyszłość. W GWS-ach w niektórych modelach jest stosowany "miękki" rozruch po to jak w powyższych komentarzach. Więc, stosowany jest rezystor termiczny (mała grzałka) i odpowiedni włącznik na cztery wyjścia pod które podłączony jest stojan w skrajne wsuwki i tenże rezystor w dwie środkowe. Makita ma inne podłączenia, Hilti inne ale zazada podobna bo w włączniku jest mały "przełączniczek" ktory najpierw włącza prąd rozruchowy a po chwili przełącza na prąd "pracy" - tak po krótce i najprościej. Więc jeśli rezystor ma 5,6 oma i nie popękany to jest dobry i trzeba wymienić włącznik. Niektóre sprzęty mają uzwojenie rozruchowe i hamujące więc i inne włączniki przychodzą- inna zasada działania.
  • Poziom 14  
    Siwy a powiedz mi czy bez tego włącznika na 4piny (mój ma akurat 2) istnieje możliwość podłączenie rezystora termicznego pomiędzy włącznikiem a stojanem.? Tak jak zazwyczaj podłącza się miękkie starty w tanich szlifierkach kątowych. Czy to coś da.?
  • Poziom 23  
    Wolny rozruch będziesz miał ale rezystor zacznie się mocno grzać i będzie wypalać obudowę lub sam się rozwali lepiej zastosować trochę bardziej rozbudowany układ startujący zazwyczaj w postaci kostki:)
  • Poziom 11  
    Wiec tak po krotce. Jak wspomnialem- jest to mala grzałka oporowa i ona na siebie przyjmuje pierwsze "uderzenie" prądu poprzez włącznik aby "rozruszać" maszynę, wirnik- w tym momencie rezystor sie rozgrzewa. Nastepnie w właczniku (4-ro "stykowym") jest taki "przełaczniczek" który przełącza na bezposrednie zasilanie maszyny "odłączając" jednocześnie rezystor. W przeciwnym razie by sie spalil, wytopił uchwyt...... więc do włacznuika na 2-wa "styki" nie pasuje. Natomiast można by zastosować mieki rozruch "chiński" za niewielkie pieniądze- w zależnosci od mocy sprzętu, ale do wiekszej szlifierki zamontować 25Amper i bedzie chodzić. Schemat podlączenia jest na każdym rozruchu. A.... zasadę działania włacznika 4-ro stykowego mozna zauwazyć wtedy jak sie wypnie rezystor i sie maszyne włączy- "zaskoczy" za moment ale na pełen "gaz"- nie "miękko". Pozdrawiam