Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tonsil GDN 30/80/2 (Porażka?)

djville 30 Aug 2007 14:51 9431 36
lampy.pl
    djville
    Level 15  
    Witam
    Kupiłem dwa miesiące temu dwa GDN 30/80/2 ProTONSIL na gwarancji NÓWKI. Ale nie spełniły moich oczekiwań, czyżby TONSIL to już nie to? Prześledziłem wiele temtów forum na temat Tonsil i dobrej obudowy do tego głośnika. Niektórzy twierdzili iż wystarczy 50L, padło również prawie 80L. Po dokładnych obliczeniach i symulacjach obudowe zestroiłem na 38Hz i ma 70L po odjęciu głośnka i BR. Bass jest dość niski miękki, ale brakuje mu dynamiki tego kopa. Są to kolumny trój drożne na podobe ALTUS 300 ale mają 1 br o średnicy 10 cm dole kolumny. Wytłumienie jest ze specjalnej gęstej watoliny. Na każdej ściance. Może to wina wlaśnie wytłumienia? Albo poprostu tonsil to już nie to samo. Konstruowałem kiedyś kolumny na BEYMA i te spisywały sie podobnie ale bas był ekstra kontrolowany. A głośniejsze były swoją droga ale to dzięki wyższej skuteczności. Te tonsile moge porównać do alpharda który zapodawał bardzo dobrym kontrolowanym i mięśistrym basem. Choć był on cichszy ale TYLKO W ŚREDNICH TONACH! I myśle że wszyscy w ten sposób porównują wszystkie głośniki alphard bo cichy ale jak głośnik basowy ma dobrze przenosić np. 1KHz?! Po co to?! A tonsil robi to dobrze i dlatego pewnie wydaje sie być głośniejszy! Nie wiem... dlaczego? Wzmak to YAMAHA A520... 2x80W RMS dla Ohm. Pomieszczenie 18m2.
  • lampy.pl
    l-bart
    Level 13  
    A nie za małe pomieszczenie masz na odsłuchy?Zestroiłeś na 40Hz.Zakładam,że pomieszczenie ma wymiary 4mx5m.Długość fali przy 40Hz (przy pr.dźwięku 340m/s) to ok.8,5m.W takim pomieszczeniu nawet cała fala się nie zmieści(przekątna ma 6,5m).Spróbuj w większym np.25-30 m^2.Pozdrawiam.
    djville
    Level 15  
    Witam...
    Hnmm może i racja... ale nie chodzi tu o dzwięk bo jest przyjemny ale brak mu kopa tak jak by mydlił, nie wiem dlaczego.... CZyżby jednak za duża ta obudowa. Czy moze tonsil to lipa...
  • lampy.pl
    paker_bor
    Level 22  
    miejszy litraztylko by sprawe pogorszył, moje zdanie popróbuj z tym wytłumieniem zmniejsz jego ilośc, wciagnij całe... Musisz poeksperymentowac
    mskojon
    Level 31  
    Tuż za kanałem BR nie powinno być wygłuszenia, ponieważ wtedy nie działa on jak należy
    djville
    Level 15  
    Dzieki już wyjmuję :) Ale za głośnikiem GDN musi być....
    Joker2
    Level 23  
    djville wrote:
    Dzieki już wyjmuję :) Ale za głośnikiem GDN musi być....

Tak.

Jak chcesz kopa, to popróbuj może nastroić wyżej np. 45Hz.
    djville
    Level 15  
    Już wyjołem :) Jest troche lepiej ale teraz jak by dudi ale da sie znieść. A Ze strojeniem już próbowałem... Trace tylko na impulsie, strojąc wyżej :( Może miał ktoś doczynienia z tymi przetwornikami bo może mam zasłaby wzmak???
    Gilotyn@
    Level 30  
    Właśnie czemu nikt się nie spytał o wzmaka?
    djville-Napisz nam jaki masz wzmak konkretnie. I ile ma m2 twój pokój odsłuchowy.
    md
    Level 40  
    Cytat z pierwszego postu w tym temacie
    Quote:
    YAMAHA A520... 2x80W RMS dla Ohm. Pomieszczenie 18m2.
    Gilotyn@
    Level 30  
    sorry nie doczytałem. Mój błąd. Wydaje mi isę że te yamaha jest za słaba do dwóch GDN-ów. Musisz poszukać mocniejszego wzmaka.
    Tremolo
    Level 43  
    Wytłumienie zmienia charakterystykę, sam robie podobną pracę mgr o ekranach akustycznych. No i gabki i welny mineralne zmieniają charakterystykę - obnizają SPL. Te głośniki szłoby 150W/kanał odpalić. Po za tym na subwoofer lepszy jest 20/80/2 :)

Jaki masz do tego filtr aktywny. Powinieneś go ciać gdzies 80Hz wówczas obetniesz cale średnie tony i podbicia 100Hz uwydatniając to co ponizej 60Hz co już ładnie "daje". Jeśli masz filtr pasywny to po prostu marnujesz jakieś 30% MOCY bo ona tłumi się na zwrotnicy.
    djville
    Level 15  
    To są dwie kolumny :) A nie suby. I jest to właśnie model GDN 30/80/2... Termolo mówiesz że te GDN pójdą w tej budzie na 150W/RMS? Teraz bede miał wzmak 2x120W RMS dla 8Ohm 20-20000Hz.... MYśle że dadzą radę... Pozdrawiam.... Głośniki grają płytko.... Niestety chyba taka ich natura... Acha zapomniałem dodać... Kolumny testowałem w pomieszczeniu około 60m2. Grały dość dobrze dynamicznie... schodziły nisko oraz basik był miekki. Ale były miejsca gdzie go wogóle nie było :( To dziwne w tak wielkim pomieszceniu powinno go być go dość dużo...
    mskojon
    Level 31  
    Tak jak pisał tremolo, spróbuj pogonić je czymś mocniejszym
    djville
    Level 15  
    tak też zrobię:) MYŚLE ŻE YAMAHA A960 wystarczy? :)
    djville
    Level 15  
    Witam
    A co sądzicie o Harman/Kardon PM665 do tego zestawu? MOglibyśice mi coś powiedzieć o tym sprzecie... ? Parametry znam ale opinie na temat dzwięku...
    djville
    Level 15  
    Witam
    Zakupiłem tego hamanka i powiem że tonsile teraz nieźle dostają pod du**e :) Bass jest potężny niski i kopnie kiedy trzeba, ale jest mocnyi i przesycony głębią.... Odrazu lepiej :) Teraz aż zapiera dech GDNom ;) Pozdrawiam i polecam wszystkim. Co niektórzy zastanawiają sie pewnie dlaczego wybrałem model GDN 30/80/2 a ponieważ:
    przenosi niższe częstotliwości lepiej niz 30/100 i prawie tak samo jak 30/120. I cena była o 25zł/szt. niższa a moc napewno wystarcza. Tak że nie moge narzekać. Jeszcze się muszą dobrze wygrzać :) wtedy napewno zagrają jeszcze głębiej... Wiele razy czytałem już o takim zjawisku u Tonsila. Od wakacji i tak już zauważyłem różnice na Yamaszcze ale to mnie nie zachwycało aż tak bardzo. Pewnie z dnia na dzień bedzie coraz lepiej ;)
    Tremolo
    Level 43  
    Z dnia na dzień zazwyczaj sprzęt się nudzi. Trzeba sie po prostu odchamić i przejść powiedzmy na głośniki komputerowe. Ucho się przyzwyczai, a potem jak wrócimy na coś większego będzie się wydawało, że zestaw kosztował 10000PLN
    djville
    Level 15  
    Przykra sprawa... Tonsile sie już troche wygrzały rozciągneły i uderzają o dno magnesu.. Aż sie boje podgłaszać.. RPzy duże mocy.. slychać charakterystyczne punkniecie strzelenie... myślałem że to może wzmacniacz... ale nie sądze... jutro sprawdze go na subie samochodowym jeśli sie okaże że dalej słychać ten strzał to znaczy że jednak wzmak...
    mefiu2580
    Level 18  
    To strzelanie to uderzanie resora o nabiegunnik górny. Masz za słaby wzmacniacz i po prostu nie radzi sobie z tymi głośnikami przez co te "latają jak szmata" nie dając basu... Jeśli masz dostęp do jakiegos mocniejszego wzmacniacza to podłącz do niego i wtedy powiedz czy nadal jesteś nie zadowolony z głośników.
    djville
    Level 15  
    Witam :) hmm nie sądze żeby był za słaby :) Alton twierdzi że ten mój harman/kardon ma 2x150W Rms dla 8 Ohm. A niech ma nawet 2x110W jak w insrukcji. Więc to raczej bym powiedział że jest za mocny. Po podłączeniu suba z samochodu o mocy 250W RMS faktycznie nic już nie uderzało.. I było super.. nie musiałem się bać że jak podkręce to mi membranka zarąbie o dno.. Hmm a basu jest naprawdę BARDZO DUŻO jest naprawdę głęboki tak że już mi go nie brakuje ale nie które utwory zgrane z mp3 są kiepskiej jakosci i mają troche dużo dzwięków subsonicznych :( a filtr m moim harmanku to tylko -6dB od 15Hz... Tak że... cholera nowiutkie głośniki i musze je sprzedać.. bo sie nie nadają :(
    mefiu2580
    Level 18  
    Z tego co wiem to jeszcze duży wpływ na kontrole glosnikow ma wspolczynnik tlumienia im większy tym lepsza kontrola. Czy jakoś tak. :)
    djville
    Level 15  
    Nom racja :) pewnie myślałeś ze jescze pod tą yamahę mam jeszcze je potpięte nie? A współczynnik tłumienia ma coś koło 80 tak że i tak lepiej niż ta Yamaha bo miała około 50... Tak że... Myśle że za duża moc raczej...
    mefiu2580
    Level 18  
    Może zamiast sprzedać głośniki pomysl o innym wzmacniaczu? Co ty na to? Wg mnie teraz sie nie opłaca sprzedawać tych tonsili ponieważ dużo stracisz na tym interesie. :)
    djville
    Level 15  
    No niestety przykra sprawa. Ale nie chce zmieniać wzmaka... jest dosyć dobry... szkoda go.. No a jaki wzmak byś mógł zaproponować tak do 600zł w miarę dobry?
    gregor10
    Level 27  
    wzmaka masz do bani i tyle , tonsile nie sa twardo zawieszone no i jak dojdziesz do konca mocy to df tak spada ze membrany lataja ci jak szmaty.
    ja mam 30/120 i daje mu nawet 300W i ani razu mi nie stuknal resorem o dno , choc jest wygrzany , ale wzmak ma damping factor przy pelnej mocy powyzej 400 , wieec co tu gadac...
    djville
    Level 15  
    NO to chyba estradówa jakaś? No ok. Ale co to za wzmak? I w takim razie co polecasz???

W sumie to że faktycznie kupię jakąś estradówke.. Np. ADS LX500 to już by wystrczyło w 100% i DF też koło 300 :)
    User removed account
    User removed account  
    djville
    Level 15  
    No tak. Ale ten ads już by miał niezłą kontrolę nad tymi Tonsilami. A jak myślicie kupić do tego jakiś mikserek???
    User removed account
    User removed account