Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak obliczyć ile prądu zużywa komputer?

kajtekph 06 Wrz 2002 13:17 48554 31
  • #1 06 Wrz 2002 13:17
    kajtekph
    Poziom 17  

Mam taki problem. Założyliśmy sobie sieć z kumplami (15 osób) serwer postawiliśmy w piwnicy. Zgłosiliśmy to do administracji. W piwnicy nie ma liczników prądu więc prąd jest rozliczany na wszystkich mieszkańców bloku. Administracja chce od nas żebyśmy płacili 50 zł miesięcznie za prąd. Wydaje mi się to za dużo. Ponieważ serwer to zwykły 486 DX2 100 MHz, fdd i nic więcej. Zasialacz to standardowy 200 W. Moglibyście podać schemat jak to się oblicza. Tak żebym im udowodniłe że komp tyle nie pobiera

0 29
  • Testo
  • #2 06 Wrz 2002 13:20
    mgim
    Poziom 29  

Najlepiej postaraj się o miernik który ma pomiar poboru prądu (np.któryś z METEX-ów) i wtedy zaproś kogoś z administracji bo inaczej,to będą liczyli po swojemu.

0
  • #3 06 Wrz 2002 13:28
    chrupkus
    Poziom 18  

na moj gust to jest przegiecie. wydaje mi sie ze calosc moze ciagnie gora 20W wiec przez miesiac bedzie to niecale 15KWh i te 15KWh przemnoz sobie przez cene 1KWh i bedziesz mial wartosc zuzytego pradu.ile kosztuje 1KWh- nie mam pojecia ale to jest wartosc ponizej 1zl.

0
  • #4 06 Wrz 2002 13:38
    Krzysi0
    VIP Zasłużony dla elektroda

A może by tak podlicznik założyć i płacić według faktycznego zużycia ?
    Nie wiem ile dokładnie taki podlicznik kosztuje ale nie jest to duży wydatek.

0
  • #5 06 Wrz 2002 13:39
    mgim
    Poziom 29  

Sama oddzielna instalacja,licznik,zgłoszenie,odbiór itd,to chyba ze trzy stówy.

0
  • #6 06 Wrz 2002 13:41
    Krzysi0

mgim napisał:
    Sama oddzielna instalacja,licznik,zgłoszenie,odbiór itd,to chyba ze trzy stówy.

Ale po czasie się to zwróci.

0
  • #7 06 Wrz 2002 13:46
    mgim
    Poziom 29  

Napewno,tylko "uderzeniowo" najpierw wypłynie kasa.

0
  • Testo
  • #8 06 Wrz 2002 13:50
    kajtekph
    Poziom 17  

No ale co radzicie. Podlicznik to niezły pomysł tylko dośc kosztowna sprawa. Dzisiaj ma przyjść do mnie jakiś gościu z administracji i co mam mu powiedzieć że za dużo sobie życzą?:) Ale musze to jakoś udowodnić. A nie mam żadnego miernika ani licznika.

0
  • #9 06 Wrz 2002 13:55
    Masster
    Poziom 32  

Ja mam też 486 na serwer i założyłem, że pobiera 60 W (taki mam zasilacz w obudowie slim) po obliczeniu wyszło 8 zł na miesiąc. Śmiało możesz założyć, że płyta z sieciówką, grafiką i kontrolerem pobiera max 30 W a na dysku jest napisane jaki prąd ciągnie to możesz obliczyć ile zużywa. 50 zł to wielka przesada. A jak chcesz dokładnie poznać pobór prądu to zrób to tak jak napisał mgim.

A co do wzorów:

U * I = W

waty zamień na kilowaty
    t = ilość godzin w miesiącu

kW * t * cena 1 kWh = cena za miesiąc

1
  • #10 06 Wrz 2002 13:58
    mgim
    Poziom 29  

50 zł to chcą abyś zapłacił za prąd w piwnicy swojego budynku i jeszcze kilku innych.

0
  • #11 06 Wrz 2002 14:23
    wowka
    Poziom 28  

jak udowodnic ??
    podlacz do kompa amperomierz (z zakresem do 1 ampery wystarczy w 100%) potem zmierz napiecie w sieci woltomierzem i ze wzoru
    wat = prad * napiecie (W=U*I) oblicz ile wat ciagnie wasz komp.
    wszystko jasne i przejrzyste

0
  • #12 06 Wrz 2002 14:27
    mgim
    Poziom 29  

To tak - jak trafisz na "wyszkoloną osobę" ale jak trafisz na "beton" to chyba (obym się mylił) nic nie pomoże.

0
  • #13 06 Wrz 2002 14:40
    kajtekph
    Poziom 17  

Jeszcze nie wiem ale chyba skorzystam z pomysłu z tym podlicznikiem. Wtedy będzie wszystko czaro na białym. Ile zużyjemy tyle płacimy. Co o tym myślicie. A może lepiej nie zakładać? Chodzi mi o jak najmniejsze koszta.

0
  • #14 06 Wrz 2002 16:02
    mgim
    Poziom 29  

Najlepszy byłby "podlicznik" ale dowiedz się bo mi się obiło o uszy,że teraz oprócz kasy za prąd płacisz za "posiadanie licznika".Chyba,że spóldzielnia zaplombuje swoją plombą i nie będziecie tego zgłaszać do Zakładu Energetycznego.

0
  • #15 06 Wrz 2002 17:18
    Tremolo
    Poziom 43  

W[kWh]=744h*0,2 kW=148 kWh
    cena=W*stawka

ewentualnie zrób rejestrator :D:D
    prądu i napięcia
    scałkuj to (oblicz pole pod wykresem) i im to daj
    ale chyba oni się nie znają na całkach

0
  • #16 06 Wrz 2002 20:37
    amator2
    Poziom 17  

Witam

Jest takie urządzenie które wygląda jak duża wtyczka do gniazdka
    Ma wyświetlacz LCD i kilka przycisków
    Wskazuje pobór prądu, moc, ilość zużytej energii w kWh chwilowo, na tydzień, miesiąc, rok a co najważniejsze koszt zużytej energii w złotówkach !
    Kosztuje 115 zł i sprzedaje to firma North z Koszalina
    www.north.com.pl
    Nazywa się EM600 czy coś tak
    Sprzedaje to także Conrad Electronic
    Chwilowo nie mam go, ale za kilka dni mogę sprawdzić jaki prąd pobiera komputer.
    To jak licznik tylko trochę taniej.
    Zawsze jednak pozostaje kwestia co na to spółdzielnia :cry:

Pozdrawiam

Sławek 8)

0
  • #17 07 Wrz 2002 00:24
    Brutalus
    Poziom 10  

Swojego czasu jak byl potrzebny licznik jednofazowy mozna by jej zalatwic do 30 zl wtedy moa go sobie powiesic i dac niech spoldzielnia zaplabuje a jak by nie chciala to scignac kolesia od spisywania licznikow dac mu cos kaski i zaplabuje wam plaba energetyki z nimi darade zaltwic. Potrzebowalem rozplabaowac domowy licznik pogadalem z nim, zerwalem sobie i za 2 miechy zalozyl mi spowrotem :)))

0
  • #19 07 Wrz 2002 16:24
    ul1111
    Poziom 22  

Wzór na moc czynną (P) wyrażoną w watach powinien wyglądać następująco: P=U*I*cos& ,U wyrażone w woltach,I wyrażone w amperach,a cos& bezwymiarowo,cos& miałem na myśli kosinus fi czyli kosinus kąta zawartego między natężeniem prądu I a napięciem U.Pomiary samego natężenia prądu pobieranego przez urządzenie niedają wiarygodnego pomiaru (chyba że odbiornik jest czysto rezystancyjny),do prawidłowych pomiarów potrzebny jest jeszcze cos& a do jego wyznaczenia jest potrzebny albo watomierz albo miernik cos&.Mogę tylko dodać że mierząc tylko przepływający prąd I (zakładając że urządzenie ma cos&=1) można sobie założyć że dane urządzenie niezużyje więcej mocy czynnej niż przy niższym cos& (domowy llicznik energii elektrycznej liczy zużycie mocy czynnej).Niebędzie to pomiar miarodajny ale oceniający szacunkowe zużycie energii przez urządzenie.Watomierz albo miernik cos& są urządzeniami trudnodostępnymi i drogimi w domowych warunkach najtaniej będzie sobie kupić licznik enegii elektrycznej a łatwo można go dostać w rejonie energetycznym(osobiście kupowałem za 17zł) są to liczniki bez ważnej legalizacji ale nierzadko mierzą równie dobrze jak nowe,można również sobie kupić nowy licznik ale to wydatek rzędu 100zł.Gdyby jednak nieudało się przekonać głupków ze spółdzielni to pozostaje wam postawić grzejnik obok serwera żeby niezmarzł przez zimę i napewno naciągnie więcej niż 50zł.

0
  • #20 07 Wrz 2002 17:59
    Tremolo
    Poziom 43  

Załączam tu pare wzorów teoretycznych [1] to szybkość zmiany energii elektrycznej nazywana w definicji mocą elektryczną. Nię będe się tu męczył w tłumaczenie jak to jest w obwodach prądu stałego itp...

[2] W obwodach pradu stałego moc chwilowa jest iloczynem chwilowego napięcia i chwilowego pradu moc średnia ( nie mylić ze skuteczną ) p=ui

Moc chwilowa zmienia się wczasie więc najlepsze jest wycałkowanie mocy w czasie . Mnożąc wszytko przez T - ciąg czasu (p*t=W)

otrzymujemy wzory znajdujące się w [2]

[3] są tu metody obliczania mocy elektrycznej. Dla prądu sinosuidalnego j wiadomo że to pierwiastek z -1 . Fi kąt fazowy

[4] Ten wzór byłby najodpowiedniejszy w praktyce będzie to bardo ciężkie do zrealizowania. Zasilacz impulsowy komputera wprowadza wiele zakłuceń do sieci elektrycznej jak i w drugą strone. Zresztą w kontaktach nigdy nie będziemy mieli idealnego sinusa... Trzeba nie zapominać że wzór przeba pomnożyć przez t aby uzyskać energie

U0 I0 - składowe stałe k - numer harmonicznej...

Ale najprościej to zrobić mierząc raz a dobrze cosinus fi podczas włączenia urządzenia - aha są dwa sposoby podłączenia takiego miernika - podobnie jak watomierza - ze względu na dokładniejszy prąd lub dokładniejsze napięcie... wyliczyć średnie napięcie w sieci - aha za niedługo zmnieniają na 230 ... i mierzyć zmienną prądu ułożyć funkcje i obliczać to :D:D

powodzenia

0
  • #21 07 Wrz 2002 18:04
    mdcs

- jak ja liczyłem ile miesięcznie nasz serwer (AMD586/120MHz) chla prądu to mi wyszło 12zł.... na nowym serwerze (AMD K6-2 450 +1 dysk IDE + 2 dyski SCSI Ultra Wide) wychodzi około 15-17zł...

0
  • #22 07 Wrz 2002 20:55
    uaz

A czy dla świętego spokoju nie da się puścić prądu przedłużaczem od kogoś n.p. z parteru ? Administracja się odczepi, a temu komuś jak dacie 15 - 20 zł lub zniżke to tesz stratny nie będzie. Walka z administracją może nie być łatwa.

0
  • #23 07 Wrz 2002 21:37
    Gorgoroth

Trzeba bylo administracji nie informowac, taki serwer gigantycznej mocy pobierac nie bedzie i nikt by tego nawet nie uznal. Wiekszosc spoldzielni mieszkaniowych to zdziercy ktorzy na wszystkim chca zarobic. Niestety, uczciwosc nie zawsze sie oplaca. Dla spokoju najlepiej pociagnac szybem wentylacyjnym kabel z wlasnego mieszkania i wtedy serwer bedzie zasilany z Twojego licznika wiec do niczego sie nie beda dowalac (chyba ze wiszacych kabli :-) )

0
  • #24 08 Wrz 2002 10:48
    kajtekph
    Poziom 17  

Musiałem zgłosić to do administracji bo jeśli mieszka się w bloku to złośliwość ludzka (sąsiedzka) nie zna garnic. Narazie nie wiemy co z tym zrobić. Jak się z nimi nie dogadamy o to żebyśmy nic nie płacili albo 10 zł żebyśmy płacili to zakładamy podlicznik. Już się dowiedziałem nowy licznik jednofazowy kosztuje 49 zł. Więc to nie jest tak ogromny wydatek zwłaszcza na 15 osób:)

0
  • #25 08 Wrz 2002 11:05
    dex
    Poziom 27  

Z tymi wzorami to dajcie sobie spokoj.
    Kupcie na bazarze albo pozyczcie od kogos licznik kWh i zalozcie go na dobe,tydzien dla wiekszej dokladnosci a moze i miesiac i pookazac to cwelowi ktory to sprawdza.
    Wzory sa dobre kiedy moc pobierana nie zmienai sie wczasie .Licznik pokaze wam pobrana rzeczywista moc.Pozniej przemnozyc to odpowiednio i juz.
    Poza kWh naliczaja sobie jakies oplaty przesylowe ktore kosztuja prawie tyle samo co same kWh.A jak w piwnicy sa 3fazy to przez 8 godzin jest taryfa nocna, ktora jestt duzo tansza od dziennej.Nie dajcie sie robic w bambuko!!

0
  • #26 08 Wrz 2002 19:27
    terminux
    Poziom 23  

Ja kiedyś mierzyłem zużycie prądu na swoim kompie (i to dokładnie). Sam komputer pobiera 54 W mocy a monitor 15 cal ok 65 W.
    A co do podlicznika; jeżeli nie masz nikogo znajomego w spółdzielni to możecie mieć kłopot z podlicznikiem . Nastawcie się na gadki typu:
    - Ale, jak ktoś z was zostawi zapaloną żarówkę tam, gdzie jest serwer to kto za nią zapłaci?
    - A jak będziecie siedzieć do późnej nocy przy serwerze i palić światło to kto.....
    - A ciągłem bieganie po klatce schodowej i trzaskanie drzwiami denerujące sąsiadów, krzyki z piwnicy
    Wiem, bo sam się tego nasłuchasłem.
    Lepiej zastanówcie się nat pociągnięciem kabla z któregoś mieszkania a podlicznik powieście u tego kumpla i z nim się rozliczajcie.

0
  • #27 09 Wrz 2002 14:37
    Alan
    Poziom 27  

albo podlaczcie serwer na 1 h do chaty sprawdzcie pobor kWh przemnozcie przez ilosc godzim w msc i juz , nawet jak bedzie 20 zl msc to na 15 osob 1,3 zl.

0
  • #28 09 Wrz 2002 18:48
    Tremolo
    Poziom 43  

weźcie spytajcie się kogoś kto mieszka nad serwerem czy nie chciałby umowy jakiejś zrobić będziecie mu płacić cena prądu + coś ektra na 15 nie wyjdzie drogo. Jakaś babcia na pewno na to pujdzie. Przyjdziecie z bombonierką itp...

Wiesz u nas na dachu administracja obcięła kable bo im ise nie podobały. Niby psuły dach teraz mamy 100 metrów kabla extra. dodatkowe huby w piwnicy... hub jest w piwnicy i jakos się nie pluje administracja...

po prostu administracja lubi pokazwać że ma władze... u nas zwykły cieć administracyjny zrobił więcej szkody niz burza, która spaliła wszystkie porty we wszystkich hubach i wszystkie sieciówki...

0
  • #29 09 Wrz 2002 21:53
    amator2
    Poziom 17  

Witam
    Pozwoliłem sobie praktycznie sprawdzić ile prądu pobiera komputer.
    Do testów posłużył mi komputer warsztatowy klasy Pentium 200 z 15" monitorem.
    Połączyłem sprzęt z siecią poprzez miernik energii.
    Po 1 h uzyskałem takie wyniki
    napięcie - 217 v
    moc pobierana - 107 W /bez monitora 50 W/
    ilość zużytej energii 119 Wh
    koszt zużytej energii 0,04 zł
    ( założyłem koszt 1 kWh -0,36 zł z rachunku wynikało bowiem że za 116 kWh w sierpniu zapłaciłem 42 zł - taryfa C11)
    czyli można by z dużym przybliżeniem założyć średnio 1 zł dziennie i 30 zł miesięcznie. Jeśli by nie było monitora to koszt redukuje się o połowę.

0
  • #30 03 Sty 2005 07:04
    dj_pielgrzym
    Poziom 24  

Zrobilem wyliczenie dla sprzetu klasy AMD 2,2ghz zasilaczu 350W DVD i CD. dwuch dysków 7200 obr. grafiki GF2 Mx2 ....mniejsza o to. Jak to łatwo pliczyć co by matka wam nie strzelala z dupy ze to przez komputer takie rachunki prąd.

włącz kompa ... wylącz monitor, wyłącz wszystkie inne urządzenia z proądu lodowki telewziory wierze wszystko sio poza dzialającym kompem.

Czemu bez moniotra ? bo producent podaje pobor mocy :) jesli nie podal niech i pracuje monitor. Aby zasymulować srednie obciązenie kompa odpal film w divx-e z cd romu.Napewno bardziej kompa nie obciązasz, a jesli tak to tylko przez chwile a pozniej pobor mocy spada poniżej sredniej wartości wiec sie równa.
    moj monitor LCD philips 17" Ecostar 17W ( oczywiscie "dupniaki" łykają kilka razy wiecej pradu )

wyłączylem wsio wyskoczyłem na klatke .. stoper ... i jazda. Co dziwne pełen obrót licznik robil w 56,30 Sec ( srednia z 20 obrotów )czyli 57 sec.
    Na liczniku napisali ze 375 obrotów to 1 Kwh. miesiąc ma
    30,5 dnia :) x 24 godz x 60 min x 60 sec = 2 196 000
    Do pobrania 1 Kwh jest mi potrzebne 375 obrotów licznika czyli 375 x 57 sec. = 21 375 sec
    wniosek ? 2 196 000 / 21 375 = 102,7 Kwh na miesiąc
    102,7 x 35gr --- 35 zł :)

o korde i jeszcze plus monitor ... ulalallala
    ;)

0