logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak obliczyć zużycie prądu serwera 486 DX2 100 MHz z zasilaczem 200 W?

kajtekph 06 Wrz 2002 13:17 50861 31
REKLAMA
  • #1 39538
    kajtekph
    Poziom 17  
    Posty: 302
    Pomógł: 12
    Ocena: 9
    Mam taki problem. Założyliśmy sobie sieć z kumplami (15 osób) serwer postawiliśmy w piwnicy. Zgłosiliśmy to do administracji. W piwnicy nie ma liczników prądu więc prąd jest rozliczany na wszystkich mieszkańców bloku. Administracja chce od nas żebyśmy płacili 50 zł miesięcznie za prąd. Wydaje mi się to za dużo. Ponieważ serwer to zwykły 486 DX2 100 MHz, fdd i nic więcej. Zasialacz to standardowy 200 W. Moglibyście podać schemat jak to się oblicza. Tak żebym im udowodniłe że komp tyle nie pobiera
  • REKLAMA
  • #3 39546
    chrupkus
    Poziom 18  
    Posty: 364
    Pomógł: 15
    Ocena: 16
    na moj gust to jest przegiecie. wydaje mi sie ze calosc moze ciagnie gora 20W wiec przez miesiac bedzie to niecale 15KWh i te 15KWh przemnoz sobie przez cene 1KWh i bedziesz mial wartosc zuzytego pradu.ile kosztuje 1KWh- nie mam pojecia ale to jest wartosc ponizej 1zl.
  • #4 39548
    Krzysi0
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 2694
    Pomógł: 45
    Ocena: 195
    A może by tak podlicznik założyć i płacić według faktycznego zużycia ?
    Nie wiem ile dokładnie taki podlicznik kosztuje ale nie jest to duży wydatek.
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #6 39551
    Krzysi0
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 2694
    Pomógł: 45
    Ocena: 195
    mgim napisał:
    Sama oddzielna instalacja,licznik,zgłoszenie,odbiór itd,to chyba ze trzy stówy.

    Ale po czasie się to zwróci.
  • #8 39560
    kajtekph
    Poziom 17  
    Posty: 302
    Pomógł: 12
    Ocena: 9
    No ale co radzicie. Podlicznik to niezły pomysł tylko dośc kosztowna sprawa. Dzisiaj ma przyjść do mnie jakiś gościu z administracji i co mam mu powiedzieć że za dużo sobie życzą?:) Ale musze to jakoś udowodnić. A nie mam żadnego miernika ani licznika.
  • #9 39565
    Masster
    Poziom 32  
    Posty: 1908
    Pomógł: 156
    Ocena: 46
    Ja mam też 486 na serwer i założyłem, że pobiera 60 W (taki mam zasilacz w obudowie slim) po obliczeniu wyszło 8 zł na miesiąc. Śmiało możesz założyć, że płyta z sieciówką, grafiką i kontrolerem pobiera max 30 W a na dysku jest napisane jaki prąd ciągnie to możesz obliczyć ile zużywa. 50 zł to wielka przesada. A jak chcesz dokładnie poznać pobór prądu to zrób to tak jak napisał mgim.

    A co do wzorów:

    U * I = W

    waty zamień na kilowaty
    t = ilość godzin w miesiącu

    kW * t * cena 1 kWh = cena za miesiąc
  • #11 39574
    wowka
    Poziom 28  
    Posty: 1763
    Pomógł: 49
    Ocena: 246
    jak udowodnic ??
    podlacz do kompa amperomierz (z zakresem do 1 ampery wystarczy w 100%) potem zmierz napiecie w sieci woltomierzem i ze wzoru
    wat = prad * napiecie (W=U*I) oblicz ile wat ciagnie wasz komp.
    wszystko jasne i przejrzyste
  • #13 39581
    kajtekph
    Poziom 17  
    Posty: 302
    Pomógł: 12
    Ocena: 9
    Jeszcze nie wiem ale chyba skorzystam z pomysłu z tym podlicznikiem. Wtedy będzie wszystko czaro na białym. Ile zużyjemy tyle płacimy. Co o tym myślicie. A może lepiej nie zakładać? Chodzi mi o jak najmniejsze koszta.
  • #14 39614
    mgim
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3934
    Pomógł: 177
    Ocena: 641
    Najlepszy byłby "podlicznik" ale dowiedz się bo mi się obiło o uszy,że teraz oprócz kasy za prąd płacisz za "posiadanie licznika".Chyba,że spóldzielnia zaplombuje swoją plombą i nie będziecie tego zgłaszać do Zakładu Energetycznego.
  • #15 39633
    Tremolo
    Poziom 43  
    Posty: 13793
    Pomógł: 1016
    Ocena: 497
    W[kWh]=744h*0,2 kW=148 kWh
    cena=W*stawka

    ewentualnie zrób rejestrator :D:D
    prądu i napięcia
    scałkuj to (oblicz pole pod wykresem) i im to daj
    ale chyba oni się nie znają na całkach
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #16 39714
    amator2
    Poziom 17  
    Posty: 277
    Pomógł: 5
    Ocena: 32
    Witam

    Jest takie urządzenie które wygląda jak duża wtyczka do gniazdka
    Ma wyświetlacz LCD i kilka przycisków
    Wskazuje pobór prądu, moc, ilość zużytej energii w kWh chwilowo, na tydzień, miesiąc, rok a co najważniejsze koszt zużytej energii w złotówkach !
    Kosztuje 115 zł i sprzedaje to firma North z Koszalina
    www.north.com.pl
    Nazywa się EM600 czy coś tak
    Sprzedaje to także Conrad Electronic
    Chwilowo nie mam go, ale za kilka dni mogę sprawdzić jaki prąd pobiera komputer.
    To jak licznik tylko trochę taniej.
    Zawsze jednak pozostaje kwestia co na to spółdzielnia :cry:

    Pozdrawiam

    Sławek 8)
  • #17 39802
    Brutalus
    Poziom 11  
    Posty: 38
    Swojego czasu jak byl potrzebny licznik jednofazowy mozna by jej zalatwic do 30 zl wtedy moa go sobie powiesic i dac niech spoldzielnia zaplabuje a jak by nie chciala to scignac kolesia od spisywania licznikow dac mu cos kaski i zaplabuje wam plaba energetyki z nimi darade zaltwic. Potrzebowalem rozplabaowac domowy licznik pogadalem z nim, zerwalem sobie i za 2 miechy zalozyl mi spowrotem :)))
  • #19 39970
    ul1111
    Poziom 23  
    Posty: 545
    Pomógł: 29
    Ocena: 67
    Wzór na moc czynną (P) wyrażoną w watach powinien wyglądać następująco: P=U*I*cos& ,U wyrażone w woltach,I wyrażone w amperach,a cos& bezwymiarowo,cos& miałem na myśli kosinus fi czyli kosinus kąta zawartego między natężeniem prądu I a napięciem U.Pomiary samego natężenia prądu pobieranego przez urządzenie niedają wiarygodnego pomiaru (chyba że odbiornik jest czysto rezystancyjny),do prawidłowych pomiarów potrzebny jest jeszcze cos& a do jego wyznaczenia jest potrzebny albo watomierz albo miernik cos&.Mogę tylko dodać że mierząc tylko przepływający prąd I (zakładając że urządzenie ma cos&=1) można sobie założyć że dane urządzenie niezużyje więcej mocy czynnej niż przy niższym cos& (domowy llicznik energii elektrycznej liczy zużycie mocy czynnej).Niebędzie to pomiar miarodajny ale oceniający szacunkowe zużycie energii przez urządzenie.Watomierz albo miernik cos& są urządzeniami trudnodostępnymi i drogimi w domowych warunkach najtaniej będzie sobie kupić licznik enegii elektrycznej a łatwo można go dostać w rejonie energetycznym(osobiście kupowałem za 17zł) są to liczniki bez ważnej legalizacji ale nierzadko mierzą równie dobrze jak nowe,można również sobie kupić nowy licznik ale to wydatek rzędu 100zł.Gdyby jednak nieudało się przekonać głupków ze spółdzielni to pozostaje wam postawić grzejnik obok serwera żeby niezmarzł przez zimę i napewno naciągnie więcej niż 50zł.
  • #20 40002
    Tremolo
    Poziom 43  
    Posty: 13793
    Pomógł: 1016
    Ocena: 497
    Załączam tu pare wzorów teoretycznych [1] to szybkość zmiany energii elektrycznej nazywana w definicji mocą elektryczną. Nię będe się tu męczył w tłumaczenie jak to jest w obwodach prądu stałego itp...

    [2] W obwodach pradu stałego moc chwilowa jest iloczynem chwilowego napięcia i chwilowego pradu moc średnia ( nie mylić ze skuteczną ) p=ui

    Moc chwilowa zmienia się wczasie więc najlepsze jest wycałkowanie mocy w czasie . Mnożąc wszytko przez T - ciąg czasu (p*t=W)

    otrzymujemy wzory znajdujące się w [2]

    [3] są tu metody obliczania mocy elektrycznej. Dla prądu sinosuidalnego j wiadomo że to pierwiastek z -1 . Fi kąt fazowy

    [4] Ten wzór byłby najodpowiedniejszy w praktyce będzie to bardo ciężkie do zrealizowania. Zasilacz impulsowy komputera wprowadza wiele zakłuceń do sieci elektrycznej jak i w drugą strone. Zresztą w kontaktach nigdy nie będziemy mieli idealnego sinusa... Trzeba nie zapominać że wzór przeba pomnożyć przez t aby uzyskać energie

    U0 I0 - składowe stałe k - numer harmonicznej...

    Ale najprościej to zrobić mierząc raz a dobrze cosinus fi podczas włączenia urządzenia - aha są dwa sposoby podłączenia takiego miernika - podobnie jak watomierza - ze względu na dokładniejszy prąd lub dokładniejsze napięcie... wyliczyć średnie napięcie w sieci - aha za niedługo zmnieniają na 230 ... i mierzyć zmienną prądu ułożyć funkcje i obliczać to :D:D

    powodzenia
    Załączniki:
    • moc.jpg (9.31 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #21 40005
    mdcs
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 1097
    Pomógł: 6
    Ocena: 45
    - jak ja liczyłem ile miesięcznie nasz serwer (AMD586/120MHz) chla prądu to mi wyszło 12zł.... na nowym serwerze (AMD K6-2 450 +1 dysk IDE + 2 dyski SCSI Ultra Wide) wychodzi około 15-17zł...
  • #22 40083
    uaz
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 938
    Pomógł: 12
    Ocena: 47
    A czy dla świętego spokoju nie da się puścić prądu przedłużaczem od kogoś n.p. z parteru ? Administracja się odczepi, a temu komuś jak dacie 15 - 20 zł lub zniżke to tesz stratny nie będzie. Walka z administracją może nie być łatwa.
  • #23 40104
    Gorgoroth
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 1852
    Pomógł: 28
    Ocena: 63
    Trzeba bylo administracji nie informowac, taki serwer gigantycznej mocy pobierac nie bedzie i nikt by tego nawet nie uznal. Wiekszosc spoldzielni mieszkaniowych to zdziercy ktorzy na wszystkim chca zarobic. Niestety, uczciwosc nie zawsze sie oplaca. Dla spokoju najlepiej pociagnac szybem wentylacyjnym kabel z wlasnego mieszkania i wtedy serwer bedzie zasilany z Twojego licznika wiec do niczego sie nie beda dowalac (chyba ze wiszacych kabli :-) )
  • #24 40227
    kajtekph
    Poziom 17  
    Posty: 302
    Pomógł: 12
    Ocena: 9
    Musiałem zgłosić to do administracji bo jeśli mieszka się w bloku to złośliwość ludzka (sąsiedzka) nie zna garnic. Narazie nie wiemy co z tym zrobić. Jak się z nimi nie dogadamy o to żebyśmy nic nie płacili albo 10 zł żebyśmy płacili to zakładamy podlicznik. Już się dowiedziałem nowy licznik jednofazowy kosztuje 49 zł. Więc to nie jest tak ogromny wydatek zwłaszcza na 15 osób:)
  • #25 40235
    dex
    Poziom 27  
    Posty: 1299
    Pomógł: 40
    Ocena: 100
    Z tymi wzorami to dajcie sobie spokoj.
    Kupcie na bazarze albo pozyczcie od kogos licznik kWh i zalozcie go na dobe,tydzien dla wiekszej dokladnosci a moze i miesiac i pookazac to ktory to sprawdza.
    Wzory sa dobre kiedy moc pobierana nie zmienai sie wczasie .Licznik pokaze wam pobrana rzeczywista moc.Pozniej przemnozyc to odpowiednio i juz.
    Poza kWh naliczaja sobie jakies oplaty przesylowe ktore kosztuja prawie tyle samo co same kWh.A jak w piwnicy sa 3fazy to przez 8 godzin jest taryfa nocna, ktora jestt duzo tansza od dziennej.Nie dajcie sie robic w bambuko!!
  • #26 40378
    terminux
    Poziom 23  
    Posty: 987
    Pomógł: 23
    Ocena: 168
    Ja kiedyś mierzyłem zużycie prądu na swoim kompie (i to dokładnie). Sam komputer pobiera 54 W mocy a monitor 15 cal ok 65 W.
    A co do podlicznika; jeżeli nie masz nikogo znajomego w spółdzielni to możecie mieć kłopot z podlicznikiem . Nastawcie się na gadki typu:
    - Ale, jak ktoś z was zostawi zapaloną żarówkę tam, gdzie jest serwer to kto za nią zapłaci?
    - A jak będziecie siedzieć do późnej nocy przy serwerze i palić światło to kto.....
    - A ciągłem bieganie po klatce schodowej i trzaskanie drzwiami denerujące sąsiadów, krzyki z piwnicy
    Wiem, bo sam się tego nasłuchasłem.
    Lepiej zastanówcie się nat pociągnięciem kabla z któregoś mieszkania a podlicznik powieście u tego kumpla i z nim się rozliczajcie.
  • REKLAMA
  • #27 40629
    Alan
    Poziom 27  
    Posty: 1308
    Pomógł: 15
    Ocena: 30
    albo podlaczcie serwer na 1 h do chaty sprawdzcie pobor kWh przemnozcie przez ilosc godzim w msc i juz , nawet jak bedzie 20 zl msc to na 15 osob 1,3 zl.
  • #28 40758
    Tremolo
    Poziom 43  
    Posty: 13793
    Pomógł: 1016
    Ocena: 497
    weźcie spytajcie się kogoś kto mieszka nad serwerem czy nie chciałby umowy jakiejś zrobić będziecie mu płacić cena prądu + coś ektra na 15 nie wyjdzie drogo. Jakaś babcia na pewno na to pujdzie. Przyjdziecie z bombonierką itp...

    Wiesz u nas na dachu administracja obcięła kable bo im ise nie podobały. Niby psuły dach teraz mamy 100 metrów kabla extra. dodatkowe huby w piwnicy... hub jest w piwnicy i jakos się nie pluje administracja...

    po prostu administracja lubi pokazwać że ma władze... u nas zwykły cieć administracyjny zrobił więcej szkody niz burza, która spaliła wszystkie porty we wszystkich hubach i wszystkie sieciówki...
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #29 40853
    amator2
    Poziom 17  
    Posty: 277
    Pomógł: 5
    Ocena: 32
    Witam
    Pozwoliłem sobie praktycznie sprawdzić ile prądu pobiera komputer.
    Do testów posłużył mi komputer warsztatowy klasy Pentium 200 z 15" monitorem.
    Połączyłem sprzęt z siecią poprzez miernik energii.
    Po 1 h uzyskałem takie wyniki
    napięcie - 217 v
    moc pobierana - 107 W /bez monitora 50 W/
    ilość zużytej energii 119 Wh
    koszt zużytej energii 0,04 zł
    ( założyłem koszt 1 kWh -0,36 zł z rachunku wynikało bowiem że za 116 kWh w sierpniu zapłaciłem 42 zł - taryfa C11)
    czyli można by z dużym przybliżeniem założyć średnio 1 zł dziennie i 30 zł miesięcznie. Jeśli by nie było monitora to koszt redukuje się o połowę.
    Załączniki:
    • miernik.jpg (81.18 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #30 1105540
    dj_pielgrzym
    Poziom 24  
    Posty: 780
    Pomógł: 21
    Ocena: 8
    Zrobilem wyliczenie dla sprzetu klasy AMD 2,2ghz zasilaczu 350W DVD i CD. dwuch dysków 7200 obr. grafiki GF2 Mx2 ....mniejsza o to. Jak to łatwo pliczyć co by matka wam nie strzelala z dupy ze to przez komputer takie rachunki prąd.

    włącz kompa ... wylącz monitor, wyłącz wszystkie inne urządzenia z proądu lodowki telewziory wierze wszystko sio poza dzialającym kompem.

    Czemu bez moniotra ? bo producent podaje pobor mocy :) jesli nie podal niech i pracuje monitor. Aby zasymulować srednie obciązenie kompa odpal film w divx-e z cd romu.Napewno bardziej kompa nie obciązasz, a jesli tak to tylko przez chwile a pozniej pobor mocy spada poniżej sredniej wartości wiec sie równa.
    moj monitor LCD philips 17" Ecostar 17W ( oczywiscie "dupniaki" łykają kilka razy wiecej pradu )

    wyłączylem wsio wyskoczyłem na klatke .. stoper ... i jazda. Co dziwne pełen obrót licznik robil w 56,30 Sec ( srednia z 20 obrotów )czyli 57 sec.
    Na liczniku napisali ze 375 obrotów to 1 Kwh. miesiąc ma
    30,5 dnia :) x 24 godz x 60 min x 60 sec = 2 196 000
    Do pobrania 1 Kwh jest mi potrzebne 375 obrotów licznika czyli 375 x 57 sec. = 21 375 sec
    wniosek ? 2 196 000 / 21 375 = 102,7 Kwh na miesiąc
    102,7 x 35gr --- 35 zł :)

    o korde i jeszcze plus monitor ... ulalallala
    ;)

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy sposobu obliczenia rzeczywistego zużycia prądu przez serwer opartego na komputerze 486 DX2 100 MHz z zasilaczem 200 W, aby zweryfikować zasadność naliczanej przez administrację opłaty 50 zł miesięcznie za prąd. Uczestnicy sugerują użycie miernika poboru prądu (np. amperomierza i woltomierza) lub zakup prostego licznika energii elektrycznej (kWh), który pozwoli na dokładny pomiar zużycia energii i kosztów. Podkreślono, że moc pobierana przez taki komputer to około 20-60 W, co przekłada się na koszt rzędu kilku złotych miesięcznie, a 50 zł jest znacznie zawyżoną kwotą. Proponowano także założenie podlicznika energii elektrycznej, co wymaga jednak zgłoszenia i może wiązać się z dodatkowymi opłatami za posiadanie licznika. Wskazano na możliwość pociągnięcia kabla z mieszkania zamiast instalacji w piwnicy, aby uniknąć problemów z administracją. Podano wzory do obliczeń mocy i energii: P=U*I, a koszt energii oblicza się jako iloczyn zużycia w kWh i ceny za 1 kWh. Wskazano również na wpływ współczynnika mocy (cosφ) na dokładność pomiarów. W dyskusji pojawiły się przykłady pomiarów innych komputerów, gdzie miesięczne koszty energii wynosiły od kilku do kilkunastu złotych. Wspomniano o urządzeniu EM600 firmy North, które umożliwia pomiar zużycia energii i kosztów w czasie rzeczywistym. Podkreślono, że najlepszym rozwiązaniem jest pomiar rzeczywistego zużycia energii za pomocą licznika kWh, a nie szacowanie na podstawie mocy znamionowej zasilacza.
REKLAMA