Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

radmor 5412-mała czułość po przestrojeniu

06 Wrz 2007 12:49 4142 7
  • Poziom 11  
    Witam. Przestroiłem głowice radmora 5412 zgodnie ze wskazówkami znalezionymi na forum (SE 3/99) jednak czułość po przestrojeniu jest naprawdę kiepska. Na wskaźniku sygnału w.cz. świeci się co najwyżej jedna dioda a stereo czasem ledwo wskoczy. Dodam że w swojej karierze przestrajałem już trochę odbiorników radiowych pewnie z 30 ale tutaj nie mogę sobie poradzić. Mierząc woltomierzem napięcie sterujące wskaźnikiem poziomu sygnału (wyjście nr13 układu UL1200N) zestroiłem na max obwody wzmacniacza w.cz. (ruch któregokolwiek trymera w lewo bądź w prawo zmniejsza sygnał) ale wszystko działa nie zadowalająco.
    Częstotliwość heterodyny jest raczej ok. mierze ją zbliżając do głowicy radio cyfrowe odbierające górny UKF włączam szukanie stacji i znajduje mi ono sygnał heterodyny (przynajmniej do 108 Mhz mogę oszacować częstotliwość heterodyny). W ten sposób zawsze szacowałem i było ok:)
    Nie wiem być może już na dolnym UKF-ie była mała czułość radmora, ale trudno to było ocenić.
    Więc mam pytanie co może być nie tak?, proszę o jakieś sugestie. Czy te głowice mają po przestrojeniu małą czułość ? Czy raczej musi być coś padnięte w tej głowicy. Czy zdarza się że filtry 10,7Mhz w pośredniej starzeją sie??
  • flexghzflexghz
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Zacznijmy od końca. Filtry ceramiczne FC301÷FC305 mają zapewnić
    selektywność głowicy, zatem ich rola jest inna. Jak wielokrotnie się przeko-
    nałem, głowice oparte na dwubramkowych mos-fetach choć teoretycznie
    bezkonkurencyjne, lubią kaprysić. Proszę zmierzyć napięcia na T301;
    na schemacie podano następująco:
    -G1- 3,5V
    -G2- 5,6V
    -D- 9,9V
    -S- 3,2V
    Pętla ARW jest zrealizowana przez T302, napięcie na bazie powinno wynosić 0,5V. Kolejnym elementem jest wzmacniacz-ogranicznik US302. Zapewne
    jest to UL1200N, który może być podejrzany.
    Jeżeli prawidłowo zestrojono wzmacniacz w.cz (L301, L303, L304, C302, C312
    C315), oraz detektor FM (L305) pozostaje brzytwa tonącego: wymiana rdzeni
    w cewkach na U11, oraz sprzężenie L303 i L304 kondensatorem 3,3pF.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 11  
    Na początek dziękuję za zainteresowanie.
    Jak na razie to nie mam nawet czym dokładnie zmierzyć tych napięć bo jak widzę, że tam są rezystancje polaryzujące bramkę 1Mohm to z moim miernikiem mogę sobie jedynie szacować prawdziwą wartość napięcia biorąc pod uwagę jego impedanjce wejściową.

Natomiast napięcie sterujące tranzystorem T302 (ARW), które powinno wynosić 0,5V jest równe 0,05V czyli 10 razy mniejsze. Z drugiej strony jak widzę jest to sprostowane napięcie wyjściowe filtru pasmowego pośredniej częstotliwości (L305) no a ono jest właśnie małe i to jest mój problem. W każdym razie pokombinuje dalej bo przynajmniej wiem, że do tego miejsca jest coś nie tak.
    Niestety zrąbałem układ UL1200 i teraz to już nic nie działa (niechcący dotknąłem pin 13 chyba do masy) :( Przerwa na zakup układu i wymianę.
  • Poziom 11  
    Radmor działa jak należy. Winowajcą okazał sie układ UL1200, dawał za małe napięcie na nodze 13 (poziom sygnału z anteny). Głowica i wzmacniacze pośredniej z filtrami ceramicznymi działały ok. Dodatkowo lekko rozstrojony był obwód rezonansowy demodulatora cewka L308 i przez to "0" dostrojenia nie wypadało w maksimum sygnału pośredniej częstotliwości. Udało mi sie zdobyć drugiego radka. Podłączyłem sygnał, który szedł do nogi 1. UL1200 z mojego radka do tego zdobytego i wyszło wszystko. Sygnał, który u mnie w porywach zaświecał jedną diodę wskaźnika sygnału tam zaświeca spokojnie 2, a to spokojnie wystarcza na zadziałanie stereo. Miedzy napięciami uzyskiwanymi z nogi 13 obu układów była rozbieżność ok 1,5V przy tym samym sygnale wejściowym pośredniej (1V u mnie tam ok. 2,4V). Czy to wadliwy układ czy może spotkaliście takie rozbieżności ??
  • Poziom 31  
    Witam ! Zanim zabierzesz się ponownie do pracy należałoby zmierzyć napięćie heterodyny ( wysokiej częstoliwośći ) Winowajcą jest prawdopodobnie UL1042 który jest jednocześnie mieszaczem . Te układy lubią kapryśić po przestrojeniu bo obwód generatora jest słabo dopasowany . Jedyna rada dorobić mu dobrą antenę . Poza tym sprawdź czy tłumik wejśćiowy ma przejśćie . U mnie w jednym radiu tego typu raz się taki numer zdażył . Pozdrawiam !
  • Specjalista AGD
    zrobiłem w swojej historii setki takich radmorów i nie spotkałem się z tym aby układy sprawne miały taką rozrzutność chyba że 1 z nich jest uszkodzony .
    ja zawsze przed przestrojeniem sprawdzam dobrze odbiór radia czy działają u nas te stacje co powinny działać i jaka jest ich czułość . i teraz jak przystępuję do przestrojenia czułość przestrojonego radia musi być dobra , jak jest zła to znaczy że zawsze jest to kwestia złego zestrojenia radia a z doświadczenia wiem że nawet naj prostsze radio potrafi dać dobrze w kość przy przestrojeniu i nie ma nigdy nic pewnego i chodź zrobiło sie 50 takich radii i z żadnymi nie było problemów to z 51 można mieć duże kłopoty
  • Poziom 11  
    Zepnij/w głowicy/L303 i L304 kondensatorkiem 5pf/wej-wyj/...
  • Poziom 11  
    Napisałem już, że radmor działa. Może nie do końca dobrze się wyraziłem ale okazało się potem, że czułość głowicy jest ok. tylko nie było tego widać na wskaźniku poziomu sygnału (wyżej jest napisane co i jak) Przed przestrojeniem sprawdzam zawsze odbiór stacji jak napisał h jaworski ale niestety nie mam jakiegoś super sprzętu pomiarowego i to co mogę powiedzieć to jest : to radio działa dobrze, a to trochę słabiej łapie. Przyznacie, że jest to mało precyzyjne badanie :D Napisałem, że przestroiłem w swojej karierze trochę odbiorników nie po to żeby sie chwalić, bo wiem że pierwszy lepszy serwisant przestroił ich dziesiątki razy więcej. Natomiast z tym spinaniem cewek kondensatorem to mi się zbytnio nie podoba.
    A propo Radiowiec 2 jak zmierzyć napięcie heterodyny? Zwykła sonda na jednej diodzie wystarczy, będzie to działać? Bo nie wiem jakie minimalne progowe napięcie mają te ostrzowe diody??