Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Języki Programowania, Turbo Pascal. Programowanie procesorów

marek677 17 Sep 2007 13:45 1359 11
    marek677
    Level 10  
    Jak programować w Turbo Pascalu (którego ja używam) na procesory lub naprzykład pamięci SD. Czy to sie wgrywa jakimś programem i co to za rozszerzenie nazwa . c czy to trzeba jakoś skompilować?
    BJJ
    Level 20  
    Turbo Pascal to język szkoleniowy na komputery PC(i chyba tylko PC), mający na celu nauczyć podstaw "myślenia programistycznego", tworzenia algorytmów, itp.

Zainteresuj się Assemblerem(każdy mikroprocesor/mikrokontroler ma własną odmianę, zestaw instrukcji) oraz C/C++(też są różne odmiany specjalnie pod dany układ/rodzinę).
    ed-ek
    Level 34  
    marek677 wrote:
    Jak programować w Turbo Pascalu (którego ja używam) na procesory lub naprzykład pamięci SD. Czy to sie wgrywa jakimś programem i co to za rozszerzenie nazwa . c czy to trzeba jakoś skompilować?

nazwa.c to program napisany w języku c. Aby uzyskać program wykonywalny, trzeba go skompilować kompilatorem języka c lub c++.
    Kabuto15
    Level 19  
    marek677 jeśli umiesz programować w TP to problemem dla Ciebie nie powinien być język C. Jest on bardziej funkcjonalny, a przede wszystkim ma wsparcie w postaci AVR-GCC i innych. Dla Pascala nie ma takiego wsparcia i z tego co sie orientuje język ten przez ostatnie lata podumarł (brak zapaleńców tworzących modułów do niego itd.), choć do celów szkoleniowych jak pisze BJJ Pascal jest niezastąpiony.
    marek677
    Level 10  
    niestety niemoge pisać w C bo nie mam SP2 czy Basic sie nada??
    ed-ek
    Level 34  
    Zamiast c ściągnij Dev-C++
    (Dev-C++ 5.0 beta 9.2 (4.9.9.2) (9.0 MB)) z:
    http://www.bloodshed.net/dev/devcpp.html
    Jeżeli masz Windows XP, nie musisz mieć SP2, jeżeli masz Vistę, nie ściągaj, bo będą trudności z kompilacją.
    marek677
    Level 10  
    Dziki bardzo zaraz pobieram poszukam jakiś kursów , i czy ktoś mógłby podać jeden z leprzych kursów najlepiej z tutorialem. Bardzo bym o to prosił z góry dziękuje.

Dodano po 8 [minuty]:

a wracając do pierwszego pytania jak przesłać dane przykładowo na procki czy potrzebuje do tego jakis kabel czy mogę to zrobić przez USB podłączone na stałe?
    Kabuto15
    Level 19  
    Aby programować procki trzeba mieć programator do nich (różnego rodzaju dostępne, w zależności od rodzaju procesora).
    Programator obsługiwany jest odpowiednim programem, który konwertuje pliki hex, czy bin (otrzymane z kompilacji programu) i wrzuca je poprzez sprzętowy programator do pamięci flash mikroprocesora.
    marek677
    Level 10  
    ok ale jak mam to zrobić i czy możesz mi podać jakiś kurs Basic (samych komend) no i czy mam to jakoś zrobić przez USB czy jaki kabelek (chyba jestem mało pojętny)
    Kabuto15
    Level 19  
    marek677 kursów basica raczej trudno szukać, gdyż język ten odszedł w zapomnienie po złotym okresie mikrokomputerów takich jak spectrum czy atari. Za to jest oczywiście Bascom, język poniekąd wywodzący się z Basica, to programowanie procków używa się już wcześniej wymienianego C, no i asemblera. O innych nie słyszałem.
    Co do kursów. Polecam książki. Zwykłe książki z księgarni. Wydatek 50-60zł. Ale za to będziesz miał wszystko w jednym miejscu, wraz z opisem płytki testowej, programatora i podstaw programowania.
    Do Bascoma jest pozycja p. Marcina Wiązanii - dla początkującego bardzo przystępna.
    A tak na marginesie Google, czy Elektroda idealnie nadają się do znalezienia potrzebnych Ci informacji.
    marek677
    Level 10  
    no ok ucze sie Quick Basic i jakoś to idzie ... czy mogę zrobić to poprostu na kabelek i czy może to być Qbasic?