Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki system do tego sprzetu ?

Husiek 24 Sep 2007 11:15 1358 15
    Husiek
    Level 11  
    Witam potzebuje rady co do wyboru systemu zaopatrzylem sie w komputer o konfiguracji :

Procesor: AMD Athlon 64 X2 3600+ AM2
    Mobo: MSI K9NU-Neo N-force M1697
    Ram: 2 GB Ram DDR2 533MHz
    Grafika: Galaxy GeForce 8600GT 256MB DDR3 600@1600MHz
    HDD: Seagate Barracuda 160GB ATA & Samsung 160GB SATA II : Total 320GB
    Audio: CREATIVE Sound Blaster Audigy

i teraz moje pytanie jaki system do niego zakupic xp prof czy Vista Home Premium ?

potrzebuje konkretnej rady bo musze sie szybko zdecydowac wiec prosze o pomoc, jesli byl juz taki watek to sorka , oczytalem sie duzo o sporach miedzy xp a Vista na innych forach i dalej nic z tego nie wiem...

Pozdrawiam i dziekuje za odpwiedzi.
    raddeon
    Level 19  
    Zależy co chcesz na nim robić? Jeżeli tylko oglądać filmy, przeglądać sieć czy słuchać muzyki to polecam darmowy program LINUX. A jeżeli chodzi o rozstrzygnięcie xp czy vista to polecam xp dlatego że vista jest nie dopracowana pełno w niej jeszcze błędów i nie wszystkie sterowniki są do niej gotowe.
    Husiek
    Level 11  
    Tez myslalem nad Linuxem bo duzo ludzi poleca Ubuntu czy jakos tak ;) skad go mozna dostac i czy jest darmowy ? Bo zawsze moge miec dwa systemy, skoro jeden byl by darmowy.
    Mery84
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Ubuntu/Kubuntu Możesz za friko ściągnąć z netu. www.ubuntu.pl i wszystkiego się dowiesz w downloadzie pobierzesz ISO. Możesz również całkowicie za darmo zamówić sobie oryginalne płytki do domu które producent na swój koszt ci przyśle trwa to ok 4-6tyg. https://shipit.ubuntu.com/.
    Vistę sobie daruj poczekaj aż wyjdzie do niej Service Pack 2 dopiero wtedy ten system się do czegoś nada. Proponuję Kubuntu/Ubuntu lub ich ojca z którego się wywodzą Debiana i WinXP.
    Husiek
    Level 11  
    czy ten Ubuntu jest na 1CD czy az na 3 bo nie zbyt sie lapie w tym systemie...
    MarekPPN
    Level 35  
    Na 1 CD.

Ostatnio ściągnąłem i wypaliłem na płytę ale nie mogłem zainstalować systemu ponieważ płyta była źle nagrana i musiałem pożyczyć oryginał.
    Husiek
    Level 11  
    a system plikow na partycji to dalej ext2 czy jakos tak ? znajomy instalowal jakiegos linuxa i musial zmieniac partycje a dokladnie jej system plikow oraz jak jest pozniej z powrotem do normalnego srodowiska widnows ?

Sciaglem plyte 1CD 690MB i jesli wlaczam ja w deamonie to wlacza sie jakis pokaz menu oraz u gory na pasku tytulu pisze DiscTree hmm czy to napewno dobra wersje pobralem ?
    Mery84
    Ubuntu/Kubuntu jest na 1CD.
    Ubuntu to wersja z GNOME.
    Kubuntu ma KDE.
    Xubuntu ma XFCE.
    To co widzisz jako różne CD to:
    PPC dla Maców
    x64 dla 64bitowych procesorów AMD/Pentium
    x86 to dla 32bitowej architektury.
    Dla ciebie zalecam wersję x64 bo masz 64bitowy procek. Zastosowanie systemu 64bitowego pozwoli wykorzystać w pełni jego możliwości. Polecam Kubuntu ze względu na ładne KDE. XFCE jest przeznaczone dla słabych komputerów bo to najmniej wymagająca wersja.

@MarekSLU problem ze źle nagranymi CD występuje czasem w przypadku wznawiania pobierania pliku z obrazem CD. Mam również CD z nagranym ISO ale pobierałem Torrentem.

System plików to ext2/ext3 jak dla każdego linuxa. Możesz mieć dysk podzielony np. pól na NTFS i pól na ext. Z poziomu każdego systemu można konwertować/formatować partycje na inny typ. W windowsie jest od groma narzędzi do partycji więc jeśli ci Linux nie spasuje to przekonwertujesz jego partycje na NTFS/FAT i będą dostępne w windowsie. W linuxie możesz użyć Gparted do tego samego celu. Wiedz że linux zobaczy dyski windowsa i możesz z nich korzystać normalnie natomiast windows dysków ext2/3 nie widzi.
    Husiek
    Level 11  
    KDE. XFCE < dla mnie to czarna magia xD
    MarekPPN
    Level 35  
    Quote:
    a system plikow na partycji to dalej ext2 czy jakos tak ? znajomy instalowal jakiegos linuxa i musial zmieniac partycje a dokladnie jej system plikow oraz jak jest pozniej z powrotem do normalnego srodowiska widnows ?

Może być ext3 lub ext2 pamiętaj jeszcze o partycji wymiany.
    Łatwo. Możesz również zrobić ze zainstalujesz sobie Windowsa i Linux-a na jednym komputerze.

Usunięcie Linuxa i zainstalowanie Windowsa to kwestia sformatowania dysku.
    Quote:
    @MarekSLU problem ze źle nagranymi CD występuje czasem w przypadku wznawiania pobierania pliku z obrazem CD. Mam również CD z nagranym ISO ale pobierałem Torrentem.

Bardzo możliwe, następnym razem ściągnę FlashGetem.
  • Helpful post
    Mery84
    Więc po kolei. ;) Linux to darmowe jądro systemu napisane przez Linusa Torwaldsa. Każda dystybucja to system zbudowany w oparciu o jądro (kernel) i posiadająca dodany przez autorów dystrybucji zestaw wolnego oprogramowania. Sam kernel to konsola poleceń w trybie tekstowym więc programiści napisali serwery graficzne XFree86(wychodzący z obiegu) i Xorg stosowany teraz prawie wszędzie. Więc żeby mieć okienka i coś w stylu windowsa powstały X`y czyli GNOME,KDE,XFCE - to te najpopularniesze. Te odpalają się właśnie przy pomocy Xorga i dają użytkownikowi graficzny interfejs wyglądający jak windows (prawie ;)). Odpalając np Ubuntu system załaduje kernela, przygotuje serwer X i poprosi użytkownika w ładnym graficznym okienku o podanie swojego loginu i hasła po czym przeniesie go do gotowego systemu zawierającego pulpit, pasek, ikony i okienka czyli to co znamy z windowsa. Będąc w trybie graficznym nadal mamy przez terminal dostęp do konsoli i możliwość wydawania poleceń tekstowych lub wykonywanie tych samych rzeczy ręcznie myszką i klawiaturką.
    Mam nadzieję że troszkę ci wyjaśniłem. Co to ROOT jak jest dokładnie zbudowany system poczytaj TU

Polecam w zakładce Wybór Systemu rozwiązać QUIZ i dowiesz się jaki linux będą ci proponować.
    erni83
    Level 14  
    Tylko linux, Ubuntu, Kubuntu, Knoppix, Slackware, Mandriva, itp. albo FreeBSD.
    Bullseye
    Level 27  
    Mandrivy nie bierz nawet to istna katastrofa:P

Sciagnij Ubuntu 7.05 Frywolny Fulmar
    System wrecz swietny, ladnie dziala nie zajmuje duzo ramu. A co do niektorych wypowiedzi Linux nie sluzy tylko do filmow i neta, grac tez mozna spokojnie, programowac, pisac prace czy nawet obrabiac wideo.
    kobra_kg
    Level 11  
    Hmmmm... moje skromne zadanie jest takie.... jesli system z rodziny UNIX'ów to tylko Gentoo:) a jesli z Microsoftu to XP. Ewentualnie mozesz sobie dwa zainstalowac i po sprawie nie bedziesz mial dylematu.
    Bullseye
    Level 27  
    Gento to na poczatek raczej nie jest dobry (choc system swietny), a dwa systemy to bezsensowne tracenie miejsca i czasu na instalacje. Sciagnij sobie linuxa livecd (Knoppix, Ubuntu) i zobacz jak wyglada, jak to nie dla ciebie to bierz XP (bo chyba wiesz jak wyglada:P ).