Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transmiter FM problem!

25 Wrz 2007 16:30 17450 16
  • Poziom 14  
    Witam!

Mam problem z transmiterem FM. Kupiłem go na allego za około 5 PLN!

Podłączam go do gniazda zapalniczki. Dalej podłączam odtwarzacz MP3 do transmitera. Następnie nastawiam w radio żądaną częstotliwość czyli 88,7 MHz lub 106,4 MHz (są dwie do wyboru). W prawdzie muzę z odtwarzacza MP3 słychać ale bardzo słabo i w dodatku są straszne szumu i zakłócenia! Poza tym jak przemieszczam MP3 to słychać zmiany w odbiorze (raz "lepiej" a raz gorzej, ale ogólnie to nie da sie tego w ogóle słuchać!).
    Dodam że antenę w aucie mam beż wzmacniacza. Może jakbym kupił ze wzmacniaczem to by coś dało? dlatego b.proszę o poradę w tej sprawie. Lepiej zainwestować w droższy transmiter FM czy w antenę ze wzmacniaczem?!

Pozdrawiam!
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Masz uwalony transmiter. U mnie na zwykłej antenie "chodzi" do 10 m. Nie kupuj żadnego wzmacniacza. Najlepiej jakbyś mógł sprawdzić inny transmiterek (droższy). Oczywiście nie taki za 5 zł, ja za swój dałem około 100 zł i jest oki. Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    No właśnie sprawdziłem inny bo zamówiłem 2 takie same! i oba działają identycznie. Więc mam rozumieć że oba są walnięte?!
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Czyżby nie zastanowiło cię Kolego że cena wynosiła 5zł ?
    Kilogram drutu stalowego więcej kosztuje (a jego produkcja jest prostsza)
    Naiwnych nie sieją, sami rosną... tanio...
    Takie urządzenie jakie chciałeś w wersji za 50zł to nic nadzwyczajnego
    (żeby nie napisać dosadniej - bo czego się spodziewać za 50zł - mnóstwo
    niepożądanych produktów nadajnika, brak filtrów wyjściowych, ekranowania)
    a chciałeś jeszcze 45zł oszczędzić...
  • Poziom 14  
    No ładnie mnie pojechałeś szefie :) Myślałem że jak koleś coś na allegro wystawia to nie chce dostać negatywa!? Pisał że wszystko pięknie działa do 30 metrów! I że sprzedał tego setki! i nikt nigdy nie miał z tym problemu! Trochę dziwne mi sie to wydawało że takie tanie ale przy produkcji masowej zawsze jest tanio (np. komputery!). Tak dla przykładu spróbuj zrobić w domu jakikolwiek procesor! a ja za płace Ci za niego tyle co w sklepie kosztuje:) Potrzebowałbyś całego parku maszynowego i wykwalifikowanego personelu co podejrzewam przekracza Twoje możliwości finansowe...;)
    Twoje uzasadnienie w obliczu podanego przeze mnie przykładu wydaje się być niezbyt trafnym...;)
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Oczywiście, zawarłeś umowę cywilno prawną i masz prawo reklamować
    "towar niezgodny z umową".
    Możesz po wyczerpaniu długiej drogi nawet założyć sprawę w sądzie...
    Może nawet dostaniesz swoje 5zł z powrotem...
    Może trafiłeś na "wyjątkowo pechowy egzemplarz" i wyślą Ci drugi...
    Zobaczymy, komu się bardziej opłaciło...
    Wcale bym się nie zdziwił, że takie "urządzenia" są kupowane hurtowo
    na wagę jako odrzuty produkcyjne - nie przeszły kontroli jakości, lub
    bez kontroli jakości - jeszcze taniej i mogą zdarzyć się nawet "działające" !
    (Trochę jak z "bardzo tanimi" układami scalonymi i tranzystorami...)
    A zasięg ? Może być i 30 m - z balonu puszczonego na pustym polu...
    Jak to mówią - uczymy sie na błędach, nie zawsze cudzych... :)
  • Poziom 14  
    No dobra! Ironie masz opanowaną do perfekcji:) Ale to forum jest dla ludzi którzy mają problemy z elektronika więc chyba dobrze że tu piszę!?
    Podsumowując. Mam kupić po prostu droższy transmiter, tak? Jeżeli tak to po co ta ironia?!
    Zauważyłem że niektórzy ludzie czerpią przyjemność z poniżania innych...Czy powinno tak być ,nie wiem!? Wiem natomiast jedno, nie jest to przyjemne.
    Dziękuję i pozdrawiam wszystkich którzy chcieli pomóc...
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Nie miałem zamiaru sprawić Ci przykrości Kolego.
    Zastanawiałem się czy wpadniesz sam na pomysł zrobienia samemu
    podobnego urządzenia (nie tak małego i nie tak bajeranckiego),
    czy trzeba Ci to ewentualnie zasugerować.
    Wcale nie musi być droższe niż 5 zł (jeśli chodzi o koszt części, może być
    nawet taniej - 0zł - części z demontażu, obudowa-ekran z puszki po
    konserwach - to nie żart !), a jest znaczna szansa że to, co zrobisz będzie
    lepsze od tego, co kupiłeś.
    Nie musi się udać za pierwszym razem, ale jak Cię radioelektronika
    wciągnie, to śmiać się będziesz z parametrów "chino-techniki za 5zł",
    bo będziesz robił samemu urządzenia o lepszych parametrach !
    Oczywiście urządzenie ma mieć minimalną możliwą moc (z 1mW można
    mieć zasięg większy niż 30m, w przepisach jest w paśmie 87.5...108MHz
    max. 50nW, ale 1mW i tak będzie Ci już ciężko zmierzyć) oraz (to ważne)
    nie może zakłócać innych częstotliwości (np. lotniczych !)
    Jeśli nie budowałeś jeszcze układów w.cz, najlepiej zacznij od niższych
    częstotliwości - proste odbiorniki na fale Dł lub Śr, później Kr, później UKF
    (Forum elektroniczne, głównie praktyków... i jeszcze - przycisk "szukaj"->
    -> "mikrofon bezprzewodowy", "generator UKF", "modulator FM" itp.;
    Bardzo pomocna e-książka "Poradnik Ultrakrótkofalowca")
    Powodzenia
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Jest tylko jeden problem, chcąc samemu zrobić porównywalny sprzęt, trzeba zrobić koder stereo. Bardziej skomplikowany od samego nadajnika.
    Proponowałbym raczej rozpracować ten kupiony za 5zł, i spróbować ulepszyć - chyba, że napis na układzie scalonym został zatarty ;(.
  • Poziom 14  
    kondensator napisał:
    Nie miałem zamiaru sprawić Ci przykrości Kolego.

Oki ! Przeprosiny przyjete! ;)
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    1. Lepiej mono bez szumów na 30...130m niż niby-stereo z szumami na 3m.
    Lepiej bez syntezy i nawet troszkę zmieniająca się częstotliwość,
    niż z syntezą i 300 prążków, w tym większość na innych pasmach.
    2. W takich tanich układach dla obniżenia kosztów jest często sama struktura
    krzemowa zalana czarną zalewą - jak np. w kalkulatorach...
  • Poziom 14  
    Ptolek napisał:

Proponowałbym raczej rozpracować ten kupiony za 5zł, i spróbować ulepszyć - chyba, że napis na układzie scalonym został zatarty ;(.

Co do układu scalonego: nic takiego tam nie ma.

Są za to:

-3 tranzystory
    -generator kwarcowy
    -5 kondensatorków
    -rezystorki
    -dioda led

I co z tym zrobić teraz??
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    LaikCisie112 napisał:
    Co do układu scalonego: nic takiego tam nie ma.
    Są za to: -3 tranzystory -generator kwarcowy -5 kondensatorków
    -rezystorki -dioda led. I co z tym zrobić teraz??
    Spróbować zrysować schemat i na razie zostawić w spokoju - zająć się budową własnego.
    Jeśli jest kwarc 38kHz i będzie sprawny po wylutowaniu, to można kiedyś
    spróbować użyć w koderze stereo (Jest nawet układ scalony - generator UKF
    z modulatorem i koderem stereo BA-1404(?) czy jakoś podobnie -były na A...
    te układy i kwarce 38kHz - drogie ! - lepiej czyste, soczyste MONO na
    tranzystorach "z szuflady" - lepiej z szuflady niż z biedronki :) )
    Swoją drogą "ciekawe": koder stereo+generator+modulator=3tranzystory !?
    "Chińczyk potrafi" :)
  • Poziom 14  
    kwarc ma 17.7344
    tranzystory:
    T1-S 9014
    B 818

T2-TL 9018

i stabilizator napięcia chyba: WS 78L05

reszta to dioda led, rezystory i kondensatory
  • Poziom 18  
    prostota połączyła się z małym kosztem i oto mamy twój transmiter ...

Mam piętrową chatę , transmiter kładę na blacie na parterze i odbiera pięknie na piętrze w moim pokoju przez 3 ściany . (tylko jak jest coś z basem to nie jest za ciekawy efekt ). Dzisiaj odpaliłem sobie transmiter w pokoju i z ciekawości zadzwoniłem do kumpla z bloku ;] mówię mu żeby ustawił na 100.0MHz i powiedział co słyszy i w jakiej jakości

Okazało się że strasznie szumi (nic dziwnego jakieś 3 ściany i ze 150 metrów po prostej jak nie więcej ) no to ja dołączam do portu USB przedłużacz (1,5m kabla z wtyczką USB ) pytam się jaki efekt i ku zaskoczeniu słychać całkiem dobrze z malutkimi trzaskami od czasu do czasu

Tak wygląda transmiter za 20 zł od środka https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic845213.html

a wiec bzdurą jest że trzeba wydać 100zł i więcej żeby cokolwiek wysłać w eter ! do samochodu wystarczy w zupełności !

PS. mi niestety nie styka taki zasięg wiec odsyłam do mojego postu jeżeli ktoś by wiedział gdzie tam antene dolutować :) a jak już znajdziemy miejsce to sie dobuduje jakiegoś dipola albo GP i ....

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Ja to rozwiązałem tak:
    Transmiter FM z Allegro za 8zł.
    - zasięg na bateriach dość słaby, jak sie ustawi w dobrym miejscu to nie ma zakłóceń
    - na bateriach w samochodzie - są zakłócenia, nie potrafi zakryć lokalnej stacji
    - do zapalniczki w samochodzie - rewelacyjny zasięg, nie ma zakłóceń, bez problemu i przebić zakrywa lokalną stację w 100%
    W domu rozwiązałem to tak że podłączyłem go pod zasilacz 230V -> 12V i zasięg jest duży coś w drugim bloku zakłóceń nie ma :)
    Dodam że ma 4 częstotliwości. Wydaje mi sie ze poprostu napięcie się zwiększa więc i moc nadajnika też dlatego jak się podepnie do USB to tam jest coś 5V więc również zasięg jest większy.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Witam.
    Transmitery po niecałe 4 zł można nadal kupić na Allegro - też mi się to ostatnio przydarzyło. Przy odrobinie cierpliwości można jednak znacząco poprawić działanie tego urządzenia. Problem polega na niedobraniu punktu pracy tranzystora S9014, pełniącego tu rolę modulatora. Aby zmienić punkt pracy tego elementu należy przylutować dodatkowy rezystor (w moim przypadku 10 kohm) w obwodzie bazy. Dla zainteresowanych załączam fotkę obrazującą miejsce, w które należy przylutować rezystor.
    Pozdrawiam.