Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

tosca 303 - nie działa wzmacniacz napięcia

Mrowa 25 Sep 2007 16:58 1443 22
    Mrowa
    Level 12  
    Witam nie dzila mi wzmacniacz napiecia na tranzystorach sa troche nie tak : na lewym kanale wszystkie maja na bazie i emitrze napiecia ujemne a w prawym kanale wszyskie maja na bazie i emitrze napiecia dodatnie co morze byc przyczyna ? bo wedlug mnie to tak nie powinno byc
    Mrowa
    Level 12  
    nie pomylilem bezpieczniki sa dobre ale one chyba nic do tego nie maja
    psooya
    Level 38  
    nie wiem co może być jeśli dobrze sprawdziłeś. po kolei wszystkie tranzystor sprawdź od końcowych zaczynając oż do pary różnicowej oraz napięcia w poszczególnych punktach. Schemat masz na elektrodzie trzeba działać miernikiem. Oba kanały nie działają ? a jeszcze napisz czy chodzi ci o wzmacniacz mocy czy ten wzmacniacz napięcia co na nim jest regulacja barwy bo ja nie wiem napisz numery T o których rozmawiamy bo nie wiem
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    kris-644
    Level 21  
    Sprawdzmmiernikiem pary tranzystorów koncowych oraz tych w ich sterowaniu.Jesli glowne są uszkodzone mozesz wstawic BD911 i BD912 w ich miejsce.Powinnienes sobie poradzic z tym wzmacniaczem - jesli oczywiscie masz troche pojecia o elektronice.Pozdrawiam.
    Mrowa
    Level 12  
    wzmacniacz mocy tranzystory sprawdzalem sa dobe na lewy kanal jak podpiolem sygnal to sa w ci.l wielkie znikrztalcenia nawet jak pot. od reg. glosnosci jest na minimum a na prawym kanale nic nie slychac dopiero jak wyloncze wzmacniacz to po chwili slychac jakie zniekrztalcenia
    Mrowa
    Level 12  
    mam troche pojecia tranzystory mierzylem juz kiedys byly dobre juz niewiedzialem co robic i kupilem wszystkie nowe i je wymienilem i dalej to samo

Dodano po 3 [minuty]:

ale podlaczyc sygnal wprost na koncowke nie przez przedwzmacniacz?

Dodano po 7 [minuty]:

na lprawym kanale na wyjciu mam napiecie stale -11V a na lewym mam stale 12.8V
    psooya
    Level 38  
    no na bazę pary różnicowej przez kondka i te opory co tam są tylko bardzo cicho bo nie masz jak regulować głośności w tosce tylko na MP3

Dodano po 1 [minuty]:

jeśli masz takie napięcie to nie podłączaj nic szukaj usterki niemożliwe tam ma być 0V przy braku nieobciążenia i wysterowania
    Mrowa
    Level 12  
    no to tak zrobilem sygnal mialem z winampa na 1
    Mrowa
    Level 12  
    no usterki to juz szukam drugi tydzien :) przezto napisalem tutaj

Dodano po 3 [minuty]:

T407 i T408? BD 139
    psooya
    Level 38  
    i co jak dawałeś więcej grało czy nie ? jeśli tak jak pisałem masz składową stałą na wyjściu to masz usterke w sterowaniu końcówka mocy np przez źle dobrane bety nowych tranzystorów co powoduje zmiany punktu pracy itd. trzeba szukać do upadłego

Dodano po 56 [sekundy]:

Tak T407 T408 i ich sterowanie z pary różnicowej

Dodano po 1 [minuty]:

R401 reguluje symetrię napięcia stałego na wyjściu wzmacniacza Nie wiem coś tam wymieniał i jakie parametry dałeś nowych elementów w każdym razie coś tam jest nie tak. zasilanie na diodach zenera jest dobre ?

Dodano po 1 [minuty]:

T403 T405 powinny mieć identyczną betę
    Mrowa
    Level 12  
    na T404 mam takie napiecia stale E -12 B -12 C -20
    Mrowa
    Level 12  
    ja nic nie wymienialem taka tosce juz dostalem
    Mrowa
    Level 12  
    R433 i R435 sprawne

Dodano po 1 [minuty]:

-12 na zenera jest 8.2 czemu niedokładnie?
    Mrowa
    Level 12  
    mierzylem jeszcze raz dokładnie te napiecia : T403 E -16 B -13.9 C -22.3 T405 E -16.1 B -16.7 C -22.6 T404 E -12.6 B -13.5 C -14.9 T406 E -12,6 B -8,0 C -15,6 T411 E 30,5 B 24,2 T412 E -11,3 B -13,3

Dodano po 1 [godziny] 19 [minuty]:

jeszcze jedna rzecz na punktach na ktore podaje sie sygnal 20 i 21 , 21 i 22 jest napiecie stałe ok -11V

Dodano po 42 [minuty]:

odłączyłem Baze T403 i napiecie znikło czyli wchodzi gdzies ze wzmacniacza ale co dziwne odłaczylem T404 z drugiego kanalu i dalej jest tam napiecie niewiem z kad ono sie bierze ponieważ elemety sa tam podłaczone tylko do masy morze jest gdzies przebicie na mase? jak to sprawdzic? sprawdzalem omomierzem i nic nie pokazal
  • Helpful post
    psooya
    Level 38  
    ojej taki prosty wzmacniacz a takie problemy. opory dobre z oby stron bazy pary różnicowej? Odłącz kondensator wejściowy. Prze analizuje te wartości potem. Te tranzystory na pewno masz dobre ? Można stopniowo jeszcze uruchamiać ten układ zaczynajac od sprawdzenia pray różnicowej. zasada taka jeśli jedna baza jest na masie to na drugiej bazie też jest masa czyli 0V jeśli tranzystory są ok
    Mrowa
    Level 12  
    juz sobie poradziłem tam większość elemętow było innych niz na schemacie