Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lcd iiyama nie wyswietla jednego z odcieni pomaranczowego

02 Paź 2007 19:30 3977 26
  • Poziom 24  
    ... i szarego.
    Wczoraj kupilem sobie iiyame 22" panoramiczny, ale dzisiaj zauwazylem ze nie wyswietla wyzej wspomnianych kolorow. Wydaje mi sie ze rano bylo jeszcze oki. A zauwazylem to dzieki allegro, bo normalnie jak jest pokazana lista aukcji, to w oknie wyroznionych tytuly sa na przemian na bialym tle i na jasno-pomaranczowym, a pozostale aukcje na przemian na bialym i szarym, a u mnie wszystkie sa na bialym :/ podlaczylem stary monitor, i na nim bylo wszystko oki, wiec wychodzi na to ze ten nowy jakos zle wyswietla kolory :/ czy to znaczy ze monitor jest walniety? czy trzeba tylko cos ustawic?
    pozdrawiam!
  • Spec od komputerów
    Ściągnij np.Nokia Monitor test i ustaw kolory, temperaturę barw. LCD jednak gorzej odwzorowuje kolory niż CRT.
  • Poziom 24  
    ja wiem ze slabiej odzwzorowuje, ale wyswietlac chyba powinien. gdzie mam ustawic te kolory, w monitorze? jezeli tak, to juz kombinowalem z ustawieniami, i nic nie pomaga :/

edit:
    sciagnalem, wlaczylem, i na dole pisze takie cos:
    str#10041 missing.
    Czy to cos znaczy?
    Poza tym robiac te testy niczego dziwnego nie zauwazylem.
  • Spec od komputerów
    Ustawiasz w monitorze. łączysz kablem D-SUB czy DVI ? Kabel dobrej jakości ? Może to być też taka "uroda" tej matrycy.
  • Poziom 24  
    lacze kablem d-sub, a kabel dostalem razem z monitorem. ale kurcze wydaje mi sie ze dzisiaj rano wszystko bylo oki, przegladalem allegro i nie zauwazylem zeby cos bylo nie tak, dopiero po poludniu:/
  • Spec od komputerów
    Wyświetl z programu paletę barw i gradację szarości sprawdź jak to wygląda.
  • Poziom 24  
    A jak sie wyswietla palete barw? A jezeli chodzi o odcienie szarosci, to w glownym oknie sa szare kolory z roznymi procentami, no i ten szary z 90% wyglada tak samo jak 100%.
  • Spec od komputerów
    Tak być może bo zależy od ustawienia jasności i kontrastu. Jak wyświetlić paletę barw ? Nie pamiętam, 100 lat nie używałem tego programu ale uruchamiaj kolejne opcje to trafisz na kolorowe pasy. Równie dobrze możesz uruchomić Paint'a i zmieniać kolory tła, na jakie chcesz.
  • Poziom 29  
    Ja mam Iiyame ProLite E1900S("2ms"), IIyamy sa zwykle podobne do siebie, te same mozliwosci konfiguracji w ustawieniach, raczej podobne matryce.

Uzywajac ustawienia "warm" dla kolorow, 60% dla kontrastu i 0% dla jasnosci, w Everascie w tescie monitora, wybierajac test "Orange Gradient" odcienie pomaranczowe sa idealne jak na moje oko, czy to d-sub, czy dvi, roznicy nie widze zadnej praktycznie. Zrobilem zdjecie telefonem jak to wyglada, ale za duzo nie widac, a aparatu nie mam w obecnej chwili.

D-sub:

DVI:

Moze pomoze. :)

Co do szarego koloru, to w Everescie(test: Brightness/Contrast) Szary 0,4% i 1,6% wygladaja identycznie przy ustawieniach jakie podalem powyzej. Ogolnie to LCD'ki(matryce TN w szczegolnosci) maja problem z wyswietlaniem idealnie czarnego koloru.
  • Poziom 24  
    phoe, a gdzie ustawiasz "warm" dla kolorow? bo u mnie w monitorze nie ma takich ustawien, moge ustawic kontrast, jasnosc, a potem mam do wyboru 3 opcje dla koloru, i jedna opcja ustawien uzytkownika, gdzie teraz wszystkie kolory sa na 100%.
  • Poziom 29  
    szeryfff napisał:
    phoe, a gdzie ustawiasz "warm" dla kolorow? bo u mnie w monitorze nie ma takich ustawien, moge ustawic kontrast, jasnosc, a potem mam do wyboru 3 opcje dla koloru, i jedna opcja ustawien uzytkownika, gdzie teraz wszystkie kolory sa na 100%.

W "Color Adjust", mam tam do wyboru, Cool, Normal, Warm i User Color. I wlasnie zauwazylem ze Cool/Normal sa strasznie "blade". A przynajmniej gdy mam ustawiony kontrast na 60 a jasnosc na 0.
  • Poziom 24  
    nie mam czegos takiego jak "color adjust", mam tylko "auto adjust" :( a powiedz mi jeszcze jak zrobic te testy w everescie? bo jak klikne na monitor, to wyswietla mi tylko informacje o nim, a testow zadnych nie moge robic.

no i jaka masz wersje everesta? home? a moze ultimate?
  • Spec od komputerów
    Testy są na górnej belce Everesta.
  • Poziom 29  
    szeryfff napisał:
    nie mam czegos takiego jak "color adjust", mam tylko "auto adjust" :( a powiedz mi jeszcze jak zrobic te testy w everescie? bo jak klikne na monitor, to wyswietla mi tylko informacje o nim, a testow zadnych nie moge robic.

Everest to program:
    http://download.chip.pl/download_134423.html
    Sciagnac, uruchomic, zakladka "test" >>> "monitor diagnostics" >>> zakladka "color tests" >>> i zaznaczyc tylko "Orange Gradient".

A co do "auto adjust" to sluzy on do ustawienia pozycji obrazu, tylko dostepne gdy sie przez D-Sub ma monitor podlaczony, a "Color adjust" powinien byc w menu.

A Everesta mam Ultimate Edition.

http://www.benchmark.pl/artykuly/recenzje/przeglad_paneli_LCD_2007/22_iiyama_LG-1.html
    Test tej Iiymay ktora koelga ma.

Znalazlem w nim cos ciekawego, chyba mowa o tym "color adjust", mianowicie:
    Cytat:
    Menu OSD

W iiyamie przyciski są wygodne, czego niestety nie można powiedzieć o menu. Jest takie samo, jak w wielu innych monitorach tego producenta - działa wolno, wygląda nieładnie, a jego obsługa jest wyjątkowo mało intuicyjna. Całe szczęście, aby wykonać podstawowe czynności, takie jak zmiana jaskrawości, czy kontrastu, nie trzeba do niego wchodzić, wystarczy wcisnąć przycisk "+" lub "-".

Tak samo, jak w innych modelach iiyamy, podczas ustawiania temperatury kolorów trzeba zaglądać do instrukcji - poszczególne opcje w samym menu są bowiem niewystarczająco oznaczone. Domyślilibyście się, że "1", "2", "3" i "s" oznaczają temperaturę kolorów: 9300K, 7500K, 6500K i sRGB? My nie.

W porównaniu z LG, w monitorze brakuje odpowiednika systemu F-Engine, który służyłby do podkęcania kontrastu i jasności w grach i filmach.

OSD w monitorze iiyama:
    1. Brightness, Contrast, Clock, Phase, V-Position, H-Position
    2. Auto Set-up, Color Temp., Sharpness, Gamma, Economy Mode
    3. OSD Position, OSD Off Timer, Language, Signal Select (Analog/Digital/Auto)

6500K czyli nr 3 jak sie nie myle jest odpowniednikiem "warm", i u mnie wlasnie "warm"(przynajmniej wg mnie) oferuje najlepsze kolory ze tak powiem.
  • Poziom 24  
    przy "orange gradient" wszystko wyglada oki (chociaz napis trial version troche przeszkadza:/).
    a powiedz mi jak to jest u Ciebie przy jasnych odcieniach szarego? bo u mnie 4 pierwsze slupki (czyli 100&, 99%, 96% i jeszcze jeden) sa identyczne, i 0,4% i 1,6% tez sa identyczne, tak jak u Ciebie.

co do menu to mam tylko:
    Auto Adjust, Luminance, Geometry, Color, OSD, Language, Recall, Miscellaneous i Audio. W luminance jest kontrast i jasnosc, w color do wyboru jest 9300K, 7500K, 6500K i User preset.

edit:
    u mnie menu wyglada chyba nieco inaczej (tak jak pisalem), bo moja iiyama to 2200WSV-B. Teraz mam ustawione na 6500K.

edit2:
    mozesz sprawdzic u siebie te odcienie szarego (jasne), i wejdz moze na allegro, i zobacz czy tytuly aukcji sa na przemian na szarym i bialym tle.
  • Poziom 29  
    szeryfff napisał:

a powiedz mi jak to jest u Ciebie przy jasnych odcieniach szarego? bo u mnie 4 pierwsze slupki (czyli 100&, 99%, 96% i jeszcze jeden) sa identyczne, i 0,4% i 1,6% tez sa identyczne, tak jak u Ciebie.

Identycznie. Jak pisalem wczesniej, matryce TN tak juz maja. ;)

szeryfff napisał:
    co do menu to mam tylko:
    Auto Adjust, Luminance, Geometry, Color, OSD, Language, Recall, Miscellaneous i Audio. W luminance jest kontrast i jasnosc, w color do wyboru jest 9300K, 7500K, 6500K i User preset.

No, te moje "warm" to 6500k. Wiec zostaw go na razie na tym 6500K + proponuje sie jeszcze pobawic kontrastem/jasnoscia. + Przeczytac caly artykul na benchmark dotyczacy tego monitoru, jest tam troche ciekawych rzeczy, chodzby to ze Iiyama jak i LG gubia kolory przy kontrascie ustawionym powyzej 80. Wg benchmark.pl najlepsze kolory sie da osiagnac przy wartosci 75 dla kontrastu i jasnosci.

Jezeli chodzi o allegro, to tytulu aukcji sa na przemian, szary/bialy, w miare dokladnei to widac, ale jak wczesniej mialem karte graficzna bez DVI, i uzywalem kabla D-Sub, to w ogame.pl jasno-szarego koloru tez sie nie dalo odroznic od bialego. Na 95% kablel DVI rozwiaze ten problem.

Rowniez uzywajac D-Sub mialem w trybie tekstowym na Linux'e "out of range"(taka ciekawostka :P), kup kabel DVI, gwarantuje ze roznice bedzie widac, najzwyklejszy za 30 zl wystarczy. Przynajmniej ja takiego uzywam.
  • Poziom 24  
    Tak jak pisalem moja iiyama jest troche inna niz w tym tescie. jak mozesz to zajrzyj na allegro :)

z drugiej strony tak sobie mysle, ze to jest niemozliwe, zeby na allegro byly kolory, ktorych akurat moj monitor nie wyswietla (poza tym wydaje mi sie ze rano tego nie bylo :/). wydaje mi sie ze to cos z ustawieniami, ale zupelnie nie wiem co, system przeinstalowalem, i jest to samo, sprawdzalem w IE i mozilli, i jest tak samo. troche mnie to wkurza, bo na allegro zagladam codziennie, i zle sie oglada aukcje jak sa wszystkie na jednym tle :(

edit:
    na tej stronie https://ssl.allegro.pl/enter_login.php?request_server=allegro.pl normalnie tez sa szare elementy, a u mnie jest wszystko biale :/ poza tym jest to dosc ciemny szary, wiec to nie jest raczej wina tego ze matryca tego koloru nie wyswietla, wiec o co chodzi?

Dodano po 7 [minuty]:

jezeli chodzi o kabel DVI to moze byc problem, bo ten monitor ma tylko D-SUB :(:(:(:(:(

Dodano po 2 [minuty]:

kurde czy to znaczy ze jestem zmuszony na brak kolorow na allegro? :(
  • Poziom 29  
    Ja tez sprzedawcy w sklepie nie chcialem uwierzyc na poczatku za bardzo ze nie wyswietla mi szarego koloru przez kabel, kupilem karte graficzna + kabel DVI i problem znikl, a ten szary kolor na allegro, to wlasnie taki mniej wiecej sam jakiego mi w ogame nie wyswietlalo jako szary, tylko jako bialy.

Poczekaj z 5 min, podlacze kabel D-Sub, i sprawdze, jak to sie ma z tym kolorem ze strony logowania allegro.
  • Poziom 24  
    no kurde to az niemozliwe zeby to byl akurat taki kolor szarego :/
  • Poziom 29  
    szeryfff napisał:
    no kurde to az niemozliwe zeby to byl akurat taki kolor szarego :/

Dobra na D-Sub jestem teraz.

Nie no, az tak zle nie jest, szary jest troche jasniejszy niz przy uzyciu kablu DVI, ale widac ze to jest szary(ten ze strony logowania), a ten w tytualch aukcji, tez jest rozrozniany. Wczesniej jak mialem GF 2 TI + kabel D-Sub, to bylo z szarym fatalnie z tego co pamietam, w ogame.pl tego szarego o ktorym pisalem wczesniej nie moglem od bialego odroznic, teraz widac ze jest szarym kolorem. Tylko ze teraz mam GF 7600, a wczesniej to bylo na GF 2 TI, troche "dojechanym" ze tak powiem.

Moze to kwestia pobawienia sie ustawieniami, nie wiem, trudno mi to ocenic, musialbym miec 2 monitory jednoczesnie podlaczone, jeden przez D-sub, drugi przez DVI. Na moje oko, kolory przy uzyciu D-Sub sa gorsze.

Dam ci screena z ogame zaraz. To porownasz.

Chodzi o napis, "Hipopotam" i "LordOfWar", LordOfWar to kolor bialy, taki snieznobialy, 0%. Hipopotam to szary kolor, porownujac do aukcji na allegro, to jest on prawie identyczny jak ten ktory jest na stronie logowania, ciemniejszy od tego ktory jest w tytulach aukcji.

szeryfff napisał:

teraz gdzie szukac przyczyny? w monitorze za duzo do ustawiania nie ma (chyba wszystko juz sprawdzilem), wiec moze cos w kompie?

Wynika ze problem lezy w karcie graficznej, aczkolwiek, mi w sklepie mowili ze to wina D-Sub, zmienilem to i to, i jest dobrze, nie wiem, powaznie, mowie ci jak bylo w moim przypadku, przetestuj u kogos z dobra karta graficzna ten monitor. A tak w ogole jaka masz karte graficzna? I czy zintegrowana czy nie.

szeryfff napisał:

no i hipopotam jest u mnie szary :)

LOL! To sie pogubilem, moze dlatego ze to z obrazka? A nie bezposrednio ze strony, hmm. Czekaj, dam screnny z allegro w *.png.

Jak na tym obrazku widzisz szary dobrze, to moze to jest po prostu wina zle ustawionego profilu kolorow w windowsie? Nigdy sie tym nie bawilem, ale mozesz sprobowac.

Wlasciwosci na pulpicie >>> w zakladce ustawienia "zawansowane" >>> zakladka "Zarzadzanie kolorami".
  • Poziom 24  
    no wlasnie, ale u Ciebie te kolory sa, nie sa moze jakies super, ale sa, a u mnie nie ma ich wcale :/

teraz gdzie szukac przyczyny? w monitorze za duzo do ustawiania nie ma (chyba wszystko juz sprawdzilem), wiec moze cos w kompie?

Dodano po 8 [minuty]:

no i hipopotam jest u mnie szary :)

Dodano po 17 [minuty]:

monitor podlaczylem do innego kompa, i wszystko bylo oki :) wiec gdzie szukac przyczyny?
  • Poziom 29  
    szeryfff napisał:
    monitor podlaczylem do innego kompa, i wszystko bylo oki :) wiec gdzie szukac przyczyny?

http://www.iiyama.pl/default.asp?SID=&LNG=PL&NAV=1192&PCAT=0&CE=F

I sciagnij te sterowniki ktore tam sa + profile kolorow, jak nie pomoze, to moze z jakimis innymi profilami kolorow po eksperymentuj. Ewentualnie zaktualizowac sterowniki do karty graficznej, jaka to karta graficzna tak w ogole jest? Zawsze mozna e-maila do Iiyamy napisac i niech on juz mysla co z tym dalej zrobic.
  • Moderator Samochody
    Patrząc na wprost tego pomarańczowego z wyróżnionych aukcji nie widać na TN. Popatrz z dołu, to powinieneś zobaczyć...
  • Poziom 24  
    phoe napisał:
    szeryfff napisał:

http://www.iiyama.pl/default.asp?SID=&LNG=PL&NAV=1192&PCAT=0&CE=F

I sciagnij te sterowniki ktore tam sa + profile kolorow, jak nie pomoze, to moze z jakimis innymi profilami kolorow po eksperymentuj. Ewentualnie zaktualizowac sterowniki do karty graficznej, jaka to karta graficzna tak w ogole jest? Zawsze mozna e-maila do Iiyamy napisac i niech on juz mysla co z tym dalej zrobic.

pobawie sie z tymi profilami, ale skoro na innym kompie jest oki, to monitor raczej jest dobry. karte mam zintegrowana :/ ati radeon x1250, jak dla mnie wystarcza, mam nadzieje ze to nie jej wina :) sterowniki od karty zmienialem, nie pomoglo :/
  • Moderator Samochody
    Nasycenie kolorów, zwłaszcza po d-sub w dużej mierze zależy od karty i to nawet nie od chipsetu tylko od wykonania, głównie od filtrów na wyjściu.
  • Poziom 24  
    te sterowniki od monita juz wczesniej instalowalem, i nic nie pomoglo, profil kolorow tez sprawdzalem. moze sprawdze jeszcze jakies inne profile.

ale jak podlaczylem pod drugiego kompa, to tam zadnych profili nie bylo, nawet rozdzialaka nie byla dobra, a pomimo to pokazywalo oki, wiec to chyba jednak wina karty :/

Dodano po 1 [minuty]:

ale na crt jest wszystko oki. dziwne :/
  • Poziom 1  
    Witam. Napisze tutaj bo podobnie jak phoe mam PL1900S i GF 7600 a te IIyamki sa podobne miedzy soba w tym topiku.

U mnie skolei jest inny "ciekawy" problem. Jak podlacze iiyamke na d-subie to jest ok. Jak na DVI robi sie mega kaszana z przejsciami kolorow, mimo ze same kolory, jasnosc itp sa WIDOCZNIE lepsze bez dwoch zdan niz te na d-subie, wiec warto zawalczyc.

Te przejscia kolorow to cos jakbym mial 16bitow glebie ustawiona - nie ma plynnego przejscie tylko schodkowe, wyraznie oddzielone od siebie pasy danego koloru. Naturalnie mam 32bit , najnowsze stery do GF'a , monitora itd. Kabel dobry - sprawdzalem na innych kompach, Gf rowniez jest OK, tez byl testowany gdzie indziej na tych samych sterach co u mnie, ustawienia w panelu NVIDII, monitora oraz inne tez OK , probowalem roznych, jak i tez domyslnych i zawsze wystepowal ten efekt. Zreszta na D-subie tego nie ma na takich samych ustawieniach wiec... :/ to tez nie to ...

Wychodzi ze to wina monitora...
    Phoe - u Ciebie na zdjeciach widze ze jest dobre przejscie kolorow na DVI... Byc moze moj egzemplarz jest wadliwy - moge dac do gwarancji, ale nie chcialbym byc obciazony kosztami jesli to jakas "glupota" na ktora nie wpadlem.

Jesli ktos z czym takim sie spotkal w tych modelach - bede wdzieczny za kazde konstruktywne slowo :)

pozdr