Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drukarka fotograficzna czy laserowa???

elektrodom 13 Paź 2007 12:30 8946 15
  • #1 13 Paź 2007 12:30
    elektrodom
    Poziom 20  

Interesuje mnie jedynie firma HP. Drukuję dużo zdjęć i zastanawiam się, czy lepszym rozwiązaniem jest kupno kolorowej drukarki laserowej, czy małej drukarki fotograficznej. Za laserówką przemawiają niskie koszta eksploatacji, natomiast za fotograficzną pełny port PictBrige i szybkie drukowanie fotografii bez użycia komputera. Prosiłbym użytkowników tego forum o porady, własne doświadczenia inne aspekty sprawy.

0 15
  • #2 13 Paź 2007 16:15
    gzresiek
    Poziom 19  

To zależy jeszcze dla kogo i w jakim celu drukujesz, jeżeli jakość fotek z laserówki odpowiada to proszę bardzo ale przyznam się, że od czasu do czasu chodzę do fotografa bo po prostu są potrzebne porządne odbitki a nie jakieś tam... Pozdrawiam :)

0
  • #3 13 Paź 2007 18:49
    MEDIASHOP
    Poziom 18  

Wydruki z drukarek termosublimacyjnych są porównywalne do efektów osiągalnych w fotolabie, czego nie mozna powiedzieć o laserówkach, a chyba nie o to w temacie foto chodzi żeby z dobrej jakości fotek osiągnąc finalnie słaby wydruk.

Cena za zdjęcie jest oczywiście nieco wyższa, ale też drukarka taka nie służy do wydruku kilkuset fotek z wakacji.

Doraźnie to bardzo fajna sprawa (goście, impreza, przypadki awaryjne - w niecałą minutę mozna obdarować kogoś fotką).

W porównaniu z drukarką foto i laserową - lepsza jakość (chyba, ze mowimy o drukarkach profesjonalnych), nie ma potrzeby zakupu tuszów, wbudowany czytnik kart ...

Minus: format z reguły ograniczony do 10x15, wzglednie panorama, wizytówki i mniejsze formaty.

Drukarki posiadają oczywiście funkcję bezpośredniego drukowania z aparatu (z niektórych modeli bezprzewodowo), kart pamięci lub PC.

W praktyce wydruki i tak wcześniej najczęściej obrabiane są i dopieszczene na PC, wiec 'idą' najczęściej z komputera.

0
  • #4 14 Paź 2007 18:08
    laserjack

Poziom 31  

Trochę droższa? Dobry papier fotograficzny to juz wydatek, a atrament, który również powinien być fotograficzny ?. Nie mówiąc o porządnej obcinarce, moim skromny zdaniem lepiej kupić laserówką, a zdjęcia oodawać do profesjonalnego punktu.

0
  • #5 15 Paź 2007 19:03
    MEDIASHOP
    Poziom 18  

Jeżeli chodzi o drukarki termosublimacyjne - nie potrzebują one tuszu; kupuje sie komplet medii (papier + rolka z taśmą barwiącą - np. 1 komplet KP-108IP wystarczy na wydruk 108 zdjęć).

Koszt wydruku zdjęcia jest wyższy niz w fotolabie, ale jak pisałem wyżej, nie trzeba drukować wszystkich zdjęć z wakacji, a raczej wybrane fotki.

Zaleta: dobra jakość; trwałość wydruku szacowana na min. 100 lat, szybkość - masz gościa, zachwyca się Twoim dzieckiem - pstrykasz fotkę, wrzucasz do drukarki i obdarowujesz go zdjęciem - wszystko w przysłowiowe 3 min.

Odnośnie laserówek: w biurze oczywiście są nieocenione. Po prostu inne jest ich przeznaczenie.

0
  • #6 16 Paź 2007 21:12
    elektrodom
    Poziom 20  

Nie zależy mi zbytnio na kosztach- parę groszy na zdjęciu w tę czy w tą mi różnicy nie robi, ale z czego jakość lepsza- z małej fotograficznej, czy z laserówki???

0
  • #7 17 Paź 2007 09:56
    laserjack

Poziom 31  

Z fotograficznej, większa rozdzielczość. Laserowe max. 1200 dpi.

0
  • #8 17 Paź 2007 18:23
    Pablo1964
    Moderator

Fotograficzną, zdecydowanie. Problemem jest tylko koszt 1 odbitki, kilkukrotnie przewyższający koszt w fotolabie (do 6zł/szt. format 10x15 mm). Ja przestałem używać drukarki do zdjęć.

0
  • #9 19 Paź 2007 23:56
    MEDIASHOP
    Poziom 18  

Pablo1964 napisał:
    Fotograficzną, zdecydowanie. Problemem jest tylko koszt 1 odbitki, kilkukrotnie przewyższający koszt w fotolabie (do 6zł/szt. format 10x15 mm). Ja przestałem używać drukarki do zdjęć.

Koszt wydruki 1 fotki 10x15 = ca. 1zł.

Media do drukarki (papier + taśma na wydruk 108 zdjęć) CANON KP-108IP = ca. 100-110zł.

0
  • #10 20 Paź 2007 08:52
    szpara
    Poziom 27  

Pablo1964 napisał:
    do 6zł/szt. format 10x15 mm
    8-O
    Dobry papier ok 1zł sztuka + koszty atramentu.W canon ip4300 ok 250 zdjęć na oryginalnych atramentach - ok 220zł.

0
  • #11 20 Paź 2007 23:45
    Pablo1964
    Moderator

Ale nie w HP. Mam PSC2355 i mówię z doświadczenia. W instrukcji jest napisane, że z jednego kompletu zasobników można uzyskać 400 zdjęć. W praktyce w najwyższej jakości dziesięciokrotnie mniej. Fakt, jest to urządzenie wielofunkcyjne, ale nie sądzę, żeby drukarka fotograficzna wiele odbiegała parametrami.

0
  • #12 21 Paź 2007 15:23
    MEDIASHOP
    Poziom 18  

Pablo1964 napisał:
    Fakt, jest to urządzenie wielofunkcyjne, ale nie sądzę, żeby drukarka fotograficzna wiele odbiegała parametrami.

Ja pisałem o drukarkach termosublimacyjnych, gdzie media to: kaseta z papierem i rolka z folią barwiącą (cały koszt zdjęcia).

Na ww. drukarce nie wypuscisz strony zapisanej w WORD-dzie na papierze A4, ale ..... takie jest właśnie zastosowanie drukarki.

Jakość zdjęć nie odbiega od tych z fotolabu, a producent (Canon) daje gwarancję na zywotność fotki 100 lat.

Wg mnie wybór drukarki zależy od zastosowania:

- biuro - szybka i tania w eksploatacji laserówka

- dom - uniwersalna atramentówka (trzeba wziac pod uwagę cenę oryginalnych cartridge'ów , a także mozliwość zastosowania markowych zamienników lub opcję napełniania tuszem samemu), która wydrukuje kilka stron tekstu, kolorowe ogłoszenie typu SPRZEDAM FIATA lub jakies fotki (jakosc zalezna od drukarki i tuszu)

- fotki i zastosowania domowe - drukarka atramentowa (dobra).

Cena tej ostatniej nie jest niska, eksploatacja takze - jakość kosztuje, trzeba się z tym liczyć.

0
  • #13 22 Paź 2007 17:03
    elektrodom
    Poziom 20  

Czyli jak człek drukuje 600-700 zdjęć rocznie to bardziej opłaca się... (laserówka czy fotograficzna)

0
  • #14 22 Paź 2007 18:35
    MEDIASHOP
    Poziom 18  

elektrodom napisał:
    Czyli jak człek drukuje 600-700 zdjęć rocznie to bardziej opłaca się... (laserówka czy fotograficzna)

Oczywiście, że bardziej opłaca się 'laserówka', ale jakość wydruku (jezeli chodzi o zdjęcia) jest mierna.
    Drukarka laserowa ma inne zastosowanie (j.w.)

0
  • #15 22 Paź 2007 19:41
    Pablo1964
    Moderator

A najbardziej opłaca się fotolab :-)

1
  • #16 23 Paź 2007 23:25
    wozniak.j
    Poziom 17  

W twoim przypadku domyślam się że chodzi o kolorową drukarkę laserową. Jestem wielkim zwolennikiem drukarek laserowych ale czarno białych. Drukarki kolorowe to już inna bajka mnie osobiście odstraszają bardzo wysokie koszty eksploatacji(a moim zdaniem to jest najważniejsze no i oczywiście niezawodność). W dzisiejszych czasach przy takich cenach w fotolabie w domu zdjęcia drukują tylko bardzo bogaci ludzie. Chyba że prowadzisz mobilny biznes np zdjęcia pamiątkowe z plaży wtedy wszystko rozumiem.

0
  Szukaj w 5mln produktów