Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak i z czego zrobic elektryczne ogrzewanie w fiacie 126p ?

MDKiller 15 Paź 2007 12:25 13882 12
    MDKiller
    Poziom 10  
    Problem jest nastepujacy mam splanowana glowice co nie pozwala mi kozystac z tradycyjnego ogrzewania (ryzyko dostawania sie spalin do kabiny) i mam pytanie czy ktos wie jak i z czego zrobic np. jaks spirale grzejna podlaczona razem z seryjnym wiatrakiem, patenty typu cos ala suszarka na 12v ? Nie chce kupowac gotowych nagrzewnic z allegro bo i tak bym je musial przerabiac, a urzadzenie musi miec moc taka zeby jeszcze przy wlaczonych swiatlach altek pociagnal.
    Jerzy Węglorz
    Poziom 38  
    Problemem jest moc: tradycyjne ogrzewanie jest w stanie wykorzystac wiele kilowatów ciepła wytwarzanego w silniku (2/3 energii benzyny zamienia sie w ciepło!), co dla silnika o mocy 20kW oznacza 40kW ciepła. Jeśli z tego do ogrzewania wykorzystasz tylko 5%, to i tak jest to 2kW.
    Taką dodatkową moc musiał by Ci dać alternator - a on z biedą da wogóle 500W, co w zasadzie wystarcza niewiele więcej, niż na potrzeby świateł, zapłonu i ładowania akumulatora.
    Ponadto: 2kW przy 12V to jest 166A, takim prądem się SPAWA! Czy wiesz, jak zrobić instalację przewodem grubości palca?
    stomat
    Poziom 35  
    Elektryczne odpada ale możesz zamontować webasto.
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Ja wykorzystał bym ciepło dostępne już w aucie. Masz dwa media: powietrze i olej. Skoro masz splanowaną głowicę, to silnik pewnie się mocniej nagrzewa. Poszukaj w sieci opisu założenia chłodnicy oleju do silnika z malucha. A reszta to już prościzna. Można też wpuścić w miskę olejową jakąś spiralną rurkę i przez nią przepuszczać płyn, który się będzie rozgrzewał od oleju.
    druga drogą jest zrobienie płaszczy wokół kolektorów wydechowych i ogrzewanie w ten sposób powietrza. Tylko w tym przypadku trzeba zapewnić idealną szczelność i izolację, by spaliny nie dostawały się do kabiny. A rozwiązanie takie jest znane ze starych vw (garbus, ogórek).
    romoo
    Użytkownik obserwowany
    Najlepiej jest zrobienie płaszczów grzejnych na wewnętrznej rurze wydechowej. Bardzo proste do zrobienia. I maxymalne grzanie czasami ręcznego nie da się dotknąć. Nawiew z silnika tego co jest w bagażniku z przodu po przewinięciu wirnika co jest łatwa sprawą a wydajność ma lepszą wtedy jak niejeden zachodni wóz. Na zdjęciu zdemontowana jest dmuchawa(w trakcie zmian) i zrobiony dodatkowy nawiew direct na tylne siedzenia.
    darko_n
    Poziom 11  
    a ja miałem zamonowaty witrak z trabanta. międzu kanałem atą rurą metaową co idzie z silnika. grzało super. właśnie o to chodzi, ciepła jest dość tylko nie ma nawiewów. tylko musisz przerobić ten "wiatrak" na 12 volt. mi wujek przerobił z free także to chyba nie będzie zdumiewająca cena. stosowałem tkie rozwiązanie i polecam. czy wykorzystasz zależy od Ciebie, pozdro i napisz jakie efekty jak wykorzystasz ten pomysł. narka
    edm311
    Poziom 9  
    Witam
    Mam nadzieje ze nikt mnie nie weźmie za archeologa:--)
    Ja po prostu chcę pomóc.

Co do ogrzewania w fiaciku to ja w swoim ogrzewanie wspomogłem przez zastosowanie wentylatorów od komputera (są w końcu na 12V) Umieściłem je w kanale (przewodzie) wentylacyjnym. Można powiedzieć ze poprawa była odczuwalna.
    Jest również nieco inna metoda, przy której wykorzystuje sie dmuchawe zainstalowaną w samochodzie, wystarczy ją przerobić.
    Wszelkie wskazówki znajdziesz(dziecie) tutaj:

http://www.terytorium126p.pl/artykuly/pozostale/ogrzewanie-przedniej-szyby.html

Mam nadzieje ze coś pomogłem w końcu mrozy się zaczeły
    bmw 550
    Poziom 11  
    :D....a ja proponuje spuscic kur..a z przepasci...i zmienic go na cos co jest bezpieczniejsze (nie sklada sie na tylnych fotelach pasazera -przy stluczce)...wygodniejsze ,szybsze,I MNIEJ AWARYJNE.... COS Z 2 litrami pod maska...:D....BO SZKODA TWEGO CZASU I ROBOTY

Moderowany przez Błażej:

A ja rozumiem, że post jest jak najbardziej w temacie i wnosi bardzo wiele do dyskusji! Ostatnie ostrzeżenie!

MikePL1
    Poziom 16  
    Taaa, najlepiej na jakieś dresiarskie BMW, hahahaha. Palant...

No a teraz na temat. Najlepiej chyba będzie wykorzystać wydech. Ja bym zrobił dolot świeżego powietrza z zewnątrz i umiejscowił go tak, aby znalazła się tam rura od wydechu. Następnie bym powędrował z tym do kabiny.

Chodzi o to aby zasysać świeże powietrze spoza komory silnika, przepuszczać je blisko rozgrzanego wydechu i wpuszczać do kabiny. Dzięki temu się nie zatrujesz spalinami.

Wiadomo, że najbardziej elegancko byłoby kupić za 12zł 2 metry rurki miedzianej i owinąć ją wokół wydechu, a następnie puścić tam płyn chłodniczy i nagrzewnicę, ale to wymagałoby trochę pracy i kasy. Musiałbyś kupić jakąś nagrzewnicę (30zł), pompkę wody na 12V (pewnie 10-30zł) oraz rurkę miedzianą (12zł) i rurki gumowe (20zł) oraz wiatrak komputerowy, duży (20zł). Efekt najbardziej elegancki i bezpieczny, ale kosztuje tyle co 1/3 malucha.
    romoo
    Użytkownik obserwowany
    Czytając te wypowiedzi to jest bardzo dziwne że silnik chłodzony powietrzem ma problem z ogrzewaniem ale cóż tak to zaprojektowali i trzeba z tym żyć (marznąc) lub zmodyfikować i cieszyć się ciepełkiem z zimne dzionki.
    docent161
    Poziom 13  
    Najbezpieczniej i naj efektowniej to jest zainstalować w bagażniku dewasto od trabanta i efekt gwarantowany bez skrobania szyb w zimie 2 min i pełna moc:D
    Damian R.
    Poziom 17  
    Mój znajomy ma fiata 126 bis i tam ma ogrzewanie w środku , cieplutko jest i przyjemnie , sprawdź jaka jest instalacja w bisie i sprubuj załozyc coś w podobie u siebie :)
    marcys20
    Poziom 18  
    Damian R. napisał:
    Mój znajomy ma fiata 126 bis i tam ma ogrzewanie w środku , cieplutko jest i przyjemnie , sprawdź jaka jest instalacja w bisie i sprubuj załozyc coś w podobie u siebie :)

hehe..ales pojechal po bandzie :-) PF Bis jest chlodzony ciecza i ogrzewanie srodka realizowane jest tzw.malym obiegiem plynu chlodzacego. 126P jest chlodzony powietrzem i tam "ogrzewanie" wnetrza odbywa sie poprzez...no wlasnie...metalowe kanaly i kawalek gumowego weza - wystarczy mala nieszczelnosc i z marnego "ogrzewania" robi nam sie calkowicy brak "ogrzewania"
    do malucha najlepszym rozwiazaniem jest tak jak ktos wspomnial webasto np. z zaporozca lub trabanta.