Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica 6V > 12V

16 Paź 2007 19:37 11010 17
  • Poziom 14  
    Witam
    Poszukuje przetwornicy z 6V na 12V przy prądzie wyjściowym min 3A. Wiadomo mile widziany układ mający najlepszą sprawność.

Jaki prąd pobiera przetwornica taka jak na wyjściu niema żadnego obciążenia?

Owa przetwornica potrzebna mi jest do motoru gdzie mam akumulator 6V a potrzeba mi podłączyć dodatkowo urządzenie które niestety jest pod 12V, a przerabianie całej instalacji nie było by rzeczą łatwą (ciężko znaleźć prądnice 12V do tego motoru) i tanią (jak już jest nowa to za kolosalną cenę, używki - BRAK).
    Z góry dzięki. Pozdrawiam
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 42  
    Chcesz kupić czy zrobić?
  • Poziom 14  
    Spokojnie mogę zrobić to wiadomo ze schematu itp raczej myślę że wyjdzie to o wiele taniej niż kupić w sklepie i wiadomo ta satysfakcja ze zrobienia ;)
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 42  
    Nie ma sensu męczyć się z MC34063, naprawdę. To wyjątkowo upierdliwy układ, szczególnie przy mocach większych od pojedynczych watów.
    Ja zastosowałbym LM3578 i nMOSFETa.

BTW: usuń &sid=... z linka, proszę.
  • Poziom 42  
    Nie można. Zdecydowanie odradzam używanie MC34063 gdy są dostępne inne, lepsze układy.
  • Poziom 40  
    Witam
    Na wyjściu można pociągnąć do 0,5A a ten większy może pojawić się na dławiku z powodu jego małej indukcyjności. Zastosowałem ten układ bo chciałem zrobić jak najtańszą przetwornicę do zasilania cyfrówki 5V. Ale dla lepszego działania stabilizatora, na wyjściu powinno się dodać mały dławik 2u2 + kondensator elektrolityczny.
  • Poziom 14  
    Więc jaki powinienem zrobić aby wyciągnąć aż 3A?
  • Poziom 40  
    Witam
    Ups!! pomyliłem się. Oczywiście prąd wyjściowy zależy od dławika i tranzystora kluczującego.
  • Poziom 14  
    Mógłbym prosić gotowy układ i schemat?
    Raczej sam nie dobiore nic (od sporego czasu nie zajmuje się elektorniką).
  • Poziom 42  
    No i powraca stary problem - dawaj gotowca!

A ja naprawdę nie zwykłem publikować schematów układów, których sam wcześniej nie przetestowałem.
  • Poziom 14  
    Może nie tak drastycznie: "dawaj gotowca"
    Ale poprostu niemam doświadczenia dużego z tym.
  • Poziom 42  
    A kto napisał "Mógłbym prosić gotowy układ i schemat?" ?

Problem z przetwornicami jest taki, że sam schemat Ci się do niczego nie przyda - potrzeba jednak trochę wiedzy i umiejętności. A jak to posiadasz, to okazuje się, że brakuje Ci na przykład dławika do przetwornicy - w Twoim przypadku będziesz potrzebował dławika 22 uH o prądzie szczytowym 10A. Skąd weźmiesz ten dławik? Zapewne będziesz chciał wykorzystać rdzeń proszkowy z zasilacza pecetowego. I pojawi się problem braku odpowiedniego drutu i miernika indukcyjności lub oscyloskopu, żeby poprawnie przetwornicę _uruchomić_.

Bo to nie jest tak, że idziesz do sklepu i prosisz o dławik a pan przynosi Ci śliczny dławik i mówi "dwa pięćdziesiąt proszę".
    Trzeba albo sporo się naszukać (i zapłacić często za przesyłkę więcej niż za towar) albo umieć samem taki dławik nawinąć i sprawdzić działanie układu _zanim_ podepniesz do niego cokolwiek wartościowego.

Jeszcze gorzej jest, gdybyś komukolwiek chciał zlecić zrobienie takiej przetwornicy w ilości 1 sztuka. Ode mnie płytkarnia za samo przygotowanie produkcji bierze 50 PLN + VAT. Ale zanim oddam projekt do płytkarni, muszę go sam opracować - liczmy, że zajmie mi to godzinę i wezmę za to również 50 PLN + VAT. Do tego dochodzi montaż i uruchomienie - kolejne 50 PLN + VAT. Cena elementów - kilkanaście PLN.
    Zapłacisz za coś takiego 200+ PLN? Na pewno nie.

Dlatego mam dla Ciebie prostą propozycję: albo spróbuj poszukać gotowego produktu - być może w sklepach motocyklowych coś wiedzą. Albo poczekaj 2-3 miesiące - skoro jest takie zapotrzebowanie, to na pewno ktoś (może nawet ja) zdecyduje się na wyprodukowanie na przykład 10 sztuk i wtedy będzie to kosztować nie 200+ ale na przykład 40-50 PLN.

Jeśli nie masz minimum wiedzy o układach impulsowych i minimum wyposażenia (oscyloskop!), to daj sobie spokój po prostu. Bez urazy - to naprawdę nie jest nic osobistego.
  • Poziom 14  
    Rozumiem. Szczerze o układach impulsowych to ja niemam pojęcia dlatego chyba myślę zrobić to w formie:
    DC\AC > Trafo 1:2 > AC\DC
    może to będzie sporo większe ale w moim motorze mogę to spokojnie gdzieś upchać.
    Jakieś wskazówki do tego?
  • Poziom 11  
    To może inaczej: co to za motor i do czego Ci potrzebne 3A?
  • Poziom 14  
    Motór to jest:
    Jawa 250 (model 353) z roku 1957.
    Akumulator 6V 14Ah
    A 3A potrzeba mi do tego że czasami tym sprzętem wracam do domu nieciekawymi ścieżkami i chce założyć tak nawet na kierowniku nie za wielki halogenik co by mi oświetlał dobrze dalszą drogę. Oczywiście to niebyło by stosowane cały czas a tylko w chwilach takiej drogi. A i mam zamiar we wiosne tym motorem zrobić sporo kilometrów po polsce. To zrobie wejście zapalniczki aby podłączać urządzonka jak ładowarke do telefonu lub GPSa itp.
  • Poziom 11  
    Lepiej spróbuj z żarówką na 6V, a jeszcze lepiej popraw posiadane oświetlenie (bardzo marnie będzie wyglądał "bilans energetyczny" jak wstawisz drugą żarówkę- tam już jedna to maksymalne wykorzystanie prądnicy). Nawet najsprawniejsza przetwornica to i tak niepotrzebne straty. A do nawigacji czy telefonu to już nie potrzeba przetwornicy z taką obciążalnością i wtedy można coś sklecić np na MC34063 (nawet przerabiając fabryczną ładowarkę samochodową telefonów bo to grosze kosztuje)
    Ja przerabiam synowi simsona. Żeby "zaoszczędzić" na prądzie i mieć możliwość wstawienia mocniejszych żarówek świateł przednich wszystkie inne są diodowe.