Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Centralka do napędu bramy skrzydłowej Proteco Q35

jurekm 25 Oct 2007 10:06 8170 9
Relpol
 • #1
  jurekm
  Level 11  
  Witam
  Szukam schematu Centralki do napędu bramy skrzydłowej Proteco Q35.
  Przestała działać. Lampa błyska przez moment a brama nie otwiera się.
  Ewentualnie wskazówek co to może być.
 • Relpol
 • #2
  hefid
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Przeniosłem z: Schematu/instrukcji…
 • #3
  komsad
  Level 11  
  Witam. Przepraszam że odgrzewam kotleta. Mam problem z centalą Proteco Q35. Otóż podczas ustawiania parametrów czasu przestała sterować silnikami bramy. Na początku chodziły bardzo wolno ( tak jak na zwolnieniu), a później stanęły całkowicie. Sprawdziłem przekaźniki, wymieniłem optotriaka 4N35 i sterowanie MOC 3021 oraz tyrystor i dalej nie mam na wyjściu napięcia. Silniki bramy na krótko chodzą normalnie. Na wejściu tyrystora mam 220V, ale tyrystor nie załącza napięcia, natomiast przekaźniki przełaczają normalnie bez obciążenia układu. Zauważyłem że jeden z dwóch rezystorów SMD przy tyrystorze jest spalony i nie znam jego wartości. Ten drugi nosi oznaczenie 102. Czy ma ktoś tą centralę i podpowie mi jaka jest wartość tego spalonego elementu? Po obciążeniu silnikami lub żarówką dioda WORK 5 razy szybko mignie i koniec. Moźe jakiś inny pomysł na usprawnienie tej centrali.
 • #4
  rwod
  Level 11  
  Ma ktoś jakieś papiery do PROTECO Q35 Typ BS Mam podłączone zworki Ledy świecą jak powinny a nie chcą wystartować siłowniki.
  Mam jakąś instrukcję niby do Q35 ale coś mi nie pasuje w niej, na płycie są inne opisy niż w instrukcji.
 • #5
  tarkan1
  Level 17  
  Posiadam aktualnie pod ręką sterownik Q60S, przy triaku jest trzy rezystory smd, jeden 102 pomiędzy zewnętrznymi nogami triaka, a reszta to 000.
 • #6
  tarkan1
  Level 17  
  Nie wiem czy Q35 posiada taką opcje jak Q60, ale jest coś takiego jak test silnika zaraz przed jego normalną pracą, można to wyłączyć w parametrach centralki.

  Jeśli ci przez chwile silnik działa to znaczy że centralka nie dostaje sygnału zwrotnego i wyłącza sterowanie.
 • #9
  tarkan1
  Level 17  
  Nie widziałem centralki Q35, więc nie jestem pewien jak jest zbudowana.
  Naprawiałem Q60, jest do bramy przesuwnej jednoskrzydłowej, jest tam mikroktroler atmel, wyświetlacz numeryczny led na którym wyświetla aktualny stan centralki, posiada menu parametrów. Centrala posiada możliwość ustawienia mocy silnika, też można ustawić inną moc podczas zwalniania, to wszystka na parametrach w atmelku.
  Na płytce jest blok do detekcji zera sieci dla procka, a zaraz obok identyczny po wyjściu z triaka na silnik, do sprawdzenia silnika. W parametrach jest opcja TEST SILNIKA, sprawdziłem dokładnie działanie tego parametru gdy szukałem usterki centralki. Np. gdy wyjścia optotriaka są zwarte (pełna moc silnika) sterownik pokazuje komunika błąd silnika, jak wyłączymy test to już śmiga na zwarci bez komunikatów.
  Sugerując się tym modelem centrali stwierdziłem iż może producent zastosował to rozwiązanie w innych swoich modelach.
  Więc jeśli centrala posiada blok do detekcji zera sieci (sieć > opornik > mostek gretza > optotranzystor > procek) to steruje silnikiem z regulacją mocy, jeśli drugi taki blok jest na wyjściu głównego triaka do załączania silnika, to zapewne procek chce wiedzieć co się dzieje z silnikiem (zwarcie, przeciążenie, uszkodzone elementy > stop sterowanie).
 • #10
  jurekm
  Level 11  
  Wymiana uszkodzonego przekaźnika