Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migające światło w mieszkaniu.

JollyRoger 26 Paź 2007 18:17 15776 4
 • #1 26 Paź 2007 18:17
  JollyRoger
  Poziom 21  

  Witam. Od pewnego czasu zauważyłem że wszystkie lampy w moim mieszkaniu dziwnie pomrugują (tak lekko jakby np żarówka była źle wkręcona). Dotyczy to również lamp podpiętych pod sieć gniazdek (na oświetlenie i gniazdka są oddzielne bezpieczniki). Całe zjawisko widać tylko na zwykłych żarówkach, na sprzęcie elektronicznym jest to nie zauważalne (chociaż czasem wzmacniacz tez zatrzeszczy jak światło bardziej mrugnie). W moim mieszkaniu kilka lat temu była wymieniana cała instalacja elektryczna. Bezpiecznik topikowy na korytarzu jest dokręcony a w mieszkaniu mam tylko przełącznikowe. Co może być tego przyczyną?

 • #2 26 Paź 2007 18:40
  ANDYW6
  Poziom 24  

  Gdzieś na zasilaniu masz słabe złącze.Trzeba dokładnie przejrzeć instalację.Niekoniecznie wada musi być u ciebie w domu .Może być przed pomiarem też.

 • #3 29 Paź 2007 13:44
  waldekg
  Poziom 28  

  Witam. W lokalizacji może być pomocny fakt, ze w punkcie słabego styku będzie się wydzielać ciepło (opalona izolacja, skorodowana śruba itp.). Problem będzie narastał. Pozdrawiam.

 • Pomocny post
  #4 29 Paź 2007 17:42
  Madrik
  Moderator Robotyka

  Jeżeli problem dotyczy całej instalacji, zarówno siły jak oświetlenia, pierwsze kroki skieruj do skrzynki z bezpiecznikami i sprawdź podłączenie zasilajacego przewodu zerowego. To najczęstsza przyczyna takiej usterki. Sprawdź, czy jest podłaczony stabilnie ( nie ma luzu) i czy się nie grzeje, lub nie nosi śladów przegrzania.
  To samo z zasilającym przewodem fazowym. Jeśli masz tylko dwa obwody główne - siłę i światło, sprawdź to samo w pierwszej puszce łączeniowej. Bezpośrednio za skrzynką z bezpiecznikami. Przed tą czynnością odłącz napięcie. Sprawdź dokładnie bezpieczniki i ich połączenia. Topikowe lubią się upalać na stopce. popularne "Eski" mają krótką żywotność i także wypalają im się styki. Objawem uszkodzenia bezpiecznika, jest jego podwyższona temperatura.
  Można też sprawdzić, czy napięcie na zasileniu faluje, czy nie. Miernik cyfrowy ma za dużą zwłokę, lepszy jest analogowy, lub dobrej jakości wskaźnik napięcia. Śrubokręt z neonką też sie czasem sprawdza przy dużych wachaniach napięcia.
  Jeśli na zasileniu też napięcię jest falujące, to usterka lezy dalej, licznik lub przyłącze. Jeśli z licznika wychodzi niestabilne napięcie, to powiadom dostawcę energii (może być administartor budynku, w przypadku bloku) i żadaj usunięcia awarii w ramach reklamacji. Masz dostać stabilne napięcie na zaileniu.
  Jeżeli jednak na zasileniu napięcie nie faluje to usterka leży najpewniej na odcinku od skrzynki bezpiecznikowej do pierwszego rozejścia.
  Czasami zdarza się, że następuje gdzieś przebicie dalej i minizwarcie powoduje spadek napięcia. To typowe objawy wystepowania łuku w instalacji, na grzejącym się połączeniu.
  Połączenie takie należy dokładnie oczyścić, a w wypadku przebicia, odnowić izolację. W krytycznych sytuacjach, może być konieczna wymiana odcinka przewodu oraz styków. Lekceważenie usterki może doprowadzić do zapalenia się instalacji.

 • #5 31 Paź 2007 17:51
  JollyRoger
  Poziom 21  

  Oki sprawa się wyjaśniła. Jakiś monter włożył na klatce schodowej bezpiecznik 25A zamiast 20A przez co tamten troche nie kontaktował. Wymiana bezpiecznika pomogła :) Dziękuję wszystkim za pomoc.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME