Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja wzmocnienie - proszę o wytłumaczenie

27 Paź 2007 13:57 1865 10
 • Poziom 20  
  Prosze o wytłumaczenie regulacji wzmocnienia we wzmacniaczu bo nie rozumiem co pisze w tej książce prosze napisac to protszym językiem

  Regulacja wzmocnienie - proszę o wytłumaczenie
  Regulacja wzmocnienie - proszę o wytłumaczenie
 • Poziom 43  
  Witam,
  już mniejszej rozdzielczości (tu 616 x 426 Pikseli dla pierwszej) nie mogłeś zrobić na tych fotkach?
  Są one nieczytelne. Skoro chcesz odpowiedzi, to popraw je tak by miały przynajmniej 300dpi a nie jak te, tylko 96dpi.

  Pozdrawiam
 • Specjalista elektronik
  Regulacja wzmocnienia jest bardzo prosta.
  Wszystko opiera się na dzielniku napięć. W roli dzielnika napiec pracuje najzwyczajniejszy potencjometr. Chyba wiesz jak „działa” dzielnik napięć?
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzielnik_napi%C4%99cia

  Podobnie jest z filtrami stosowanymi w regulatorach barwy dźwięku.
  Są to w istocie dzielniki napięć, gdzie współczynnik podziału dzielnika zależy od częstotliwości.
  I tak filtr dolnoprzepustowy składa się z rezystora i kondensatora połączonych szeregowo.
  Napięcie wyjściowe pobierane jest z kondensatora. Układ ten należy potraktować jako dzielnik napięć gdzie w roli zmiennej rezystancji „pracuje” kondensator.
  Dla niskich częstotliwości kondensator ma duża reaktancje wiec prawie całe napięcie wejściowe przedostaje się na wyjściowe. W miarę wzrostu częstotliwości reaktancja kondensatora maleje a tym samym maleję napięcie na wyjściu. Dla częstotliwość przy której
  reaktancja kondensatora równa jest wartości rezystora napięcie na wyjściu wynosi Uwy=0.707*Uwe i dzieje się to dla częstotliwości
  $$F=\frac{1 }{2*\Pi*R*C}$$
  Dla dzielnika napiec złożonego z dwóch rezystorów współczynnik podziału nie zależy od
  częstotliwości, gdyż nie zależy od niej wartość rezystancji tworzących go rezystorów.
  W przypadku naszego filtru współczynnik podziału dla innej częstotliwości jest inny, bo przy nie zmienionej wartości R inna jest wtedy wartość reaktancji kondensatora.
  Mówimy ze układ jest „filtrem”, gdyż w przypadku złożonych sygnałów ich składowe o rożnych częstotliwościach przedostają się na jego wyjście z rożnym „wzmocnieniem”.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_dolnoprzepustowy
 • Poziom 20  
  Regulacja wzmocnienie - proszę o wytłumaczenie
  Regulacja wzmocnienie - proszę o wytłumaczenie
 • Specjalista elektronik
  Regulacja wzmocnienie na potencjometrze, polega na zmniejszeniu (bardziej lub mniej, albo jak kto woli mniejszym lub większym tłumieniu) sygnału doprowadzanego na wejście wzmacniacza o stałym wzmocnieniu, w zależności od położenia suwaka potencjometru.
  Coś w podobnie do kranu... kręcąc kurkiem regulujemy ilość wody wlewanej do naczynia. Tak samo potencjometr reguluje jaka „cześć” napięcia wejściowego zostanie podana na wzmacniacz.
  Tak samo regulatory barwy dźwięku, też przepuszczają więcej lub mniej sygnału na wyjście w zależnie od położenia potencjometru, a dzięki kondensatorom sygnały o różnych częstotliwościach mogą być tłumione bardziej lub mniej... większa części sygnału o wybranej częstotliwości przedostaje się na wzmacniacza lub odwrotne, sygnał o określonej częstotliwości jest bardziej tłumiony czyli mniejsza jego część przedostaje się na wejście wzmacniacza.
  I pamiętaj kondensator w układach filtrów można traktować jako rezystor którego rezystancja ( reaktancja mówiąc ściślej ) zależy od częstotliwości sygnału. Ze wzrostem częstotliwości rezystancja (reaktancja) maleje.

  I tak na rys 4.33.
  Dla niskich częstotliwości reaktancja kondensatorów będą dużo większe niż potencjometru.
  Więc C1 możemy pominąć, bo prąd jest „leniwy” i płynie tak gdzie jest mały opór czyli przez potencjometr i duża reaktancje C2. Co oznacza ze sygnał o niskich częstotliwościach będzie mniej tłumny, czyli większa jego część przedostanie się na wyjście. ( kłania się tu dzielnik napięć gdzie R1<<R2)
  http://www.edw.com.pl/ea/dzielnik.html
  Dla średnich częstotliwości kondensatory C2 ma małą reaktancja, przez co układ bardzie tłumi sygnał wejściowy (R1>R2). A dla wysokich częstotliwości kondensator C1 ma małą reaktancja. A ze prąd jest leniwy to prawie cały sygnał wejściowy popłynie prze C1 do wyjścia. Co owocuje mniejszym tłumieniem sygnałów dla wysokich częstotliwości.(R1<<R2)
  I właśnie oto nam chodziło w regulacji fizjologicznej. Bo jak wiadomo przy małych natężeniach dźwięku ucho ludzkie słabiej słyszy niskie i wysokie częstotliwości, więc uwypukla się je (mniej tłumi), aby subiektywnie odczuwalna barwa dźwięku nie zależała od położenia suwaka potencjometru (głośności).
 • Poziom 20  
  Dodał by ktoś jeszcze coś do wypowiedzi kolegi
 • Poziom 36  
  A co tu jest jeszcze do dodania? My (a raczej kol. jony) będziemy pisać książki całymi rozdziałami, a ty będziesz po każdym rozdziale upominał się o więcej, i jeszcze nie będzie wiadomo, czy w końcu zrozumiałeś, i czy to miało jakiś sens. Powinieneś się cieszyć, że autor tej książki tak obszernie wyjaśnił zagadnienie, choć niektórzy autorzy robią to w dwóch zdaniach.
  Ja mogę dodać tylko to, że cała ta regulacja fizjologiczna funkcjonuje dobrze tylko wtedy, jeżeli wzmocnienie całego toru audio, efektywność głośników oraz odległość głośników od słuchacza są tak dobrane, aby rzeczywiście charakterystyka regulacji zgadzała się z charakterystyką słuchu. W przypadku, kiedy cała rodzina charakterystyk przesunie się w górę lub w dół, efekt już nie będzie tak dobry.
 • Poziom 20  
  Aha to fajnie ale jednak jak by ktoś mógł coś jeszcze dodać do tego prosze pisać np gdzie to jeszcze można stosować Zna ktoś jakies inne ksiązki gdzie jest to opisane moze zna ktos wersje pdf tych ksiazek
 • Poziom 20  
  Tutaj macie czytelne skany tego tematu z ksiazki nawet więcej Prosze o wytlumaczenie mi tego z ksiazki protszymi slowami bo nie rozumiem tego z ksiazki

  Regulacja wzmocnienie - proszę o wytłumaczenie
  Regulacja wzmocnienie - proszę o wytłumaczenie
 • Poziom 20  
  Moze ktos wyjaśnić to co jest w tym skanie i napisać to prostszym językiem i jak by co dodać cos od siebie
 • Poziom 17  
  Prąd jak każde zjawisko fizyczne idzie po prostu na łatwiznę czyli płynie tam gdzie ma mniejszy opór. A dzielnik to po prostu rezystor który utrudnia mu drogę i w ten sposób przekierowywuje jedną część do masy a drugą do wzmacniacza aby ją wzmocnił. I to dlatego może regulować wzmocnieniem. Wzmacniacz wzmacnia zawsze tak samo czyli np 5 razy wartość wejściowa i od jej mocy zależy sygnał wyjściowy. To tak łopatologicznie, jak by coś nie tak to mogę usunąć posta piszcie.