Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka gsm, oświetlenie, radio <- dynamo + słońce

28 Paź 2007 11:33 2775 2
  • Poziom 18  
    Potrzebuję układ zasilania na rower. Konkretnie ładowarka gsm ma mieć 4.9V ~1.3A, przednie i tylnie światła oraz radio 3V.

Jako źródło energii chcę wykorzystać dynamo(, którego nie mam).

I teraz mam kilka pytań:
    1.
    Jaki zastosować akumulator? Czy 6 akumulatorków AA ok. 2500mAh wystarczy? (niecałe 7V)
    2.
    Jak ma wyglądać układ ładowania?
    3.
    Jakie dynamo najlepiej kupić, jeśli one się różnią czymkolwiek? (obecnie nie mam żadnego)

b.i.s.

ps. Czy ma znaczenie, że przednie światło chodzi na takie powiększone paluszki, a tylnie i radio na pomniejszone?
  • Poziom 14  
    Są stare dynama co mają 6v 3,3w, ale większość ma 3w. Oświetlenie masz na bateriach przód r14, a tył r6, albo r3. Aby z dynama mieć więcej niż 6v to daj diodę i elektrolit, albo prostownik z elektrolitem. Ponieważ wiele telefonów gsm ma różne napięcia zasilania, to wtedy jedno dynamo nie wystarczy (np: 2). Bateria słoneczna dałaby prąd przy słonecznej pogodzie, a wieczorem na oświetlonej drodze. Do tego potrzebujesz elektrlitów które długo trzymają, a poza tym ta bateria słoneczna musi mieć dużą powierzchnię i moc. Ja bym zastosował akumulator 24v w obudowie takiej jak do samochodu osobowego w szczelnym pojemniku, aby zabezpieczyć przed deszczem. Taki pojemnik powinien być jak najbliżej siodła i nie może przemieszczać się na boki i wzdłuż długości bagażnika.
  • Poziom 42  
    A ja bym zastosował akumulator żelowy 6V 4-5Ah - mają przyzwoity stosunek energii do ceny a jeszcze nie są zbyt wielkie.
    Co do ładowania - planuję konstrukcję przetwornicy dla rowerzystów-turystów, ładującej właśnie taki akumulator z różnych źródeł - dynama, baterii słonecznej, ładowarki do komórki, gniazda zapalniczki w samochodzie itp.